Επιχείρηση Απόλλων

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Επιχείρησις Απόλλων (1968 )


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Επιχείρησις_Απόλλων

Μια καθαρά τουριστική ταινία του Γιώργου Σκαλενάκη η οποία ήταν μάλιστα με συμπαραγωγή της Δαμασκηνός - Μιχαηλίδης με την FILM AB TVS στην Σουηδία.

Η ταινία δείχνει ομορφιές και τουριστικούς προορισμούς τής Ελλάδας και συγκεκριμένα, των Αθηνών, της Επιδαύρου, του Ναυπλίου και της Κερκύρας.

Η εκπληκτική μουσική ήταν του Γιάννη Μαρκόπουλου και πρωταγωνιστούσαν οι Ελενα Ναθαναήλ και ο Thomas Fritsch.

Από το υπόλοιπο κάστ αξίζει να αναφέρουμε τους Αθηνόδωρο Προύσαλη τον Χρήστο Τσαγανέα και τον Γιώργο Μπάρτη.

Σε όλη την διάρκεια της ταινίας ακούγωνται όπως είπα και πιό πάνω η μουσική και τα τραγούδια του Γιάννη Μαρκόπουλου σε ένα πάντρεμα εικόνων της Ελλάδος που έδωσε με ωραίο τρόπο ο σκηνοθέτης της ταινίας Γιώργος Σκαλενάκης.

Η ταινία προβλήθηκε το 1968, και λόγω της συμπαραγωγής της ο τίτλος στην ξένη αγορά ήταν ''Appolo goes on holiday''

[yt deadlink]

Oι τίτλοι αρχής της ταινίας


''Εκδρομικό τραγούδι'' μας τραγουδά εδώ η Έλενα Ναθαναήλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις αγαπημένες ταινίες, με μιά Ναθαναήλ... ΘΕΑ!!!
 
ενα κακεκτυπο της πολυ καλης ταινιας ειναι το"my life in ruins'' της Βαρνταλος..οταν την ειδα εκει πηγε το μυαλο μου. :) :)
 
Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες. Που θυμιζε παραμυθι κατι σε συγχρονη και αναβαθμισμενη Σταχτοπουτα.
 
tsalk είπε:
Μια καθαρά τουριστική ταινία του Γιώργου Σκαλενάκη η οποία ήταν μάλιστα με συμπαραγωγή της Δαμασκηνός - Μιχαηλίδης με την FILM AB TVS στην Σουηδία.Η ταινία δείχνει ομορφιές και τουριστικούς προορισμούς τής Ελλάδας και συγκεκριμένα, των Αθηνών, της Επιδαύρου, του Ναυπλίου και της Κερκύρας.

Η εκπληκτική μουσική ήταν του Γιάννη Μαρκόπουλου και πρωταγωνιστούσαν οι Ελενα Ναθαναήλ και ο Thomas Fritsch.

Από το υπόλοιπο κάστ αξίζει να αναφέρουμε τους Αθηνόδωρο Προύσαλη τον Χρήστο Τσαγανέα και τον Γιώργο Μπάρτη.

Σε όλη την διάρκεια της ταινίας ακούγωνται όπως είπα και πιό πάνω η μουσική και τα τραγούδια του Γιάννη Μαρκόπουλου σε ένα πάντρεμα εικόνων της Ελλάδος που έδωσε με ωραίο τρόπο ο σκηνοθέτης της ταινίας Γιώργος Σκαλενάκης.

Η ταινία προβλήθηκε το 1968, και λόγω της συμπαραγωγής της ο τίτλος στην ξένη αγορά ήταν ''Appolo goes on holiday''

http://www.youtube.com/watch?v=27mhle-_abI

Oι τίτλοι αρχής της ταινίας

Tsalk μου , δεν θέλω να βωμολοχήσω αλλά θα το πω κατέστρεψαν τους τίτλους και αυτής της ταινίας, και έχουν αργές κινήσεις και να μην συγχρονίζεται η εικόνα με τον ήχο.
 
Πλανα απο τη παγκοσμια πρεμιερα (στη Κερκυρα) και την Αθηναικη πρεμιερα (στον Ορφεα) αυτης της πανεμορφης ταινιας...
 
Από τις καλύτερες "τουριστικές" ταινίες που έχουν γυριστεί ποτέ διεθνώς.

Από τις ταινίες που βλέπουμε την Ελλάδα και τους Έλληνες πώς ήταν κάποτε (ακόμα και επί της συγκεκριμένης πολιτικής κατάστασης) και βουρκώνουμε...

Για τη μουσική του Μαρκόπουλου τι να πει κανείς, σε κορυφαίο επίπεδο, αντίστοιχη με αυτή του "Ζορμπά".

Η Έλενα πραγματική θεά, ιδίως στη σκηνή που κολυμπάει, με την αντίθεση του "απόλυτου μελαχρινού" με το λευκό μπικίνι...

[video=youtube;-4LugxZi3xo]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Πλανα απο τη παγκοσμια πρεμιερα (στη Κερκυρα) και την Αθηναικη πρεμιερα (στον Ορφεα) αυτης της πανεμορφης ταινιας...
Πολύ ωραίο ντοκουμέντο πραγματικά! Σ ευχαριστώ πολύ Wally! :)
 
Ειδικά το εκδρομικό τραγούδι στο λεωφορείο έχει μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου, δεν είναι του Μαρκόπουλου (υποθέτω γι' αυτό δεν περιέχεται και στο soundtrack).

Πράγματι υποδειγματική τουριστική ταινία (το "τουριστική" με καθόλου κακή έννοια εδώ) που βλέπεται και ξαναβλέπεται ευχάριστα, σε αντίθεση με τη βαρετή παρόμοια, και πρακτικά σύγχρονη, "Σέργιος και Άννα" (με Γιώργο Ζαχαριάδη και Ελένη Θεοφίλου).

Πω πω ξεκαρδιστικό το κομμάτι (υποθέτω από τα "Ελληνικά Επίκαιρα").
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεις να μην λατρεψεις την Ελλαδα ως προορισμο βλεποντας αυτη την ταινια?? Χιλιαδες φορες πιο αποδοτικο τουριστικα απο οτι το πετσοκομμα μισθων των επαγγελματιων του τουρισμου και τις all-inclusive αηδιες.


Μια ομορφη, απαστραπτουσα Ελλας...
 
Rinus Cesar είπε:
Juanita είπε:
Από τις αγαπημένες ταινίες, με μιά Ναθαναήλ... ΘΕΑ!!!
Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :flower: :flower: :flower: .....
Ό,τι και να πω γι' αυτήν την ταινία, είναι λίγο! Είναι (μαζί με τη μοντέρνα σταχτοπούτα) τα 2 πιο όμορφα "παραμύθια" που έχω δει!

Η Έλενα Ναθαναήλ με μια φρεσκάδα, ομορφιά κι αφέλεια που συναρπάζει - μια εκπληκτική ηθοποιός σ' έναν όμορφο ρόλο! (είχα αναφέρει νομίζω και το θρεντ "Εκείνο το καλοκαίρι" ότι η Ναθαναήλ μ' έχει συναρπάσει σ' αυτές τις 2 ταινίες!)

Ο Thomas Fritsch (μα τι ωραίο παιδί! #) ) - ο ορισμός του ερωτευμένου!

Το σενάριο είναι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (για τα δικά μου ταπεινά γούστα) - αλλά είναι πολύ όμορφα δουλεμένο! Το αποτέλεσμα είναι άψογο!

Κοντολογίς, είναι από τις ταινιάρες για μένα και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


100.jpg
100.jpg
 
D@redevil είπε:
Ό,τι και να πω γι' αυτήν την ταινία, είναι λίγο! Είναι (μαζί με τη Μοντέρνα Σταχτοπούτα) τα 2 πιο όμορφα "παραμύθια" που έχω δει!
Εχεις δίκιο D@redevil!! Ομως το τελος ήταν απογοητευτικό , γιατί ακριβώς επειδη ήταν ενα συγχρονο "παραμύθι", θα έπρεπε να εχει και happy end :cry: ....

ΟΚ θα μου πειτε "μα στη ζωή δεν γινονται αυτά κλπ"...ναι, αλλα ήταν ένα παραμύθι...μας το χαλασαν στο τελος, δεν μας άφησαν να ονειρευτούμε ::) ...επρεπε το πριγκιπόπουλο να σμίξει με την "σταχτοπούτα"....αλλα τελικά μας εδειξαν οτι "πριγκιπες" δεν υπάρχουν...
 
και η ταινια ΄΄κορίτσια στον ήλιο '' ειχε άσχημο τέλος :( εμας μας ρωτησαν
 
αριαδνη είπε:
και η ταινια ΄΄κορίτσια στον ήλιο '' ειχε άσχημο τέλος :( εμας μας ρωτησαν
Στο "Κορίτσια στον ήλιο" αν και ήταν μια παρα πολυ ωραία ταίνια, δεν μπορω να πω οτι δεν το χαρηκα που χωρισαν :D ...νομιζω οτι δεν ταιριαζαν ετσι και αλλιως, γιατί αυτή ηταν μικρή και ενθουσιάστηκε εύκολα, κάτι που θα της περνούσε έτσι και αλλιως γρήγορα και θα το ξέχναγε με τον καιρό...

Αλλα στο "Επιχείρηση Απόλλων", κούκλος αυτός, κουκλα αυτή, ταιριαζαν απολυτα, δηλαδη έλεος....τι τελος ήταν αυτό... :rant: :bash: :banghead:
 
Σκηνές από την ταινία στο video που ακολουθεί. Να επισημάνω επίσης και τις σκηνές που γυρίστηκαν στο Ναύπλιο, στο Μπούρτζι, στο Παλαμήδι αλλά και στην παραλία κάτω από το Ξενία της πόλης.


Α, και εδώ ο Thomas Fritsch στα 72 του πλέον (μια χαρά τον βλέπω).
 
Δε μου άρεσε ποτέ η συγκεκριμένη και γενικά τέτοιου είδους ταινίες. Αδιάφορη, όσες φορές και να την έχω πετύχει σε επανάληψη,την αλλάζω αμέσως.
 
Η ταινία έγινε κτήμα της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος" το 2000, υπέστη ψηφιακή αποκατάσταση από την "Στούντιο Ήχος & Εικόνα" το 2001 και στις 22 Νοεμβρίου 2010 κυκλοφόρησε σε DVD. Το ερώτημα είναι το εξής... Κατέβασα για ένα φίλο το DVD rip της που την είχε δει από παλιά και μου λέει πως του φαίνεται ότι έχει κομμένο κάδρο! Επειδή δεν υπάρχει εύκαιρη κάποια παλιά ripαρισμένη από βιντεοκασέτα ή τηλεόραση, μήπως γνωρίζει κανείς (έστω από μνήμης, παρακολουθώντας αυτή που κυκλοφορεί σήμερα!) αν συμβαίνει όντως αυτό στο DVD της "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος"; Αν έχουμε όντως κομμένο κάδρο, δεν αποκαλείς και "αποκατάσταση" τη δουλειά που έγινε το 2001 και καλύτερα μην εκφραστώ πως το αποκαλείς...
 
Στο "Κορίτσια στον ήλιο" αν και ήταν μια παρα πολυ ωραία ταίνια, δεν μπορω να πω οτι δεν το χαρηκα που χωρισαν :D ...νομιζω οτι δεν ταιριαζαν ετσι και αλλιως, γιατί αυτή ηταν μικρή και ενθουσιάστηκε εύκολα, κάτι που θα της περνούσε έτσι και αλλιως γρήγορα και θα το ξέχναγε με τον καιρό...

Αλλα στο "Επιχείρηση Απόλλων", κούκλος αυτός, κουκλα αυτή, ταιριαζαν απολυτα, δηλαδη έλεος....τι τελος ήταν αυτό... :rant: :bash: :banghead:
Συγγνώμη για την παρέμβαση μου,αλλά προς υπεράσπιση του love story του "Κορίτσια στον ήλιο", μιας από τις αγαπημένες μου του Γεωργειάδη, και ενός από τα αγαπημένα μου love story στον ελληνικό κινηματογράφο, εγώ πιστεύω πως βοσκός και Άναμπελ πείθουν πολύ περισσότερο πως θα μπορούσαν να έχουν μέλλον από την Έλενα και τον "θα ρωτήσω τη μαμά και τον μπαμπά μου ποια θα παντρευτώ" ξανθό αριστοκράτη.
Νομίζω πως ο πρίγκιπας περισσότερο "παίζει" παρά είναι τρελά ερωτευμένος με την Έλενα.Και όπως ακριβώς φλερτάρει "τώρα" το καλοκαίρι την Έλενα,δεν αποκλείεται του χρόνου το καλοκαίρι να φλερτάρει το ίδιο την κόρη κάποιου γονδολιέρη στη Βενετία,εμφανιζόμενος σε μια γόνδολα και να εξαφανίζεται αμέσως από αυτήν..ή να "ερωτευθεί" μια δασκάλα του σκι σε κάποιο χιονοδρομικό πάνω στις Άλπεις το χειμώνα!
Δεν νομίζω πως θα είχαν μέλλον οι δυο τους..Ακόμα και όλες τις διαφορές τους να ξεπερνούσαν,δεν έχουν το κυριότερο λόγο για ένα κοινό μέλλον!..Τον αμοιβαίο έρωτα..Ναι, το ΄χει η Έλενα..Δεν το ΄χει αυτός!
Αντιθέτως, η Άναμπελ και ο βοσκός έχουν αυτό που θα παρακάμψει όλες τις διαφορές.Είναι και οι δύο ερωτευμένοι!..Και αν στο παραλιακό χωριό την ώρα του χωρισμού, ο βοσκός είναι ο ερωτευμένος και η Άναμπελ δείχνει μια απλή συμπάθεια,ένα μικρό ενδιαφέρον,ή μια φιλική αγάπη τέλος πάντων, όταν ο βοσκός την ξαναβρίσκει στην Αθήνα,τα πράγματα αλλάζουν!..Το "πράγμα" σοβαρεύει αρκετά και από την μεριά της Άναμπελ..Το μαρτυρά τα λόγια που λέει από την έξω μεριά της αίθουσας του αεροδρομίου (αν διαβάσεις τα χείλη της καταλαβαίνεις τι λέει)!..Το μαρτυρά το βλέμμα της,το πρόσωπο της..Αυτό που ήταν μια "φιλική αγάπη" στο χωριό,εξελίχθηκε πια σε έρωτα!..Κλαίει στο παράθυρο του αεροπλάνου,καταλαβαίνει ότι αφήνει πίσω κάποιον που πήγε να τη ψάξει να τη βρει στη μεγαλούπολη από το χωριό του..Και αυτό είναι που της αλλάζει τα αισθήματα γι αυτόν..Γιατί,για να κερδίσεις την καρδιά μιας γυναίκας είναι ένας συνεχής αγώνας.Αγώνας με πράξεις.Και ο βοσκός τον δίνει,αγωνίζεται.Την κερδίζει..Δεν χρειάζονται να ανταλλάζουν μεγάλα λόγια.Δεν χρειάζεται να καταλαβαίνει τι λέει ο ένας τον άλλον.Όπως λέει σε κάποια στιγμή και η Άναμπελ "εμείς περνάμε καλά όταν είμαστε μόνοι μας"..Ο βοσκός σε κάποια στιγμή της λέει "τι ωραία περνάγαμε όταν ήμουν στη φυλακή"..Πόσο "τραγικό" είναι να λες ότι περνάς ωραία(!) στη φυλακή..Μόνο ο έρωτας είναι υπεύθυνος για τέτοιες δηλώσεις.
Δύο άνθρωποι,που δεν ξέρει ο ένας τι λέει στον άλλον και είναι ευτυχισμένοι μαζί..Είναι ερωτευμένοι!..Δεν χρειάζονται τίποτα άλλο..Ένα έρημο νησί..Οι δυο τους..Και ο έρωτας τους!..Και αρκετά καβούρια όπως μας δίδαξε ο Τομ Χανκς στο "Ναυαγό"..
Μακρυά λοιπόν από πρίγκιπες,που εκτός από παιχνίδι και επιπολαιότητα θα είναι σκλάβοι στα "πρέπει" τους και τη λογική..
 
Πίσω
Μπλουζα