Ερώτηση για αγορά smartphone - ερωτήσεις android

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
214
Καλησπέρα σας...

Είχα smartphones παλιότερα (με windows), αλλά μου σπάσανε τα νεύρα και τα πέταξα όλα λόγω καθυστερήσεων και κολλημάτων που είχα ακόμα και στην πιο απλή εντολή (πχ να είσαι στο δρόμο, να καίγεσαι να ανοίξεις το sms για να δεις την οδό που πρέπει να πας γιατί την ξέχασες και να κάνει μια ώρα να ανοίξει τα sms). Τώρα με το android που έχω δει, πιστεύω ότι είναι καλύτερα τα πράγματα σε θέμα ταχυτήτων (για τις βασικές λειτουργίες, τηλέφωνο και sms). Ισχύει; Υπάρχει κάποιος φίλος που να έκανε μετάβαση από Windows mobile σε Android να μου πει την εμπειρία του;

Επίσης έχω δει ότι γενικότερα πλέον το Internet μέσω κινητού δεν είναι τόσο απαγορευμένο σε θέμα κόστους και θα θελα να έχω αυτή τη δυνατότητα εφόσον δεν υπάρχει σύνδεση wifi κοντά...

Γενικά με το android, υπάρχει φόβος για ιούς και ανεπιθύμητες χρεώσεις; Μπορώ να κλείνω το 3g όταν δε θέλω να το χρησιμοποιώ; Είχα διαβάσει μια περίπτωση ενός άλλου φίλου εδώ στο φόρουμ για κάτι SMS που έφευγαν και κόστιζαν 2,5 ευρώ το ένα... Έχει βελτιωθεί η κατάσταση από τότε; Υπάρχουν τρόποι προστασίας;

Κλείνοντας, έχω βάλει στο μάτι το HTC Wildfire S... Το έχει κανείς; Αξίζει; Έχει να προτείνει κανείς κάτι καλύτερο στο ίδιο εύρος τιμής (-+ 150 ευρώ)

Ευχαριστώ
 
Φιλαρακι δεν ξερω σε τι δηνεις προτερεοτητα στο κινητο οπως πχ η οθονη,η ισχυς του,η μνημη,η καμερα,το πως ειναι στο σερφαρισμα κτλ αλλα εγω με κλειστα ματια θα σε ελεγα να παρεις το HTC Wildfire S που εχεις βαλει στο ματι.Μια χαρα κινητο ειναι και να φανταστης οτι εχει τα ιδια σχεδον χαρακτιριστηκα με το iphone 3GS που κοστιζει 400 ευρω.Εχει επεξεργαστη στα 600mhz 3,2 οθονη με αναλυση 320Χ480 και 512mb εσωτερικη μνημη που ομως δεχετε καρτες μνημης εως και 32GB.Επισης η οθονη του ειναι capacitive με ανθεκτικο γυαλι gorilla glass.Επισης δεχετε μεχρι Αndroid 2.3 Gingerbread.Aπο καμερα εχει 5MP απλα η ποιοτητα των βιντεο που τραβαει ειναι καπως χαμηλη.Στα λεφτα που λες 150 ευρω δηλαδη πανω κατω πιστευω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη και χωρις να ψαχνεις ενα σωρο αλλα τηλεφωνα που ισως εχουν κατι παραπανω αλλα που συνολικα ειναι μια κλαση κατωτερα απο αυτο.
 
Στρατο και εγω ειχα windows mobile και μετα απο ενα κολλημα σβηστηκαν ολα τα sms και τα τηλεφωνα απο την μνημη και ετσι την συσκευη την εχω ακομη αλλα την χρησιμοποιω μονο ως GPS.Το ΗΤC που προτεινει ο Βασιλης μια χαρα ειναι αλλα εφ'οσον θελεις να χρησιμοποιεις και ιντερνετ παρε κατι με καλο επεξεργαστη πχ αυτο εδω το sony http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Ericsson-Xperia-Live-Black-1253-7324.htm Πιστευω οτι αξιζει να δωσεις 20 ευρω παραπανω για επεξεργαστη στο 1Ghz και οχι στα 600Μhz

