Ερώτηση για to whdload.

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
17
Μπορεί το whdload να "τρέξει" σε μια 1200αρα χωρίς επέκταση μνήμης; Ποιο είναι το ελάχιστο configuration για το whdload;
 
Θεωρητικά μπορεί. Πρακτικά η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών χρειάζεται FAST RAM, και θα μπορέσεις να τρέξεις μόνο έναν πολύ μικρό αριθμό αυτών κι αυτό με αρκετό παίδεμα στα configurations. Πριν από χρόνια είχα ταλαιπωρηθεί πολύ με αυτό το θέμα μέχρι που πήρα μια καρτούλα με extra RAM (χωρίς καν επεξεργαστή πάνω) και πλέον τρέχω τα πάντα.
 
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια κάρτα μνήμης από την Α500 ή είναι κάρτες ειδικά για την 1200;
 
Σκέτο το whload που δοκίμασα και εγώ στην 1200αρα δεν έπαιζε σχεδόν τίποτα, μόνο τα πολύ μικρά παιχνίδια, αν θέλεις να παίζεις αξίζει η έξτρα μνήμη
 
To WHDLOAD ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ σε Α1200 χωρίς επέκταση μνήμης, πλην ελάχιστων παιχνιδιών, κυρίως όσων είχαν βγει όταν πρωτοκυκλοφόρησε η Α500, γιατί τα νεώτερα ειδικά όσαν είναι AGA, δεν τρέχουν με τίποτα. Αυτό που γραφω είναι τεσταρισμένο στη δική μου Α1200 και ενός άλλου χρήστη από το GRM. Χρειάζεται ειδική μνήμη για Α1200, της Α500 δεν ταιριάζει ασφαλώς. Θες αλλα 4ΜΒ και είσαι ΟΚ. Τέτοιες βρίσκεις δεκάδες στο ΕΒΑΥ με κόστος όχι πάνω από ~60 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Ο πωλητής airey36 βάζει τέτοιες σχεδόν καθε βδομάδα.
 
Ο.κ. Γραμμή για επέκταση μνήμης λοιπον. Από τον airey36 έχω αγοράσει πολλά (και την Α1200 μου).

Χίλια ευχαριστώ!
 
Απλά να σημειώσω στα -ολόσωστα- που λέει ο Rygar πως αφού θα μπεις που θα μπεις στο έξοδο, καλύτερα να αναζητήσεις επέκταση 8MB καθώς τα 4 είναι κάπως οριακά. Άλλωστε το κόστος είναι κυρίως στην κάρτα, όχι στην RAM.
 
Δηλαδή πανε χωριστά κάρτα και μνήμη;

o.k. βρήκα κάρτα και simms!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνήθως πωλούνται μαζί, απλά αυτό που σου λέω είναι πως αν βρεις να πωλείται μια κάρτα με 4ΜΒ και μια με 6 ή 8 καλύτερα να προτιμήσεις την δεύτερη.
 
θα παίζει μερικά από τα παιχνίδια προ 1989 που έπιαναν μικρό χώρο στη μνήμη. Πέρυσι που έκανα το ίδιο πριν πάρω την blizzard απογοητεύτηκα...δεν ξέρω αν μια κάρτα μνήμης 8mb θα λύσει το ζήτημα αλλά για μένα χρειάζεται μια blizzard για να χαρείς τα πάντα πέραν των καλύτερων ταχυτήτων λειτουργίας
 
Επίσης, θα ήθελα να υπενθυμίσω το igame του "δικού" μας Mr Zammler από το amigahellas. Ειναι ενα must frontend για το WHDLOAD! Με τη χρήση αυτού του προγράμματος, είναι σίγουρο ότι δε θα μείνει ζουμί από τα στοκ 2ΜΒ της Α1200 :D . Οπότε και η επιπλέον μνήμη είναι, εκ των πραγμάτων, επιβεβλημένη.
 
Ξέρει κανένας γιατί τρώει τόση μνήμη; Λογικά δεν θα πρεπε...
 
Διότι πρώτα απ'όλα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε τα παιχνίδια να τρέχουν μέσα από το Workbench, το οποίο ήδη τρώει κάποια μνήμη, η οποία βεβαίως αυξάνεται ανάλογα με το πόσα προγράμματα τρέχουν εκείνη τη στιγμή (αφού το WHDLoad δεν καλέι το Intuition να κλείσει τίποτα, αφού θέλει με το πάτημα ενός πλήκτρου να επιστρέφει), και δεύτερον γιατί κάνει preload στην FAST RAM ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού για μεγαλύτερη ταχύτητα.

Γι'αυτό το λόγο ένα παιχνίδι που φορτώνεις από δισκέτα και κάθε τόσο ζητάει δεδομένα από αυτή αρκείται σε 1MB Chip RAM, ενώ όταν το τρέχεις μέσω WHDLoad εκτός από την Chip θα απαιτεί και FAST.

Βέβαια το Preload είναι option η οποία μπορεί να απενεργοποιηθεί, αλλά δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα αυτό αφού οι περισσότεροι προγραμματιστές των Installers χρησιμοποιούν πρόσβαση στη FAST RAM (η οποία είναι μηδενική σε μια vanilla Amiga).
 
Μια διορθωση προς ολους: Μπορει καποιος να κοψει τα παντα στο whdload (οπως εγω που εχω φτιαξει μια τετοια εκδοση μονος μου) ετσι ωστε να παιζει με ελαχιστη μνημη.

