Εφοπλιστής με το ζόρι (1971)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Εφοπλιστής με το ζόρι (1971)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%86%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82_%CE%BC%CE%B5_%CF%84%CE%BF_%CE%B6%CF%8C%CF%81%CE%B9

Σαν ταινια δεν ειναι τιποτα το φοβερο (βλεπεται πολυ ανετα!). Ο μακαριτης ο Τζανετακος ειναι καμακι που το παιζει εφοπλιστης για να ριξει μια αεροσυνοδο. Ενας πραγματικος εφοπλιστης που γουσταρει φαρσες τπυ "δανειζει" το ονομα, σπιτι, ανεσεις....

Ο λογος που ανοιξα το thread ειναι οτι η εισαγωγη της μας ταξιδευει σε μια υπεροχη Αθηνα...καθαρη, λαμπερη με χαμογελαστο κοσμο.

Παρακολουθηστε το

[yt deadlink]

Το ιδιαιτερα "κολληματικο" κομματακι το ερμηνευει η Ξανθη Περρακη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος να φανταζόταν ότι η Ξανθή θα έκανε τέτοια μουσική στροφή!!! Να σημειώσω άλλη μια μουσική στιγμή με τον Ζαμπέτα να ερμηνεύει το αξέχαστο "Ο Πενηνηντάρης" σε μουσική του ίδιου και στίχους Ναπολέοντα Ελευθερίου.

http://www.youtube.com/watch?v=_CY1vQEkwCc
 
Παρακολουθω ξανα το κλιπ και βλεπω τις καρεκλιτσες καφετεριας στο ηλιολουστο και καθαρο Μουσειο και θυμαμαι που πριν κανα δυο βδομαδες που πηγα να παρω τη Ms Wally απο τη δουλεια (διοτι η περιοχη ειναι "Αποδραση απο τη Νεα Υορκη" φαση πλεον οποτε κανω και τον "ταξιτζη") και ακριβως στο πεζοδρομο του Μουσειου, στη ψυχρα, ενας τυπος καρφωσε ενα κατσαβιδι στο ποδι ενος αλλου. Πρεπει να τον βρηκε στην αρτηρια διοτι το αιμα πεταγοταν βρυση. Στα καπακια πλακωσαν αλλοι τυπαδες και "ψυριζαν" τον τραυματια απο τα λιγοστα "τιμαλφη" και "σιδερικα"...

Το τι αλλο εχω δει στη περιοχη...δεν λεγεται, δεν γραφεται.

Καθημερινες ιστοριες πλεον...ποσο αλλαξαν οι καιροι...εμειναν τουλαχιστον καποια βιντεοζ να θυμομαστε

Η Ξανθη τα σπαει ε?
 
Κολληματικό κομμάτι δεν θα πεις τίποτε! Δεν θυμάμαι αν είχα δει την ταινία τότε, μάλλον όχι (το σινεμά δεν επιτρεπόταν από το σχολείο, οπότε μόνο ό,τι βλέπαμε το καλοκαίρι, αλλά και τότε ήταν σπάνιο πράγμα), αλλά σίγουρα δεν την έχω δει τα νεότερα χρόνια που λόγω ιντερνετ κλπ. ξανάρχισα να έχω πρόσβαση σε παλιές ελληνικές ταινίες. Έτσι μόνο από ραδιόφωνο και τηλεόραση (όπου η δις Περράκη ήταν αρκετά συχνή παρουσία) μπορεί να το είχα ακούσει. Στην αρχή το τραγούδι το θυμόμουν αμυδρά, αλλά μόλις άρχισε ο σκοπός του ρεφραίν μου ήρθαν και τα λόγια του και άρχισα να τραγουδάω κι εγώ "Σαν θαρθείς πάλι πάλι...". Σαν θαρθείς μετά από 40 χρόνια!

Μα δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση ότι είναι η Ξανθή Περράκη. Έτσι ξεκίνησε και έτσι τη θυμάμαι, υποθέτω από τα σχόλια ότι άλλαξε στυλ μετά και μάλιστα πολύ, για να σας παραξενεύει. Για να ρωτήσω το youtube... Αμάν! Τώρα καταλαβαίνω γιατί σας παραξένεψε. Έχασε και το δεύτερο "ρ" της? Περράκη θυμάμαι να ήταν και Περράκης ο μπράδερ.
 
Wally είπε:
Παρακολουθω ξανα το κλιπ και βλεπω τις καρεκλιτσες καφετεριας στο ηλιολουστο και καθαρο Μουσειο...Καθημερινες ιστοριες πλεον...ποσο αλλαξαν οι καιροι...εμειναν τουλαχιστον καποια βιντεοζ να θυμομαστε

Η Ξανθη τα σπαει ε?
Αν και το έχω αναφέρει και στο thread των Αμαρτολών, θα σχολιάσω και εδώ το γεγονός του κτιρίου του Υπουργείου Εθνικής Οικονομίας που ήταν ακόμη γιαπί-ημιτελές. Μία ερώτηση: Επειδή δεν μπόρεσα να καταλάβω ξεκάθαρα, τα μαγαζιά που είναι στο ύψος του Mc Donald σήμερα, ήταν πάλι καφετερίες και τότε; Πιθανολογώ ναι αλλά μήπως και κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα;
 
Πριν δυό - τρία χρόνια κυκλοφόρησε από το Μουσείο Μπενάκη ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο - λεύκωμα για την Αθήνα και τις μεταμορφώσεις της μέσα στο χρόνο. Το βιβλίο συνοδευόταν από dvd που περιείχε συρραφή σκηνών από παλιές ελληνικές ταινίες και δείχνουν πλάνα από την Αθήνα του τότε, ώστε να γίνει η σύγκριση με το τώρα.
 
Το βίντεο του Εφοπλιστή με τους Αλέκο Τζανετάκο και Μπάμπη Ανθόπουλο. Προσέξτε στο 1:25 την ανάποδη πορεία που ακολουθούν τα αυτοκίνητα προς Μεγάλη Βρετανία. Ξέρει κανείς πότε έγιναν οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις που υφίστανται σήμερα;

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαφημιστικό της ταινίας

 


105.jpg
105.jpg
 
elephadas είπε:
Κολληματικό κομμάτι δεν θα πεις τίποτε! Δεν θυμάμαι αν είχα δει την ταινία τότε, μάλλον όχι (το σινεμά δεν επιτρεπόταν από το σχολείο, οπότε μόνο ό,τι βλέπαμε το καλοκαίρι, αλλά και τότε ήταν σπάνιο πράγμα), αλλά σίγουρα δεν την έχω δει τα νεότερα χρόνια που λόγω ιντερνετ κλπ. ξανάρχισα να έχω πρόσβαση σε παλιές ελληνικές ταινίες. Έτσι μόνο από ραδιόφωνο και τηλεόραση (όπου η δις Περράκη ήταν αρκετά συχνή παρουσία) μπορεί να το είχα ακούσει. Στην αρχή το τραγούδι το θυμόμουν αμυδρά, αλλά μόλις άρχισε ο σκοπός του ρεφραίν μου ήρθαν και τα λόγια του και άρχισα να τραγουδάω κι εγώ "Σαν θαρθείς πάλι πάλι...". Σαν θαρθείς μετά από 40 χρόνια!
Μα δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση ότι είναι η Ξανθή Περράκη. Έτσι ξεκίνησε και έτσι τη θυμάμαι, υποθέτω από τα σχόλια ότι άλλαξε στυλ μετά και μάλιστα πολύ, για να σας παραξενεύει. Για να ρωτήσω το youtube... Αμάν! Τώρα καταλαβαίνω γιατί σας παραξένεψε. Έχασε και το δεύτερο "ρ" της? Περράκη θυμάμαι να ήταν και Περράκης ο μπράδερ.
Η ΕΡΤ θα προβαλλει αποψε 23/10 την ταινια

Το τραγουδι της Περρακη δεν ειναι Ελληνικο

Ειναι το "Funny Funny" των The Sweet

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βίντεο του Εφοπλιστή με τους Αλέκο Τζανετάκο και Μπάμπη Ανθόπουλο. Προσέξτε στο 1:43 την ανάποδη πορεία που ακολουθούν τα αυτοκίνητα προς Μεγάλη Βρετανία. Ξέρει κανείς πότε έγιναν οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις που υφίστανται σήμερα;

 
Χαχαχαχαχα. Το ειχε τωρα το ET3!

Ρε παιδια η Αμερικανικη λιμουζινα του εφοπλιστη, τι μαρκα ειναι?
 
Wally είπε:
Χαχαχαχαχα. Το ειχε τωρα το ET3!
Ρε παιδια η Αμερικανικη λιμουζινα του εφοπλιστη, τι μαρκα ειναι?
Αν δεν κάνω λάθος, το διπλό πάνω κάτω φανάρι παραπέμπει σε Cadillac. Βρήκα μάλιστα και ανάλογες αν και όχι πανομοιότυπες περιπτώσεις. Επίσης και ο λογότυπος της μάρκας στην πρώτη εικόνα με οδηγεί αβίαστα στο συμπέρασμα που αναφέρω.

1. Η λιμουζίνα του εφοπλιστή.

cand.jpg

2. Cadillac flower μοντέλο 1968

1968-Cadillac-Flower-Car-s-fa-sy.jpg

3. Cadillac Fleetwood μοντέλο 1968

fleetwood.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Λιμουζίνα στη ταινία είναι Lincoln Continental και όχι Cadillac. Σειράς 1959-1961

επίσημη φωτό της εταιρίας από το μοντέλο του '59.

Lincoln Continental.jpeg

Eξαιρετικά σπάνιο στην Ελλάδα για ευνόητους λόγους.
 
Πίσω
Μπλουζα