[Εl Greco] Kλόουν

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
157
Κουκλάκια Κλόουν απο την Ελ Γκρεκο..

attachment.php
 
πρωτη φορα τα βλεπω,ειναι πανεμορφα τα κουκλακια κλοουν!!με γεια σου μακισιμε :)
 
Είναι πολύ όμορφοι! Εγώ έχω έναν μεγάλο κλοουν (πρέπει να ήταν της ελγκρέκο) που τον έλεγαν Αρλεκίνο και όταν τον χτύπαγες στην πλάτη γέλαγε!! Τον είχα αγοράσει κάποια Χριστούγεννα 86-89. Τον έχω ακόμα αλλά είναι πολύ βαθιά μέσα στην ντουλάπα. Όταν τον ξαναβγάλω στην επιφάνεια θα βάλω φωτό!
 
Νάτος λοιπόν ο Αρλεκίνος μου! Δεν άντεξα και άδειασα όλη την ντουλάπα για να τον βρω! Έχει μηχανισμό και γελάει όταν του χτυπάς την πλάτη! Δεν είναι κούκλος;

DSC06182.jpg
 
ζουζου σ ευχαριστουμε πολυ που εκανες τον κοπο και εψαξες για τον αρλεκινο!!!ειναι πολυ ομορφος και τον διατηρησες σε παρα πολυ καλη κατασταση,αξιζε να βγει στην επιφανεια ο κουκλος σου :)
 
Είχα κουκλάκι κλόουν όπως τα παραπάνω (έμοιαζε πολύ με το πρώτο) καθώς και μεγάλο κούκλο αρλεκινο που γελουσε όταν τον χτύπαγες στην πλάτη...!!!
 
Αυτός είναι ένας κλόουν της ελ γκρέκο που έχω. Από το βάψιμο μου φαίνεται ότι είναι αρχές δεκαετίας του 80. Δυστυχώς έχασα το σκουφί του και αναγκάστηκα να του βάλω άλλο. Δεν έχει πολλά μαλλιά, κάτω από τον σκούφο είναι καραφλός. Η ελ γκρέκο έκανε οικονομία στα μαλλιά. :D

P3040038.jpg
 
spirtouli πολυ γλυκουλης ο κλοουνακος :)

τον κρατησες σε πολυ καλη κατασταση!!!!!!συγχαρητηρια!!!!!!
 
Καταρχας ΖΟΥΖΟΥ τωρα ειδα τον αρλεκίνο σου..!! Μου φερνει πολύ σε παταπούφα..!! Κρινω οτι πρεπει να ειναι ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ..!! Μπορεις να δεις στο σβερκο του αν εχει το χαραγμα της εν λόγω εταιρίας.????? όπως και να εχει, σιγουρα ειναι ΠΟΛΥ ΟΜΡΟΡΦΟΣ..!!!!!

Spirtouli ο κλοουν αυτος πρέπει να ειναι το μεγαλύτερο μεγεθος από κατι άλλα κουκλακια κλοουν που εχω γιατι ειναι στο ίδιο κουτί..!! Οπότε πρέπει να ειναι της ιδιας σειράς//!! :)

Πολύ όμορφος κι αυτός././!! :)

koyklaki2.jpg
 
Τον δικό σου δεν τον έχω ξαναδεί μακίσιμε. Πολύ ωραίος. Και ο αρλεκίνος της ζουζου είναι φοβερός. Makisime πάσχουν και οι δικοί σου από μαλλιά κάτω από τον σκούφο ? :D
 
Ένα θα σου πω Σπιρτούλη....Κάτω απ τον σκούφο ζει ένας παππούς 100 ετών..!!! Ούτε τρίχα...!! :p
 
Επειδή το θέμα clown και el greco είναι κάτι σαν εξάρτηση για μένα το έχω ψάξει λίγο το θέμα παραπάνω #)

Να ξεκινήσω με τους υπέροχους clowns του makisimou να τους χαίρεσαι στα σίγουρα ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Οι popoffo γνώρισαν μεγαλύτερη επιτυχία Ιταλία και όχι Ελλάδα δυστυχώς :( είναι παιδιά τον 80ʼς και κυκλοφόρησαν μάλλον χωρίς να είμαι 100% σίγουρος σε 2 μεγέθη και με 2 διαφορετικά πρόσωπα κάποια στιγμή πρέπει να αξιωθώ να ανεβάσω καμία φωτογραφία από αυτούς που μέχρι τώρα έχω βρει εγώ ;)

Ο αρλεκίνος τις ζουζού που παρεμπιπτόντως δεν τον έχω ξαναδεί :eek: είναι όλα τα λεφτά και τεραστίων διαστάσεων όπως το βλέπω εγώ, σίγουρα διαφορετικός από όλα τα υπόλοιπα κουκλάκια clowns που κυκλοφόρησαν, και ναι κυρίες και κύριοι για άλλη μια φορά η el Greco χρησιμοποίησε το κεφάλι τις παταπουφας για να κατασκευάσει ένα ακόμα μοντέλο χωρις να ξοδευτεί :p :p Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό θα έλεγα :eek:

Ζουζού πολύ καλά έκανες και το έχεις κρατήσει γιατί είναι ξεχωριστό κομμάτι είμαι περίεργος τι συσκευασία να είχε ::) : :)

Λοιπόν spirtouli ο clown σου δεν είναι από 80ʼς είναι από 90ʼς και μετά #) θα συμφωνήσω με τον makisimo ότι είναι το μεγαλύτερο μέγεθος από τα μικρότερα σε μέγεθος κουκλάκια clown της el Greco έχω και έχω μερικούς από αυτούς κάποια στιγμή θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες για να τα δούμε μαζί :)

Spirtouli με τα μαλλιά δεν έκανε οικονομία τον καράφλιασε τον κακόμοιρο για να μπορεί να κολλήσει το καπέλο του αλλιώς με τα μαλλιά δεν τα μπορούσε να κολλήσει σωστά ,,όχι ότι δεν έκανε τσιγκουνιές με τα μαλλιά σε πολλά παιχνίδια μετά το 90 απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση κάπως δικαιολογείται :p

Πάντως η el Greco γενικά είχε μετατρέψει πολλά κουκλάκια σε clowns λέτε να υπήρχαν αδυναμίες???? :p δεν το νομίζω απλά τότε πουλούσαν σε χώρες όπως Ιταλία και Γαλλία και για αυτό κατασκεύαζε πολλούς clowns

Πάντως εγώ προτιμώ αυτούς που κυκλοφορούσαν πριν το 80 στα σίγουρα καλύτεροι ποιοτηκα και περισσότερο προσεγμένοι #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για τον Αρλεκίνο μου, είναι όντως αρκετά μεγάλος, τα ρούχα του βγαίνουν και πλένονται και είναι -ευτυχώς- σε άριστη κατάσταση. Δεν ξέρω αν γελάει ακόμα, δεν τον έχω δοκιμάσει για χρόνια..

Αν θυμάμαι καλά, καθόταν σε ένα χαρτινο καρεκλάκι όπως και άλλες κούκλες της el greco.

Πάντως και εμένα μου αρέσουν πολύ οι παλιοί κλόουν της el greco, εκτός απ' τον αρλεκίνο μου (ο οποίος αγοράστηκε μεταξύ '83-'85 το πολύ) δεν είχα κάποιο άλλο παρόμοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O El Greco Fanatic ομίλησε και εφόσον λέει ότι ο Αρλεκίνος σου είναι Ελ Γρεκο, ειναι ΕΓΓΥΗΣΗ..!!! ;)

Οπότε συγχαρητήρια Ζουζου έχεις ένα εξαιρετικό παιχνιδί, το οποίο αποκτά χιχλιες φορες μεγαλυτερη αξία εφόσον ειναι και ο παιδικός σου..!!

Αρλεκίνος ήταν η ονομασία του στο κουτί αν θυμάσαι ή το βάφτισες εσύ? :xm:
 
Σ' ευχαριστώωω! Τον είχα πάρει κάποια Χριστούγεννα, πιθανότατα απ' το ΜΙΝΙΟΝ! Αρλεκίνος ήταν όντως η ονομασία του!
 
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, φίλε el greco fanatic. :) Από διαφημίσεις κάνεις την χρονολόγηση?'Εχεις να μας δείξεις καμία?
 
Όχι, όχι από την ηλικία που είχα το συμπεραίνω. Μεταξύ Δευτέρας και Τετάρτης δημοτικού το πολύ! Δεν έχω δει διαφήμισή του από τότε, ούτε θυμάμαι πως ήταν...
 
Χάρη στον πολύ καλό μου φίλο El Greco Fanatic, που έψαξε, βρήκε και μου χάρισε τον κλόουν της φωτογραφίας, κατάφερα να φέρω πίσω ένα μέρος του παιδικού μου δωματίου και πολλές όμορφες αναμνήσεις! Τον κλόουν αυτό τον είχα στα τέλη της δεκαετίας του '70 (ναι, ναι, έχουμε μια κάποια ηλικία! :p ) και δυστυχώς είναι από τα λίγα (προ μετακόμισής μας) παιχνίδια που χάθηκαν!

El Greco Fanatic, ξέρεις πόσο πολύ σ'ευχαριστώ!!! :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld να τον χαιρεσαι τον κλοουν!!!πολυ γλυκος :)
 
Πίσω
Μπλουζα