Επτά μικρά Νιντζάκια - 7 Lucky Ninja Kids (1989)

stig

RetroN00b
Joined
2 Οκτ 2009
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
1
Είδα ότι δεν έχει αναφερθεί.

Μικρός πρέπει να είχα δει πάνω από 50 φορές την ταινία "Τα 7 μικρά Νιτζάκια". Μιλάμε για τέτοιο κόλλημα που με το που τελείωνε, έβγαινα στο δρόμο να παίξω κι έτρεχα κι εγώ σα νιτζάκι. Πόσες σαβούρες είχα φάει...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφορουν τα τρια νιντζακια σε DVD ακομη.
 
Όντως υπήρχε και ταινία "Τα 3 μικρά Νιντζάκια". Και φυσικά μετά από κάθε προβολή βγαίναμε με "γκλοπάκια", "αστεράκια" κλπ. ανά χείρας.

Και για να μην ανοίγω νέο θέμα, ζητώ βοήθεια για το όνομα μια ταινίας καράτε που περιελάμβανε την εξής σκηνή:

Το σκηνικό μάλλον ήταν στη φεουδαρχική Ιαπωνία. Κάποιοι στρατιώτες μετέφεραν έναν κατάκοπο αιχμάλωτο. Σε κάποια φάση του δίνουν νερό, το οποίο πίνει και ξεδιψάει. Και τότε, αναζωογονημένος, τους πλακώνει όλους στο ξύλο! Μάλιστα η ταινία μπαίνει και σε γρήγορη κίνηση για περισσότερη δράση! :rofl:

Εχμ, σας λέει κάτι; #)
 
Έπος!! Το τραγουδάκι είναι κόλλημα στο μυαλό. Το βλέπαμε όλοι μαζί τα αγόρια της γειτονιάς και μετά βγαίναμε στον δρόμο να κάνουμε τα ίδια. Κάτι βέβαια που κατέληγε σε δράμα καμία φορά, αφού ένα ξύλο στο κεφάλι ή μια κλωτσιά στην κοιλιά πονάει λίγο...
 
Περιζήτητη βιντεοκασέτα τα 7 νιντζάκια! Το πρωτότυπο ποιό ήταν, τα εφτά ή τα τρια;
 
RIO είπε:
Περιζήτητη βιντεοκασέτα τα 7 νιντζάκια! Το πρωτότυπο ποιό ήταν, τα εφτά ή τα τρια;
Το τρία πρέπει να είναι παλιότερο. Για πρωτότυπο δεν ξέρω όμως, μπορεί και αυτό να βασίζεται στο "1 Νιντζάκι" το οποίο με τη σειρά του μπορεί να βασίζεται στο "τριπλό ολοκλήρωμα του ορίου του Νιντζακίου που τείνει στο σούρικεν" και πάει λέγοντας :p
 
Φαντάζομαι τα "7 μικρά νιτζάκια" είναι η πρωτότυπη.

Υπάρχει όλη η ταινία στο youtube, ξεκινώντας από το παρακάτω και βλέποντας τα related για τα υπόλοιπα parts!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν θυμαμαι καλα, οι 2 πρωτες ταινιες των ΤΡΙΩΝ ηταν πρωτες, και μετα ακολουθησαν τα αλλα, απλα δεν ειμαι σιγουρος για την σειρα των υπολοιπων.
 
stig είπε:
Είδα ότι δεν έχει αναφερθεί.Μικρός πρέπει να είχα δει πάνω από 50 φορές την ταινία "Τα 7 μικρά Νιτζάκια". Μιλάμε για τέτοιο κόλλημα που με το που τελείωνε, έβγαινα στο δρόμο να παίξω κι έτρεχα κι εγώ σα νιτζάκι. Πόσες σαβούρες είχα φάει...



ωχ ναι τα νιτζάκια...τι γέλιο :p και εγώ τα έβλεπα!!

αλλά εκεί που ξεράθηκα στα γέλια είναι που έτρωγες σαβούρες...:biglaugh:

εγώ είχα φτιάξει καρατόξυλα και ένας θεός ξέρι πως γλίτωσα την διάσειση :tongue:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι βεβαια...τα νιντζακια. Μου χρωστανε αρκετα καρουμπαλα και μελανιες καθως με τα ξαδερφια μου προσπαθουσαμε να τα μιμηθουμε! Λοιπον μια ερωτηση τωρα...Σε ποια απο αυτες τις ταινιες/σειρες γινεται το εξης σκηνικο:

Σε μια κινέζικη αγορα προσπαθουν να πιάσουν ένα απο τα νιντζακια το οποιο πρίν κόβει κρέας ή ψάρια με μπαλτάδες.Αφου το κυνηγουν εκεινοι οι τυποι και γινεται ενας τεράστιος σαματάς στην αγορά, με πάγκους να αναποδογυρίζουν κτλ τελικά τον πιάνουν.Για καποιο λογο προσπαθουν να στρατολογησουν ενα σωρο νιντζακια και τους βάζουν να περάσουν κάποιες δοκιμασίες σε ένα χωράφι...

Αυτά αχνοθυμάμαι, αν κανένας σας θυμάται θα με χαροποιουσε ιδιαίτερα!!!!
 
Η επιτυχία που είχαν τα "νιντζάκια", οδήγησαν στη δημιουργία ελληνικών "κλώνων",

με τον "Βασιλάκη Καίλα του καράτε" Κρις Σφέτα, όπως "Επτά μικροί κομάντος" και "Τρισήμισυ τσαμπουκάδες".
 
Κωνσταντινε πιστευω οτι στο κοντινο μελλον θα πρεπει να καλυψουμε συνεντευξιακως και το Ελληνικο κινηματογραφικο καρατεκα σαγκα...
 
Wally είπε:
Κωνσταντινε πιστευω οτι στο κοντινο μελλον θα πρεπει να καλυψουμε συνεντευξιακως και το Ελληνικο κινηματογραφικο καρατεκα σαγκα...
Που θα μας πάει και αυτός ! Χα χα !

Υ.Γ. Ψιλοάσχετο, σήμερα μίλησα με τον Άκη Φλωρεντή.

Μου ζήτησε να μεταφέρω "θερμά χαιρετίσματα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ" ! :D
 
Ποιός είναι ο Άκης Φλωρεντής ;
 
Αυτο σηκωνει ban till eternity
 
ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ ΡΕ ΦΙΛΕ!!!!! Πωωωωω!! Ενταξει, μεγαλη ζημια!! Αυτο και τα 3 νιτζακια ηταν απ'τα πρωτα που ειδα. Ω ρε φιλε, thanks για τα κλιπακια!!!
 
Αναζήτηση ταινίας: 7 Lucky Ninja Kids (1989)

Ρετροσύντροφοι και ρετροσυντρόφισσες καλή χρονιά να έχετε και οι επιθυμίες σας ευχές μου πάντα και πάνω απ' όλα με υγεια για εσάς και τα αγαπημένα σας πρόσωπα. :flower:

Αναζητώ διακαώς εδώ και χρόνια μια ταινία που δεν μπορώ να βρω με τίποτα. Είναι κινέζικη και κυκλοφόρησε δεκαετία του 80 την εποχή της παντοδυναμίας των Kung Fu Kids (τα Νιτζάκια) και στάνταρ θα την έχει δει κάποιος, δεν μπορεί. Μέχρι και πριν μερικά χρόνια την έβαζαν και διάφορα τοπικά κανάλια.

Διαδραματίζεται στην Κίνα αρχές 20ου αιώνα και η χώρα θέλει να συμμετάσχει σε ένα μεγάλο αθλητικό γεγονός, κάτι σαν Ολυμπιακοί αγώνες οπου θα συμμετέχουν και πολλές άλλες χώρες, η Κίνα όμως δεν έχει αθλητές. Έτσι βγαίνει παγανιά το κράτος με τους χωροφυλάκους της και όπου βλέπει κάποιον που να έχει ιδιαίτερες ικανότητες (κυριολεκτικά κάθε καρυδιάς καρύδι) τον...συλλέγουν και τον στρατολογούν για να εκπαιδευτούν και να κάνουν μια ικανή ομάδα απο άντρες και γυναίκες αθλητές. Η ταινία έχει τρελο γέλιο και ένας απο τους πρωταγωνιστές είναι ο Στρατηγός που δίνει την διαταγή με κάτι μεγάλες στριφτές μουστάκες, και ένας απο τους τρελούς αθλητές είναι ένας αλητάκος με στυλ που τον λένε Γουίγκι μαζί με μια μικροκαμωμένη με καρέ μαλλιά και γυαλια . Μέχρι εκεί πάει η μνήμη μου. (σας φώτισα τώρα :Ρ)

Σας ικετεύω ας την θυμάται κάποιος! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουπς μάλλον στις πολεμικές έπρεπε να το βάλω το θεμα.

Την βρήκααααααα αλλά μόνο με γερμανική μεταγλώττιση.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον shakti αυτη η ταινια ειχε κυκλοφορισει το 80 σαν νιντζακια νο 5 ετσι την ειχα τωρα στα καινουργια που βγηκαν δεν ξερω αν την ξαναβαλαν αλλα σιγουρα το 80 ηταν το νο5
 
Πίσω
Μπλουζα