Συγκεκριμενα παιζω whdload σε Α600 με 2ΜΒ. Μαζι με την αφαιρεση τον preload option και ολων των υπολοιπων πραγματων, καλο ειναι ο σκληρος να εχει ενα πολυ "ελαφρυ" λειτουργικο, και να ειναι επισης ρυθμισμενο (το λειτουργικο) σε ελαχιστες απαιτησεις. Εγω χρησιμοποιωντας WB 2,04 σε Α600 ρυθμισμενο σε minimun απαιτησεις, τρωει μονο 150-200Κ, και παιζω το "cut down" WHDLoad στα περισσοτερα παιχνιδια. Αυτα που δεν φορτωνουν απιτουν FAST MEMORY ή SHADOW MEMORY, και ετσι και αλλιως δεν παιζουν σε Α600 με 2ΜΒ chip.

ΠΑρολα αυτα, η "cut down" εκδοση που εχω φταιξει για το whdload παιζει οκ στην Α1200 μου, με μονο +1ΜΒ fast, απλα γιατι βλεπει fast.

Ετσι ειχα την Α1200 (με 2MB chip + 1MB fast) πριν παρω σοβαρους επιταχυντες.

Αλλα φυσικα ηθελε τρελο ψαξιμο, και ωρες απασχολησεις μεχρι να το φτιαξω.
 
alkis21 είπε:
Διότι πρώτα απ'όλα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε τα παιχνίδια να τρέχουν μέσα από το Workbench, το οποίο ήδη τρώει κάποια μνήμη, η οποία βεβαίως αυξάνεται ανάλογα με το πόσα προγράμματα τρέχουν εκείνη τη στιγμή (αφού το WHDLoad δεν καλέι το Intuition να κλείσει τίποτα, αφού θέλει με το πάτημα ενός πλήκτρου να επιστρέφει), και δεύτερον γιατί κάνει preload στην FAST RAM ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού για μεγαλύτερη ταχύτητα.
Γι'αυτό το λόγο ένα παιχνίδι που φορτώνεις από δισκέτα και κάθε τόσο ζητάει δεδομένα από αυτή αρκείται σε 1MB Chip RAM, ενώ όταν το τρέχεις μέσω WHDLoad εκτός από την Chip θα απαιτεί και FAST.

Βέβαια το Preload είναι option η οποία μπορεί να απενεργοποιηθεί, αλλά δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα αυτό αφού οι περισσότεροι προγραμματιστές των Installers χρησιμοποιούν πρόσβαση στη FAST RAM (η οποία είναι μηδενική σε μια vanilla Amiga).
Οπότε δημιουργεί μια RAMdisk στην FAST.
 
Εντυπωσιακό και πολύ ενδιαφέρον, Mike... η Α1200 με 1ΜΒ fast να το καταλάβω, αλλά Α600 χωρίς FAST; Ποιο Workbench έχεις πάνω και με ποιον τρόπο το έχεις ελαφρύνει;
 
Στην Α1200 παιζουν ολα, απλα επειδη βλεπει Fast. Αντιθετα στην Α600, δεν παιζουν ολα, βγαζοντας το μυνημα "Shadow Memory or Fast Memory needed" ή κατι τετοιο, δεν θυμαμαι. Ακομα και 100ΜΒ (λεμε τωρα) chip memory να εχεις στην Α600, δεν προκειται να παιξουν αυτα τα παιχνιδια.

Κλασικο παραδειγμα το pinball Fantasies, που ετρεχε σε Α500 με 1ΜΒ, ενω σε Α600 με 2ΜΒ δεν παιζει.

Εγω στην Α600 εχω το 2.04 λειτουργικο, χωρις κανενα background, με την χαμηλοτερη αναλυση, με τα λιγοτερα χρωματα (με μονο 2, δεν βλεπεις τιποτα, καλυτερα 4), με μονο τα απαραιτητα στην startup sequence, χωρις κανενα αλλο προγραμμα να τρεχει αμεσα. Μαλιστα αυτο ακριβως το configuration το εχω εφαρμοσει σε πολλα παιδια απο το αμιγκαελλας, που θελουν να παιζουν WHDLoad σε Α600.

Αλλα η μεγαλη οικονομια μνημης γινεται απο αυτη την ειδικη εκδοση του WHDload που εχω φτιαξει, και δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο το WHDLoad. Λειπουν ολα τα options, δεν εχει libs, δεν εχει καν installer, τα κανεις ολα μονος σου.
 
Εν κατακλείδι, είναι πιο εύκολο και εύχρηστο και συμφέρον να αγοραστεί μνήμη.... :D
 
Δεν ειπα οτι ειναι ευκολο.

Αν δεν υπαρχει ομως αλλη λυση και καιγεσαι να παιξεις kick off σε Α1200,

τοτε σε 5 λεπτα στο εχω φτιαξει.

Μια μνημη, τα λυνει ολα, ακομα καλυτερα ενας επιταχυντης.
 
Rygar είπε:
Εν κατακλείδι, είναι πιο εύκολο και εύχρηστο και συμφέρον να αγοραστεί μνήμη.... :D
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Mike δεν αξίζει RESPECT! :bow:

Μου θυμίζει τις μόντες που έκανα στα μέσα τις δεκαετίας του 90, πολύ πριν το Amiga Emulation και το WHDLoad, όταν ο Θεός μας ήταν το Aminet.
 
Πίσω
Μπλουζα