[Ε.Π.Α.] Σπούτνικ εξπλόρερ, κατακτητές του διαστήματος

kickniko

RetroN00b
Joined
30 Ιουν 2011
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
12
Εταιρεία: Ε.Π.Α.


Παιχνίδι: Σπούτνικ εξπλόρερ, κατακτητές του διαστήματος


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1185

Το θυμάται κανείς το παιχνίδι "Σπούτνικ εξπλόρερ, κατακτητές του διαστήματος"; Το είχα αρχές του εβδομήντα, αλλά κάποτε το πέταξε η μάνα μου. (Γνωστή αυτή η συμφορά, όλοι την έχουμε πάθει! :( )

Αν μπορούσα να το ξαναβρώ θα αγόραζα 7!! (Πολλοί οι συγγενείς με τάσεις αποκαλαμπαλικεύματος! ;) )

Έχω όμως φάει τα λυσσακά μου και δεν το βρήκα πουθενά. Μπας και το είδε πουθενά κανείς εδώ ρε παιδιά;

Υ.Γ.: Για αντίποινα όμως πέταξα κι εγώ κάτι παλτά παλιά που δεν της χορούσαν πια της μάνας μου. Είχε γίνει στο σπίτι Βιετνάμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kickniko είπε:
Υ.Γ.: Για αντίποινα όμως πέταξα κι εγώ κάτι παλτά παλιά που δεν της χορούσαν πια της μάνας μου. Είχε γίνει στο σπίτι Βιετνάμ!
Φοβερη ατακα! Μας δινεις ιδεες! :)
 
Ανεβάζω 2 εικόνες του παιχνιδιού που παίζαμε και μεις τη δεκαετία του 70

49842.jpg

49845.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες.

Το παιχνίδι πώς παίζονταν?
 
Πωπώ!!!! Φοβερό είναι!!!

Πώς παιζόταν? Πόσοι παίκτες μπορούσαν να παίξουν? Ποιος ήταν ο σκοπός του παιχνιδιού? Υπάρχουν οι οδηγίες του? Πότε κυκλοφόρησε?

(Οκ - σταματάω! :D )
 
Αγαπητές φίλες χαίρομαι για το ενδιαφέρον σας για τα επιτραπέζια. Ειδικά εσύ kambia, απο οσο πρόλαβα να δω, εχεις μεγάλη αγάπη γι αυτο το αγαπημενο χόμπι. Απο οσα θυμαμαι: Μπορουν να παιξουν 6 παικτες. Ο καθενας παίρνει απο 1 δορυφορο(τα 6 κομματια στα δεξια της φωτογραφιας) και απο 10 πυραυλους(φαινονται οι 30 στα αριστερα της φωτογραφιας). Η κινηση γίνεται με ζαρια σε μια διαδρομη πανω στο χαρτονι που επαναλαμβανεται. Σε καθε πλανητη αλλα και σε συγκεκριμενα σημεια της διαδρομης αναγραφονται εντολες(πχ προχωρησε 4 θεσεις ή άφησε εδώ 2 πυραύλους). Επίσης στις θέσεις που υπάρχει η κίτρινη σήμανση, ο παίκτης σηκώνει μια κάρτα, ένα ραδιομήνυμα, που και αυτό αναγράφει μια εντολή(πχ άφησε στο διαπλανητικο σταθμο 2 πυραύλους). Στο παιχνιδι συμμετεχουν και καποια ζωα.

Δεν ξέρω πότε ακριβώς κυκλοφόρησε, δυστυχως δεν ειμαι σιγουρος για το ποιος νικουσε. Διαισθανομαι οτι εβγαινε απο το παιχνιδι οποιος εμενε καποια στιγμη χωρις πυραυλους. Αν βρεθει καποιος που να μπορει να επιβεβαιωσει ή να διαψεύσει αυτη τη σημαντικη πληροφορια θα του ημουν ευγνωμων.
 
Ευχαριστούμε και πάλι Ευπάλινε για τις πληροφορίες.
 
Πράγματι, οι πληροφορίες είναι κατατοπιστικότατες! :)

P.S. Μόνο εμένα με θυμίζει κάτι σε Διαστημο-μονόπολη το συγκεκριμένο?... :xm:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ που το μοιράστηκες μαζί μας! Κανόνισε σε καμία ρετροσυνάντηση να το φέρεις να παίξουμε! #)

(εμείς, τα μωρά! :D )
 
Επιφυλάσσομαι να σας βρω τις οδηγίες παιχνιδιού ;) Ανακάλυψα κάτι :D
 
Ειδα την ανάρτηση με...καποια χρόνια καθυστέρηση, αλλα με συγκίνησε! Ηταν το αγαπημένο μου παιγνίδι,τόσο, που κράτησα απο μικρός τα πιόνια του και τις καρτέλες του, νάτα! Ηταν ένα είδος διαστημικής Μονόπολης, εγώ μιλάω για γύρω στο 1960.
 
καταρχην μαρεσε πολυ αυτο με την εκδικηση που ειπε ο συμφορουμιτης στην αρχη η μητερα μου εχει πεταξει ουκ ολιγα

οσο για το παιχνιδι σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω που το χεω δει,ειμαι γεννημενος στα μεσα της δεκ 70,δεν πρεπει να το εχω παιξει αλλα καποιος δικος μου πρεπει να το ειχε,νομιζω μια θεια μου,μπορω να δω το κουτι του;
 
Καλησπέρα!! Πριν από μια βδομάδα εντάχθηκε στη συλλογή το συγκεκριμένο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ επιτραπέζιο της ΕΠΑ, από τα τέλη της δεκαετίας του 50'!! Η χαρά φυσικά απερίγραπτη, καθώς πέρα από την απόκτηση του, έχει 99% πληρότητα!! Μόνο στη σκέψη ότι έχει κλέίσει σχεδόν 60 χρόνια ύπαρξης και βρέθηκε σε τέτοια κατάσταση, τα συναισθήματα δεν περιγράφονται! Μία μικρή λεπτομέρεια είναι πως το σήμα της ΕΠΑ, δεν έχει το κλασικό κίτρινο πλαίσιο που είχε στις επόμενες δεκαετίες, συνακόλουθα υποθέτω πως  πρόκειται για την πρώτη έκδοση του "Σπούτνικ" (το έχω δει στο διαδίκτυο και με το σήμα σε κίτρινο πλαίσιο). Παραθέτω ακολούθως φωτογραφικό υλικό!

31779128_10215423386915648_5422078254771077120_n.jpg

31870903_10215423389515713_7034683464754397184_n.jpg

31720969_10215423405516113_7647103804973776896_n.jpg

31732202_10215423391955774_4263805435661778944_n.jpg

31841628_10215423393675817_2391830474977705984_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα τεράστιο δημόσιο ευχαριστώ στον 1@Michel Vaillant[/USER], χάρη στον οποίο απέκτησα το μοναδικό κομμάτι που έλειπε από το επιτραπέζιο (το πάνω κομμάτι του δορυφόρου με τα κόκκινα κεραιάκια)!!! 

 

Ένα τεράστιο δημόσιο ευχαριστώ στον 1@Michel Vaillant[/USER], χάρη στον οποίο απέκτησα το μοναδικό κομμάτι που έλειπε από το επιτραπέζιο (το πάνω κομμάτι του δορυφόρου με τα κόκκινα κεραιάκια)!!!
Να τονίσω πως το συγκεκριμένο κομμάτι που μου έλειπε,  μου το έδωσε χωρίς κανένα κόστος! 

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο ρε παίδες! Πολύ σας χαίρομαι! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα