Εταιρίες Hardware που δεν υπάρχουν πια. (PC)

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
86
(Ή υπάρχουν χωρίς όμως να παράγουν τα συγκεκριμένα προϊόντα) Δεν γνωρίζω αν έχει δημιουργηθεί κατά το παρελθόν παρόμοιο θέμα, θα ήθελα όμως να θυμηθούμε κάποιες εταιρίες που αρκετοί από εμάς είχαν καλές ή ακόμη και κακές εμπειρίες από τα προϊόντα τους. Οι παρακάτω εταιρίες είναι όσες μπόρεσα να θυμηθώ. Παρακαλώ να με διορθώσετε σε ότι έχω κάνει λάθος. CPU: Harris Siemens Cyrix M/B: ELT Chips Soyo Ram: Siemens Panasonic Nec Goldstar VGA: Trident Tseng S3 3DFX Hercules Diamond (Ναι ξέρω εμφανίστηκε ξανά) Matrox SoundCard: Adlib ESS Expertcolor Controler: Goldstar Mitsubishi Hard Disk Drive: Conner Quantum FDD: Mitsumi Mitsubishi Teac Citizen Joysticks/Joypads: QuickShot Monitor: Samtron Goldstar Hantarex Belinea Mitsubishi
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο M/B δεν ανέφερες την QDI αν και δεν είμαι σίγουρος αν έχει κλείσει η απλά δεν ασχολείται με το ''άθλημα''.

Απο κάρτες ήχου θυμάμαι κάποιες Sound Blaster συμβατές με το όνομα Spacewalker αλλα και πάλι μπορεί να με απατά η μνήμη μου!(και μόνο αυτή!)
 
Εταιρίες Hardware που δεν υπάρχουν πια. (PC) (Ή υπάρχουν χωρίς όμως να παράγουν τα συγκεκριμένα προϊόντα) Δεν γνωρίζω αν έχει δημιουργηθεί κατά το παρελθόν παρόμοιο θέμα, θα ήθελα όμως να θυμηθούμε κάποιες εταιρίες που αρκετοί από εμάς είχαν καλές ή ακόμη και κακές εμπειρίες από τα προϊόντα τους. Οι παρακάτω εταιρίες είναι όσες μπόρεσα να θυμηθώ. Παρακαλώ να με διορθώσετε σε ότι έχω κάνει λάθος. CPU: Harris Siemens Cyrix M/B: ELT Chips Soyo Ram: Siemens Panasonic Nec Goldstar VGA: Trident Tseng S3 3DFX Hercules Diamond (Ναι ξέρω εμφανίστηκε ξανά) Matrox SoundCard: Adlib ESS Expertcolor Controler: Goldstar Mitsubishi Hard Disk Drive: Conner Quantum FDD: Mitsumi Mitsubishi Teac Citizen Joysticks/Joypads: QuickShot Monitor: Samtron Goldstar Hantarex Belinea Mitsubishi
 
Olivetti PC's τα ιταλικά

Tulip τα Ολλανδικά

Amstrad (παιδιά ο νονος μου ειχε φορητό με ανάλυση 640Χ200 ενα λωριδάκι οθόνη με φορητό 2400 modem και CP/M &DOS με 8088 και εστελνε παραγγελιες... το 1987!)

απο κάρτες ήχου - adlib

απο κάρτες γραφικών - κλασσικά 3dfx η συγχωρεμένη (εχω ακόμα επιταχυντη voodoo2!),

απο επεξεργαστές transmeta (!) του linus (βλέπε λίνουξ) που ετρεχαν XP οπως τρέχει σήμερα το android σε όλες τις συσκευές (εξομοιωση εντολών, το android το κάνει με java (dalvik).

ειναι τόσα που δεν τα χωρά ο δίσκος του φόρουμ

Μιά φορά και ενα καιρό υπήρχε μια εταιρία που εβγαζε τσιπ διακριτών εφαρμογών, η plessey. Την αγόρασαν για να την κλείσουν και το έκαναν...

Τωρα πιά παράγει άσχετα με την τρελή τεχνολογία που παρήγαγε τότε.
 
Πίσω
Μπλουζα