Ζευγάρια που λατρέψαμε στη μεγάλη οθόνη

Πολύ "έδενε" σαν δίδυμο, ζευγάρι η Βλαχοπούλου με τον Ηλιόπουλο και τον Κωνσταντάρα.
 
Τωρα, με αυτο που γραφεις στο τελευταιο σου σχολιο για Πολιτη - Κρουσκα - Κομνηνο, με βαζεις σε σκεψεις....Μου φαινεται πως πρεπει να αλλαξω τον τιτλο του thread, και να τον κανω Ερωτικα Τριγωνα που λατρεψαμε στη Μεγαλη Οθονη. :D :D

Μα ήταν ερωτικο τρίγωνο- φωτιά., η Ελένη βεβαια αποστρεφότανε τον Γερμανό, δεν ξερω αν μπορουσα να αντισταθώ στην γοητεία του, με την ιδια ευκολία αυτη η γυναίκα μου αρέσει έλεγε και ξαναέλεγε αλλα εκεινη η ατιμη τον έβριζε, ισως γι' αυτο και τον ιντριγκαρε, ειναι αυτο που λέει παραπάνω η ρετροφαν, του αντιστεκότανε..μπορεις να κάνεις ένα νεο thread, ρετρό ερωτικά τρίγωνα γενικά...ελληνων και ξένων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλο ενα πανέμορφο ζευγάρι ειναι σίγουρα η Λασκαρη μαζί με τον Φερτη στο ''Η αγάπη μας '', τι υπέροχη ταινία! εκεινη κακομαθημένο πλουσιοκοριτσο που δεν δεχεται οτι της σερβιρει ο πλουσιος πατερας και κεινος ενας ασημος, φτωχός μουσικος με ταλέντο στο πιανο, Ο Δημητρης, με φίλους που τον στηριζουν πάνω από όλα και τα ονειρα του που τωρα κάνει τα πρωτα του βήματα για να πάρουν σαρκα και οστά! την Ζωη δεν την εχω δει ποτέ πιο όμορφη και τοσο καλη ερμηνευτικά..μα της ταιριαζε τοσο ο ρόλος, που πειθει ακομα και τον πιο δύσπιστο θεατή....θυσιαζεται για την αγάπη του και φευγει απο το σπιτι, διεκδικωντας μια ζωη που δεν ηταν για ενα τοσο πλουσιο και όμορφο κοριτσι και τα καπριτσια του! όμως τα καταφερνει , θελει να του δωσει ζωή, ωσπου ο Δημητρης όλα τα αμφισβητει και την αγάπη της και την θυσια της, και κεινη φευγει ξανα πίσω στην ζωή που ηξερε να κανει ωσπου ενα κονσερτο του, της αλλαζει τα σχεδια...απο τις πιο ρομαντικες ταινιες που εχω δει και τις ομορφοτερες και ωριμες αγάπες στο πανι, οτι πρεπει για του Αγιου Βαλεντινου δηλαδή !!!
 
τα καλα για το τελος.ναθαναηλ κομνηνος εκεινο το καλοκαιρι-ρηγοπουλος αναλυτη αγαπη μου ουα-ουα.
 
σταθης ψαλτης-καιτη φινου.ειδικα στην ταινια ο ανοιχτοματης.που ο ψαλτης κανει τον τυφλο και μπαινει σε εναν κινηματογραφο με ζωντανο σεξ.ολα τα λεφτα αυτη η σκηνη.
 
Βραχυβρεκτο ζευγος αυτό σε μια ταινια-διαμάντι!

στο ''η επιστροφή'', για οποιον θέλει την δινει ο τηλεθεατης αυτη την βδομάδα, συναισθηματικη, δραματικη ταινια που διαδραματιζεται στον πόλεμο του 40' με τν Φωτιου και τον Αλεξανδράκη! τον Κωνστανταρα και την Μεμα Σταθακοπουλου ( bambi , η Μεμα μοιαζει ολιγον στην Μπε-Μπε)!

ενας εφοπλιστης ερωτευεται τρελά μια φτωχή κοπέλα- Αλεξανδρακης, Φωτιου σε Δημητρη και Αννα αντιστοιχα- ελα όμως που πιανει ο πόλεμος , εκεινος φευγει για Αιγυπτο και ερχεται η ειδηση πως ειναι σκοτωμένος ενω η δυσμοιρη περιμένει το παιδι του, αποκαμωμενη και φτωχη μενει σε ενα υπογειο με την αδελφη της και η πεινα τις θεριζει! η πανεμορφη αδελφη της ( Εφη) γινεται πόρνη ενω στην Αννα λέει πως δουλευει, οταν η Αννα το ανακαλυπει, της εξομολογειται πως μονο ετσι θα ζησουν, δεν υπάρχει αλλος τρόπος '' Το ξερω πως αυτο που κανω ειναι κακο αλλα ετσι θα ζησω, ειναι ωραιο να ζεις , ακομα και ετσι αυτο ειναι ζωή, κοιτα ποσος κοσμος πεθαινει καθε μερα στο δρόμο''

'' Για μενα θα ηταν καλυτερα ο θάνατος'',

''ετσι ειπα και γω στη αρχη αλλα δεν τα κατάφερα να το κανω'' ακολουθει και η Αννα τον δρομο της αδελφης της τελικά., καθως εχει και το κοριτσακι της να θρεψει, μετα απο μια σκεψη να πεσει στις γραμμές του τρενου...παιρνει τα συντριμια της και γινεται πόρνη, μονο που ο Αλεξανδρακης δεν εχει πεθάνει, βρισκοτανε σε αφασια στο νοσοκομείο του Καιρου και επιστρεφει..και θα την βρει στο μερος που μαζί πηγαινανε να αγναντεψουν τα καραβια, ομως αναμεσα τους πια υπάρχουν μυστικά!

ωραια η χημεια μεταξυ τους, ενα ζευγαρι που εχει δει και περασει πολλα τραγικά γεγονοτα..

Η Αννα αγαπά τον Δημητρη αλλα πλεον δεν μπορει να τον αντικρυσει, σκεφτομενη τα καμπαρε και τους ανδρες που λερωσαν το κορμί της..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
images.jpg

Ένας ανεκπλήρωτος έρωτας.....
 
αριαδνη είπε:
στο ''η επιστροφή'', για οποιον θέλει την δινει ο τηλεθεατης αυτη την βδομάδα, συναισθηματικη, δραματικη ταινια που διαδραματιζεται στον πόλεμο του 40' με τν Φωτιου και τον Αλεξανδράκη! τον Κωνστανταρα και την Μεμα Σταθακοπουλου
Πω πω να τρέξω τώρα στο περίπτερο ολίγον τι δύσκολο θα είναι κλειστά αυρίο πρωί πρωί τρέχω!!!! Και το είδα στον Τηλεθεατή αλλά δεν ήξερα οτι παίζει ο αγαπημένος μ Αλέκοςςς. Τι θα έκανα χωρίς εσάς #)
 
Ζευγαρια που μου αρεσαν ειναι : Αλικη Βουγιουκλακη- Δημητρης Παπαμιχαηλ (σε ολες τις ταινιες τους)

Δημητρης Χορν- Ελλη Λαμπετη (σε ολες τις ταινιες τους)

Τζενη Καρεζη- Νικος Κουρκουλος (ενας μεγαλος ερωτας,Λολα)

Λακης Κομνηνος- Ελενα Ναθαναηλ(εκεινο το καλοκαιρι)

Ελενα Ναθαναηλ- Γιαννης Βογλης(ραντεβου με μια αγνωστη)

Βογλης- Ανν Λομπεργκ (κοριτσια στον ηλιο)

Γιωργος Φουντας -Μαρω Κοντου(το καθαρμα)

Μεμα Σταθοπουλου- Θανος Λειβαδιτης(σε ολες τις ταινιες τους)

Λαμπρος Κωνστανταρας- Μαρω Κοντου (σε ολες τις ταινιες τους)

Γιαννης Φερτης- Ξενια Καλογεροπουλου(η πρωτη αγαπη,εγκαταλειψη)

Αλκης Γιαννακας- Μαριαννα Κουρακου (αδικημενη)

Ζωη Λασκαρη- Γιαννης Φερτης (αγαπη για παντα,αυτοι που μιλησαν με το θανατο)
 
Αλίκη-Δημήτρης (Χτυποκάρδια στο θρανίο, Μοντέρνα Σταχτοπούτα,Η αρχόντισσα κι ο αλήτης)

Τζένη-Κούρκουλος (Ένας μεγάλος έρωτας, Λόλα)

Αλίκη-Αλεξανδράκης (Η ψεύτρα, Η σωφερίνα -Η Μαρία της σιωπής )

Τζένη-Καζάκος (Κοντσέρτο για πολυβόλα)

Αλίκη-Μπάρκουλης (Ο Μιμίκος και η Μαίρη, Η μουσίτσα)

Τζένη-Αλεξανδράκης( Δεσποινίς διευθυντής, Μια τρελή τρελή οικογένεια)

Λάσκαρη-Βουλγαρίδης (Σε όλες τις ταινίες που παίξανε μαζί)

Λάσκαρη-Αλεξανδράκης ( Ίλιγγος, Δάκρυα για την Ηλέκτρα)

Βαλσάμη-Αλεξανδράκης ( Οι κυρίες της αυλής)

Χρονοπούλου-Καζάκος ( Το παρελθόν μιας γυναίκας)

Μελίνα-Φούντας (Στέλλα)

Κοντού-Κωνσταντίνου (Η δε γυνή να φοβήται τον άντρα)

Καλογεροπούλου-Κωνσταντίνου (Γάμος αλά ελληνικά)

Βασιλειάδου-Αυλωνίτης (Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός, Οι γαμπροί της Ευτυχίας, Ο θησαυρός του μακαρίτη)

Βλαχοπούλου- Κωνσταντάρας ( Η χαρτοπαίχτρα, Βίβα Ρένα)

Βλαχοπούλου-Μπάρκουλης ( Μια τρελή, τρελή σαραντάρα)

Αρώνη-Παπαγιανόπουλος (Μια τρελή, τρελή οικογένεια)

Φόνσου-Ληναίος ( Η κόμισσα της φάμπρικας)

Φωτίου-Ληναίος (Μιας πεντάρας νιάτα)

Λιβυκού-Λογοθετίδης ( σε όλες τις ταινίες τους)

Λαμπέτη- Χορν ( σε όλες τις ταινίες τους )
 
Βασίλης Λογοθετίδης-Ίλυα Λιβυκού[ειδικά στον απολαυστικό ''Ζηλιαρόγατο'',αλλά και στο ''Ούτε γάτα,ούτε ζημιά'' και Νίκος Ξανθόπουλος-Άντζελα Ζήλεια[''Αγάπησα και πόνεσα'' και ''Ξεριζωμένη γενιά''],αλλά και το θρυλικό ντουέτο της ΚΛΑΚ FILMS που ο Τεγόπουλος προλόγιζε ως:''αγαπημένοι καλλιτέχνες του λαού'',Νίκος Ξανθόπουλος-Μάρθα Βούρτση[''Περιφρόνα με,γλυκειά μου'',''Απόκληροι της κοινωνίας'' και ''Είμαι μια δυστυχισμένη'']
 
Τα πιο ταιριαστά για μένα:

Λαμπέτη- Χορν (σε όλες τις ταινίες)

Λάσκαρη-Γεωργίτσης (επίσης σε όλες και ειδικά στο "Όλγα αγάπη μου")

Λάσκαρη-Φωκάς ("Εγωισμός", "Στεφανία")

Ναθαναήλ-Κομνηνός ("Εκείνο το καλοκαίρι")

Φόνσου- Μπάρκουλης (έδεναν ωραία στα exploitation "Η πρόκληση", & "Πιο θερμή κι από τον ήλιο", αλλά και σε άλλες ταινίες)

Καραγιάννη-Βουτσάς (τόσο πληθωρικοί και οι δύο-απορώ πως δεν έγιναν ζευγάρι και στην πραγματική ζωή)
 
αριαδνη είπε:
Βραχυβρεκτο ζευγος αυτό σε μια ταινια-διαμάντι!
στο ''η επιστροφή'', συναισθηματικη, δραματικη ταινια που διαδραματιζεται στον πόλεμο του 40' με την Φωτιου και τον Αλεξανδράκη !

τον Κωνστανταρα και την Μεμα Σταθακοπουλου
Καλή ταινία.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά την τελευταία σκηνή όπου η Φωτίου κοιτάζει τα πορτραίτα με τους συγγενείς του Αλεξ/κη και αποφασίζει να αυτοκτονήσει.

Έχω να το δω πάρα πολλά χρόνια, δεν το παίζουν δυστυχώς...

