Ζευγάρια που λατρέψαμε στη μεγάλη οθόνη

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.519
Αντιδράσεις
28.123
Απο το πλουσιο κινηματογραφικο υλικο της εγχωριας παραγωγης, περασαν πολλα ζευγαρια. Χαριτωμενα, γλυκα, γλυκαναλατα, αστεια, τραγικα, παθιασμενα....

Αλλα μας αρεσαν, αλλα μας συγκινησαν, αλλα τα βρηκαμε ταιριαστα, και αλλα οχι. Ποια ηταν ομως τα ζευγαρια των παλιων ελληνικων ταινιων που για εμας ειχαν αυτο το "κατι" που τα εκανε να ξεχωρισουν και να μεινουν χαραγμενα στο νου και την καρδια μας?

Για μενα το πιο ταιριαστο ζευγαρι ηταν δυο πανεμορφα παιδια.

Χρηστος Νομικος και Μπετυ Λιβανου, απο την ταινια του 1970, Οι Αμαρτωλοι.

Αν και ηταν και για τους δυο η πρωτη τους εμφανιση στο σινεμα, ηταν το ωραιοτερο ζευγαρι που ειδα ποτε. Η χημεια και το δεσιμο τους ηταν μοναδικα στη μεγαλη οθονη. Αυτοι οι δυο ανθρωποι ειναι ο πιο σημαντικος λογος που αγαπω τοσο πολυ αυτη την ταινια!

96px-Betylivanou2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καρέζη-Αλεξανδράκης

33455@200x200.jpg


200px-Alexandrakis.jpg


page286_1.jpg


7-27.jpg


Δε νομίζω ότι υπήρξε πιο ταιριαστό ζευγάρι στη μεγάλη οθόνη!
 
picture.php


Γεωργία Βασιλειάδου - Βασίλης Αυλωνίτης.

Ο ένας έκοβε κι ο άλλος έραβε. Τρομερές ατάκες σε όλες τις ταινίες που έπαιξαν μαζί. Πάντα μου φτιάχνουν τη διάθεση, σε όποια κατάσταση κι αν είμαι. :p
 
Μα και βεβαια : Αλικη βουγιουκλακη και Δημητρης Παπαμιχαηλ!

Παθιασμενο ζευγαρη οχι μονο σε παρα πολλες ταινιες αλλα και στην πραγματικη τους ζωη!!
 
Παιδια, ισως φταιω εγω που δεν το ξεκαθαρισα πιο πανω.

Μιλαμε για ερωτικα ζευγαρια και θελω να μου λετε και ποια ειναι η ταινια η εστω οι ταινιες που αυτα τα ζευγαρια σας γοητευσαν.
 
Ερωτικά ζευγάρια

"Παράνομο" το ακόλουθο ζευγάρι που θα αναφέρω και παίζει σε μια κατ' εξοχήν ερωτική ταινία. Είναι οι Barbara Bouchet και ο Bob Behling στο "Αγκίστρι". Μια από τις πιο χαρακτηριστικές σκηνές η πρώτη προσέγγιση του άγονου νησιού από την Ηρώ Μαρά (Barbara Bouchet ) που συναντιέται με τον εραστή της Νικ Βιτάλις (Bob Behling)...

http://www.youtube.com/watch?v=mwMohDPauh0
 
Εμενα με γοητευσαν η Ελλη Λαμπετη και ο Δημητρης Χορν στην ταινια η Καλπικη Λιρα.
 
Wally είπε:
Κορινα Τσοπεη, Κωστας Πρεκας
Εμενα σ' αυτη την ταινια ο Πρεκας μου αρεσε πιο πολυ ζευγαρι με την παρανομη αγαπη του, Deborah Reede. #) #)
 
Εννοείται ότι θα συμφωνήσω μαζί σου bambinella 100 αν και στην ταινία μας το χάλασε ο Κλέαρχος Κονιτσιώτης και το προσάρμοσε στο "τοπικό" happy end των φιλήσυχων νοικοκυραίων...
 
Κι ο Θεός έπλασε τον Νίκο Κούρκουλο!!!! :flower: :flower: :flower:

Όταν είχε κέφια, πολλά κέφια ...

Και τον άφησε να παίξει σε πολλές ταινίες, στις οποίες (δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς) εξαφάνιζε τις παρτενέρ του (προσωπική μου γνώμη).

Εκτός από δύο.

Που του αντιστάθηκαν και που με καθήλωσαν μπροστά στην τηλεόραση.

Κουρτίνα νο 1: Τζένη Καρέζη

1.Ένας αποφυλακισμένος πάει να κλείσει παλιούς λογαριασμούς.

Κυρίως με τη γυναίκα που νομίζει ότι τον πρόδωσε.

Τα βλέμματά τους σμίγουν, ο φακός ζουμάρει, η μουσική του Ξαρχάκου συνοδεύει, η χημεία σπάει το γυαλί.

"Λόλα"

http://www.youtube.com/watch?v=lt4OLuaq73I&feature=related

2.Η αφοσιωμένη σύζυγος συναντά το απαγορευμένο πάθος.

Οι σκηνές σπαραξικάρδιες, το τέλος τραγικό.

Και δεν είναι τυχαίο πως ο Κούρκουλος είχε δηλώσει στη συνέντευξή του στον Χατζηνικολάου ότι ήταν αδύνατο να μην είσαι ερωτευμένος, έστω και λίγο, με την Τζένη

"Ένας μεγάλος έρωτας"

http://www.youtube.com/watch?v=FLdVWwVcdrE
 
Κουρτίνα νο 2: Νίκη Τριανταφυλλίδη

Με κίνδυνο να φάω φούμο :p κι αφού δηλώσω εκ των προτέρων πως τα ηρωικά και πένθιμα δεν είναι το φόρτε μου ...

... ποιος μπορεί ν' αντισταθεί στον παρωχημένο μελοδραματισμό του Αστραπόγιαννου; (πάντως όχι εγώ ;) )

Ένας έρωτας που εκφράζεται με τρεις συναντήσεις, δυο λόγια, μια νύχτα.

Και δυστυχώς από το απόσπασμα λείπει η καλύτερη σκηνή τους.

-(χαστούκι) Το κορμί μου μπορείς να το πάρεις, με τη θέλησή μου όμως ποτέ

-Είχες δική σου θέληση εσύ όταν υπάκουες στου πατέρα σου τις προσταγές;

-Ήταν της μοίρας μου οι προσταγές

(σιγά οι ντομάτες παρακαλώ :D )

http://www.youtube.com/watch?v=Ky-4nHjU_q0
 
Πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις μεχρι τωρα για τα λατρεμενα ζευγαρια του κινηματογραφου!

Χαιρομαι πολυ μαλιστα, που βλεπω τοσο διαφορετικα γουστα!

Επικεντρωνουμε μονο στα ερωτικα ζευγαρια, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτα δεν μπορουν να ειναι ταυτοχρονα και κωμικα.

Για μενα σ' αυτην την κατηγορια, πρωτο και με διαφορα το ζευγος Ορεστη Μακρη - Ελενης Ζαφειριου στη Θεια απ' το Σικαγο. Ειναι πολυ καλοι επισης και στην Κυρα μας τη Μαμμη, γιατι παντου ταιριαζαν αφανταστα μαζι.

Εχω δει και τους δυο τους με πολλους και πολλες κινηματογραφικους-ες συζυγους, αλλα στις ταινιες που εκαναν το αντρογυνο μεταξυ τους ηταν μοναδικα ταιριασμενοι και τοσο αληθοφανεις που μου φαινονται σαν ζευγαρι και στη ζωη!

sikago_4.gif
 
Εμενα μου αρεσε το ζευγαρι Ξενια Καλογεροπουλου - Μιχαλης Νικολινακος στο Στρατιωτες Διχως Στολη!!!Αλλα κ με τον Γιαννη Φερτη μου αρεσε (οπως π.χ Αγαπη Και Θυελλα κ.α) μιας κ ηταν κ παντρεμενοι!

Γενικως τρεφω μεγαλη συμπαθεια κ θαυμασμο για τη Ξενια Καλογεροπουλου!!!

Θα ηθελα να εχω ενα αυτογραφο της.....!!!!! ;)
 
Το ταιριασμα απολυτο, η χημεια μοναδικη, ο ερωτισμος ξεχειλιζει και παρασερνει στο περασμα του κανονες και φραγμους....

Κουρκουλος - Λασκαρη, Γυμνοι στο δρομο....

http://www.youtube.com/watch?v=aQnSj5ilmbY
 
Καλογεροπούλου - Κωνσταντίνου (Γάμος αλά ελληνικά/ και στην τηλεόραση στα "Καθημερινά")

Κοντού - Κωνσταντίνου (Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα/Η σωφερίνα)

Βουγιουκλάκη - Αλεξανδράκης (Το δόλωμα/Η σωφερίνα)

Κοντού - Κωνσταντάρας (σε όλες τις ταινίες που παίξανε μαζί)

Βλαχοπούλου - Βογιατζής (Μερικοί το προτιμούν κρύο)

Λάσκαρη - Βουλγαρίδης (σε όλες τις ταινίες που παίξανε μαζί)

Καραγιάννη - Βουτσάς (Το ανθρωπάκι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofan είπε:
Κι ο Θεός έπλασε τον Νίκο Κούρκουλο!!!! :flower: :flower: :flower: Όταν είχε κέφια, πολλά κέφια ...

Και τον άφησε να παίξει σε πολλές ταινίες, στις οποίες (δεν μπορούσε να κάνει κι αλλιώς) εξαφάνιζε τις παρτενέρ του (προσωπική μου γνώμη).

Εκτός από δύο.

Που του αντιστάθηκαν και που με καθήλωσαν μπροστά στην τηλεόραση.

Οι σκηνές σπαραξικάρδιες, το τέλος τραγικό.

Και δεν είναι τυχαίο πως ο Κούρκουλος είχε δηλώσει στη συνέντευξή του στον Χατζηνικολάου ότι ήταν αδύνατο να μην είσαι ερωτευμένος, έστω και λίγο, με την Τζένη

"Ένας μεγάλος έρωτας"

Πόσα κέφια είχε πια, δηλ. όταν έφτιαχνε ο Θεός τον Τζειμς Ντην , :flower: :flower: :flower: είχε πιει, 10 τεκίλες πρώτα, 5 ουισκι, και 15 μπύρες. :p :beer:. και μετα τον έπλασε..στην Μπαρντο θα έκανε και υπερωρίες....αλλα αφου ερωτευτηκε την Τζενη ( και πως θα μπορούσε να μην το κάνει άλλωστε , ήταν η γυναικα...θεά., ενταξει, πάω πάσο ρετροφαν, αν και είμαι βέβαιη, σιγουρη πως στον Τζειμς απασχολήθηκε λιγο περισσότερο :D !!, μου εχει πει η μπαμπινελλα την προσωπικη του ιστορια και έλιωσα με τον Ντην, βασανισμένη ψυχή απο μικρός)

ενα ζευγάρι που εχω λατρεψει ειναι οι Βουγιουκλάκη και Αλεξανδράκης στο''κλωτσοσκουφι'', αυτη φτωχή, πλην τίμια και καλό κορίτσι, αγριμάκι με καταγωγή απο στερεα Ελλάδα και κεινος πλουσιος και γόης, νυν χωρισμένος από καποια που δεν στάθηκε στο υψος του..και τοτε αρχίζουν όλα, ερχεται αυτη να αναζητήσει δουλεια και να αυτος ερωτευεται..το ανυποτακτο, ανεπιδευτο και αυθορμητο, καλοσυνάτο κορίτσι !!! εφοπλιστης γαρ αλλα οι δικοι του δεν την θέλουν, η Μαιρουλα όμως αντιμετωπίζει και τις προσβολές για την κατωτερη ανατροφη και οικονομικη της ταξη της με θάρρος και λεβεντιά, όχι παιζουμε , κερδιζει την μάχη καθως και ενα ταξίδι στην Αυστραλία! και αντιστεκεται στο ρεμάλι-αδελφο του Αλεξανδράκη..

