Εταιρεία PLAGGONA

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Η εταιρια αυτη κατασκευαζε κουκλες,φωτογραφιες υπαρχουν εδω και λιγες πληροφοριες εδω

Στη βιντεοταινια "Ο ιπποτης της λακουβας" ειχαμε την τυχη να δουμε και το εργοστασιο (ή αποθηκη) ; και το φορτηγακι που μετεφερε τα παιχνιδια αλλά και φωτογραφιες με κουκλες

Αλλες φωτογραφιες ειδαμε και στη σειρα "Τμημα ηθων" κουκλες Carolain και Tina.Στη σειρα βεβαια τα κουτια ηταν διαφορετικα και μεταξυ τους αλλά και απ αυτο της κουκλας Susi

Προβολή συνημμένου 90945Προβολή συνημμένου 90946Προβολή συνημμένου 90947Προβολή συνημμένου 90948

Καθε επιπλεον πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak, σε ευχαριστουμε για το θέμα. Οι διάφορες ελληνικές εταιρείες παιχνιδιών είναι ένα μεγαλο κεφάλαιο που χρήζει διερεύνησης. Θα ήθελα πάρα πολυ να βρισκόταν κάποιος κατάλογος και από αυτή την εταιρεία για να δούμε τι πουλούσε.
 
Πλαγγονα ,κουκλα στα αρχαια ελληνικα!
 
Πλαγγόνα όνομα και πράμα! Αφού πλαγγόνα σημαίνει κούκλα.
 
Κούκλες κοριτσιών (πλαγγόνες)

 


Αγαπημένο παιχνίδι (άθυρμα) των κοριτσιών ήταν οι κούκλες (πλαγγόνες), κατασκευασμένες από κερί, ξύλο, ελεφαντόδοντο και, στην πλειονότητά τους, πηλό. Παρίσταναν κυρίως γυναικείες μορφές με κόμμωση και γραπτή δήλωση ενδυμάτων, αν και μερικές φορές στολίζονταν και με ρούχα από ύφασμα. Οι τεχνίτες αυτών των αντικειμένων ονομάζονταν κοροπλάσται. Επειδή οι αρθρώσεις των ώμων και των μηρών ή των γονάτων, συνδεδεμένες με νήμα ή σύρμα, επέτρεπαν να είναι κινητά τα άκρα, καλούνταν νευρόσπαστα.

Eκτός από τη διασκέδαση, οι κούκλες εισήγαγαν το νεαρό γυναικείο πληθυσμό στον κατά προορισμό ρόλο τους: να είναι καλές σύζυγοι, νοικοκυρές και μητέρες υγιών παιδιών.

Τα κορίτσια αφιέρωναν τις πλαγγόνες, μαζί με άλλα παιχνίδια τους και βόστρυχο από τα μαλλιά τους, στην Άρτεμη, προστάτιδα σε κάθε μεταβατική φάση στη ζωή του ανθρώπου και της σύλληψης παιδιών στα ανδρόγυνα, και την Αφροδίτη, θεά του έρωτα και της γονιμότητας, τις παραμονές του γάμου τους. Ήταν αναμενόμενη πρακτική, δεδομένου ότι, με εξαίρεση τη σπαρτιατική ιδιορρυθμία, οι γυναίκες παντρεύονταν σε μικρή ηλικία, από τα 12-14 χρόνια. Σε επιτύμβιες στήλες πρόωρα πεθαμένων κοριτσιών απεικονίζονται, μάλλον στο γυναικωνίτη, όπου τους περιόριζε η ανδροκρατούμενη κοινωνία της εποχής, οι νεκρές με τη μητέρα τους ή τη θεραπαινίδα τους να κρατούν τέτοια κούκλα. πηγη
 
θα συμφωνησω κι εγω με οσα εγραψαν τα κοριτσια: το κουτι της Susi μοιαζει παρα πολυ μ αυτο της Bibi bo

susi & bibi bo.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ καλή η ερευνά σου katerinak. Τις θυμάμαι τις κούκλες αυτές περισσότερο από το λογότυπο. Αν δεν με απατά η μνήμη μου τις πωλούσαν και σε κάποια μεγάλα ζαχαροπλαστεία της εποχής. Βρε το θυμικό μου. Σ 'ευχαριστούμε πολύ. Τις προάλλες είχα και την τύχη να επεξεργαστώ μερικά «νευρόσπαστα» στο μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας. Πλαγγόνες, άψογες όλες! ;)
 
nasospakos απλα συγκεντρωσα σε ενα θεμα τα στοιχεια που υπηρχαν διασπαρτα :)

k1.JPG

οπως βλεπουμε στη λεπτομερεια του κουτιου,στο σημα της PLAGGONA διακρινεται και ο Λευκος Πυργος,μηπως οι Θεσσαλονικεις γνωριζουν κατι παραπανω γι αυτη την εταιρια;

οι φωτο ειναι απ το διαδικτυο

k00.jpg

k0.jpg
 
Αν το σημα του Λευκου Πυργου που φαινεται στο κουτι σημαινει οτι η εταιρια βρισκοταν στη Θεσσαλονικη τοτε ειναι πολυ πιθανο οι σκηνες που βλεπουμε στη βιντεοταινια "Ο ιπποτης της λακουβας" να ειναι γυρισμενες σε καποια αποθηκη ή παραρτημα της PLAGGONA στην Αθηνα
 
PLAGGONA TiTi (εικόνα από το e-bay)

PLAGGONA TiTi.JPG

PLAGGONA-TITI.jpg

PLAGGONA TiTi.JPG
 
PLAGGONA TiTi (προφανώς από το Tahiti/Ταϊτή), από το e bay.

TiTi-PLAGGONA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδη ειδα οτι η ΝΙΟΒΗ μολις προσθεσε μια φωτογραφια της κουκλας Ti-Ti

θα προσθεσω τη φωτο του κουτιου της γιατι το σημα της εταιριας ειναι διαφορετικο απ αυτα που ειδαμε μεχρι τωρα

pla10.jpg

καθως και αλλες φωτογραφιες με κουκλες της PLAGGONA που βρηκα στο διαδικτυο

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php


attachment.php


attachment.php
attachment.php
attachment.php


βρηκα φωτο και μ αυτη την κουκλα

attachment.php
attachment.php


κι εδω γεννιεται μια απορια : η εταιρια PLAGGONA και η Plaggon Plast εχουν καμμια σχεση;

Τα σηματα της εταιριας ειναι διαφορετικα και δε βλεπω η κουκλα Bi - Bi να εχει κοινα χαρακτηριστικα με τη Sandy..

Clipboard.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως το καλούπι της νοσοκόμας και αυτό της bibi μου φαίνονται τα ίδια.
 
spirtoulis είπε:
Πάντως το καλούπι της νοσοκόμας και αυτό της bibi μου φαίνονται τα ίδια.
μου φαινεται οτι εχεις δικιο spirtouli στην περιπτωση της νοσοκομας και της Bi bi

Clipboard2.jpg

αν ειναι της ιδιας εταιριας δεν επρεπε να εχουν και το ιδιο περιπου σημα;

εδω βλεπουμε η μια να ειναι της PLAGGONA και η αλλη της Plaggon Plast..

H Bi bi ομως δε μοιαζει καθολου με τη Sandy

Clipboard1.jpg
 
Το μόνο σήμα που φέρνει κάπως είναι αυτό στη κούκλα με το ροζ φόρεμα που γράφει Plaggona με κόκκινα γράμματα.
 
spirtoulis είπε:
Το μόνο σήμα που φέρνει κάπως είναι αυτό στη κούκλα με το ροζ φόρεμα που γράφει Plaggona με κόκκινα γράμματα.
εχουν κοινα στοιχεια

Clip.jpg

μου φαινεται θα δυσκολευτουμε να βγαλουμε ακρη
 
"ισως και να μην είναι τόσο δύσκολο να βγάλουμε άκρη. Από μία πρόχειρη ματιά στο goolge είδα ότι η εταιρεία plaggon plast υπάρχει μέχρι σήμερα. Τα στοιχεία είναι ίδια με αυτά που μας έδειξε ο geotsi στο θέμα που άνοιξε στο retromaniax.
 
ευχαριστω spirtouli:flower:

η απορια μου ομως ειναι : η PLAGGONA και η Plaggon Plast εχουν καμμια σχεση ή απλα ετυχε να μοιαζουν καπως τα ονοματα των δυο εταιριων;
 
Ναι, έτσι όπως το έγραψα , που να καταλάβει κανείς. Το επισήμανα μήπως μπορεί κάποιος αν ξέρουν κάποιο site της εταιρείας ή αν άλλαξε στοιχεία, γιατί εγώ δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ, για να τους ρωτούσαμε μέσω email.
 
για την Plaggon Plast φανταζομαι θα βρηκες αυτα τα στοιχεια με αναζητηση στο google

το σημα με το Λευκο Πυργο που βλεπουμε στα περισσοτερα κουτια δε νομιζω να ειναι και τοσο ασχετο με τη Θεσσαλονικη
 
Πίσω
Μπλουζα