Επισκευή καλωδίων σε Tomahawk Joystick

glaros

Retro Member
Joined
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
114
Αντιδράσεις
1
Ένας καλός φίλος,μου χάρισε δυο Tomahawk και ένα PacMan χειριστήρια,τα άνοιξα και είδα ότι τα καλώδια είναι "ξεντεριασμενα",μήπως έχετε κάποιο σχέδιο να ξανάκολλήσω τα καλώδια ?


 
glaros είπε:
Ένας καλός φίλος,μου χάρισε δυο Tomahawk και ένα PacMan χειριστήρια,τα άνοιξα και είδα ότι τα καλώδια είναι "ξεντεριασμενα",μήπως έχετε κάποιο σχέδιο να ξανάκολλήσω τα καλώδια ?
Με τον κίνδυνο να πέφτω λίγο έξω σε σχέση με αυτό που ζητάς, μήπως αυτά βοηθάνε κάπως?

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10757

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?6681

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9228
 
Τα θέματα αναφέρονται σε "ανταπτορες",χρειάζομαι τα χρώματα των καλωδίων σε πιο διακόπτη αντιστοιχούν,έστω και από φωτογραφία.

p8140002.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, μάλιστα! :)

Κατάλαβα (μη ρωτήσεις πώς!) ότι το πρόβλημα ήταν στη σύνδεση με το pc!....

Λοιπόν, απ' ότι βλέπω από τη φωτό που έβαλες είναι στάνταρ μικροδιακόπτες (κάτι, όχι τόσο δύσκολο να το φτιάξεις, αλλά τουλάχιστον για μένα [που έχω εμπειρικές γνώσεις] δύσκολο να το εξηγήσεις!)...

Διακρίνω κάποια που είναι ήδη στις άκρες. Π.χ. Το άσπρο καλώδιο (2 κόκκινοι κύκλοι) ένωσέ το... Είναι το ίδιο...

[edit] ομοίως και το μπλε που βλέπω πάνω δεξιά.

Αυτά τα δυο, μας δίνουν το δεξιά-αριστερά.

***Μένουν το πράσινο / πορτοκαλί / καφέ. Δυο από αυτά είναι το πάνω-κάτω. Μήπως έχει και κάποιο κουμπί? Φαντάζομαι στο πάνω μέρος του joystick?

p8140002.jpg

Στους μπλε κύκλους είναι το μαύρο καλώδιο (που το βλέπω σε σειρά) μάλλον είναι η γείωση (GROUND) και πρέπει να "πατάει" σε όλους τους διακόπτες εδώ σε αυτό το ποδαράκι:

Προβολή συνημμένου 56687

Τώρα, από εκεί και πέρα, θα το πήγαινα με trial & error για να βρω τα υπόλοιπα χρώματα σε ποια κατεύθυνση βγάζουν (και αν τελικά παίζει ρόλο το καλώδιο! Έχω την εντύπωση ότι ο μικροδιακόπτης δίνει την κατεύθυνση, αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος! :) )

[edit2] Για ρίξε μια ματιά κι εδώ:

joy2.jpg

πηγή: gryzor.info

Τα χρώματα μου θύμισαν λίγο τη συνδεσμολογία σου!... Μήπως βοηθάει?

P.S. Μήπως θα ήταν καλύτερα να το πάμε σε αυτόνομο θρεντ?

A! Και μια παράκληση! Σε παρακαλώ μην ανεβάζεις φωτός στο imageshack, γιατί μετά από ένα διάστημα, θα τις ψάχνουμε και είναι κρίμα! Ο σέρβερ μας μπορεί άνετα να φιλοξενήσει τις φωτός μας! Οδηγίες εδώ! :)

microswitch.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να βρεις που πανε τα καλωδια ειναι ευκολοτερο αν εχεις πολυμετρο.Πες μας επισης ποια ειναι στην θεση τους και ποια ειναι κομμενα/αποσυνδεδεμενα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε, Mr. Kat Resurrector! :D Πώς και πώς σε περίμενα! :)

Οκ, ήρθε ο σωστός άνθρωπος στο θρεντ! Την κάνω με ελαφρά! :D
 
Το πορτοκαλι είναι στο μοναδικό πλήκτρο,το μαύρο "τρέχει" σε όλες τις επαφές,το καφέ στο "δεξιά",άσπρο,πράσινο και μπλε ορφανά.


Πολύμετρο δεν έχω,με το ζόρι κολλητήρι.
 
Οταν συναντηθουμε θυμισε μου να σου δωσω ενα λειτουργικο, οποτε θα δεις που συνδεεται το καθε τι και θα το φτιαξεις.

Εαν βαριεσαι, ελα απο το σπιτι μου να τα φτιαξουμε μαζι.
 
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :)

 


Ας πειραματιστώ με το "PacMan" version να μου μείνουν τα Tomahawk
 
Εαν θες μπορω να σου δωσω αναλυτικες οδηγιες, αλλα μεσα απο το "γραψιμο" στο θρεντ θα μας παρει πολυ περισσοτερο χρονο.
 
Το χειριστήριο επισκευάστηκε επιτυχώς.

 


Αν και ερασιτέχνης στις κολλήσεις,τα κατάφερα.






Ένα καλός φίλος,μου χάρισε Tomahawk... :) βεβαια δεν ήταν τόσο καλός και στην μεταχείριση.

 


Το χειριστήριο δεν δούλευε διότι οι ενώσεις στα καλώδια (εσωτερικά) ήταν ξηλωμένα.
:eek:

 

 


Η κατάσταση των καλωδίων...πριν.


 


Προβολή συνημμένου 56739


 

 


Προετοιμασία χειριστηρίου.



Καθάρισμα επαφών από τα παλιά καλώδια.


 

 


P8150001.JPG

 

 


Για την σωστή αντιστοίχιση,πιο χρώμα πάει που,χρησιμοποίησα την παρακάτω βοήθεια



(D@redevil) και το πατροπαράδοτο trial-error.

 

 


Προβολή συνημμένου 56741Προβολή συνημμένου 56742


 

 


Προετοιμασία καλωδίων.



Καλό είναι να αφήσετε αρκετά μεγάλο μήκος καλωδίου για να κάνει τη διαδρομή γύρο από τα διακοπτάκια.Στο εν λόγο χειριστήριο,το σωστό μήκος είναι όσο η διαγώνιος του χειριστηρίου. (τυχαίο ?)
:p

 

 


P8150002.JPG

 

 


Το τελικό αποτέλεσμα.


 


P8150003.JPG

 


Το κόκκινο καλώδιο μένει "ορφανό",προφανώς το D9 βύσμα από τις εννιά επαφές έχει επτά καλώδια και για το χειριστήριο χρειάζονται τα έξι.


 


Τα απαραίτητα για την επισκευή
:

 


Κολλητήρι (όχι του καραγκιόζη)
:p


Κόλληση



Πένσα



Κοφτάκι/απογυμνωτής καλωδίων.



Κατσαβίδι



Κέφι/Διάθεση
#)

 


Η επιβεβαίωση της επισκευής έγινε σε Amiga CD32 με game το Microcosm.
:cool:


Τελικά το trial-error δεν χρειάστηκε,αλλα είναι χρήσιμο σε καταστάσεις που δεν έχουμε ξανάδιαχειριστή.
;)

 


Το κολλητήρι φάνηκε χρήσιμο και σε κολλήσεις ρωγμών στα πλαστικά,
;) αφού τα υλικά είναι θερμοπλαστικά και ξανάκολλούνται.





Μαύρο : Γείωση,"τρέχει" σε όλα τα διακοπτάκια.



Πορτοκαλι : Για το "Fire" πλήκτρο.



Λευκό : Για το "πάνω" του μοχλού.



Πράσινο : Για το "αριστερά" του μοχλού.



Μπλε : Για το "κάτω" του μοχλού.



Καφέ : Για το "δεξιά" του μοχλού.



Κόκκινο : Δεν χρησιμοποιείτε.


 


Αλλάζοντας τα κατάλληλα χρώματα μπορεί να γίνει χρήσιμο σε αριστερόχειρες ή invert X-Y axis.
:eek:

 




p8140002.jpg

joy2.jpg

microswitch.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος! :thumbup:

Έγινε και η μεταφορά των χθεσινών posts εδώ, ώστε να είναι όλα μαζεμένα! ;)

Ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό!
 
Ευχαριστώ tatalas και mike

 


Το edit post απενεργοποιείται μετά από πόσο διάστημα ?
 
Το edit post απενεργοποιείται μετά από πόσο διάστημα ?
Μετά από 24 ώρες, δεν επιτρέπεται η επέμβαση σε ποστ. Μπορείς να με στείλεις πμ αν χρειάζεσαι να φτιάξουμε κάτι - είμαι στη διάθεσή σου! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα