Επιτέλους η πρώτη μου Καμπίνα ήρθε

Diogr

Retro Member
Joined
10 Σεπ 2013
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
37
Μετά απο χρόνια αναμονής και συνεχής αναζήτησης επιτέλους απέκτησα την δικιά μου καμπινούλα την οποία την ήθελα Original (δηλαδή όχι ΜΑΜΕ) και σε αυτό το μέγεθος όπου ήταν της εποχής που ήμουν μικρό παιδί στα Νέα Στύρα της Έυβοιας όπου έπεζα κάθε καλοκαίρι άπειρα παιχνίδια ρίχνοντας το ένα 20άρικο πίσω απο το άλλο στο κάθε παιχνίδι, και επιτέλους έχώ μία τέτοια καμπίνα στο σπίτι μου.

Time to PLAY!!!

2q81oqw.jpg


2vmf4ox.jpg


2vxqdkh.jpg
 
Ωραιος φιλε καλοπαικτη η καμπινα σου :thumbup:

Για να καταλαβω ομως η καμπινα μεσα εχει μονο το Punisher;
 
metalcandyman είπε:
Ωραιος φιλε καλοπαικτη η καμπινα σου :thumbup:
Για να καταλαβω ομως η καμπινα μεσα εχει μονο το Punisher;
Αυτήν την στιγμή ναι, περιμένω το Pandora's Box 2 (πλακέτα με 400 παιχνίδια) για να γίνει ο χαμός.
 
Τωρα μαλιστα γιατι νομιζα πως μονο με το The Punisher θα την ειχες.
 
Καλοριζικη και καλοπαιχτη!
 
Ευχαριστώ παίδες. Ήταν ένα όνειρο που έγινε επιτέλους πραγματικότητα. Τόσα χρόνια απλά την έβγαζα με ένα ΜΑΜΕ στον υπολογιστή αλλά δεν έχεις την αίσθηση που είχες όταν ήσουν παιδί μπροστά σε μια καμπίνα με τα φιλαράκια σου. Η αναμονή άξιζε, μακάρι σίγουρα να μπωρούσα να είχα την δυνατότητα να χτίσω εγώ μία καμπίνα απο το μηδέν αλλά δεν έχω ούτε χρόνο ούτε γνώσεις, ούτε εργαλεία για κάτι τέτοιο άρα αρκέστηκα στο να αγοράσω μία έτοιμη και είμαι σουπερ ενθουσιασμένος με την αγορά. Μπωρέι να μην έχω τα 5000+ παιχνίδια στην καμπίνα αλλά τα 400 που αγόρασα με την πλακέτα είναι αυτά που έπαιζα μικρός και αυτά θέλω πάλι να ξανα ζήσω με την καμπινούλα μου, τα υπόλοιπα θα τα απολαμβάνω στην 50άρα τηλεόραση του σαλονιού μου στον υπολογιστή με το ΜΑΜΕ, αν και νομίζω ότι θα προτιμήσω τα 400 στην καμπίνα γιατί.....πως να το κάνουμε....άλλη αίσθηση και ας είναι μικρότερη οθόνη!!!
 
Με γειές φίλε μου και καλόπαικτη ! Είμαι λίγο αντίθετος με την ΜΑΜΕοποίηση των καμπινών, δηλαδή σε πρώτη φάση θα άφηνα το Punisher που είναι και παιχνιδάρα, αλλα εντάξει την σημερον ημέρα είμαστε και καλομαθημένοι. Εγώ κρατιέμαι ακόμη, αφού προτίμησα neo-geo με carts και στην πορεία πήρα το 161-ιν-1 το οποίο έχει απίστευτη ποσότητα και ποιότητα παιχνιδιών, είναι μεν κινεζιά, αλλα τα παιχνίδια τρέχουν σε αυθεντικό hardware χωρίς emulation (κοίταξε το λίγο μιας και όπως είπες στο πρώτο ποστ την ήθελες original και όχι ΜΑΜΕ).

Ακόμη και οι multi-jamma όπως η pandora, είναι emulation το οποίο θα καταλάβεις απο τα glitches που θα σου βγάλουν στον ήχο κάποια παιχνίδια (final fight, street fighter, etc) μέχρι στο framerate μερικών παιχνιδιών που δεν θα το περίμενες (golden axe, shinobi, wonderboy). Σίγουρα όμως απο οικονομικης άποψης συμφέρουν απέναντι σε ένα PC με ΜΑΜΕ (συν το κόστος μετατροπών, χρόνος για εγκατάσταση, αρχικά φορτώματα κλπ).

Υ.Γ Το σκυλάκι τσόου-τσοού είναι ; Kουκλί !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Με γειές φίλε μου και καλόπαικτη ! Είμαι λίγο αντίθετος με την ΜΑΜΕοποίηση των καμπινών, δηλαδή σε πρώτη φάση θα άφηνα το Punisher που είναι και παιχνιδάρα, αλλα εντάξει την σημερον ημέρα είμαστε και καλομαθημένοι. Εγώ κρατιέμαι ακόμη, αφού προτίμησα neo-geo με carts και στην πορεία πήρα το 161-ιν-1 το οποίο έχει απίστευτη ποσότητα και ποιότητα παιχνιδιών, είναι μεν κινεζιά, αλλα τα παιχνίδια τρέχουν σε αυθεντικό hardware χωρίς emulation (κοίταξε το λίγο μιας και όπως είπες στο πρώτο ποστ την ήθελες original και όχι ΜΑΜΕ).
Ακόμη και οι multi-jamma όπως η pandora, είναι emulation το οποίο θα καταλάβεις απο τα glitches που θα σου βγάλουν στον ήχο κάποια παιχνίδια (final fight, street fighter, etc) μέχρι στο framerate μερικών παιχνιδιών που δεν θα το περίμενες (golden axe, shinobi, wonderboy). Σίγουρα όμως απο οικονομικης άποψης συμφέρουν απέναντι σε ένα PC με ΜΑΜΕ (συν το κόστος μετατροπών, χρόνος για εγκατάσταση, αρχικά φορτώματα κλπ).

Υ.Γ Το σκυλάκι τσόου-τσοού είναι ; Kουκλί !
Ξέρω ότι το Pandora όπως και άλλα πολλά είναι Emulation, αλλά ήταν πολύ φτηνό (40 Ευρώ) και για 400 παιχνίδια ήταν τέλειο. Ενώ για παράδειγμα για να πάρω την πλακέτα του Golden Axe ή Double Dragon μου ζητάγανε πάνω απο 100 Ευρώ την κάθε μία, άρα δεν γινόταν αλλιώς. Τουλάχιστον δεν είναι ΜΑΜΕ όπου βάζεις υπολογιστή, startup firmwares για arcades και άλλα έξοδα στο κεφάλι σου. Το Punisher ήδη κανόνισα με ένα φιλαράκι να ανταλλάξουμε που έχει το Snow Bros και το γουστάρω ποιο πολύ μιας και έτσι και αλλιώς το Punisher το έχει μέσα και το Pandora.

Το σκυλί είναι Eurasier, να δες εδώ -----> (www.crystalkingdom.gr)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι, εννοείται, για τα λεφτά της η Pandora είναι κομπλέ και με το παραπανω. Κάνε ενα κόπο να ποστάρεις αναλυτικές εντυπώσεις απο τα γνωστά παιχνίδια όταν και με το καλό.

Snow Bros ? Τέλεια ! Την ψάχνω καιρό και εγώ, αμα την βαρεθείς εδώ είμαστε !!! (που σιγά μην το βαρεθείς αυτό το παιχνίδι !). Όντως οι πλακέτες είναι ακριβό άθλημα, και με απώλειες (μετα απο τόσα χρόνια όλο και κάποια βάβη βγάζουν και είναι ταλαιπωρία η συντήρηση), αλλα έχουν άλλη χάρη όπως και να το κάνουμε.

Κουκλάκια τα Eurasier, είναι διασταυρωση με τσόου αρα κοντά έπεσα ! Τόσα χρόνια έχω αρρώστεια με τα boxer είναι η αλήθεια, αλλα παντα ηθελα ενα και ένα τσόου, θα τα ψάξω και τα Eurasier !
 
Όταν με το καλό έρθει η πλακέτα και την συνδέσω σίγουρα θα παίξω μερικά απο τα γνωστά παιχνίδια και θα ποστάρω εντυπώσεις, ίσως και βίντεο, θα δούμε.
 
Καλορίζικη και καλό λιώσιμο!!! Αυτά είναι!!!! :)
 
Καλορίζικη φίλε, κούκλα είναι :dribble:, αν επιτρέπεται πόσο την πήρες και από που?
 
Τελεια η καμπινουλα!!!Η λυση που σκεφτηκες αρκετα καλη και οικονομικη,και ας εχει ψιλοατελειες.Καλο καψιμο!!! ;)
 
Καλορίζικη κι από εμένα η καμπίνα φίλε μου! Καλόπαιχτη να είναι! Όνειρο ζωής και για μένα να βρω μια καμπίνα και να την αφήσω ως έχει χωρίς MAME!

Εύχομαι να τη χαρείς όσο δεν πάει!!!
 
Καλορίζικη κι από μένα! :)

galatsiwtis είπε:
Καλορίζικη φίλε, κούκλα είναι :dribble:, αν επιτρέπεται πόσο την πήρες και από που?


Παράκληση: τέτοιου είδους πληροφορίες, να τις ζητάτε με πμ! Αν θέλει το μέλος Diogr να απαντήσει, pls με πμ!
 
Από τον ενθουσιασμό μου δεν το σκέφτηκα καθόλου, σωστή η παρατήρηση σου. :wink: Θαμπώθηκα από την καμπίνα.................

τυχερός ο φίλος!! Μακάρι να καταφέρουμε να αποκτήσουμε και εμείς κάποτε.
 
Καλό λιώσιμο με την πλακέτα 400 in 1. Καλορίζικη και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
 
η πλακετα με πολλα παιχνιδια ειναι μια πολυ καλη λυση θα ηταν τελειο βεβαια να μπορουσες να εβαζες κ αλλα παιχνιδια μεσα μη ξεχναμε πως τα arcades ειναι απειρα παιχνιδια κ δε βαριεσαι ποτε
 
Πίσω
Μπλουζα