Ζανέτ Καπούγια

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Θα ήθελα να θυμηθούμε μαζί μια τραγουδίστρια από την Ουρουγουάη που βρέθηκε στην Ελλάδα στα τέλη της δεκαετίας του '70. Η Ζανέτ Καπούγια έκανε έναν δίσκο που κυκλοφόρησε στα μέσα του 1979 και περιλαμβάνει τραγούδια από τη Λατινική Αμερική, την Ιταλία και την Ισπανία.

Το ραδιόφωνο τότε της ''είχε αδυναμία'', τα τραγούδια της παίζονταν 10 φορές την ημέρα τουλάχιστον, έκανε πολλές τηλεοπτικές εμφανίσεις και είχε χαρακτηριστεί ως μια πολύ καλή και φλογερή λατίνα τραγουδίστρια.





picture.php




Τίτλος του δίσκου: Τραγούδια





1. El humahuaqueno (E. Zaldivar) Αργεντινή

2. Gauantanamera (Jose Marti) Κούβα

3. Canto per me (Nino Rota) Ιταλία

4. Όταν σημάνει η ώρα (Άκη Πάνου)

5. O 'zampugnaro 'nnammurato (A. Gill) Ιταλία

6. El paso del Ebro (Traditional) Ισπανία

7. Rumbera (A. Ciltas-R. Jaen) Ισπανία

8. Ο κόσμος ο δικός σου (Άκη Πάνου)

9. El condor pasa (Traditional) Περού

10. Orfeo negro (Luiz Bonfa) Βραζιλία

11. Comme facette mammeta (Giambardella-Capuido) Ιταλία

12. Δεν είπα μη (Άκη Πάνου)







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ζανετ Καπουγια omg.

Ομολογω οτι την ειχα ξεχασει ,θα ακουσω κανα τραγουδακι της να την θυμηθω.
 
Πολύ όμορφη παρουσία με άκρως ερωτική και μελωδική φωνή.

Προσθέτω ακόμα ένα τραγούδι της Ζανέτ Καπούγια σε μία απο τις μεγαλύτερες επιτυχίες του 1990, σε μουσική του Χάρη Χαλκίτη, μέσα απο τον δίσκο της τραγουδίστριας "ΕΛΑ ΤΩΡΑ".

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε πρωτοτραγουδήσει το "Πριν μου πεις λοιπόν λυπάσαι" ,το οποίο έγινε γνωστό το 1997 από την Ιωάννα Σεββοπούλου!
 
Είχε βγάλει ένα δίσκο και ένα ομώνυμο τραγούδι με τίτλο "Ουρουγουάη". Επίσης, αν δεν απατώμαι από τον ίδιο δίσκο έλεγε ένα τραγούδι "Θα σωθώ/ δεν με ξέρεις είμαι βράχος είμαι δυνατή/ δεν με νοιάζουν καταιγίδες, δύσκολοι καιροί, κι αν με ψάξεις τότε θα' ναι πρόβλημα δικό σου (σαξόφωνα).

Η πλάκα είναι ότι γνώρισα την καλλιτέχνιδα το 1987 χάρη σε μια αντιγραφή δίσκου σε κασέτα. Είχε ζητήσει η αδερφή μου να της γράψουν σε κασέτα το άλμπουμ της Αλέξιας και ό,τι έμεινε από την Β πλευρά ο υπάλληλος του δισκοπωλείου το συμπλήρωσ με 5-6 τραγούδια της Καπούγια. Αργότερα, στα 1990ς την ξαναάκουσα με το "Έλα τώρα", ένα άκρως χορευτικό κομμάτι και.... αποκριάτικο, κατάλληλο για χορό και γλέντι, μέρες που είναι....
 
Το Έλα τώρα είναι διασκευή του Oye Mi Canto της Gloria Estefan...Προτιμώ το πρωτότυπο.


Καλή τραγουδίστρια φαίνεται,για την εποχή της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Ζανετ Καπουγια


4 χρονων παιδί θαύμα κερδισε το πρωτο βραβειο στο ραδιοφωνικο παιδικο διαγωνισμο νεων ταλεντων RadaioCarbe του Μονοτεβίδεο.

Σπουδασε σε δραματικη σχολη για την επαγγελματικη τοποθετιση φωνης για ζωντανες εμφανισεις κιθαρα χορο κινισιολογια και ενδυματολογια

ηρθε στην ελλαδα που συνεργαστηκε με πολους ελληνες τραγουδιστες

εδω την βλεπουμε στο τραγουδι ((που θα πας mi amor)) που

μεταδοθηκε 24 Δεκ 1985 απο τον

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΓΑΠΗΣ της ΕΡΤ2

[edit]"ΖΑΝΕΤ ΚΑΠΟΥΓΙΑ ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο φίλε Φορντ, ένα ακόμα εξαιρετικό ντουκουμέντο. Είχα να την ξαναδώ τουλάχιστον 20 χρόνια! Και εκτός αυτού, η ελπίδα μου να την είχα σε κασέτα έσβησε, καθώς ανακάλυψα πριν μερικές εβδομάδες ότι τα μοναδικά τραγούδια της που είχα σε μια κασέτα του 1987, σβήστηκαν κατά λάθος :(
 
Και ένα όμορφο κομμάτι από το δίσκο "Έλα τώρα" (1990)

[edit]This video has been removed by the user.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fresh

Και μια που θυμηθηκαμε τα παλια και μια προσφατη εμφανιση της υπεροχης ΖΑΝΕΤ


[video=youtube;eZB1-XnGVR8]

:D ;) ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Besame Mucho"

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Exω τον υπεροχο δισκο της 'θα στο πω' κ' το ομωνυμο κομματι ειναι εκπληκτικο σε στιχους Σασας Μανετα με υπεροχο σαξοφωνο μεσα... το οποιο κομματι το ελεγε κ' σε μια βιντεοταινια του 80' μεσα.....
 
Παίδες, αυτό που έχω να πω εδώ είναι ότι η Ζανέτ Καπούγια τραγουδάει πολύ συχνά σε ακουστικές βραδιές στο ουζερί "Στου Στράτου" στην γειτονιά μου (Φωκίωνος Νέγρη). Τώρα πλέον έχει αλλάξει στιλ, δεν τραγουδάει ποπ, αλλά μάλλον τάνγκο, φλαμένκο και λάτιν. Εξακολουθεί να είναι καλή.

Αυτά.
 
Και ένα όμορφο κομμάτι από το δίσκο "Έλα τώρα" (1990).

 




 
Τώρα πλέον έχει αλλάξει στιλ, δεν τραγουδάει ποπ, αλλά μάλλον τάνγκο, φλαμένκο και λάτιν.
Ετσι όπως το λες Lady !

Εγώ την έχω πετύχει στο Θησείο, δε θυμάμαι όμως το όνομα του μαγαζιού... Είναι πάντως ένα γωνιακό στον από πάνω δρόμο, πολύ κοντά στο γνωστό "τρίγωνο".

Και όντως εξακολουθεί να είναι καλή !
 
Πίσω
Μπλουζα