Επισκευές Atari 8 bit

Καλα... Respect και μέχρι εδώ που έχεις φτάσει! :beer:
 
angel_grig είπε:
Tα ΑΝΤΙC/CTIA ειναι μεσα σε αυτα που εχεις τσεκαρει?
Αν με το "τσεκαρεις" εννοεις να εχω δοκιμασει τα αντιστοιχα απο το αλλο χαλασμενο board η απαντηση ειναι ναι. Αλλα που ξερω οτι δεν ειναι καποιο απο αυτα ελαττωματικό;
 
Και επειδη αν μπλεξεις με Atari, απλα δεν ξεμπλεκεις, προσφατα περασε στα χερια μου ενας ακομα 800 XL με composite mod και προβλημα στο πληκτρολογιο. Παρολο που ηταν απο ebay και Αγγλια η τιμη ηταν εξαιρετικη και ετσι δεν μπορεσα να αντισταθω στον πειρασμο. Σκεφτηκα ο πονηρος, "Ακομα και στην χειροτερη των περιπτωσεων εχω αλλα δυο πληκτρολογια, ολο και καποιο θα παιζει". Για μια ακομη φορα υπολογιζα χωρις τον ξενοδοχο!

Ηρθε ο αταρακος. Τον βαζω μπροστα, ολα ωραια και καλα, η εικονα καμπανα. Δυστυχως τα πληκτρα Q J K L ; < - και το αριστερο SHIFT δεν αντιδρουν καθολου.

Ανοίγω το μηχανημα. Προσεκτικα αφαιρουμε την καλωδιοταινια του πληκτρολογιου απο το motherboard. 4 βιδες στερεωνουν το πανω κάλυμμα στο πληκτρολογιο.

2014-04-10-21h02m21.JPG

Ανοιγω και τα αλλα δυο XL και δοκιμαζω τα πληκτρολογια τους... και τα δυο ηταν σε σημαντικα χειροτερη κατασταση απο το πληκτρολογιο που ειχα. Οχι μονο αυτο, αλλα ειναι και τα δυο εντελως διαφορετικα απο το αλλο πληκτρολογιο και δεν εχουν κοινα εξαρτηματα που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω! Που να ηξερα οτι υπαρχουν τουλαχιστον 5 τυποι πληκτρολογιων για XL!!!

Επιστρεφω στο αρχικο πληκτρολογιο. To service manual δεν μας βοηθαει καθολου "αλλαξτε πληκτρολογιο", αλλα το Sam's Computerfacts, εχει μια εξαιρετικη αναλυση της λειτουργιας του πληκτρολογιου. Τα πληκτρα J K L ; συνδεονται ολα με την γραμμη 5 και τα < - με την γραμμη 15, αρα καπου εχουν κοπει αυτες οι γραμμες. Με το πιστο πολυμετρο ανα χειρας, συντομα ανακαλυπτω που εχουν κοπει οι δυο γραμμες και τις ξεπερναω με δυο καλωδιακια. Next please!

2014-04-15-20h00m33.JPG

Τα δυο SHIFT συνδεονται με τις ιδιες γραμμες οποτε αν δουλευει μονο το ενα τοτε το προβλημα ειναι μαλλον στο πληκτρο. Το πολυμετρο λεει οτι δεν κανει επαφη οταν τον παταω. Ψεκαζω τον διακοπτη με contact cleaner και μετα απο ενα ελαφρυ μασαζ ειμαι ετοιμος.

2014-04-15-19h59m19.JPG

To Q κανει επαφη αλλα πρεπει να πιεσω τα ηλεκτροδια πολυ για να πιασει. Ενα reflow τις κολλησεις και job done!

2014-04-10-21h07m34.JPG

Πλεον εχουμε εναν πληρως λειτουργικο 800 XL. Επιτελους!

2014-04-15-19h58m42.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τις προαλλες εβγαλα μερικα απο τα 8bit atari μου για να τα δοκιμασω με το SIO2SD.

Ειπα να χρησιμοποιησω την CRT τηλεοραση που ειχα βρει προσφατα πεταμενη, συντομα διαπιστωσα ομως οτι ενα 130XE και ενα 800XL ειχαν λαθος χρωματα.

Μιας και τα ΧΕ βγαζουν και S-Video στην εξοδο, δοκιμασα το XE με ενα S-video καλωδιο που ειχα αγορασει πριν μερικα χρονια.

2017-03-13-01h04m01.JPG

ΤΟ XL το δοκιμασα με το κλασσικο composite scart καλωδιο. Για τον ελεγχο χρησιμοποιησα το cartridge Star Raiders που εχει μια ωραια σκουρα μπλε μπαρα στο κατω μερος της οθονης. Στα δυο μηχανηματα με τα λαθος χρωματα η μπαρα ηταν πρακτικα αορατη.

2017-03-13-02h53m43.JPG

Τοσο στα XL, οσο και στα ΧΕ βρισκει κανεις στο motherboard μια μεταβλητη αντισταση που ρυθμιζει τα χρωματα. Χρησιμοποιωντας ενα ισιο κατσαβιδι περιστρεφουμε προσεκτικα το trimmer, μεχρι τα χρωματα να ταιριαζουν τα αναμενομενα.

2017-03-13-03h07m34.JPG

Το τελικο αποτελεσμα!

2017-03-13-02h54m06.JPG

Ο 800XL εν δρασει.

2017-03-15-00h05m24.JPG

Τελικα πρεπει να παραδεκτω οτι μια τουλαχιστον μια CRT τηλεοραση δεν πρεπει να λειπει απο το σπιτι καθε retrogamer και retrocomputing enthusiast. Ακομα και οι πιο συμβατες LCD οθονες δεν πλησιαζουν την συμβατοτητα μιας CRT και οσο για την αξιοπιστια στην αποδοση χρωματων, η μερα με την νυχτα! Ειναι ενα απαραιτητο εργαλειο troubleshooting.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα