Ε.Π.Τ.Α 18 - Ιούνιος 1988

καλωσορισες Λάμπρο !!

απίστευτο, πραγματικά, να βρισκόμαστε μέσω του internet όλοι οι παλιοί amstradοβιοι έπειτα απο 20 χρόνια....

ήμουν ένας fan σου μέσω του ΕΠΤΑ !!

περιμένω εναγωνίως τα scans σου και ελπιζω να συζητήσουμε στο forum μας για όλες εκείνες τις παλιές καλές μέρες... :help:
 
ναι, κι εγώ είμαι συγκινημένος γιατί τελικά είμαστε αυτά που έχουμε κάνει και όσος καιρός και αν περάσει, εφόσον δοθεί η ευκαιρία να κοιτάξουμε πίσω (όπως αυτή που μας προσφέρει γενναιόδωρα αυτό το site), ότι έχουμε κάνει βρίσκεται εκεί...

Το link για το τεύχος 12 το έστειλα στον ΑΕΟΝ με pm, μόλις βρω χρόνο θα σκανάρω και το επόμενο...μας έχουνε φάει τα computer βλέπετε
 
billy είπε:
...βρήκα μέσα και ένα προγραμματάκι του Σπύρου Παράσχη !! (ο γνωστός μας abyss απο το forum, αλλά και παλιότερα απο το PC Master).

! Εντυπωσιακό... αλλά λάθος.

Εκείνα τα ωραία χρόνια είχα φτιάξει κάποιο πρόγραμμα που είχε δημοσιευθεί στο Ε.Π.Τ.Α. - ήταν ένα προγραμματάκι που απέδιδε σε κώδικα MORSE (στην οθόνη και με ήχο) το μήνυμα που έγραφε ο χρήστης. Θα κοιτάξω το archive των τευχών μήπως και το βρω.

Το προγραμματάκι (Αηδόνι) που γράφει σε αυτό το τεύχος ότι είναι δικό μου δεν είναι! Φαίνεται και στο listing - στην αρχή γράφει NIKOS SIOLIOS - AIDONI.

Το Ε.Π.Τ.Α. γενικά ήταν ένα από τα αγαπημένα μου περιοδικά - είχε ωραία τεχνικά άρθρα και παρουσιάσεις. Μαθαίναμε πολλά από αυτό...
 
Oμολογώ ότι δεν το είχα προσέξει !!

Ευχαριστώ για την διόρθωση, Σπύρο. :)

...και μην χάνεσαι - θέλουμε να σε βλέπουμε συχνότερα !! ;)
 
Να 'σαι καλά. Πάντως στο σχολείο κάποια - λίγα - παιδιά που ασχολούνταν με προγραμματισμό νόμιζαν ότι και το "αηδόνι" ήταν δικό μου και είχαν εντυπωσιαστεί. Νομίζω ότι είχα αποσιωπήσει τη μικρή λεπτομέρεια της πραγματικής πατρότητας του προγράμματος :)
 
Γράφε όμως σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Κάνε ένα edit το ποστ σου ώστε να το διορθώσεις :)
 
Είχα το πρώτο τεύχος του ΕΠΤΑ (εκείνο που ήταν δακτυλογραφημένο και είχε το απόσπασμα από την "Κυβεριάδα") και

πριν 4 χρόνια το έδωσα σε κάποιον που μου το ζήτησε...πού να 'ξερα....

Ακόμη χειρότερα, ήμουν συνδρομητής στο ΕΠΤΑ αλλά από κάποιο λάθος ήρθε μόνον ένα τεύχος.

Τα άλλα τα δανειζόμουν για να τα διαβάσω. Αν είχαν έρθει όλα θα τα είχα τώρα..

Παρεμπιπτόντως, το καλύτερο τεύχος του ΕΠΤΑ ήταν το 8.

Γεμάτο με προγράμματα απ' την αρχή ως το τέλος. Είχε και ένα πρόγραμμα για το περιοδικό σύστημα των στοιχείων, ακόμα το θυμάμαι.

Ήταν πριν ο Λάμπρος Π. πιάσει δουλειά ως συντάκτης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο ιδιοκτήτης του εν λόγω περιοδικού είναι εργοδότης ενός πολύ καλού φίλου!
 
Ε! Κανονιστε καμια συνεντευξουλα!
 
Μπράβο ρε παιδιά . Ζωντανέψατε στο μυαλό μου μνήμες από άλλες εποχές . Με συγκινήσατε !

Σας ευχαριστώ πολύ !

Έγραψα σε αρκετά τεύχη του περιοδικού . Κυρίως προγράμματα μικρά , υπορουτίνες σε Pascal και διάφορα τέτοια . Άλλες εποχές όταν η δημοσίευση άρθρου σήμαινε δόξα και συγκίνηση !

Αρχισυντάκτη πρόλαβα τον Γιάννη τον Στιβακτά και μετά τον Χρήστο τον Σιούλη . Σταμάτησα να αρθρογραφώ κάπου γύρω στο 1990 - 1991 , όταν η πίεση κατά την προετοιμασία της διπλωματικής μου στο Πολυτεχνείο δεν μου άφηνε και πολλά περιθώρια.

Γενικός Υπεύθυνος Ύλης ήταν ο Νίκος Γεωργιάδης. Τα γραφεία ήταν Μπόταση 10 στον 6ο όροφο . Το κλίμα συνεργασίας ήταν άριστο , η αλληλογραφία με τα συγχαρητήρια από τους αναγνώστες αρκετή και το γενικό κλίμα συνεργασίας και εκτίμησης σε έκαναν να θέλεις εργαστείς για να βελτιωθεί το περιοδικό και όχι για την όποια χρηματική ανταμοιβή.
 
Με χαρα θα διαβαζα περισοτερες λεπτομερειες για τα εκ των εσω του περιοδικου φιλτατε gvarth!! Kαλως ηρθες
 
Καλώς σε βρήκα .

Τι θα ήθελες να διαβάσεις ; Παραλειπόμενα ; Λεπτομέρειες για τα αφιερώματα ; Για τον τρόπο επιλογής του υλικού ;
 
Θα διαβαζα με μεγαλη χαρα καποιες αραδες με καποιες αναμνησεις σου
 
Ευχαρίστως .

Μέσα στο ΠΣΚ θα οργανώσω αναμνήσεις :)
 
Mε την ευκαιρία, να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα τον Γιώργο: :)

Διάβασα ότι ήσουν συντάκτης μέχρι και το '90 - '91, πράγμα που σημαίνει ότι δούλεψες και στο Sprite.

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έγινε αυτή η αλλαγή "πλεύσης" στο περιεχόμενο του περιοδικού.

Αν και ο Amstrad ήταν το πιό επιτυχημένο οκτάμπιτο μηχάνημα στην Ελλάδα, είναι γεγονός ότι απο το '89 και μετά ο κόσμος άρχισε να στρέφεται μαζικά στα 16-bit μηχανήματα, μιά και αυτό υπαγόρευε ο νόμος της αγοράς (εντός και εκτός Ελλάδος).

Ο λόγος της αλλαγής του EΠΤΑ σε Sprite ήταν ο προφανής; (να τραβήξει ευρύτερη μερίδα αναγνωστών) ή υπήρχε και άλλη αιτία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάνε πολλά χρόνια ...

Γενικά ο Νίκος Γεωργιάδης βοηθούσε σε πάρα πολλά πράγματα και κανόνιζε και test συσκευών - περιφερειακών και κανόνιζε (όπου γινόταν) και κάποιες ειδικές τιμές σε ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία σαν αυτό του "Κωσταράκη" . Σκέτος Παράδεισος για όλους εμάς που ψαχνόμασταν.

Κάποιοι από μας αναχωρήσαμε όταν ο Νίκος Γεωργιάδης τέθηκε στην "απέξω" και χάθηκε το κλίμα παρέας στο περιοδικό.

Καλό βραδάκι φίλες και φίλοι.

Καλή "ξελευθερία" !
 
Πίσω
Μπλουζα