Επιστροφή στο μέλλον - Back to the Future 1,2,3 (1985, 1989, 1990)

Τρελό trivia που διάβασα στο wiki. Στην πρώτη σκηνή του 1 που δείχνει τα ρολόγια, ένα από αυτά απεικονίζει τον doc; να κρέμεται από το ρολόι σαν την τελευταία σκηνή. Δεν το είχα προσέξει ποτέ.

Αν κάποιος βρεί τα κρυφά καρέ στην 3η ταινία ας τα ανεβάσει.
 
Nike's Back to the Future Sneaker Patents Discovered After 26 Years

Θα θυμασται ολοι τα καταπληκτικα παπουτσακια της "Nike" με τα αυτοματα κορδονια στην ταινια, ε λοιπον παραλιγο να τα βλεπαμε στην πραγματικοτητα.

mcfly.jpg


"Here are patents Nike filed that prove that they considering making the shoes from Back to the Future II. Michael Maloof of the McFly 2015 movement dug them up yesterday."

medium_1074112998_f2a67e09e2_o.jpg


medium_1073250823_d46e89fb74_o.jpg


medium_1074112776_da8ac0dcf1_o.jpg
 
Στο part 2 είχαμε και τη πρώτη εμφάνιση του Elijah Wood (γνωστού και ως Frodo Baggins). Είναι ένα από τα δύο παιδάκια που παίζουν ένα arcade σκοποβολής στο ρετρο-καφε που μπαίνει ο Μάρτυ μολις φτάνει στο 2015!
 
Καλά η τριλογία απλά σκίζει! Τις έχω και τις τρείς ταινέις. Κατέβασα επίσης και ένα bonus DVD με τα Making of.

Η πρώτη φορά που το είδα ήτανε στα μέσα των 90s και από τότε και μετά το έβλεπα συνέχεια!!
 
Η μαγεια του να βλεπεις κατι για χιλιοστη (και βαλε) φορα..

Λεπτομερειες που το κοινο δεν καθησε να αναλυσει, αλλα δειχνει το ποσο προσεγμενη παραγωγη ηταν γενικως και το τι σημασια στη λεπτομερεια εδωσαν o Zemeckis και ο Spielberg!

........................................................... Back To The Future part 1...

Ολοι εχουμε δει την σκηνη με τους Λιβυους που πανε στο Twin Pines Mall και πυροβολουν τον Doc.

twinpinesmall.jpg
twinpinesmall.jpg

Επισης ολοι εχουμε δει την σκηνη που ο Marty ξαναγυριζει νωριτερα στο μελλον για να το αποτρεψει. Σημαντικη λεπτομερεια ειναι οτι ο Marty βρισκεται πλεον στο Lone Pine Mall! Εδω ειναι ολη η μαγεια!

lonepinemall.jpg
lonepinemall.jpg

H ολη φαση διαδραματιζεται οταν ο Marty παει για πρωτη φορα στο 1955! Μεταφερεται αμεσα στην φαρμα του Peebody, οπου και τον περνανε για εξωγηινο. Οταν αρχιζουν οι πυροβολισμοι, o Marty σανιδωνει το DeLorean και καθως φευγει οπως οπως, ξηλωνει και ενα πευκο απο τα δυο που υπαρχουν εκει - εξου και o Twin Pines τιτλος στην αρχη!!

pinebust.jpg
pinebust.jpg

Εφοσον ο Peebody κραυγαζει "My Pine! Why you #$%! You killed my Pine!" και εχει μεινει ενα δεντρακι, λογικο και επομενο ειναι οταν ο Marty γυριζει στο μελλον, το Mall να εχει παρει την ονομασια απο το ενα δεντρακι που απεμεινε!!

Και σαν αυτη τη λεπτομερεια υπαρχουν ενα σωρο μεσα στην ταινια! Just amazing..

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικα κατι που δεν ειχα προσεξει και ας εχω δει την τριλογια 100 φορες!
 
Gyubrush είπε:
Πραγματικα κατι που δεν ειχα προσεξει και ας εχω δει την τριλογια 100 φορες!
Πρεπει να την δεις 1000 φορες και πανω Guybrush για να τα βλεπεις ολα!!!!

..
 
Εγώ που την έχω δει 999 να αρχίσω να ελπίζω ότι από την επόμενη θα αρχίσω να ανακαλύπτω καινούργια πράματα; :D
 
DeadOrganPlayer είπε:
Εγώ που την έχω δει 999 να αρχίσω να ελπίζω ότι από την επόμενη θα αρχίσω να ανακαλύπτω καινούργια πράματα; :D
Μαλλον θα φτασεις στην πηγη με τις 1000 φορες (!!) αλλα για να πιεις νερο θα πρεπει να δωσεις εμφαση στο "και πανω" που αναφερω!!!:biglaugh:

Φιλε DeadOrganPlayer εχει ενα σωρο λεπτομερειες σαν αυτες η πρωτη ταινια. Εκει δειχνει το καλομελετημενο και προσεγμενο element του να σχεδιαζεις μια τελεια ταινια, που λειπει απο τα επομενα sequel (που και παλι ειναι απο τα πιο καλογυρισμενα γενικως sequels!).

Δες την ξανα και ξανα... πιστεψε με, δεν θα χασεις!

..
 
phil_vr είπε:
Φιλε DeadOrganPlayer εχει ενα σωρο λεπτομερειες σαν αυτες η πρωτη ταινια. Εκει δειχνει το καλομελετημενο και προσεγμενο element του να σχεδιαζεις μια τελεια ταινια, που λειπει απο τα επομενα sequel (που και παλι ειναι απο τα πιο καλογυρισμενα γενικως sequels!).

..
Θα συμφωνήσω μαζί σου 100% σε αυτά που λές για το πρώτο μέρος. Ωστόσο θα διαφωνήσω στο ότι αυτός ο σχεδιασμός και η λεπτομέρεια λείπει από τα sequel. Το τρίτο μέρος ίσως ναι, είναι λίγο πρόχειρο, αλλά το δεύτερο έχει κατά τη γνώμη μου απίστευτα πράματα να προσέξει κανείς, λεπτομέρειες που πραγματικά σε αφήνουν άφωνο. Ίσως σε πολλούς να μην άρεσε όσο το πρώτο λόγω του ότι ήταν αρκετά περίπλοκη ταινία, αλλά μετά από αρκετές θεάσεις (όχι 1000 αλλά αρκετές :) ) μπορεί κανείς να καταλάβει ότι πρόκειται για πολύ προσεγμένη δουλειά. Θα προσπαθήσω να τη ξαναδώ τις επόμενες μέρες και θα σου αναφέρω μερικά παραδείγματα για το τι εννοώ. Το τρίτο πάντως μέρος πολύ δύσκολα στέκεται δίπλα στα άλλα δύο, παρόλαυτα το αγαπάμε γιατί είναι το αδερφάκι τους :)

Είναι πραγματικά η πιο αγαπημένη μου τριλογία...
 
Τrivia για την τριλογια υπαρχουν και για τις 3 ταινιες ,ψαχτε στο νετ για info και γραψτε τα εδω ,θα βρειτε απιθανα πραγματα. :cool:
 
DeadOrganPlayer είπε:
Θα συμφωνήσω μαζί σου 100% σε αυτά που λές για το πρώτο μέρος. Ωστόσο θα διαφωνήσω στο ότι αυτός ο σχεδιασμός και η λεπτομέρεια λείπει από τα sequel. Το τρίτο μέρος ίσως ναι, είναι λίγο πρόχειρο, αλλά το δεύτερο έχει κατά τη γνώμη μου απίστευτα πράματα να προσέξει κανείς, λεπτομέρειες που πραγματικά σε αφήνουν άφωνο. Ίσως σε πολλούς να μην άρεσε όσο το πρώτο λόγω του ότι ήταν αρκετά περίπλοκη ταινία, αλλά μετά από αρκετές θεάσεις (όχι 1000 αλλά αρκετές :) ) μπορεί κανείς να καταλάβει ότι πρόκειται για πολύ προσεγμένη δουλειά. Θα προσπαθήσω να τη ξαναδώ τις επόμενες μέρες και θα σου αναφέρω μερικά παραδείγματα για το τι εννοώ. Το τρίτο πάντως μέρος πολύ δύσκολα στέκεται δίπλα στα άλλα δύο, παρόλαυτα το αγαπάμε γιατί είναι το αδερφάκι τους :)
Είναι πραγματικά η πιο αγαπημένη μου τριλογία...
Χε χε.. Δεν διαφωνουμε καθολου DeadOrganPlayer! Ισως εκανα λαθος διατυπωση! Εννοουσα την μοιρα που θελει ολα σχεδον τα επομενα sequels (οπως πχ Robocop 2 και 3) να μην ειναι τοσο καλογυρισμενα και γεματα φρεσκες ιδεες και λεπτομερειες! Σε καμια περιπτωση δεν συμβαινει αυτο με τα Back To The Future. Και ειδικα για το δευτερο και τριτο μερος που αναπτυχθηκαν μαζι και γυριστηκαν με σκοπο να ολοκληρωθει η τριλογια με τον καλυτερο τροπο.

..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου άκουσα οτι θα βγάλουν Delorean σε περιορισμένο αριθμό.
 
Ωραια θα ηταν να ειχε βγει και ενα 4ο μερος αλλα ο φουκαρας ο μαικλ δεν ειναι σε θεση για να γυριζει πια ταινιες..
 
Gyubrush είπε:
Ωραια θα ηταν να ειχε βγει και ενα 4ο μερος αλλα ο φουκαρας ο μαικλ δεν ειναι σε θεση για να γυριζει πια ταινιες..
4o μέρος? Άσε καλύτερα, αρκετά αριστουργήματα έχει καταστρέψει το Hollywood με ανούσια sequel. Νομίζω τα τρία μέρη είναι υπέραρκετα!
 
Ισως εχεις δικιο.Ας ελπισουμε το indy4 να μην ειναι ετσι..
 
Τα must του καθε λατρη της του Back To The Future!! Ποιο να πρωτοφορεσει κανεις? :)

T-shirts, πινακιδα, μοντελα και ενα εξτρα δωρακι απο το bttf.com με μια κονκαρδα του flux capacitor που εχει led λαμπακια και ειναι αποθεωση τοσο σε concept οσο και σε εφε! Προτεινονται ανεπιφυλακτα μιας και ηρθαν τελεια πακεταρισμενα και αμεσα.

picture.php
 
phil_vr είπε:
Τα must του καθε λατρη της του Back To The Future!! Ποιο να πρωτοφορεσει κανεις? :)
T-shirts, πινακιδα, μοντελα και ενα εξτρα δωρακι απο το bttf.com με μια κονκαρδα του flux capacitor που εχει led λαμπακια και ειναι αποθεωση τοσο σε concept οσο και σε εφε! Προτεινονται ανεπιφυλακτα μιας και ηρθαν τελεια πακεταρισμενα και αμεσα.

picture.php
Γκουλπ... #)
 
Πίσω
Μπλουζα