Ερώτηση για αγορά smartphone - ερωτήσεις android

Οχι στράτο, απλά επειδή σου είχα πει να το δεις, ήθελα να μάθω αν στο επόμενο ραντεβού των ρετρομανιακών θα με κυνηγάς ή όχι. :D

Για το GPS δοκίμασε αν λειτουργεί σε μια κοινή διαδρομή από τους χάρτες της google. Μπορείς να τραβήξεις off-line τον χάρτη μιας μικρής διαδρομής και να έχεις το GPS. Στο nexus 7 δουλεύει αυτό το σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Οχι στράτο, απλά επειδή σου είχα πει να το δεις, ήθελα να μάθω αν στο επόμενο ραντεβού των ρετρομανιακών θα με κυνηγάς ή όχι. :D
Για το GPS δοκίμασε αν λειτουργεί σε μια κοινή διαδρομή από τους χάρτες της google. Μπορείς να τραβήξεις off-line τον χάρτη μιας μικρής διαδρομής και να έχεις το GPS. Στο nexus 7 δουλεύει αυτό το σύστημα.
Χαχα! Μην ανησυχείς, όλα καλά!

Θα το κοιτάξω αυτό με τον χάρτη! Thanks for the tip!
 
Eρώτηση για αγορά Android smartphone

Λέω αυτές τις μέρες ν' αγοράσω επιτέλους κανά Android smartphone επειδή το java κινητό μου πλέον είναι για πολλές κλωτσιές (δεν λέω μάρκα για να μην λέτε ότι κάνω και δυσφήμηση αλλά είναι γνωστή μάρκα κινητού που κάποτε ήταν στις δόξες του αλλά πλέον έχει πάρει τον κατήφορο από θέμα πωλήσεων). Αρχικά σκεφτόμουν για κανά HTC κινητό μιας και θεωρείται από τα κορυφαία Android κινητά. Και για την ακρίβεια ένα από τα δύο αυτά μοντέλα:

http://www.skroutz.gr/s/1899461/HTC-Desire-C.html

http://www.skroutz.gr/s/446973/HTC-One-V.html

Ένας άλλος φίλος μου όμως μου πρότεινε να πάρω Motorola και για την ακρίβεια ένα απ' αυτά τα δύο μοντέλα:

http://www.skroutz.gr/s/386624/Motorola-Defy.html

http://www.skroutz.gr/s/435235/Motorola-Motoluxe.html

Oπότε θέλω να σας ρωτήσω το εξής: το Motorola αξίζει ως Android smartphone; Nα επιμείνω σε HTC; Ή να διαλέξω κάτι άλλο; Nα σας πω ποιές είναι οι απαιτήσεις μου για το κινητό που θέλω να πάρω:

- Nα μην κοστίζει παραπάνω από 150 ευρώ (άντε στην χειρότερη μέχρι 180-200 ευρώ)

- Φωτογραφική μηχανή 5MP

- Eσωτερική μνήμη 4GB (με δυνατότητα επέκτασης μνήμης αν γίνεται)

- Aνάλυση από 400x800 και πάνω (εκτός κι αν κάνει μια χάρα την δουλειά του και ανάλυση 320 x 480, δεν θέλω κινητό τεράστιο σαν tablet αν και η ανάλυση 400x800 θα βόλευε πιο πολύ για τα παιχνίδια φαντάζομαι).
 
Προσωπικη γνωμη ειναι να φυγεις μακρια απο τα motorola και με κλειστα ματια να παρεις το HTC One V το οποιο ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο.Το ειχε η κοπελα μου και τα περισσοτερα που εχει ειναι θετικα.Εξαιρετικη οθονη οπως και εξαιρετικη καμερα και γενικα ειναι παρα πολυ καλο.Αν ημουνα στην θεση σου αυτο θα επερνα.
 
Απο τα 4 που εδειξες αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα το HTC one V απο χαρακτηριστικα φαινεται να ειναι ανωτερο των αλλων που εχεις βαλει.
 
