Ζήνα - Xena: Warrior Princess (TV Series 1995-2001)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Η Ζήνα, (της οποίας το όνομα το έβγαλαν από τη δική μας λέξη "ξένος"), βγήκε ως spin-off της άλλης πετυχημένης σειράς Hercules: The Legendary Journeys (1995). Στον δεύτερο κύκλο της όμως, κατάφερε να ξεπεράσει σε τηλεθέαση τον Ηρακλή, και παρέμεινε έτσι για όσο καιρό προβάλλονταν και οι δύο μαζί. Τα γυρίσματα έγιναν στη Νέα Ζηλανδία, είχε συνολικά είχε έξι κύκλους, και στην Ελλάδα προβλήθηκε από το Star στα μέσα 90's. Αρχικά προβαλλόταν βράδυ, γύρω στις εννιά, μετά βέβαια ακολούθησαν πολλές επαναλήψεις σε διάφορες ώρες. Η Lucy Lawless εννοείται ότι ήταν φοβερή επιλογή για το ρόλο της Ζήνα, και το σήμα κατατεθέν της ήταν η γνωστή πολεμική κραυγή, και το αρχαίο όπλο chakram, το οποίο το πετούσε κι επέστρεφε. Η Lawless εμφανίστηκε και στη σειρά Ηρακλής και ως Ζήνα και σε άλλους ρόλους, όπως και η συμπρωταγωνίστριά της Renee O'Connor στο ρόλο της Gabrielle, αλλά και άλλοι ηθοποιοί έκαναν εμφανίσεις και στις δύο σειρές, υποδυόμενοι τους ίδιους χαρακτήρες, ειδικά οι Ολύμπιοι Θεοί. Οι ιστορίες είχαν ως βασική τοποθεσία την Αρχαία Ελλάδα εννοείται, αφού και η Ζήνα υποτίθεται ότι ήταν Ελληνίδα, αλλά από τον τρίτο κύκλο και μετά άρχισαν να διαδραματίζονται και σε πολλά άλλα μέρη. Αρχικά η Ζήνα σαν χαρακτήρας ήταν σκληρή και κακιά, και όλο έκλεβε, λεηλατούσε, σκότωνε, αλλά βλέπουμε ότι μετά από μία σύγκρουση με τον Ηρακλή, του οποίου ήταν εχθρός στην αρχή, όταν εκείνος υπερίσχυσε αλλά της χάρισε τη ζωή, εκείνη άρχισε να αλλάζει και τελικά υπηρετούσε πλέον μόνο το καλό, όπως και ο ίδιος. Η σειρά προκάλεσε και έντονες συζητήσεις για το είδος της σχέσης που είχε η Ζήνα με την Γαβριέλλα, επειδή σε πολλά σημεία φαινόταν παραπάνω από απλά φιλική, και περνούσε στα όρια του ερωτικού. Η λεσβιακή κοινότητα αποδέχτηκε πάντως τη σχέση τους ως ερωτική, ενώ η ίδια η Lawless το επιβεβαίωσε αυτό μετά το τέλος της σειράς. Είχε πει ότι η σχέση ήταν αμφιλεγόμενη, και ούτε η ίδια ήξερε στα σίγουρα, αλλά βεβαιώθηκε ότι υπήρχε έρωτας στο τελευταίο επεισόδιο, σε μία τέτοια επίμαχη σκηνή όπου η Γαβριέλλα την επαναφέρει στη ζωή με ένα παρατεταμένης διάρκειας φιλί.

Προσωπικά η σειρά με τον Ηρακλή μου άρεσε πάντα περισσότερο, ενώ ποτέ δεν έγινα φαν της Ζήνα. Έβρισκα πάντως πολύ ωραία τα πρώτα επεισόδια, και γενικά τους πρώτους κύκλους, από κει και πέρα έχασα το ενδιαφέρον μου. Επίσης, για την Lawless μέχρι αργά νόμιζα κι εγώ ότι είναι αδερφή του Blackie Lawless των W.A.S.P., αλλά αργότερα έμαθα με έκπληξη ότι δεν είναι, και το επώνυμο, αλλά και η εκπληκτική ομοιότητα, είναι απλά σύμπτωση.

Intro:

 




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε αυτο, ουτε και τον Ηρακλη εβλεπα. Δεν μπορουσα ουτε σαν καλτ να τα αντεξω. Ειχε παντως φανατικο κοινο.

Οι ψιλιασμενοι τοτε ειχαν καταλαβει την ''αμφιλεγομενη'' σχεση της με τη Gabrielle και σε καποια επεισοδια εκανε μπαμ.

Παντως ενα σεξιστικο ανεκδοτακι οπου ειχε βγει τοτε εκανε μεγαλη επιτυχια. Τωρα που ποσταρω το θυμαμαι και κλαιω απο τα γελια :supergrin: :supergrin: :supergrin:
 
Χε χε ο Ηρακλής δεν υπηρετούσε το καλό... τον Ευρυσθέα υπηρετούσε. Αυτά που έκανε από μόνος του έδειχναν μάλλον τραμπούκο παρά υπηρέτη του καλού. Και για κάποια από τα καμώματά του βρήκε τη δικαιολογία ότι δεν έφταιγε ο ίδιος αλλά η Ήρα, όμως ούτε αυτός δεν κατάφερε να την κατηγορήσει για όλα.

Φυσικά οι σύγχρονες τηλεοπτικές σειρές, οι οποίες υπηρετούν τους διαφημιστές, πρέπει να ακολουθούν την πεπατημένη ηθική, ιδιαίτερα όταν είναι "ελαφρές" σαν τον Ηρακλή και τη Ζήνα. Το καλό πρέπει να θριαμβεύσει ώστε το χαρτί υγείας ή το κινητό ή το αυτοκίνητο που διαφημίζονται να συνδεθούν με πνεύμα και ηθική. Οπότε τι να κάνει και ο ήρωας, αναγκάζεται να υπηρετεί το καλό κι όχι την τσέπη του ή τη λίμπιντό του (απο την οποία διέθετε άφθονη ο Ηρακλής)

Μπα, υπήρχε ανέκδοτο? Τι έλεγε? Ότι γινόταν της Γαβριέλλας με τη Γαβριέλλα? (τι δουλειά είχαν εβραϊκά ονόματα στην αρχαία ελλάδα?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και αυτού του είδους οι σειρές με σπαθιά και πολέμους δεν είναι και το καλύτερό μου έβλεπα πότε πότε τη "Χένα". Συμπαθητική και η Γαβριέλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ούτε αυτό ούτε τον Ηρακλή το έβλεπα πέρα από μερικά σκόρπια επεισόδια που δεν μου άρεσαν καθόλου. Θυμάμαι κι εγώ το ότι θεωρούνταν δεδομένη από μεγάλο μέρος της κριτικής η ομοφυλοφιλική σχέση Γαβριέλλας και Ζήνας (όπως συμβαίνει συχνά μεταξύ ήρωα και sidekick Από τον Μπάτμαν και τον Ρόμπιν, τον Τεντέν και τον Χάντοκ ως τον Μπομπ Σφουγκαράκη και τον Πάτρικ, που ειδικά στην περίπτωση του Μπομπ δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί είναι γνωστό το πόσο αρρενωποί είμαστε εμείς οι Κρητικοί :p ) οπότε φαντάζομαι ότι σε κάποια φάση αυτό υιοθετήθηκε και από την παραγωγή
 
Thor είπε:
Θυμάμαι κι εγώ το ότι θεωρούνταν δεδομένη από μεγάλο μέρος της κριτικής η ομοφυλοφιλική σχέση Γαβριέλλας και Ζήνας (όπως συμβαίνει συχνά μεταξύ ήρωα και sidekick Από τον Μπάτμαν και τον Ρόμπιν, τον Τεντέν και τον Χάντοκ ως τον Μπομπ Σφουγκαράκη και τον Πάτρικ, που ειδικά στην περίπτωση του Μπομπ δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί είναι γνωστό το πόσο αρρενωποί είμαστε εμείς οι Κρητικοί :p ) οπότε φαντάζομαι ότι σε κάποια φάση αυτό υιοθετήθηκε και από την παραγωγή
Σύντεκνος λες και ο Μπομπ; :p
 
Και εγώ ελάχιστα επεισόδια, είχε τύχει να παρακολουθήσω. Δεν με ενοχλούσε το ότι δεν ήταν πιστή στην ελληνική μυθολογία , απλά δεν μπορούσα αυτό το κίτς που έβγαζε η σειρά.

Υ.Γ Από υπονοούμενα περί ομοφυλοφιλίας δεν γλύτωσαν ούτε οι Kirk-Spock :banghead: , η Ζήνα και η Γαβριέλλα θα ξέφευγαν , που σε κάποιο επεισόδιο έκαναν μαζί μπάνιο στο ποτάμι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οτι εγραψα και στο θεμα για τον ηρακλη ισχυει και γιαυτο το θεμα αλλα την σειρα Xena: Warrior princess την εβλεπα πιο φανατικα γιατι αγαπαμε Lucy Lawless :dribble::dribble::dribble:
 
Ποτέ δε μου άρεσε η Ζήνα ,πολύ νταρντάνα , φάπα και Σούνιο! Αντίθετα γουστάριζα τη Γαβριέλλα! Ήταν σειρά με χιούμορ πάντως, που πουλούσε τρέλα συνειδητά.
 
Ωραίο το άρθρο σου για τη Ζήνα.Προσωπικά δεν την έβλεπα ποτέ,με εκνεύριζε μία γυναίκα να νικάει τους άντρες(χαχα φαλοκράτης :p )Η Γαβριέλλα με εκνεύριζε ακόμη περισσότερο.Δεν τη συμπαθούσα και σαν ηθοποιό και σαν εμφάνιση.Μου έβγαζε μία ειρωνεία.

Δεν έβλεπα ούτε Ηρακλή για να μην παρεξηγηθώ,τα θεωρούσα βαρετά και χωρίς ουσία.
 
RIO είπε:
Και εγώ ελάχιστα επεισόδια, είχε τύχει να παρακολουθήσω. Δεν με ενοχλούσε το ότι δεν ήταν πιστή στην ελληνική μυθολογία , απλά δεν μπορούσα αυτό το κίτς που έβγαζε η σειρά.

Υ.Γ Από υπονοούμενα περί ομοφυλοφιλίας δεν γλύτωσαν ούτε οι Kirk-Spock :banghead: , η Ζήνα και η Γαβριέλλα θα ξέφευγαν , που σε κάποιο επεισόδιο έκαναν μαζί μπάνιο στο ποτάμι;

Στα υπέρ τους ήταν όμως πως έκαναν πλάκα με το ίδιο τους το κίτς!

Για τους Kirk-Spock διαμαρτύρομαι έντονα! Ο Kirk ήταν γκομενιάρης (θυμάμαι αμυδρά σε κάποιο επεισόδιο μιά κατάσταση με μιά ξανθιά αξιωματικό), ενώ ο Spock θα έβρισκε την ομοφυλοφιλία μη λογική: "λογικό είναι να συνδέεις το αρσενικό με το θηλυκό. Όταν πας να συνδέσεις αρσενικό με αρσενικό , ή θηλυκό με θηλυκό , προκαλείς βραχυκύκλωμα , it's not logical!"

Το ίδιο και για τους Τεντέν-Χάντοκ που αναφέρθηκε παραπάνω (που ήταν μάλλον σχέση πατέρα-γιου).

 


Για τους Μπάτμαν και Ρόμπιν δεν τολμώ να μιλήσω , και αυτοί οι ευλογημένοι κυκλοφορούσαν μέρα-μεσημέρι με κολάν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Michel Vaillant είπε:
Για τους Μπάτμαν και Ρόμπιν δεν τολμώ να μιλήσω , και αυτοί οι ευλογημένοι κυκλοφορούσαν μέρα-μεσημέρι με κολάν...
Εκτός θέματος, αλλά επίσης παρά το ότι ο Μπρους Γουαίην ήταν πάμπλουτος αυτός και ο Ντικ Γκράιησον κοιμόντουσαν στο ίδιο κρεββάτι, έτσι τους έδειχνε το κόμικ στη δεκαετία του '50, όταν ένας ψυχολόγος έβγαλε βιβλίο "The seduction of the Innocent" στο οποίο κατηγορούσε τα κόμικς και ειδικά τον Μπάτμαν ότι ωθούσαν αθώα αγοράκια στην ομοφυλοφιλία :banghead:

1362545897-1.jpg
 
elephadas είπε:
Εκτός θέματος, αλλά επίσης παρά το ότι ο Μπρους Γουαίην ήταν πάμπλουτος αυτός και ο Ντικ Γκράιησον κοιμόντουσαν στο ίδιο κρεββάτι, έτσι τους έδειχνε το κόμικ στη δεκαετία του '50, όταν ένας ψυχολόγος έβγαλε βιβλίο "The seduction of the Innocent" στο οποίο κατηγορούσε τα κόμικς και ειδικά τον Μπάτμαν ότι ωθούσαν αθώα αγοράκια στην ομοφυλοφιλία :banghead:
Προβολή συνημμένου 130167
Σωστό, το ξέρω. Και αν σκεφτείς πως ο Μπρους Γουαίην έχει μέγαρο με 200 δωμάτια ,έχουμε θέμα! Πάντως επειδή μεγάλωσα με τα DC Comics της Χρυσής και Ασημένιας εποχής ,δεν υπέπεσε τίποτα το ύποπτο στην αντίληψή μου! Μάλλον αυτές ήταν αθώες καταστάσεις τύπου πατέρας-θετός γιος ,που κάποιοι προβληματικοί προσπαθούν να εμφανίσουν ανάλογα με το πρόβλημά τους...
 
SurvivalHorror είπε:
Ωραίο το άρθρο σου για τη Ζήνα.Προσωπικά δεν την έβλεπα ποτέ,με εκνεύριζε μία γυναίκα να νικάει τους άντρες(χαχα φαλοκράτης :p )Η Γαβριέλλα με εκνεύριζε ακόμη περισσότερο.Δεν τη συμπαθούσα και σαν ηθοποιό και σαν εμφάνιση.Μου έβγαζε μία ειρωνεία.
Δεν έβλεπα ούτε Ηρακλή για να μην παρεξηγηθώ,τα θεωρούσα βαρετά και χωρίς ουσία.
Thanks SurvivalHorror! Εμένα η Ζήνα όχι τόσο, αλλά συμφωνώ για τη Γαβριέλλα, με εκνεύριζε και δεν ξέρω ακριβώς το γιατί, ίσως επειδή ήθελε σώνει και καλά να γίνει πολεμίστρια ενώ δεν της ταίριαζε καθόλου, μου έβγαζε κάτι το δήθεν. Εσύ πάντως σίγουρα ανήκεις στη μειοψηφία των αντρών σ'αυτό το θέμα, γιατί ξέρω ότι οι περισσότεροι άντρες γουστάρουν γυναίκες σαν τη Γαβριέλλα, σίγουρα πολύ περισσότερο από νταρντάνες όπως η Ζήνα, για πολλούς ευνόητους λόγους :p
 
Eμενα παντως μαρεσουν οι νταρντανες δεν μπορω κοντες και πολυ αδυνατες γυναικες :D
 
Με κάνατε τώρα να ψάχνω για φωτό της Ξένιας και της Γαβρίλως στο Γκουγκλ, κι ας είμαι στη δουλειά. Αλλά είδα μια φωτό του ζεύγους στη Wikipedia και είναι και οι δυο πλατσομούρες και χοντρομπαλούδες, δεν τις ξεχωρίζεις από τη φοράδα που είναι μαζί τους στη φωτογραφία. Είχα την εντύπωση ότι η Ζήνα τουλάχιστον ήταν πιο σουλουπωμένη, αλλά ίσως ξεκίνησε έτσι και χόντρυνε στην πορεία. Πάντως η Γαβριέλλα αν ακολουθούσε το επάγγελμα της παλιάς της συνονόματης δεν θα πλησίαζε καν το σουξέ που είχε εκείνη.
 
Για όποιον ενδιαφέρεται ,η "Ζήνα" κάνει σουπερ-σεξυ εμφανίσεις στη σειρά "Spartacus", που άλλωστε είναι σοφτ πορνό (και splatter). Βέβαια ,για να παρακολουθήσει κανείς αυτή την εμετική αμερικανιά θέλει σιδερένια νεύρα... Αν έπαιζε η Γαβρίλω ,θα το πάλευα...

elephadas είπε:
Με κάνατε τώρα να ψάχνω για φωτό της Ξένιας και της Γαβρίλως στο Γκουγκλ, κι ας είμαι στη δουλειά. Αλλά είδα μια φωτό του ζεύγους στη Wikipedia και είναι και οι δυο πλατσομούρες και χοντρομπαλούδες, δεν τις ξεχωρίζεις από τη φοράδα που είναι μαζί τους στη φωτογραφία. Είχα την εντύπωση ότι η Ζήνα τουλάχιστον ήταν πιο σουλουπωμένη, αλλά ίσως ξεκίνησε έτσι και χόντρυνε στην πορεία. Πάντως η Γαβριέλλα αν ακολουθούσε το επάγγελμα της παλιάς της συνονόματης δεν θα πλησίαζε καν το σουξέ που είχε εκείνη.
Εχουν περάσει και 20 ολόκληρα χρόνια ,η σειρά ξεκίνησε το 1995!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τις εβλεπα και τις δυο σειρες (Ηρακλη και Ζηνα), με ευχαριστηση.

Τις συμπαθουσα και τις δυο κοπελες, την καθεμια για τα χαρισματα της.

Στην ιδια σειρα εκανε εντονη την παρουσια της μια αλλη ξανθια κακια. Η Καλλιστω νομιζω.. και ο μονιμα χαζουλης πολεμιστης με την καλη ψυχη.

Απο καποιον κυκλο και μετα που η Γαβριελα εμπλεξε με τον θεο του κακου (δεν θυμαμαι και πως τον λεγαν) και γεννησε την κορη της την Ελπιδα, αρχισε λιγο να σοβαρευει το πραγμα.

Προς το τελος ειχα αρχισει να χανω την μπαλα. Θυμαμαι μια καταρα με νεκρες αμαζονες, που η Ζηνα αφου τις ειχε σκοτωσει (χρονια πριν) τωρα κληθηκε να ελευθερωσει τις ψυχες τους. Επεισοδια πιο δραματικα και μυστηριωδη που ξεφευγαν απο τα αναλαφρα και με δοσεις χιουμορ των πρωτων χρονων της σειρας.

Πιο περα χαθηκα εντελως.. : η Ζηνα γεννησε μια κορη, πρεπει να επεσαν σε ναρκη για χρονια (Ζηνα και Γαβριελα) και πρεπει να βρισκονταν σε ενα ηφαιστειο, και ξυπνησαν (δεν θυμαμαι πως) οταν η κορη αυτη ενηλικιωθηκε ( ο χαζουλης ηταν γερος πια και αυτος που οδηγησε την κορη στο σημειο που βρισκονταν) και πορευονταν ολες μαζι. Εκει αρχισα να ξενερωνω

Το τελος δεν το ειχα δει.

Εκτος απο την αρχαια Ελλαδα, ειχαν φτασει και την Αγγλια (εκει εγινε η συναντηση με τον κακο θεο), και πηγαν και στην την Κινα. Ενω ειχε κανει εμφανιση και ο Ιουλιος Καισαρας, σε αρκετα επεισοδια
 
Πίσω
Μπλουζα