* Ε' Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.378
fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


Δεν ξερω για σας αλλα το μαθημα που δεν χώνεψα με τιποτα ηταν η Αγωγή του πολίτη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πεμπτη Δημοτικου (συνεχεια)

Η Γλωσσα μου

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To τριτο μερος του ανθολογιου το ειχαμε και στην Στ' ταξη

fetch


Βασικα το ανθολογιο ηταν 3 βιβλια. Ενα βιβλιο ανα 2 ταξεις του δημοτικου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και τα θρησκευτικα

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fetch


Να και το αναγνωστικό της Ε' που κάναμε γύρω στα τέλη του '70 και αρχές του '80.

(Η αλήθεια είναι πως δεν το θυμόμουν καθόλου... μα καθόλου... :xm: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παραθετω και μερικα αλλα που βρηκα

[edit] dead photos [edit]

 


[edit] dead photos [edit]


 


[edit] dead photos [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλκη77 ποιάς χρονιάς είναι τα βιβλία;;; :)

Ειδικά η Γεωγραφία μου θυμίζει πολλά... ::)
 
Η παραπανω γεωγραφια, ηταν εκπληκτικη! Τοσο οι εικονες οσο και η αναλυση, σου εδινε μια καλη εικονα της Ευρωπης
 
Kambia είπε:
Δεν ξερω για σας αλλα το μαθημα που δεν χώνεψα με τιποτα ηταν η Αγωγή του πολίτη
Λογικο... τοσες ακαταλαβιστικες μπαρουφες μαζεμενες... :D

Τωρα που τα βλεπω, θυμηθηκα (και μου κανει εντυπωση) οτι τα εξωφυλλα ειχαν αγνωστες λεξεις. Πχ τα Μαθηματικα ειχαν πανω "Κριτηρια Αξιολογησης". Δεν ηξερα ουτε τη λεξη "κριτηριο" ουτε "αξιολογηση"
 
Kambia είπε:
Να και τα θρησκευτικα
fetch
Αυτό το βιβλίο ήταν της ιστορίας (Βυζαντινής) το βιβλίο των θρησκευτικών (την εποχή μου τουλάχιστον) είχε τίτλο εκκλησιαστική ιστορία και στο εξώφυλλο αν θυμάμαι καλά είχε μια γκραβούρα της μονής Σινά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
Αυτό το βιβλίο ήταν της ιστορίας (Βυζαντινής) το βιβλίο των θρησκευτικών (την εποχή μου τουλάχιστον) είχε τίτλο εκκλησιαστική ιστορία και στο εξώφυλλο αν θυμάμαι καλά είχε μια γκραβούρα της μονής Σινά.
Αυτό ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο Ιστορίας, το οποίο ευτυχώς πρόλαβα.. :)

Δυστυχώς δεν πρόλαβα ένα υπέροχο βιβλίο γεωγραφίας, γκρί, που κυκλοφορούσε τη δεκαετία του 80 και είχε αναφορά σε κάθε ευρωπαική χώρα..Δυστυχώς όταν ήμουν ε' δημοτικού,είχε αντικατασταθεί από ένα απαίσιο πορτοκαλί-μπλέ-κίτρινο με μια υδρόγειο απέξω το οποίο μισούσα..Αν μπορεί δε κάποιος να ποστάρει αυτό που του λέω θα του ήμουν ευγνώμων!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ έχω δυο βιβλία γεωγραφίας. Μάλλον το ένα ανήκει στην αδερφή μου. Πρέπει να δω ημερομηνίες!

Γεωγραφία Ε΄ Δημο&#96.jpg

Γεωγραφία Ε Δημοτ&#95.jpg
 
Juanita είπε:
fetch


Να και το αναγνωστικό της Ε' που κάναμε γύρω στα τέλη του '70 και αρχές του '80.

(Η αλήθεια είναι πως δεν το θυμόμουν καθόλου... μα καθόλου... :xm: )
Εγώ δεν το πρόλαβα το Αναγνωστικό της Πέμπτης επειδή απο εκείνη τη χρονιά (1985-86) μας έβαλαν τη "Γλώσσα μου"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα πραγματικά λατρέψει την Βυζαντινή Ιστορία της Πέμπτης Δημοτικού...
 
Πίσω
Μπλουζα