Eκτός απ' αυτά που ανέφερα Ajax έχεις να προτείνεις κάτι άλλο ή βουρ στο ΗTC One V;
 
mqdefault.jpg
 
Ζερ-φον και τα μυαλα στο θερμομπλεντερ χαχαχαχαχα.

Παρτε κοσμε και κοσμακι...
 
χαχαχαχαχαχαχαχα :rofl: :rofl:
 
Μακριά από Motorola... Πολλά προβλήματα από συναδέλφους, που μου τα φέρνουν για φτιάξιμο (ναι, ενίοτε φτιάχνω και τηλέφωνα ή τα παίρνω backup! :p ).

Καλά λόγια έχω να πω για τα Samsung, ακόμα και για τα entry level μοντέλα. Τα LG είναι μια αξιοπρεπής λύση γενικά, αλλά όχι ό,τι καλύτερο για smartphone... Θέλουν δουλίτσα ακόμα.

Μακριά (με bold και υπογραμμισμένο) από τα Sony Ericsson - πολύ "φασαρία" για το τίποτα (και μην ακούσω για το Bravia engine που μ' ανέφερε ένας συνάδελφος / συνεργάτης, γιατί θα με φύγει το τσερβέλο!....)

Η πλέον πιο ολοκληρωμένη λύση σε σχέση ποιότητας - κόστους, κατ' εμέ, είναι η HTC. Την είχα ξεχωρίσει ακόμα από την εποχή των Windows mobile όταν ήταν ψιλο-άγνωστη στην Ελλάδα. Αφού το hardware της ήταν τόσο "δυνατό", ώστε να δουλεύει με Windows Mobile, τότε αξίζει! ;)

Έχω για εταιρικό ένα HTC Desire C και το θεωρώ την καλύτερη επιλογή που έκανα (μετά το iPhone μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Στιβαρό, χρηστικό, με εξαντλητική χρήση, άψογο σήμα και πολύ καλή μπαταρία (μια φορά στις 2 μέρες φόρτιση). Το μόνο μείον, η μικρή οθόνη, αλλά συνηθίζεται!....

Αν πιστεύεις ότι θα σε ενοχλεί η μικρή οθόνη, το One V είναι μονόδρομος.

Αυτά τα ολίγα - HTC κι από μένα από τις παραπάνω επιλογές.
 
Sony Ericsson είναι και το τελευταίο μου κινητό που είναι για κλωτσιές. Από τότε είπα στον εαυτό μου "Δεν ξαναπαίρνω την μάρκα αυτή!". Κάποτε έβγαζε ποιοτικά μοντέλα. Τώρα ας μην πω καλύτερα.

Χμμμμ...οπότε αφού αποκλείσαμε το Motorola (πάλι καλά που δεν άκουσα τον φίλο μου κι ας ασχολείται μ' αυτά, κι άλλες φορές μου 'χει πει κοτσανούλες) είμαι μεταξύ HTC One V και Samsung Galaxy Ace 2. Δίλυμμα...

Edit: Δελεαστική πρόταση φαίνεται και το ZTE Skate Acqua που κυμαίνεται στο budget μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Galaxy S advance που εδειξα το ειδες ;; Ειναι καλυτερο απο το Ace 2 σε εσωτερικη μνημη (4 < 8gb ) μεγαλυτερη οθονη (3,8" <4" ) , επεξεργαστη (dual 800 < dual 1ghz ) , το μονο που υστερει ειναι οτι εχουν

ιδια μπαταρια 1500mah οποτε λιγοτερη αυτονομια για το S advance και οτι ειναι λιγο πιο ακριβο. Βαλτα κατω και δες πιο προτιμας αναμεσα στο Htc και τα 2 Samsung. (η Zte δεν ξερω τι λεει σαν μαρκα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ψηφιζω HTC ..... το εχω λιωσει το κινητο και δεν καταλαβαινει τιποτα.

χρονια τωρα παω απο htc σε htc. κανενα δεν με προδωσε !!!
 
