Ζητείται video projector

Πρόσεξε Amigos στην τιμή που δίνει το pIxm@nia είναι με 1 χρόνο εγγύηση. Στο Πλαίσιο δίνουν 3 συνολικά και για τη λάμπα.

Ειδικά στο τομέα της λάμπας, είναι ελάχιστοι αυτοί που δίνουν πάνω από 3 με 6 μήνες εγγύηση, πράγμα παράνομο μια και μια συσκευή πρέπει να καλύπτεται συνολικά από εγγύηση. Αλλά άντε να βρεις το δίκιο σου αν σου κάτσει στραβή.
 
Ωωωωωωωωωωωπ και ψάχνω κι εγώ... 'φχαριστώ!
 
Amigos είπε:
Τον epson TW7000 τον συστήνω ανεπιφύλακτα...

Το μηχάνημα το έχω σχεδόν 1 χρόνο τώρα και η απόδοσή του είναι εκπληκτική ακόμα και σε συνθήκες φωτός...

Η σχέση τιμή/απόδοσης που προσφέρει νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες (αν όχι η καλύτερη στην αγορά).

Όσο για τη λάμπα δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείτε..

Σε ένα χρόνο με αρκετά βαριά χρήση (αρχικά έπαιζε κάθε μέρα μέσο όρο από 3-6+ ώρες και πλέον ανάβει 3-4 φορές τη βδομάδα για τις ίδιες ώρες) έχει λειτουργήσει συνολικά περί τις 900-1000 ώρες και η λάμπα δεν έχει παρουσιάσει κανένα σημάδι κόπωσης...

Επίσης αυτός ο προβολέας, λόγω του πολύ καλού ζουμ που έχει, είναι ιδανικός για μικρούς χώρους καθώς υπάρχει δυνατότητα με αυτό το προβόλι να ανοίξετε κάδρο γύρω στις 80-100'' από απόσταση κοντά στα 2 μέτρα.
 
Ένα καθαρό παλιό λευκό σεντόνι περασμένο τε τελάρο στις διαστάσεις που θέλεις, ή φρεσκοβαμμένος λευκός τοίχος.

Προτιμώ το σεντόνι. Θεωρώ περιττές βλακείες τις "οθόνες" για προβολείς.
 
Θα διαφωνησω.

Παρε ενα πανι (οροφης 16*9 - το link που παρεθεσες θα σου δυσκολεψει τη ζωη και θα σου αφαιρεσει πολυ απο την απολαυση) των 160 ευρω. Ειναι 50 φορες καλυτερο και απο τον πιο στοκαρισμενο λευκο τοιχο
 
Wally είπε:
Θα διαφωνησω.Παρε ενα πανι (οροφης 16*9 - το link που παρεθεσες θα σου δυσκολεψει τη ζωη και θα σου αφαιρεσει πολυ απο την απολαυση) των 160 ευρω. Ειναι 50 φορες καλυτερο και απο τον πιο στοκαρισμενο λευκο τοιχο
Δυστυχώς ένα πανί των 160 ευρώ δεν είναι καλύτερο από τον καλοβαμένο και καλοστοκαρισμένο τοίχο.

Ένα πανί των 300+ ευρώ σίγουρα θα είναι...αλλά είναι πολύ περιττό έξοδο.

Εγώ προβάλω στον τοίχο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Δες πως σου φαίνεται η εικόνα στον τοίχο και μετά αποφάσισε για πανί.

Αν δεν έχει τοίχο ελεύθερο, τότε το πανί είναι μονόδρομος, αλλά προς θεού μην πάρει τετράγωνο...πάρε 16:9 να είσαι άρχοντας...
 
Το ειχα για μια εβδομαδα (μεχρι να ερθει το πανι).Ειναι τραγικη η διαφορα.

Τσεκαρε τα gain που δινει ενα φθηνο πανι απο το ανυπαρκτο του τοιχου.

Επισης ειναι και θεμα ανακλαστικοτητας,πορων,λευκοτητας.

Δεν υπαρχει τοιχος καλυτερος απο πανι.

Σε low-end μηχανακια με 200 ευρωπουλακια εισαι αρχηγος ;)
 
Pooky είπε:
Ένα καθαρό παλιό λευκό σεντόνι περασμένο τε τελάρο στις διαστάσεις που θέλεις, ή φρεσκοβαμμένος λευκός τοίχος.
Προτιμώ το σεντόνι. Θεωρώ περιττές βλακείες τις "οθόνες" για προβολείς.




Όχι ρε συ, τί'ναι αυτά που του λές του ανθρώπου... Σεντόνι; Αν είναι δυνατόν... :D :D :D Άντε και το βάζεις και δεν σε νοιάζει καθόλου η (τεράστια)

απώλεια φωτεινότητας και αντίθεσης, τις ζάρες που σίγουρα θα βγάλει αργά ή γρήγορα τί τις κάνεις;

Φίλε Pitsunami, χρειάζεσαι οπωσδήποτε επειφάνεια προβολής. Μπορεί ο Ηλίας να είναι ευχαριστημένος από τον τοίχο του (και, όντως, μια χαρούλα είναι, το έχω δει), αλλά έχει μεγάλες απώλειες σε φωτεινότητα και κόντραστ, μια που η μπογιά του τοίχου και πιο απορροφητική είναι και δεν είναι λεία (που σημαίνει ότι το φως πάει όπου νά'ναι και έχεις διάχυση στο χώρο). Βασικά, υποχρησιμοποιείται ο προβολέας, κρίμα είναι εκτός και αν δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι σωστό.

Τώρα, αν δεν θες να πάρεις πανί, θα βρεις ειδικές μπογιές που δίνουν πολύ πιο λείο και ανακλαστικό αποτέλεσμα από την Βερνιλάκ, ειδικά σχεδιασμένες για προβολείς. Προφανώς πολύ πιο ακριβές από τις κοινές μπογιές, αλλά πολύ φθηνότερες από πανί προτζέκτορα...
 
Thanks σε όλους για την βοήθεια...σε κανα μήνα που θα είμαι έτοιμος θα δώ τι θα κάνω! ;)
 
Gryzor είπε:


Όχι ρε συ, τί'ναι αυτά που του λές του ανθρώπου... Σεντόνι; Αν είναι δυνατόν... :D :D :D Άντε και το βάζεις και δεν σε νοιάζει καθόλου η (τεράστια)

απώλεια φωτεινότητας και αντίθεσης, τις ζάρες που σίγουρα θα βγάλει αργά ή γρήγορα τί τις κάνεις;

Φίλε Pitsunami, χρειάζεσαι οπωσδήποτε επειφάνεια προβολής. Μπορεί ο Ηλίας να είναι ευχαριστημένος από τον τοίχο του (και, όντως, μια χαρούλα είναι, το έχω δει), αλλά έχει μεγάλες απώλειες σε φωτεινότητα και κόντραστ, μια που η μπογιά του τοίχου και πιο απορροφητική είναι και δεν είναι λεία (που σημαίνει ότι το φως πάει όπου νά'ναι και έχεις διάχυση στο χώρο). Βασικά, υποχρησιμοποιείται ο προβολέας, κρίμα είναι εκτός και αν δεν υπάρχει η δυνατότητα για κάτι σωστό.

Τώρα, αν δεν θες να πάρεις πανί, θα βρεις ειδικές μπογιές που δίνουν πολύ πιο λείο και ανακλαστικό αποτέλεσμα από την Βερνιλάκ, ειδικά σχεδιασμένες για προβολείς. Προφανώς πολύ πιο ακριβές από τις κοινές μπογιές, αλλά πολύ φθηνότερες από πανί προτζέκτορα...

Λες; ΟΚ θα πάρω το πανί, αλλά αν στον τοίχο μου προβάλει καλύτερα, θα στο πουλήσω στην ίδια τιμή!!!!!! :) :) :)

Πλάκα - πλάκα πρέπει να βρω χώρο..........
 
Pooky είπε:
Λες; ΟΚ θα πάρω το πανί, αλλά αν στον τοίχο μου προβάλει καλύτερα, θα στο πουλήσω στην ίδια τιμή!!!!!! :) :) :)
Πλάκα - πλάκα πρέπει να βρω χώρο..........
ΝΤαξ, δίκιο έχει εδώ που τα λέμε ο Gryzor.

Σίγουρα ένα πανί θα έχει καλύτερη απόδοση, λιγότερες απώλειες.

Απλώς αυτό που είπα εγώ για τον τοίχο, είναι πως αν δεν μπορείς να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για ένα πολύ καλής ποιότητας πανί που θα έχεις μια ζωή, τότε αντί να επιλέξεις ένα φθηνιάρικο πανί, καλύτερα να μείνεις με τον λευκό τοίχο.

Το σεντόνι σε καμία περίπτωση δεν είναι λύση, μόνο κακό θα κάνει με τις ζάρες όπως είπε ο Gryzor
 
Υπάρχει κάποιος που να φτιάχνει και να κόβει πανιά σε διαστάσεις που θέλουμε εμείς, ή τα μεγέθη είναι σταντέ;
 
Εγώ πάντως πήρα οθονη από το emmoni.gr 2Χ2 με 83 ευρώ και είναι τέλεια.

Πιστεύω οτι παραπάνω (μέτρα και λεφτά) είναι υπερβολές.
 
Στα 2Χ2 πόσες ίντσες wide screen μπορείς να προβάλεις;
 
Σε.....λαχανί τοίχο δε λέει να προβάλλεις,ε ;;; :p :p
 
Σου έχει επιλογές ο projectorας σε τι χρώμα επιφάνεια θα βαράς.

Και έχει όλα τα βασικά χρώματα. Μην περιμένεις θαύματα, αλλά κάνει την δουλειά του αυτή η επιλογή.

Τώρα με τις ίντσες δεν τα πάω καλά.
 
maxouli είπε:
Σου έχει επιλογές ο projectorας σε τι χρώμα επιφάνεια θα βαράς.

Έλα ρε,δηλαδή σε πρασινωπό τοίχο μπορεί να προβάλλει σωστά ;!;! 8)

(Να σκεφτείς ότι εγώ καθαρά για πλάκα το πέταξα το προηγούμενο..!! )
 
Εννοείται οτι διαλέγεις χρώμα επιφάνειας.

Θα πώ και την ταπεινή μου γνώμη, μετά από 1+ χρόνο που έχω projetor.

Καλό είναι να αποφεύγονται οι υπερβολές στην αγορά προβολέα. Δηλαδή με 600-700 ευρώ παίρνεις σήμερα ένα καλό συστηματάκι.

Επίσης στο χωριό πχ. που δεν είχα κάποια επιφάνεια να βαράει η εικόνα, πήρα πανί με τα λεφτά που σας είπα. Ούτε ηλεκτρικοί μηχανισμοί ούτε τίποτα.

Στην Αθήνα όμως που έχω τοίχο που προσφέρεται για θέαση, έκανα το εξής: Εφτιαξα στο σαλόνι μια επιφάνεια περίπου 1,80Χ1,50 με κορνίζα ζωγραφιστή (για να μην είναι ένα άσχετο άσπρο πράγμα στον τοίχο) Οταν δεν βλέπω κάτι, κρεμάω ένα μεγάλο κάδρο. Και με ένα απλό και φτηνό 5,1 σετ ηχείων, έχεις την απόλυτη home theatre εμπειρία. Και όλα αυτά με λιγότερο από 1000 ευρώ.

Τέλος, για να δώ τηλεόραση συνδέω το παλιό μου VHS και βλέπω tv μούρλια.
 
Πίσω
Μπλουζα