αντε και επειδη ειμαι στις καλές μου σήμερα, επειδη αγαπώ και ρετροφαν και ειμαι φαν.. μου αρεσε και το ζευγαρι στο ''ένας ανδρας με φιλότιμο'' με Κουρκουλο και πως την έλεγαν την συντροφο του Ρηγόπουλου να δεις που παιζει πάλι την τίμια και καλή Αργυρούλα που κάθεται στις φτωχογειτονιές και πουλάει λουλουδια, κοιμάται δε στα πλυσταριά Κάτια Αναλυτη,, ναι το βρήκα!! ρομαντική κομεντι με προοπτικές που όμως δεν ειδαμε..αλλα και εκεινη αντιμετωπίζει την ζωη σθεναρά , παιρνει τον ανδρα της Γιωργο, πλουσιο , γονο αριστοκρατη και του εμπνεει την λογικη για ενα νεο ξεκινημα, μια νεα αρχη, καλα κάνει, οχι να κρεμομαστε πίσω απο τα φουστάνια της πλουσιας θειας με τα ματογυάλια..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Απο το πλουσιο κινηματογραφικο υλικο της εγχωριας παραγωγης, περασαν πολλα ζευγαρια. Χαριτωμενα, γλυκα, γλυκαναλατα, αστεια, τραγικα, παθιασμενα....Αλλα μας αρεσαν, αλλα μας συγκινησαν, αλλα τα βρηκαμε ταιριαστα, και αλλα οχι. Ποια ηταν ομως τα ζευγαρια των παλιων ελληνικων ταινιων που για εμας ειχαν αυτο το "κατι" που τα εκανε να ξεχωρισουν και να μεινουν χαραγμενα στο νου και την καρδια μας?

Για μενα το πιο ταιριαστο ζευγαρι ηταν δυο πανεμορφα παιδια.

Χρηστος Νομικος και Μπετυ Λιβανου, απο την ταινια του 1970, Οι Αμαρτωλοι.

Αν και ηταν και για τους δυο η πρωτη τους εμφανιση στο σινεμα, ηταν το ωραιοτερο ζευγαρι που ειδα ποτε. Η χημεια και το δεσιμο τους ηταν μοναδικα στη μεγαλη οθονη. Αυτοι οι δυο ανθρωποι ειναι ο πιο σημαντικος λογος που αγαπω τοσο πολυ αυτη την ταινια!

96px-Betylivanou2.JPG
κουκλα η Μπέτυ και φαντάζομαι τι ζευγάρι θα έκανε και με τον Νομικό, επίσης με τον Κουρκούλο, η Λιβανού έκανε και κει πολύ καλό ζευγάρι, δεν θυμάμαι την ταινία μόνο, καθως ωρίμαζε ο Κουρκουλος γινότανε ακόμα πιο όμορφος, εμένα μ' αρεσει στα πιο μεγάλα του, ειχε μια μεγαλύτερη γοητεία....σαν τον Κόνερι., ο Κουρκουλος μου έκανε για Κόνερι της Ελλάδας( πολυ ΄ομορφος ήταν και στο ''χωμα βάφηκε κοκκινο'', ειχε πάει για όσκαρ η ταινία, το μουσι τον μεταμόρφωνε, του χαριζε λάμψη) και ωραιο ζευγάρι και κει με την Μαιρη Χρονοπουλο, γενικότερα στον Κουρκουλο ταιριαζαν γυναικες που ειχαν ένταση, όχι π.χ. η Αλίκη, περισσότερο η Χρονοπουλου ή η Λάσκαρη.

Τωρα άλλο ζευγαρι μ'αρεσε η Καλογεροπουλου με τον Κακκαβά στο ''η Λίζα το' σκασε'', αυτη έκανε μια κοπελιτσα άπειρη που δήθεν ειχε ''εμπειρίες'' όταν έπεσε στην αγκαλιά του Κακκαβά και κεινος την δούλευε ψιλο γαζί, γενικά η Καλογεροπουλο , πήγαινε για ζευγάρι με Κακκαβά, όπως στα ΄΄γαμηλια μπερδέματα'', ''λαός και κωλονάκι'', ειχαν κοινες παρουσίες πάλι...

μετά ο Πολίτης με την Κρούσκα αλλα γενίκοτερα το ερωτικό τριγωνο στην επετειακή ταινια για την 28η Οκτωβριου, με τον Κομνηνό, αν και έπαιζε το παλιομουτο ηταν τοσο μα τοσο ερωτευσιμος...
 
Αριαδνη, η ταινια με τον Κουρκουλο και τη Λιβανου ειναι η Καταχρησις Εξουσιας, του 1971.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου για την Καλογεροπουλου με τον Κακκαβα. Πιστευω κι εγω οτι εδεναν τελεια μαζι σε εκεινες τις δροσερες κομεντι του 1959 - 60.

Τωρα, με αυτο που γραφεις στο τελευταιο σου σχολιο για Πολιτη - Κρουσκα - Κομνηνο, με βαζεις σε σκεψεις....Μου φαινεται πως πρεπει να αλλαξω τον τιτλο του thread, και να τον κανω Ερωτικα Τριγωνα που λατρεψαμε στη Μεγαλη Οθονη. :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα