Ερώτηση για to whdload.

ο Mike είναι guru στο θέμα Αμίγκα...όποιος τον ξέρει δεν μπορεί παρά να συμφωνήσει αμζί μου... :)

εκεί που είναι άσχετος είναι στο swos όπου έχει υποστεί αρκετές ήττες από κάποιο παλαίμαχο μεν, ακμαιότατο δε gamer και φανατικό αμιγκά :)
 
Οι αγωνες που αναφερει ο spyros_S στο swos, ηταν "εκτος εδρας" και γιαυτο υπερετερουσε. Αλλα στην ρεβανς, σπιτι μου θα δουμε.

Ασε που υπαρχει και το sesniblogathering, οποτε μπορει να εχουμε βρεθουμε αντιμετωποι, και με θεατες.

Στο θεμα του whdload, η "δικη μου εκδοση" εχει και ενα δευτερο μεγαλο πλεονεκτημα, περαν του οτι παιζει με ελαχιστη μνημη. Δεν παρουσιαζει ΚΑΜΙΑ ασυμβατοτητα με accelerator. Εκτος απο τον spyros_s , το εχω εγκαταστασει σε παιδια με apollo 040, με magnum030 και στην δικη μου blizzard060, και δεν εχει ασυμβατοτητες. Ενω κανονικα αν εχει καποιον (περιεργο) accelerator πρεπει να πειραματιστεις με τα cache mem, και πολλα αλλα options, εδω δεν κανεις τιποτα, απλα γιατι δεν υπαρχει τιποτα να ρυθμισεις, και ολα παιζουν ΟΚ οτι και να εχει πανω της η καθε αμιγκα.
 
Ας μην υποβιβάζουμε τη συζήτηση με αναφορές σε κατώτερο software... Άλλωστε είναι γνωστό ότι το Sensible Soccer σε σχέση με το Kick Off 2 είναι ότι η τρίλιζα σε σχέση με το σκάκι! :points:
 
alkis21 είπε:
Ας μην υποβιβάζουμε τη συζήτηση με αναφορές σε κατώτερο software... Άλλωστε είναι γνωστό ότι το Sensible Soccer σε σχέση με το Kick Off 2 είναι ότι η τρίλιζα σε σχέση με το σκάκι! :points:
Και το KO2 μπροστά στο Goal! ότι το σκάκι με το GO. :p
 
Κι ετσι όπως πάτε, βγαίνετε off topic....

alkis21 είπε:
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Mike δεν αξίζει RESPECT! :bow:
Μου θυμίζει τις μόντες που έκανα στα μέσα τις δεκαετίας του 90, πολύ πριν το Amiga Emulation και το WHDLoad, όταν ο Θεός μας ήταν το Aminet.
Αλλο το'να, αλλο τ'αλλο. Ο Μικε το εκανε και μαγκιά του, αλλά δεν είναι και ο κοινός μέσος χρήστης :D
 
@ chisTOS, alkis21:

Μην ξεχνατε το θεμα που ειναι "προβλημα με whdload".

Οι διαφωνιες σας ας λυθουν με εναν αγωνα kick off ή sensible.
 
Και μια τελευταία ερώτηση: Η επιπλέον μνήμη που θα μπει στην Α1200 θα θεωρείται fast (σορυ για την ασχετοσύνη);
 
@nkarytia: Ακριβώς.

Και λίγη ηρεμία με τις "κίτρινες κάρτες" για τα off topic παρακαλώ, μία παρατήρηση αρκεί δεν χρειάζεται να μου την πέφτετε όλοι. Δεν νομίζω να έδωσα και λίγες on topic απαντήσεις μέχρι στιγμής. Και τι στο καλό είναι το GO;
 
Άλκη,είναι "ζέσταμα" και δημιουργία κλίματος για το επερχόμενο gathering ρε !! ;) ;)
 
alkis21 είπε:
@nkarytia: Ακριβώς.
Και λίγη ηρεμία με τις "κίτρινες κάρτες" για τα off topic παρακαλώ, μία παρατήρηση αρκεί δεν χρειάζεται να μου την πέφτετε όλοι. Δεν νομίζω να έδωσα και λίγες on topic απαντήσεις μέχρι στιγμής. Και τι στο καλό είναι το GO;
To Go είναι ένα ασιατικό παιχνίδι στρατηγικής που θεωρείται πιο "δύσκολο" (δηλαδή έχει περισσότερη στρατηγική) και από το σκάκι. Το παίζουν Ιάπωνες, Κινέζοι, Κορεάτες. Η λέξη Atari είναι από το Go και είναι κάτι σαν το δικό μας Ρουά.

Sorry για το off topic.
 
Δεν σου εβγαλα κιτρινη καρτα, απλα μου αρεσει να λεω "οι διαφωνιες σας, στο kick off" γιατι αυτο λεγαμε οταν πηγαιναμε γυμνασιο, οταν ξεκινουσε διαφωνια, πχ Σαραβακος ή Αναστοπουλος ή Μαυρος !!!

@nkarytia συνηθως ειναι fast memory η επεκταση. Αλλα υπαρχουν και περιεργες περιπτωσεις, οπως μια μνημη που εχω, οπου λογω του 020 της Α1200, αν βαλεις +9ΜΒ επεκταση πανω, τα +8ΜΒ γινονται fast και το αλλο +1ΜΒ γινεται chip/slow!!!
 
Μια διορθωση: το ερωτημα "Σαραβακος ή Αναστοπουλος ή Μαυρος" επικρατουσε οταν πηγαινα δημοτικο (τελη δεκαετιας 80) ενω η εκφραση "οι διαφορες σας, στο kick off" χρησιμοποιηθηκε οταν πηγαινα γυμνασιο (αρχες δεκαετιας 90). Δεν ηταν ταυτοχρονη η χρηση τους.

Αρα μιλαμε για "λυρικο αναχρωνισμο", αλα Ομηρου Οδησσεια!
 
Πίσω
Μπλουζα