D@redevil είπε:
Τα LG είναι μια αξιοπρεπής λύση γενικά, αλλά όχι ό,τι καλύτερο για smartphone... Θέλουν δουλίτσα ακόμα.
Μακριά (με bold και υπογραμμισμένο) από τα Sony Ericsson - πολύ "φασαρία" για το τίποτα (και μην ακούσω για το Bravia engine που μ' ανέφερε ένας συνάδελφος / συνεργάτης, γιατί θα με φύγει το τσερβέλο!....)

Η πλέον πιο ολοκληρωμένη λύση σε σχέση ποιότητας - κόστους, κατ' εμέ, είναι η HTC. Την είχα ξεχωρίσει ακόμα από την εποχή των Windows mobile όταν ήταν ψιλο-άγνωστη στην Ελλάδα. Αφού το hardware της ήταν τόσο "δυνατό", ώστε να δουλεύει με Windows Mobile, τότε αξίζει! ;)

Έχω για εταιρικό ένα HTC Desire C και το θεωρώ την καλύτερη επιλογή που έκανα (μετά το iPhone μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Στιβαρό, χρηστικό, με εξαντλητική χρήση, άψογο σήμα και πολύ καλή μπαταρία (μια φορά στις 2 μέρες φόρτιση). Το μόνο μείον, η μικρή οθόνη, αλλά συνηθίζεται!....

Αν πιστεύεις ότι θα σε ενοχλεί η μικρή οθόνη, το One V είναι μονόδρομος.

Αυτά τα ολίγα - HTC κι από μένα από τις παραπάνω επιλογές.
Για τα LG έχω να πω "ΜΑΚΡΙΑ"! Δεν έχω ακούσει καλά λόγια και από χρήστες νέων Android κινητών της LG, αλλά έχω εμπειρία από παλιότερο μοντέλο της και μας είχαν φάει τα σέρβις...

Παρομοίως και από τα Sony Ericsson. Φθηνές λύσεις, αλλά καθόλου εμπιστοσύνη από άποψη κατασκευής και ιδίως λειτουργικού συστήματος. Ειδικά κάτι Xperia με ενσωματωμένες μπαταρίες;;; Μακριά! Χαλάει η μπαταρία και καταστρέφεται το κινητό πρακτικά.

Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα για την HTC, τουλάχιστον για την ώρα. Πήρα κι εγώ πριν κανα μήνα το Desire C. Είναι το πρώτο μου Android και εξελιγμένο smartphone που πέφτει στα χέρια μου. Προηγουμένως είχα ένα C5-03 της Νοκια, Symbian, αλλά το Desire C είναι η πρώτη μου επαφή με κάτι πιο smart.

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες. Μπορεί να καταλαβαίνεις τις καθυστερήσεις (τι να περιμένεις από έναν 600αρη επεξεργαστη; ) αλλά σαν κατασκευή και σαν δυνατότητες είναι εξαιρετικό. Για μια low budget λύση κινητού το συνιστώ. Μπορεί να ανταπεξέλθει σε πάμπολλες εργασίες (και σε gaming) αλλά με λίγη υπομονή στις πιο βαριές εργασίες. Κυρίως είναι εύκολο στη χρήση και το μαθαίνεις γρήγορα!

Μπορείς να το προσαρμόσεις εύκολα και σαν αισθητική το Sense είναι μακράν καλύτερο από τις αντίστοιχες διεπιφάνειες της Samsung και της LG. Θα μου πείτε, στέκεσαι την εμφάνιση; Είναι πολύ όμορφο οπτικά πακέτο και σε ένα βαθμό με έκανε να το διαλέξω αντί ενός Samsung.

Για την αυτονομία δύο ημερών (τριών αν χρησιμοποιείται ελαφρά) δεν ξέρω να κρίνω, γιατί είχα συνηθίσει σε Νόκια που ξέχναγα τι θα πει φόρτιση.
 
nwntas είπε:
Παρομοίως και από τα Sony Ericsson. Φθηνές λύσεις, αλλά καθόλου εμπιστοσύνη από άποψη κατασκευής και ιδίως λειτουργικού συστήματος. Ειδικά κάτι Xperia με ενσωματωμένες μπαταρίες;;; Μακριά! Χαλάει η μπαταρία και καταστρέφεται το κινητό πρακτικά.

Για την αυτονομία δύο ημερών (τριών αν χρησιμοποιείται ελαφρά) δεν ξέρω να κρίνω, γιατί είχα συνηθίσει σε Νόκια που ξέχναγα τι θα πει φόρτιση.
Συμφωνώ απόλυτα για τα Sony Ericsson. ΜΑΚΡΙΑ!

Νομίζω ότι από τη στιγμή που αγοράζει κάποιος smartphone πρέπει να ξεχάσει τη λέξη αυτονομία.

Αν ασχολείσαι με παιχνίδια/εφαρμογές/μουσική η μπαταρία κρατά μια μέρα με το ζόρι.
 
Ok, μια τελευταία ερώτηση: μεταξύ ενός android χειριστηρίου κι ενός PS3 χειριστηρίου (μιας και μπορείς να παίξεις μ' αυτό σε android κινητό κατεβάζοντας απλά την κατάλληλη εφαρμογή) τι μου προτείνετε ν' αγοράσω; Aπό android χειριστήρια το Nyko Playpad φαίνεται ωραίο κι είναι και φτηνό:

http://www.squidoo.com/best-android-gamepads-controllers[h=4][/h]
 
...και όμως με το sony ericsson neo v εγώ και 3 sony ericsson walkman my 2012 συν ένα νεώτερο σόνυ που αγνοώ τον τύπο, είμαστε ευχαριστημένοι όλοι οι κάτοχοι! Δεν έχει χαλάσει κανένα!

Θεωρώ λοιπόν ότι η γενίκευση για όλα τα μοντέλα της σόνυ είναι ισοπεδωτική! Εγώ θα τους ξαναπροτιμήσω στο μέλλον αν η τιμή είναι σωστή!

Επίσης έχω 2 φίλους με μοτορόλα από το 2011 και τα έχουν ακόμα δίχως πρόβλημα!

Αντίθετα έχω ένα φίλο με galaxy s2 (ωραίο κινητό στην εποχή του και όχι μόνο) που του χάλασε...μπορώ να καταδικάσω την σάμσουνγκ για το σπάνιο αυτό γεγονός; Εκείνος πάντως είναι φανατικός και δεν φεύγει από την εταιρία με τίποτα!
 
lass είπε:
Νομίζω ότι από τη στιγμή που αγοράζει κάποιος smartphone πρέπει να ξεχάσει τη λέξη αυτονομία.Αν ασχολείσαι με παιχνίδια/εφαρμογές/μουσική η μπαταρία κρατά μια μέρα με το ζόρι.
Οπότε πρέπει να δηλώνω υπερ-ικανοποιημένος με την αυτονομία του 2 μέρες+!

Γενικά δεν είμαι 100% heavy user, αλλά αξιοποιώ γενικότερα τις λειτουργίες του (μουσική on the go, e-mail, browsing, social media, λίγο gaming, chat σε i.m. σε καθημερινή βάση, αλλά όχι με τις ώρες).

spyros_s είπε:
Θεωρώ λοιπόν ότι η γενίκευση για όλα τα μοντέλα της σόνυ είναι ισοπεδωτική!
Δε διαφωνώ Σπύρο ότι με αυτή τη γενίκευση ενδέχεται να χάνουμε κάποια καλά μοντέλα. Απλά στη συντριπτική τους πλειοψηφία τα κινητά της SE (για τα καθαρά Sony δεν είμαι 100% σίγουρος, μπορεί και να διορθώθηκαν) είτε θα ήταν ανθεκτικά για ένα διάστημα, είτε στο εξάμηνο πάνω θα αρχίζαν τα προβλήματα. Και επειδή τα περιστατικά είναι πολλά και για τις δύο κατηγορίες, είναι λίγο ρίσκο να πάρεις μια συσκευή, να δώσεις όσα δώσεις, και πάνω που την έχεις μάθει και συνηθίσει να σου χαλάει ή να σου εμφανίζει προβλήματα. Το 50-50 αυτό είναι που αποτρέπει αρκετούς να πάρουν Sony. Πολλοί πάνε Nokia γι αυτό το λόγο, ή προτιμούν Samsung.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα