Επισκευη MAME Arcade cabinet

xaindsleena

RetroNoob
Joined
14 Νοέ 2021
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
4
Καλησπέρα σας, εχω μια Jama καμπινα που δουλευε τελεια για χρονια με χρηση Ultimarc Arcade VGA + Jpac.
Προσφατα χαλασε ξαφνικα η καρτα γραφικων, αλλα για κακη μου τύχη το ultimarc.com έχει σταματησει να βγαζει, οποτε αγορασα μια αλλη (επισης για CRT monitor), (αυτή) όμως δεν κατάφερα να την κάνω να δουλέψει, γιατι αν και έχει την σωστή συχνότητα, όταν περνάω τους drivers χάνεται η εικόνα και επιστρέφει σε συχνότητα για LCD οθόνες.

Τελικά με την εφαρμογή Powerstrip κατάφερα να την γυρίσω στα 15κhz, όμως και πάλι δεν δουλεύει σωστά γιατι δεν δίνει σταθερή εικόνα που να μην τρέμει.

Έχετε καμία ιδέα?
 
Προφανώς για να τρέμει πρέπει να δίνει ανάλυση 640x480. Δοκίμασε να τρέξεις το quickrez και να αλλάξεις την ανάλυση κάτω από 640x480.
 
Προφανώς για να τρέμει πρέπει να δίνει ανάλυση 640x480. Δοκίμασε να τρέξεις το quickrez και να αλλάξεις την ανάλυση κάτω από 640x480.
Το εκανα αλλα μου εβγαλε ενα pop up που ελεγε οτι η καρτα γραφικων πιθανοτατα να μην ειναι συμβατη με αυτη την αναλυση.
Τελικα με 1000 προσπαθειες πετυχα, μεσω του powerstrip, να ορισω 640x288 και σταματησε το τρεμουλο, ομως μου εμφανισε 2 μικροσκοπικες οθονες.

Οπότε μάλλον χρειάζομαι μία κάρτα γραφικων που να δινει 15khz και να υποστηρίζει πολύ μικρές αναλύσεις. Όμως δεν έχω ιδεα που θα την βρω...
 
Κοίτα να βρεις καμιά Ati 5450 ή καμιά Ati hd 4250. Τις έχω δοκιμάσει και τις δυο με το soft15khz και crt emu driver/vmaker και δείχνουν στα 15khz.
 
H 5450 έχει αρκετές παραλαγές, την συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι πως θα λειτουργεί στα 15khz. Βέβαια είναι από Αγγλία και θα περάσει τελωνείο, δηλαδή 10 ευρώ + περίπου άλλα 10 πας στα 20 ευρώ. Με 20 ευρώ αγοράζεις από εδώ μια 5450 σαν και αυτή που έχω και λειτουργεί με τα 15khz.

ati_radeon_5450_03.jpg
 
H 5450 έχει αρκετές παραλαγές, την συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι πως θα λειτουργεί στα 15khz. Βέβαια είναι από Αγγλία και θα περάσει τελωνείο, δηλαδή 10 ευρώ + περίπου άλλα 10 πας στα 20 ευρώ. Με 20 ευρώ αγοράζεις από εδώ μια 5450 σαν και αυτή που έχω και λειτουργεί με τα 15khz.

Οταν λες αγοραζω απο εδω εννοεις απο Ελλάδα; Που πουλανε κάρτες 10ετίας;
 
Όχι δεν είναι απαραίτητο από όσο γνωρίζω. Το Atom15 είναι και λίγο ρίσκο για την κάρτα γραφικών.
 
Eγω για το mame εχω μια asus hd 4350 και τρεχει αψογα με το soft15khz και τις αυθεντικες 80s 90s arcade αναλυσεις κατω απο 640x480.Η εικονα με το καλωδιο vga to scart rgb που μου εφτιαξε ο Μαριος ειναι λουκουμι.Για μενα ειναι κατι το απιστευτο και η απολυτη μαγεια του retro gaming να βλεπω στην crt τηλεοραση μου τις ιδιες αναλυσεις που εβλεπα μικρος στα arcades και με φοβερη αποδοση των χρωματων με την ποιοτητα του rgb scart.

Βαζω καμια φορα να δω το mame στην led οθονη ειτε με crt φιλτρα ειτε με bilinear filtering στα παιχνιδια αλλα αυτη η lcdιλα δεν παλευεται στα ρετρο.Απο τα 10 μετρα αποσταση και πανω καπως μου φαινονται καλυτερα και στην lcd.:fafoutis:

Εχω και μια hd 4890 κυριως για sega model 3 emulator για sega rally 2 - virtua fighter 3 - scud race η και για αλους emulators οπως και το mame σε αναλυση 640x480 με εξοδο svideo 15khz που την εχω συνδεσει σε crt τηλεοραση με ενα σκετο καλωδιακι svideo 7pin σε composite.Tα χρωματα και το contrast στην crt μου ειναι απο αλλο πλανητη.Στις ρυθμισεις της καρτας για ntsc 60hz pal κλπ εκει που εχω επιλεξει πχ ntsc αν ξαναεπιλεξω το ntsc 3-4 φορες αλλαζουν οι αντιθεσεις τα χρωματα και τα επιπεδα του μαυρου προς το καλυτερο.Δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα το αποτελεσμα ειναι ακομη καλυτερο.Αν ξαναεπιλεξω παλι την ιδια ρυθμιση ntsc επιστρεφει στο προηγουμενο αποτελεσμα.Τεσπα το αποτελεσμα παντως ειναι εξαιρετικο για τα 3d arcades της sega και η καρτα υποστηριζει και soft15khz.

Εχω μια επιπεδη crt tv sony trintron 21" που το contrast και τα χρωματα ειναι εξαιρετικα αλλα εχω και philips crt tv 21" που εξαρχης ειχαν πολυ μεγαλυτερο contrast απο την crt sony trinitron και απο το service menu τα contrast - λαμψη χρωματων αυξηθηκαν και αλλο.Τετοια λαμπερα χρωματα που εχω στα retro παιχνιδια στις crt philips ουτε για αστειο δεν τα φτανουν οι oled τηλεορασεις και δεν υπαρχει περιπτωση να δειξουν οπως τα rgb χρωματα ηλεκτρονιων σε συνδυασμο με τον φωσφορο.Πολλες φορες παιζω ξανα και ξανα τα παιχνιδια για να χαζευω τα εντυπωσιακα crt χρωματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
H 5450 έχει αρκετές παραλαγές, την συγκεκριμένη δεν την έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι πως θα λειτουργεί στα 15khz. Βέβαια είναι από Αγγλία και θα περάσει τελωνείο, δηλαδή 10 ευρώ + περίπου άλλα 10 πας στα 20 ευρώ. Με 20 ευρώ αγοράζεις από εδώ μια 5450 σαν και αυτή που έχω και λειτουργεί με τα 15khz.

Προβολή συνημμένου 233425
Για αυτη την καρτα ειχε βγει και οδηγος crt emudriver 2.0 To soft15khz μαλλον δεν το υποστηριζει.
 
'Εχω αυτή στη φωτογραφία που έβαλα πιο πάνω. Μόλις χτες έκανα δοκιμή με το soft15khz και λειτουργεί. Μάλλον πρέπει να παίζει ρόλο το firmware που έχει η καθεμία.
 
Η πρωτη προσπαθεια με την 5450 δυστυχως απετυχε.

Το crt_emudriver μου βγαζει αυτο:

Untitled.png
και το soft -15 δεν μου δινει καμια επιλογη:

Untitled8i.jpg


Θα δοκιμασω να κανω format, θα περασω ξανα τα win 7 και θα ξαναπροσπαθησω.

Εντωμεταξύ δεν ξέρω ποια απο τις 2 εκδοσεις του crt_emudriver είναι η κατάλληλη

- Download CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 15 (Crimson 16.2.1 non-GCN* cards) for Windows 7/8/10 64-bits

ή

- Download CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 15 (Crimson 16.2.1 for GCN* cards) for Windows 7/8/10 64-bits

?

Δειτε και τη φοβερη καμπινα μου

1637008978114.JPEG

και μια πρωτου καταστραφει:

10368327_10152426059377398_8084814143139465788_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Aυτό το σφάλμα στο βγάζει γιατί τρέχει σε windows 7 32 bit. Bάλε τα 7 64 bit και ο crt emu driver θα σου τρέξει κανονικά.
 
Download CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 15 (Crimson 16.2.1 for GCN* cards) for Windows 7/8/10 64-bits
Αυτος ειναι για αλλες καρτες γιατι απο κατω γραφει και τις καρτες που υποστηριζει και δεν εχει την σειρα hd 5000


Για την σειρα hd 5000 εχει αυτους τους 2 οδηγους.

- Download CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 15 (Catalyst 12.6) for Windows 7/8/10 64-bits Desktop: AMD Radeon™ HD 2000, HD 3000, HD 4000, HD 5000, HD 6000, HD 7000 series

- Download CRT Emudriver & CRT Tools 2.0 beta 15 (Crimson 16.2.1 non-GCN* cards) for Windows 7/8/10 64-bits Desktop: AMD Radeon™ HD 5000, HD 6000 Series, HD 7000-7600, HD 8000-8400 Series

Και ενας οδηγος για την hd 5450

 
Εκανα τεράστια πρόοδο.. Αφου εγκατέστησα το CRT Emudriver, διάλεξα την έξοδο VGA να στείλει τα 15khz και στην DVI αφησα την LCD οθόνη να παίζει παράλληλα.

Εγκατέστηκα μέσω του VMM κάποιες μικρότερες αναλύσεις και μετά με το Arcade OSD δίαλεξα μια απο αυτές που είχε και επιτέλους απαλλάχτηκα απο το τρέμουλο.

Το κακό όμως είναι οτι δεν έχει 640 x 288 που είναι το ιδανικό για μένα. Άν υπάρχει τρόπος να το πετύχω παρακαλώ να μου πείτε. (το quick -ress δεν το κανει)

Εντωμεταξύ με το Soft15khz δεν εβγαλα άκρη.. Πατησα του κουμπί που λέει install 15khz μου εμφάνισε ένα αρχειο reg και μετά δεν έγινε τίποτα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
5450 εχω εγω σε Sony Trinitron και παιζει μια χαρα. Εχεις βαλει λαθος driver προφανως..
 
Τι το ιδιαίτερο έχει αυτή η ανάλυση; Σχεδόν κάθε παιχνίδι τρέχει στην δική του ανάλυση.
 
Πίσω
Μπλουζα