Επιτραπέζια δεκαετίας 70: Bingo και Daktari

Ευπαλίνος

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2009
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
413
Εταιρεία: ?

Παιχνίδι: Daktari

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1193

Δυο φωτογραφίες απο επιτραπέζια του 70, έστω και αν το κουτί έχει τις φθορές και αλλοιώσεις του χρόνου. Το BINGO, που ήταν τηλεοπτικό παιχνίδι με τον Νίκο Μαστοράκη και το εξωτικό DAKTARI on safari, παιχνίδι για κυνηγούς άγριων θηρίων.

49843.jpg

49844.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελείως άγνωστα προς εμένα η ύπαρξη και των 2 επιτραπεζιων!

Ποιας εταιρίας είναι?
 
Νομιζω οτι ουτε ο Ν Μαστορακης θα το εχει!

Πρεπει να ειναι σπανιοτατα
 
Και όμως το 2ο το έχω ξαναδεί!.... Αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου!... :(

Ήταν της ξαδέρφης μου και θυμάμαι όταν πηγαίναμε στο πατρικό του πατέρα μου (μιλάμε τώρα ήμουν-δεν ήμουν 4-5 χρονών) με κάθιζε κάτω κι επέμενε να το παίξουμε!....

Διατηρώ μια πολύ θολή ανάμνηση: κλασικό παιχνίδι με πιόνια, ζάρι, ξεκινάς από την αρχή και πρέπει να τερματίσεις - είχε και κάποια ζώα της ζούγκλας (ως εμπόδια? Έπρεπε να τα σκοτώσεις? Έπρεπε να τα αιχμαλωτίσεις? - δε θυμάμαι καθόλου!...)

Αν δεν έβλεπα το καπάκι από το κουτί, μάλλον δε θα θυμόμουν καν ότι το είχα δει!....

Παρακαλούμε πληροφορίες! :D
 
Το δεύτερο το είχα σίγουρα. Ο τίτλος είναι παραλλαγή της λέξης "Σαφάρι". Εγώ το έκανα πακέτο παίζοντας, με το "Χαμένοι στο Διάστημα". Δε μπορώ να θυμηθώ πολλά από το πώς παιζόταν, αλλά τα παιχνίδια εκείνης της εποχής ήταν περίπου στο ίδιο στυλ : μια διαδρομή, ζάρι, εμπόδια κλπ. Αμυδρά θυμάμαι μινιατούρες από ζώα όπως ελέφαντες κλπ., που είχε το παιχνίδι. (Αντίστοιχα το "Χαμένοι στο διάστημα" είχε αστροναυτάκια...)

Αλήθεια, γιατί δεν ανοίγεις το κουτί να δούμε; Κάτι θα θυμηθούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο το είχα δει στο Μοναστηράκι πριν καμιά δεκαριά χρόνια σε κακή κατάσταση.
 
panp είπε:
[....] Αμυδρά θυμάμαι μινιατούρες από ζώα όπως ελέφαντες κλπ., που είχε το παιχνίδι. (Αντίστοιχα το "Χαμένοι στο διάστημα" είχε αστροναυτάκια...)
Μπράβο!!!! Κι εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι!... Ήθελα να παίξω με τα ζωάκια κι όχι ένα παιχνίδι που δεν καταλάβαινα! (για να μην πω ότι μάλλον μ' έκλεβε και η ξαδέρφη μου! :biglaugh:)
 
Μια φωτογραφια απο το BINGO της εταιριας NiS. Τα χρηματα και καποιες καρτες με τα δωρα στα οποια αναγραφεται και η τιμη τους. Κατω δεξια και η καρτα "μπανανοφλουδα". Τα δωρα εμπαιναν γυρισμενα πανω σε καρτελα ομοια με αυτη στη φωτογραφια του κουτιου, την οποια καπου εχω και πρεπει να ξετρυπωσω. Υπαρχουν και καποιες αλλες θεματικες καρτες, που δεν θυμαμαι πως ακριβως χρησιμοποιουνταν.

49872.jpg

Και μια φωτογραφια απο τους κυνηγους και τα ζωα απο το DAKTARI της εταιριας BRINOS. Δεν θυμαμαι δυστυχως τους κανονες του παιχνιδιου μετα απο πανω απο 35 χρονια.

49871.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Daktari μου το ειχε δωσει η γιαγια μου πριν χρονια (δεκαετια 90') αλλα ηταν μεταχειρισμενο φανταζομαι θα το ειχε απο οταν η μαμα μου και ο θειος μου ηταν παιδια.. Αγνοειται η τυχη του μαλλον θα το κατεστρεψα οταν ημουν μικρος τοτε , αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα το κουτι και τα στρατιοτακια που τα εβαζα να "εκτελουν" τα ζωα δεν ηξερα πως παιζεται κανονικα :D .
 
εχω ολοκαινουργιο στο κουτι του τ το bingo!! του μαστορακη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Νομιζω οτι ουτε ο Ν Μαστορακης θα το εχει!
Πρεπει να ειναι σπανιοτατα
χα χα, θεός ο Wally! Ούτε ο ίδιος δεν θα το έχει λέει!! Πολύ καλό!
 