Οσον αφορα το 3G ναι μπορεις να το κλεισεις (τουλαχιστον στο δικο μου noname κινεζικο android κινητο).Τωρα για τους ιους μην ξεχνας οτι πλεον το κινητο ειναι ενας υπολογιστης και ο καθενας μπορει οποιαδηποτε στιγμη να φτιαξει ο,τι θελει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα φιλε εχω κινητο android εδω και εναμιση χρονο. Αν εξαιρεσεις οτι το κινητο εχει παλιοσει σαν hardware (samsung i5800) και απο οταν εκανα ανβαθμιση απο 2.1 σε 2.2 αργει λιγο λογο οτι βαρυνε το λειτουργικο δεν εχω καποιο θεμα. Υπαρχει ερφαρμογη που λεγεται APN on\off οπου μπορεις να ανοιγοκλεινεις το 3g με ενα απλο κουμπακι widget επισης μπορεις να κλεινεις την κινηση δεδομενων απο τις ρυθμισεις του κινητου με το ιδιο αποτελεσμα. Οσο για τους ιους και τετοια δεν μου εχει τυχει κατι μεχρι τωρα...Το ιντερνετ με τον opera mini τρωει πολυ λιγα mbs και ειναι οτι πρεπει αν εχεις λιγα mbs στο προγραμμα σου(δεν υποστηριζει flash) , αλλα μπορεις να εχεις 2 broswer εναν για 3g και εναν για wifi (πχ. opera mobile που εχει και flash) . Αυτα ελπιζω να βοηθησα :) .
 
Doc επειδη το ξερω το τηλεφωνο που αναφερεις γιατι το ειχε μια πρωην γκομενα μου αιθισμενη με την μουσικη μια ζωη με τα ακουστικα στα αυτια ηταν.πραγματικα δεν εξιζει ουτε ενα λεπτο να δωσει γιαυτο και να μην παρει το HTC Wildfire S.Καταρχην τα 400 πραπανω MHZ του επεξεργαστη δεν φαινονται πουθενα ο Browser ειναι επιοικως απαραδεκτος και κανει μια ωρα να φορτωσει της σελιδς.Βελτιωνεται ελαχιστα αν κατεβασεις τον opera αλλα και εκεινος ειναι απαραδεκτος.Κατα δευτερον το κινητο εχει χειροτερη καμερα απο το HTC και δεν εχει και φλας ενω τεραστιο προβλημα εχει και η οθονη του που ασχετα αν ειναι capacitive η αποκρηση της ειναι ψιλοαθλια και θυμιζει πολυ Resistive οθονη που χρειαζεται πατημα και γενικα σαν κινητο ειναι αρκετα αργοκινητο.Επισης ενα προβλημα που παρατηρητε σαυτο το τηλεφωνο ειναι οτι κανει συχνα reboot απο μονο του και θυμαμαι το ειχα ψαξει γιατι νομιζα εκανε καμια βλακεια η γκομενα μου αλλα με ειπαν οτι ειναι γνωστο προβλημα του κινητου.ΕΠισης δεν εχει και Qwerty πληκτρολογιο αλλα το σπαστικο των sony ericsson.Στο μονο που υπερισχυει ειναι η ποιοτητα ηχου που αυτη ειναι και η δουλεια του αλωστε.Αναμεσα σε αυτο και το wildfire S τοτε Wildfire με κλειστα ματια και με δεκα χερια.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Το HTC πιστεύω ότι είναι value for money. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δε τραβάει HD video, οκ μπορώ να ζήσω με αυτήν την απώλεια. Επίσης μου αρέσει πολύ η οθόνη στα HTC και όσα έχουν πέσει στα χέρια μου από φίλους, το Interface τους έχει άμεση απόκριση...

To erriccson δε μου πολυαρέσει και αν εχει τα θέματα που λέει απο την εμπειρία του ο βασίλης, τότε... Μακριά!!!

Το samsung φαίνεται καλη περίπτωση (αλλά όχι κάτι καλύτερο από το htc), θα το μελετήσω...

Σημαντικό για μένα είναι η άμεση απόκριση... Να πατάω το κουμπάκι να μπω στα μηνυματα και να μην κολλάει 5 δευτερόλεπτα... Και εννοώ στις βασικές λειτουργίες, τηλέφωνα, μηνύματα, επαφές... Αν αργεί να φορτώσει το χ παιχνιδάκι με τα 3d γραφικά, ε τότε δε με ενοχλεί... Με το Windows Mobile είχα τραβήξει τα απίστευτα για να διαβάσω ένα SMS, γι'αυτό έφαγε σουτ...
 
Φιλε δεν θελω να φανω πολυξερος απλα πραγματικα εχω εμπειρια απο αυτα τα τηλεφωνα και το samsung ace ακομα το εχει η τωρινη κοπελα μου και μπορω να σε πω τα παντα γιαυτο αλλα σε συγκριση με το HTC WILDFIRE S με κλειστα ματια το HTC.Εγω αν δεν ειχα iphone πραγματικα HTC θα αγοραζα.
 
Χμ... Τώρα είδα και το xperia mini pro με 1000ρι επεξεργαστή... Καλύτερα σχόλια βλέπω σε σχέση με το HTC... Πάλι από την αρχή...
 
Δεν διαφωνω για τα ΗΤC αλλα προσωπικα θα επαιρνα οτι εχει τον καλυτερο επεξεργαστη στο price range που θελω να δωσω...
 
Φιλαρακι το xperia mini pro υπερτερει εναντι του wildfire S στην καμερα και μπορει να εχει 5MP οπως και το wildfire s αλλα τραβαει και καλητερες φοτωγραφιες και καλητερο βιντεο και οπως ειπες εχει και 1GH επεξεργαστη.Αρκετα καλο τηλεφωνι ειναι για την τιμη του αλλα ειναι πολυ μικρο και οπωςσηποτε πριν το παρεις φροντησε να το πιασεις στα χερια σου γιατι στα δεικα μου χερια πχ δηχνει εντελως αβολο και μικρο.

@angel_grig Doc τι να το κανω τον επεξεργαστη αν το τηλεφωνο εχει ενα σωρο αλλα προβληματα.Ο επεξεργαστης φαινεται σε ενα κινητο οταν ολες γενικα οι λειτουργιες του λειτουργουν αψογα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά πήρα το Samsung Galaxy Ace... Με κέρδισε η οθόνη του, λίγα Mhz παραπάνω από το HTC, λίγα κάτω από το xperia (το οποίο έχει σταματήσει και να κυκλοφορεί...).

Για να δούμε... Για τα λεφτά που ήμουν διατεθιμένος να δώσω ήταν λίγες οι επιλογές... Ελπίζω να έκανα την πιο σωστή...
 
stratos84 είπε:
Τελικά πήρα το Samsung Galaxy Ace... Με κέρδισε η οθόνη του, λίγα Mhz παραπάνω από το HTC, λίγα κάτω από το xperia (το οποίο έχει σταματήσει και να κυκλοφορεί...).Για να δούμε... Για τα λεφτά που ήμουν διατεθιμένος να δώσω ήταν λίγες οι επιλογές... Ελπίζω να έκανα την πιο σωστή...
χμμ,με ακριβώς τα χρήματα που ήθελες να ξοδέψεις αγόραζες και το sony xperia tipo που έρχεται με επίσημη υποστήριξη στο ice cream sandwich .
 
Αν και σου πρότεινα το ace το τηλ του κρεμ δεδομένου του λειτουργικού μου φαίνεται σωστότερη επιλογή και πιο οικονομική. Αν δεν το παρήγγειλες το ace κάνε σύγκριση και επέλεξε. Στάθμισε οτι εκτός των τεχνικών χαρακτηριστικών έχει μεγάλη σημασία το λειτουργικό. Και πράγματι το android 4 πετάει.
 
Όχι απλά το παρήγγειλα... είναι δίπλα μου :)
 
Και πώς σου φαίνεται;
 
Πριν λίγο ήρθα σπίτι και τώρα το φορτίζω... Όταν περάσω τις επαφές μου κτλ θα αρχίσω να το ψάχνω... Συμπεράσματα μετά από 1 εβδομάδα χρήσης θα μπορώ να βγάλω! Αλήθεια μιας και είπα για φόρτιση... Οι 12 ώρες φόρτισης που μου είπε ο πωλητής είναι μούφα έτσι; Πουθενά στο manual δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, ούτε από έρευνα στο Internet βρήκα πουθενά να λέει ότι χρειάζεται... Αυτό ίσχυε στις μπαταρίες καδμίου και νικελίου, σωστά; Στις μπαταρίες λιθίου όταν γεμίσει η μπαταρία, σταματάει και το κύκλωμα τις φόρτισης, έτσι δεν είναι;
 
stratos84 είπε:
Πριν λίγο ήρθα σπίτι και τώρα το φορτίζω... Όταν περάσω τις επαφές μου κτλ θα αρχίσω να το ψάχνω... Συμπεράσματα μετά από 1 εβδομάδα χρήσης θα μπορώ να βγάλω! Αλήθεια μιας και είπα για φόρτιση... Οι 12 ώρες φόρτισης που μου είπε ο πωλητής είναι μούφα έτσι; Πουθενά στο manual δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, ούτε από έρευνα στο Internet βρήκα πουθενά να λέει ότι χρειάζεται... Αυτό ίσχυε στις μπαταρίες καδμίου και νικελίου, σωστά; Στις μπαταρίες λιθίου όταν γεμίσει η μπαταρία, σταματάει και το κύκλωμα τις φόρτισης, έτσι δεν είναι;
Kαλοριζικο λοιπον!Για την μπαταρια εχεις απολυτο δικιο..ο πωλητης μαλλον εχει μεινει λιγο πισω...
 
τελικά στράτο τι γνώμη σχημάτισες;
 
foutix είπε:
τελικά στράτο τι γνώμη σχημάτισες;
Πιστεύω τελικά πως ήταν καλή επιλογή.

Το 1ο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι η μπαταρία, την οποία χθες φόρτισα πρώτη φορά από τη Δευτέρα που το πήρα! (με ανοικτό wifi συνέχεια, browsing, downloads, κλήσεις, sms, και χωρίς να το κλείνω το βράδυ!). Έχει καλή απόκριση και το πληκτρολόγιο του έχει καλό μέγεθος στα πλήκτρα και με αποστάσεις μεταξύ τους. (δε πρέπει να έχεις μικρά δάχτυλα για να τα πατήσεις, ούτε βέβαια είναι ένα τ.μ. το καθένα!). Η οθόνη του είναι πάρα πολύ καλή, 3.5". Εξωτερικά φέρνει πολύ σε Iphone. Έχει τα κλασικά πλέον μπιχλιμπιδάκια που έχουν τα τηλέφωνα (ραδιόφωνο, κάμερα 5 ΜΡ, GPS το οποίο δε δοκίμασα ακόμα, δεν έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή!). Το μεγάφωνο του ακούγεται καθαρά. Στη συσκευασία μου έδωσαν και μία κάρτα 2gb... Από' κει και πέρα με το android βρίσκεις ότι εφαρμογή μπορείς να φανταστείς, το κακό με το Market όμως γενικά είναι ότι δεν δέχεται Paypal αν θες να αγοράσεις κάτι...

Σίγουρα με τα ίδια λεφτά πάνω-κάτω θα υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο, έτσι όπως εξελλίσονται τα πράγματα που βγαίνουν νέα μοντέλα συνέχεια και πέφτουν οι τιμές στα παλιά, με καλύτερο επεξεργαστή, λειτουργικό, οθόνη κλπ, αλλά πρέπει να είσαι συνέχεια στην "τσίτα" και να κοιτάς τι νέο θα κυκλοφορήσει, συγκρίσεις, reviews, κριτικές (πράγματα γενικά που από ένα σημείο και μετά γίνονται κουραστικά! Έλεος! Ένα τηλέφωνο είπα να πάρω, όχι αυτοκίνητο!). Ξεκίνησα για το HTC Wildfire και κατέληξα στο Samsung Galaxy Ace με τα ίδια λεφτά. Σε σχέση με το HTC (που ναι, οκ τα ΗΤC είναι εγγύηση) το ACE υπερτερεί σε οθόνη και επεξεργαστή. Μου φάνηκε καλύτερη επιλογή και μέχρι στιγμής δεν με έχει διαψεύσει!

@foutix: Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο συγκεκριμένο που θες να μάθεις για το τηλέφωνο, πες μου!
 
Πίσω
Μπλουζα