Επιτέλους ΗΡΘΕ! (520STE +4MB)

Georgor

RetroWannaBe
Joined
5 Σεπ 2007
Μηνύματα
54
Αντιδράσεις
3
Μόλις χτες εφτασε ο STE μου! Ήρθε με speedmouse, scart και VGA καλώδιο.

Είχα έναν ίδιο με 1MB RAM τον οποίο ομως είχα δώσει το 1993... Από τότε, ημουν ανενεργος Atari USER

Το μηχανάκι είναι σε άριστη κατάσταση... Επειδή δεν ήμουν ποτέ ειδικός στις HW επεμβασεις, θα ήθελα να μου προτείνετε τι να προσέχω.. (υπάρχει πχ πρόβλημα με υγρά μπαταρίας; - μπορεί να λέω ασχετοσύνες, δεν ξέρω) κλπ κλπ

Το ψώνισα από το http://www.st-freakz.co.uk/ , ο τυπάς ειναι επαγγελματίας και πολύ γρήγορος, ενώ (στα μάτια μου τουλαχιστον) φάνηκε γνώστης.
 
Καλορίζικος και καλοδούλευτος!!!

Από τον συγκεκριμένο έχω αγοράσει κι εγώ πράγματα και είναι άψογος!

Περί μπαταριών δε γνωρίζω μια και δεν έχω αλλάξει ποτέ σε μηχάνημα μου, αλλά νομίζω ότι ο STE που αγόρασες δεν έχει κανένα πρόβλημα για το λόγο ότι τον έχει τσεκάρει εκείνος πρώτα...
 
Ο STE δεν έχει πρόβλημα με μπαταρίες γιατί πολύ απλά δεν έχει.
 
Ο αγαπημένος μου ST από την οικογένεια των ST! STE Yeah!

Καλορίζικος και καλοδούλευτος,have fun!
 
καλοδούλευτος...πόσο σου κόστισε τελικά;
 
Ευχαριστώ παιδια ("παιδια" και rmx ειναι σχετικό βεβαια, κρινοντας τουλάχιστον από τον εαυτό μου! χαχαχαχαχαχα.) Τώρα ειμαι σε αναζήτηση εξωτερικού usb floppy για το pc καθώς βρήκα δισκέτες 15ετίας και βάλε από την amiga την οποία δεν έχω πια. Για να περάσω κανα game απο image disk. :p

Αλήθεια, τα 4ΜΒ που θα μου χρησιμεύσουν; υπάρχει έστω και ένα demo που να τα αξιοποιεί;

@spyros_s:

4mb STE - £60

speed mouse - £16.99

NEW STE scart cable - £15

ST-VGA with sound adaptor - £17

shipping to Greece via courier - £40

total: £149

περίπου 175 euros
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικος και καλό λιώσιμο!

Ακόμα δεν ήρθε ο DINO να κάνει δεύτερη φιέστα μετά την φιέστα της ομάδας του; Τς τς τς αυτό το παιδί γερνάει!!!!!!!
 
Georgor είπε:
Τώρα ειμαι σε αναζήτηση εξωτερικού usb floppy για το pc καθώς βρήκα δισκέτες 15ετίας και βάλε από την amiga την οποία δεν έχω πια.
Τα PC floppy drives δεν μπορουν να διαβασουν δισκετες Amiga. Θα χρειαστεις κατι σαν και αυτο ή αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλορίζικος! καλή η τιμή!!! θα λιώσεις τώρα τις γιορτές δλδ! :pppp
 
@freaktmp τις δισκετες της amiga δεν τις θέλω για amiga, απλά ως DD. Θα τις φορμαρω στον STe, και μετά θα περάσω παιχνίδια ST απο emulator files. Έχει δίνει ο Dino μια διαδικασία. Ο τυπάς απο το st-freakz μου είπε να μη χρησιμοποιώ hd pc δισκετες γιατί είναι απο άλλο υλικό και δεν κάνουν καλό στο st drive.
 
pooky(1) είπε:
Καλορίζικος και καλό λιώσιμο!
Ακόμα δεν ήρθε ο DINO να κάνει δεύτερη φιέστα μετά την φιέστα της ομάδας του; Τς τς τς αυτό το παιδί γερνάει!!!!!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Δεν παίζεται αυτός ο άνθρωπος!!!

Καλορίζικος Georgor! :thumbup:

Εγώ απλά σου εύχομαι, να έχεις χρόνο να ασχοληθείς...
 
φίλε dino πρέπει να έχεις πήξει άσχημα για να το γράφεις αυτό!
 
DINO είπε:
...Καλορίζικος Georgor! :thumbup:

Εγώ απλά σου εύχομαι, να έχεις χρόνο να ασχοληθείς...
Επειδη σίγουρα δεν είμαστε μικρά παιδιά για να έχουμε χρόνο, και επειδή η αγορα ενός atari δεν γίνεται τυχαία, αλλά υστερα από επιλογή (ειδικά υστερα από την ύπαρξη emulators), σίγουρα γίνεται η προσπάθεια na ασχοληθούμε, και για να το αποδείξω, χτές έπαιξα το πρώτο τουρνουά με "καμμένο" φίλο.. ενδεικτικά: sensible soccer, kick off 2, North and south κλπ κλπ. Μετά, μέσω winSTon, παιξαμε τα παιχνίδια σε projectορα πάνω σε πανί!! (blood money, ολα τα $$)... με 2 joysticks και τα συναφή! ρε παιδιά πώς περνάει η ώρα με τα ρημάδια... καποια στιγμή νόμιζα οτι θα ακούσω τη μάνα μου να με απειλεί να το κλείσω και να πάω για φαϊ και διάβασμα! :p
 
Είσαι αρχηγός!!!

Χτύπα και ένα Panza kick boxing και ένα Metal Masters, να πάρουν φωτιά τα joysticks!!! :D

@spyros_s: Γιορτές.... Super Market.... Ευτυχώς το Σάββατο παίζει ρεπό!!!!!!
 
Georgor είπε:
Επειδη σίγουρα δεν είμαστε μικρά παιδιά για να έχουμε χρόνο, και επειδή η αγορα ενός atari δεν γίνεται τυχαία, αλλά υστερα από επιλογή (ειδικά υστερα από την ύπαρξη emulators), σίγουρα γίνεται η προσπάθεια na ασχοληθούμε, και για να το αποδείξω, χτές έπαιξα το πρώτο τουρνουά με "καμμένο" φίλο.. ενδεικτικά: sensible soccer, kick off 2, North and south κλπ κλπ. Μετά, μέσω winSTon, παιξαμε τα παιχνίδια σε projectορα πάνω σε πανί!! (blood money, ολα τα $$)... με 2 joysticks και τα συναφή! ρε παιδιά πώς περνάει η ώρα με τα ρημάδια... καποια στιγμή νόμιζα οτι θα ακούσω τη μάνα μου να με απειλεί να το κλείσω και να πάω για φαϊ και διάβασμα! :p
Είδες τι κάνει ο συνδυασμός νοσταλγίας και gameplay; Με αυτά μεγαλώσαμε φίλε και τα σεβόμαστε! Αν τα δείξεις σε άλλους θα σε πουν παλαβό nerd! Εύχομαι να βρεις χρόνο να τα ευχαριστηθείς ακόμα περισσότερο!
 
adares έχω αναλυτικό κοστολόγιο στην προηγούμενη σελίδα
 
Πίσω
Μπλουζα