αριαδνη είπε:
Αλλο ενα πανέμορφο ζευγάρι ειναι σίγουρα η Λασκαρη μαζί με τον Φερτη στο ''Η αγάπη μας '', τι υπέροχη ταινία! [...] απο τις πιο ρομαντικες ταινιες που εχω δει και τις ομορφοτερες και ωριμες αγάπες στο πανι, οτι πρεπει για του Αγιου Βαλεντινου δηλαδή !!!
Καταρχήν, ο τίτλος που δίνεις είναι λάθος.

"Αγάπη για πάντα" είναι το σωστό.

Και προσωπικά μιλώντας, δεν μου αρέσει ως έργο για διάφορους λόγους - κυρίως δεν μου αρέσει το ζεύγος Φέρτης-Λάσκαρη (και γενικώς αυτοί οι δυο).

Παρεμπιπτόντως, ο Ν. Περγιάλης που εδώ υποδύεται τον καθηγητή έχει ξανακάνει ακριβώς το ίδιο και σε άλλη

πασίγνωστη ταινία και μάλιστα η πρωταγωνίστρια παίζει το ίδιο μουσικό θέμα (Ραχμάνινωφ).

(Bρείτε την !)

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίαης μου άρεσε πολύ το ντουέτο Λάκη Κομνηνού-Έλενας Ναθαναήλ,στο ''Εκείνο το καλοκαίρι''.
 
Λαμπέτη-Χορν,κυρίως στο ''Κορίτσι με τα μαύρα'' και λιγότερο στην ''Κάλπικη Λίρα''.

Αρώνη-Κωνσταντάρας στο ''Η γυναίκα μου τρελάθηκε''.

Αναλυτή-Ρηγόπουλος στο ''Αγάπη μου Ουάουα''.

Αναλυτή-Χορν στο ''Μια του Κλέφτη''.

Λογοθετίδης-Λιβυκού σε όλες τις ταινίες τους.

Παπαμιχαήλ-Βουγιουκλάκη στα ''Μανταλένα'',''Χτυποκάρδια στο θρανίο'',''Η αρχόντισσα και ο αλήτης'',''Υπολοχαγός Νατάσα''.

Βλαχοπούλου-Κωνσταντάρας ''Χαρτοπαίχτρα''

Κούρκουλος-Λάσκαρη ''Γυμνοί στο δρόμο''.

Καρέζη-Καζάκος ''Ερωτική συμφωνία''

Καρέζη-Αλεξανδράκης''Δεσποινίς Διευθυντής''.

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο,επιτρέψτε μου να επανέλθω. :p
 
Εμένα πάλι η Καλογεροπούλου μου άρεσε μαζί με το Βόγλη ("Εγωιστές", "Γενναίοι του Βορρά")
 
171fc14b49a79ea979710de5b3402b30_XL.jpg :wub: :wub: :wub: μοναδικοι!!! :wub: :wub: :wub:
 
Δύο ηθοποιοί που δε μου αρέσουν εμφανισιακά αλλά θεωρώ ότι είναι άψογοι στις περισσότερες ερμηνείες τους, είναι η Μαίρη Χρονόπουλου και ο Κώστας Καζάκος. Δεν φαντάζομαι να υπήρξαν ποτέ ζευγάρι. Κι όμως, στις ταινίες "Εν ονόματι του Νόμου" και "Το παρελθόν μιας γυναίκας" είναι πάρα πολύ καλοί μαζί. Είναι πολύ ταιριαστοί εμφανισιακά. Δεν βγάζουν τον ερωτισμό που μπορεί να βλέπουμε σε άλλα ζευγάρια αλλά σε αυτές τις δύο ταινίες πείθουν καταπληκτικά ότι ζουν τη μεγάλη αγάπη, την τρυφερή, τη γλυκιά, αυτή που δένει τους ανθρώπους για πάντα.
 
10 στα 10 κι εδώ.

Άσχετο: Ο χαρακτηρισμός "αείμνηστο ζευγάρι" ήταν βλακώδης. Πολλά από τα ζευγάρια του κουίζ είναι αείμνηστα αφού το αείμνηστος έχει αποκτήσει αποκλειστικά πεθαμενατζίδικη έννοια. Εννοούσε "αξέχαστο"
 
Πίσω
Μπλουζα