Ευχούληδες

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Καλησπέρα! Μόλις επέστρεψα από ένα μαγαζί θησαυρό για τους ρετροσυλλέκτες παιχνιδιών. !επαθα πλάκα. Ο άνθρωπος κλείνει από μέρα σε μέρα και όλα αυτά τα διαμάντια θα τα "σκοτώσει" σε παλιατζή. Όποιος ενδιαφέρεται, με πμ μπορω να δωσω διευθυνση.

Βρήκα Σίντυ αρκετές, λαχανούληδες ευχούληδες, παζλ, βιντεοπαιχνιδια, αντικες...παιδιά το παιδικό μου δωμάτιο ήταν εκεί!! Δεκαετία 80 και 90. Θα ανεβάσω φωτό από τα νέα μου αποκτήματα!

Ο άνθρωπος ήταν πάρα πολύ καλός, και του υποσχέθηκα ότι θα φέρω καλό κόσμο, που εκτιμάει και αγαπάει αυτά τα παιχνίδια, παρά να τα φάνε σκόνη σε ενα παλιατζή...
 
vassoftr είπε:
Καλησπέρα! Μόλις επέστρεψα από ένα μαγαζί θησαυρό για τους ρετροσυλλέκτες παιχνιδιών. !επαθα πλάκα. Ο άνθρωπος κλείνει από μέρα σε μέρα και όλα αυτά τα διαμάντια θα τα "σκοτώσει" σε παλιατζή. Όποιος ενδιαφέρεται, με πμ μπορω να δωσω διευθυνση.
Βρήκα Σίντυ αρκετές, λαχανούληδες ευχούληδες, παζλ, βιντεοπαιχνιδια, αντικες...παιδιά το παιδικό μου δωμάτιο ήταν εκεί!! Δεκαετία 80 και 90. Θα ανεβάσω φωτό από τα νέα μου αποκτήματα!

Ο άνθρωπος ήταν πάρα πολύ καλός, και του υποσχέθηκα ότι θα φέρω καλό κόσμο, που εκτιμάει και αγαπάει αυτά τα παιχνίδια, παρά να τα φάνε σκόνη σε ενα παλιατζή...
Πηγες ε????? :)
 
ναι πήγα και σε ευχαριστώ πάρα πολυ που μου ειπες για αυτό το μαγαζι!!!!
 
Περιμενουμε να δουμε τα αποκτηματα σου..!!! :)
 
makisimos είπε:
Περιμενουμε να δουμε τα αποκτηματα σου..!!! :)

 


Πραγματικά σήμερα ζήλεψα το ομολογώ , #) #)




Mακάρι να είχαμε και μείς την ευκαιρία να επισκεφτούμε ένα τέτοιο μαγαζί , με τόσο πολύτιμα παιχνίδια .. :(




makisimos θάμασε αν έχει από τα παιχνίδια της el Greco αυτά που εμείς συλλέγουμε … :eek:

είπες και λαχανούληδες ε?? στα κουτιά τους αυτό είναι τύχη τουλάχιστον πάνε σε αυτούς που τα αγαπούν είναι και αυτό μια παρηγοριά ;)
 
Καλημέρα, είχε και λαχανούληδες... σας λέω αν είχα κι άλλα λεφτά... Σε λίγο θα ανεβάσω φωτό!
 
Ήρθε η ώρα!

Αυτή είναι η μικρή μου οικογένεια των ευχούληδων! Μυρίζουν χαρακτηριστικά... Το κειμενάκι στην συσκευασία με πήγε σε μια άλλη εποχή.. Νόμιζα ότι καθόμουν αρακτή σε ένα από τα κούτσουρα της φωτογραφίας, δίπλα στη λιμνούλα, να χαζεύω τα φιλαράκια μου τους ευχούληδες...

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια Vassoftr!!! Ειναι γλυκητατοι!!! :) :) Σε ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες με το πισω μερος απο το κουτακι τους, γιατι μπορουμε να διαβασουμε την ιστορια!
 
Γεια Vassoftr!!! Τo μαγαζι ειναι του πατερα μου και μολις αρχισα να το προμοταρω, γιατι κλεινει συντομα αλλα θα επανελθω με λιστα των εναπομεινωντων παιχνιδιων μολις ανοιξα νεο τοπικ στο Retromaniax > Forum > Η Ζωή στα 80's > Παιχνίδια ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ 80'S

παντως μου ειπε για'σενα.

οτι χρειαστεις εδω...

να'σαι καλα
 
Να ενας Ευχουλης με στολη 'Σκελετου'!...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και μια πολύ γνωστή μάρκα δημητριακών είχε κάποτε (γύρω στο 95) μέσα στα πακέτα ευχούληδες (απο αυτούς που έβαζαν πάνω στα μολύβια)...
 
Οι ευχούληδες είχαν κυκλοφορήσει,θυμάμαι, την περίοδο 1993-1994 και είχαν κάνει θραύση! Πωλούνταν σε σακουλάκια αν θυμάμαι καλά κάπου 250 δρχ. Είχα κι εγώ και τους έβαζα στα μολύβια αλλά μετά το μολύβι γινόταν βαρύ! Οι ευχούληδες με το πετράδι είχαν μεγάλη επιτυχία.
 
BETTY BOOP είπε:
....Είχα κι εγώ και τους έβαζα στα μολύβια αλλά μετά το μολύβι γινόταν βαρύ!...
Εγώ έκανα το άλλο: Τους έβαζα στο μολύβι και μετά τραβούσα την πάνω μεριά του μολυβιού προς το μέρος μου, ώστε να λειτουργήσει σαν σφεντόνα! Το τι ευχούλης είχε εκσφενδονιστεί στον πίνακά μας - δε σε λέω τίποτα! :D :diablotin:
 
η αδερφη μου εκανε συλλογη με ευχουληδες,ολοι ηταν μικρου μεγεθους(αυτοι στα σακουλακια της ψιλικοκο) εκτος απο εναν που ηταν μεσαιου μεγεθους.Δεν ειχε ομως κανεναν με τυχερο πετραδι

ζουζου:πολυ γλυκος ο ευχουλης σου με το τυχερο πετραδι :) το πετραδι εχει ροζ ή μωβ χρωμα;
 
Κάτι ανάμεσα σε ροζ και μωβ θα έλεγα :)

Η αδερφή μου είχε τον λίγο μικρότερο, στο ίδιο κουτί, χωρίς ρούχα όμως όπως όλοι αυτού του μεγέθους, αλλά με τυχερό πετράδι. Νομίζω πως ήταν τρία τα μεγέθη (μαζί με αυτά στα σακκουλάκια τα οποία ήταν τα μόνα που δεν είχαν πετράδι).
 
ευχαριστω για τις πληροφοριες!!νομιζα οτι οι ευχουληδες της ψιλικοκο ειχαν πετραδι σε μικροτερο μεγεθος κι οτι επρεπε να ησουν τυχερος/η για να τα πετυχεις
 
D@redevil είπε:
Εγώ έκανα το άλλο: Τους έβαζα στο μολύβι και μετά τραβούσα την πάνω μεριά του μολυβιού προς το μέρος μου, ώστε να λειτουργήσει σαν σφεντόνα! Το τι ευχούλης είχε εκσφενδονιστεί στον πίνακά μας - δε σε λέω τίποτα! :D :diablotin:

:eek:

Καλά... είσαι απίστευτη... :rofl:

 


 
Juanita είπε:
:eek:
Καλά... είσαι απίστευτη... :rofl:

 


Τους αγαπούσα, κατά βάθος! #)

Απλά για μένα ήταν παιχνίδι!... (...και ο προφανής λόγος που δε μου έχει μείνει κανένας ούτε για δείγμα!... :( )
 
Λιγάκι κακομούτσουνοι οι ευχούληδες, αλλά φέρνουν πολλές αναμνήσεις από την παιδική ηλικία... :)
 
Πίσω
Μπλουζα