Το Bingo το ειδα σε παλαιοπωλειο προχτες. Δεν ρωτησα τιμη.
 
[edit] Εκτός κανονισμών [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευπαλίνος είπε:
Μια φωτογραφια απο το BINGO της εταιριας NiS. Τα χρηματα και καποιες καρτες με τα δωρα στα οποια αναγραφεται και η τιμη τους. Κατω δεξια και η καρτα "μπανανοφλουδα". Τα δωρα εμπαιναν γυρισμενα πανω σε καρτελα ομοια με αυτη στη φωτογραφια του κουτιου, την οποια καπου εχω και πρεπει να ξετρυπωσω. Υπαρχουν και καποιες αλλες θεματικες καρτες, που δεν θυμαμαι πως ακριβως χρησιμοποιουνταν.


[image]

Και μια φωτογραφια απο τους κυνηγους και τα ζωα απο το DAKTARI της εταιριας BRINOS. Δεν θυμαμαι δυστυχως τους κανονες του παιχνιδιου μετα απο πανω απο 35 χρονια.

[image]


Οι Κανόνες του παιχνιδιου DAKTARI :

Στο ταμπλώ, πολλαπλών διαδρομών,υπήρχαν θέσεις και για τα 50 ζωάκια.

Κάθε παίχτης προχωρούσε στο ταμπλώ ρίχνοντας το ζάρι.

Μόλις έπεφτε στο κουτάκι με το άγριο ζώο, το αιχμαλώτιζε.

Άν έπεφτε σε ΠΑΓΙΔΑ έχανε ΟΛΑ τα ΖΩΑ.

Αν έπεφτε σε ΒΟΗΘΟ έχανε τα μισά Ζώα.

Στο τέλος αντάλλασε τα άγρια ζώα με χρήματα.

ΝΙΚΗΤΗΣ ήταν αυτός που είχε τα περισσότερα χρήματα από το ΣΑΦΑΡΙ.

To επιτραπέζιο παιχνίδι BINGO !

BINGO (Νίκου Μαστοράκη).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ψαχνει και ο Νικος Μαστορακης

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΝΑ ΚΑΙΡΟ...... οταν τα τηλεπαιχνιδια ηταν το #1 σε θεαματικοτητες, στη μαυροασπρη τηλεοραση. Το πρωτο που ειδε ποτε Ελληνας θεατης (τοτε υπηρχαν μονο καμια εκατοστη δεκτες σε ολη την Αττικη) ηταν το L' Oreal Tele, μετεπειτα Bingo (απο ενα στουντιο 6x6 στη Γεωγραφικη Υπηρεσια Στρατου, με δυο καμερες βιντικον, ζωντανα επειδη δεν υπηρχε βιντεο!) και στη συνεχεια Super Bingo απο το θεατρο "Ακροπολ" η απο το πρωτο τηλεοπτικο αμφιθεατρο στη Μεσογειων. Με χιλιαδες θεατες στο κοινο, ζωντανη ορχηστρα του Νικου Λαυρανου, και δωρα ανυπολογιστης (για εκεινη την εποχη) αξιας. Φυσικο ηταν να γινει και επιτραπεζιο παιχνιδι που αν καποιος το εχει και θελει να μου το χαρισει η να μου το πουλησει, πολυ θα το ηθελα στη συλλογη μου.
 
To επιτραπέζιο DAKTARI, πήρε το όνομά του από την ομώνυμη σειρά που προβλήθηκε στην αμερικάνικη τηλεόραση από το 1966 έως το 1969. Πρωταγωνιστής, ήταν ο κτηνίατρος Τρέησυ (Daktari στη γλώσσα σουαχίλι σημαίνει γιατρός), που διεύθυνε ένα κέντρο μελέτης των άγριων ζώων κάπου στην Αφρική. Μαζί με την κόρη του, τους βοηθούς του, καθώς και ένα λιοντάρι και έναν χιμπατζή, προστάτευαν τα ζώα από απειλές, όπως οι λαθροκυνηγοί.

DAKTARI-5.jpg

DAKTARI-1.jpg

DAKTARI-2.jpg

DAKTARI-3.jpg

DAKTARI-4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικές φωτό ΝΙΟΒΗ, αλλά και οι πληροφορίες. Βλέπω το χαρτόνι απο το DAKTARI, που το έχω χάσει. Διασώθηκαν όλα τα υπόλοιπα.
 
χα χα, θεός ο Wally! Ούτε ο ίδιος δεν θα το έχει λέει!! Πολύ καλό!
IMG_20180707_210116_0.jpg
 

IMG_20180708_145757_0.jpg

ΣΑΦΑΡΙ λεγόταν πριν γίνει DAKTARI. Το ΣΑΦΑΡΙ είχε χρωματιστή καρτέλα, επίσης διαφορετικά και περισσότερα χρήματα. Το DAKTARI είχε πρασινωπή καρτέλα. 

IMG_20180708_125654_0.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα