Ζητούνται συντάκτες για το Phoenix

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
...με άδεια μοτοποδηλάτου, για εργασία μερικής απασχόλησης :)

Αν σας άρεσε το Phoenix και πιστεύετε ότι μπορείτε να βοηθήσετε στη δημιουργία του δεύτερου τεύχους δηλώστε συμμετοχή σε αυτό το Thread όπως επίσης και του τι έχετε σκοπό να γράψετε π.χ

  • Hardware Review <μηχάνημα>
  • Software Review <παιχνίδι/εφαρμογή>
  • Κάποια στήλη που έχετε στο μυαλό σας

Αν έχετε και καλλιτεχνικές ανησυχίες ο DINO θα ήθελε λίγη βοήθεια, όχι δεν τον απολύουμε, προαγωγή του δίνουμε σε πατέρας v1.0.

Αν γενικότερα πιάνουν τα χέρια σας, το καζανάκι μου έχει μια διαρροή και δε βρίσκω υδραυλικό να πάρει, οπότε στείλτε μου PM.

Ας μη γεμίσουμε αυτό το thread με άχρηστα μηνύματα (offtopic), αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, στείλτε μου ένα PM.
 
Hello :)

Συγχαρητήρια, πραγματικά πολύ καλή δουλειά το 1ο τεύχος του Phoenix.

Θα με ενδιέφερε κι εμένα να γράψω στο δεύτερο τεύχος (και βάλε) μια και θημήθηκα τα παλιά και μου άνοιξε η όρεξη :)

Σκεφτόμουν μάλιστα να γράψω για την Acorn και τα μηχανήματά της (ειδικά το Archimedes). Τί λέτε;
 
Εισαι πλεον και τυπικα GRMRetroWriter.

Welcome!
 
Thanks. Thanks :)

Οπότε ξεκινάω το γράψιμο .
 
Θελω να γαψω και γω! Το αγαπημενο μου μηχανημα ειναι ο amstrad CPC 6128. θελω να συμβαλω με software review (για τα παιχνιδακια του ντε!). Θα στειλω σε πρωτη φαση καποιο αρθρακι και εσεις αποφασιζετε! :)
 
Ευπροσδεκτα!
 
Έχω απο καιρό στο μυαλό μου ένα άρθρο για την σχέση της ηλεκτρονικής μουσικής με τους υπολογιστές. Απο την Amiga με το Protracker, μέχρι την εμφάνιση του midi και του cubase στον Atari ST , και φυσικά την εξέλιξη στα PC's με τα σύγχρονα πλέον DAW's (Digital Audio Workstations). Άν ενδιαφέρεστε, δώστε μου deadline !!! Μόνο υπο πίεση δουλεύω εγώ !
 
Απλα να σου πω οτι για το τευχος 2 το deadline παραδοσης ειναι οριακα διψηφιο :D

Kαλο κινητρο? χαχαχαχα
 
Ασχολήθηκα ένα βράδυ και μου βγήκε τεράστιο ! Οπότε περιόρισα την θεματολογία στην Amiga και τους Trackers γενικότερα. Ελπίζω να σας αρέσει, Wally και Shock σας έστειλα με πμ το λίνκ.
 
Στο "3" θα σας κάνω μια εκτενή παρουσίαση του Dreamcast. Θα σας βγάλω δικές μου φωτό από μηχανήματα και περιφερειακά, αλλά θα επικεντρωθώ σε θέματα εκτενούς συντήρησης - restoration, λύση προβλημάτων και τα λοιπά που κάποτε είχα γράψει σκόρπια εδώ στο forum.

Δεν θα ασχοληθώ με την ιστορία και τα παιχνίδια του, αλλά με το hardware θέμα του μηχανήματος. Υπάρχει όριο στο πόσο μεγάλο μπορεί να βγει;
 
Pooky είπε:
Δεν θα ασχοληθώ με την ιστορία και τα παιχνίδια του, αλλά με το hardware θέμα του μηχανήματος. Υπάρχει όριο στο πόσο μεγάλο μπορεί να βγει;
Αν και δεν ανήκω στην εκδοτική ομάδα του περιοδικού (ακόμα :p ), θεωρώ πως ένα Mega Review του Dreamcast μπορεί να είναι όσο ... Mega θέλει :D

Το ίδιο ισχύει προφανώς και για όποιον έχει το μεράκι να κάνει κάτι αντίστοιχο σε κονσόλα παρόμιου βεληνεκούς ;)
 
Οπότε με το που κυκλοφορεί το "2", αρχίζω να γράφω.

Να θυμηθώ και τα παλιά μου χρόνια που έγραφα σε περιοδικά!!!!!!!

Μόνο που εδώ μιλάμε για τρέλλα!
 
Παιδιά θα σας ενδιέφερε μια στήλη για την ιστορία των adventure games; Θα μπορούσα να γράψω ουσιαστικά ανεξάντλητο αριθμό άρθρων σχετικά με το πως διαμορφώθηκαν τα AGs παράλληλα με τις τεχνολογικές εξελίξεις, με ταυτόχρονες ματιές σε διάφορους τίτλους χωρίς να αναλώνομαι σε αυτούς (δεν νομίζω να θέλει κανείς να διαβάσει άλλο ένα review του King's Quest ή του Maniac Mansion). Αν θέλετε βιογραφικά μου στοιχεία ευχαρίστως να σας τα δώσω.
 
φανατικός αναγνώστης mode on: ΝΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ! :)

προς δημιουργούς phoenix #2:Πότε θα έχουμε το επόμενο τεύχος;

φανατικός αναγνώστης mode off
 
Αλκη ορμα!

Το δευτερο τευχος θα κυκλοφορησει στα μεσα Δεκεμβρη και με πολυ περισοτερη υλη
 
Σε ποιον αναφέρομαι για να μάθω deadline, μέγεθος κειμένου κτλ; :)
 
1500 με 1800 λεξουλες αλλα κατι πανω,κατι κατω το βολευουμε ανετα ;)

H υλη του τευχους 2 κλεινει σε καμια βδομαδα το πολυ :nervous:
 
alkis21 είπε:
Παιδιά θα σας ενδιέφερε μια στήλη για την ιστορία των adventure games; Θα μπορούσα να γράψω ουσιαστικά ανεξάντλητο αριθμό άρθρων σχετικά με το πως διαμορφώθηκαν τα AGs παράλληλα με τις τεχνολογικές εξελίξεις, με ταυτόχρονες ματιές σε διάφορους τίτλους χωρίς να αναλώνομαι σε αυτούς (δεν νομίζω να θέλει κανείς να διαβάσει άλλο ένα review του King's Quest ή του Maniac Mansion). Αν θέλετε βιογραφικά μου στοιχεία ευχαρίστως να σας τα δώσω.
Μπράβο alkis21, για τη διάθεσή σου να προσφέρεις! :thumbup:

Welcome to the team!

Όσον αφορά τα reviews, εγώ πιστεύω πως, το να διαβάσει κάποιος ένα τέτοιο review, είναι ένα κίνητρο για να ασχοληθεί ξανά με το παιχνίδι!

Αυτό συμβαίνει με εμένα, πάμπολλες φορές...

Και μη ξεχνάμε πως ίσως να υπάρχει και μια μερίδα νέων χρηστών (ηλικιακά) όπου δεν έχει γνωρίσει αυτά τα παιχνίδια, ούτε έχει κάποιο PIXEL στο σπίτι, για να τα ανακαλύψει, και αν αφιερώσει χρόνο για να αναγνώσει το Phoenix, ίσως ασχοληθεί μαζί τους...

Έτσι το βλέπω εγώ... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
1500 με 1800 λεξουλες αλλα κατι πανω,κατι κατω το βολευουμε ανετα ;)
Good. Γνωρίζοντάς με, μάλλον για "κάτι πάνω" το βλέπω αλλά θα βάλω τα δυνατά μου να μην το παρακάνω.

H υλη του τευχους 2 κλεινει σε καμια βδομαδα το πολυ :nervous:
No problem.
 
Xα,έχω την αίσθηση φίλε Άλκη ότι μόλις συν-ανέλαβες τη στήλη Adventure Paradise... :)

Τι εννοώ...

Σε θεωρώ μακράν τον καταλληλότερο άνθρωπο για να γράφεις άρθρα για τα adventures !Πολύ πιο κατάλληλο κι από εμένα,δίχως αμφιβολία !

Συνεπώς,για να μην έχουμε 2 στήλες γι' αυτό το είδος παιχνιδιών,γιατί να μη γράφουμε και οι δύο μαζί εκεί,πάντα κατόπιν συννενοήσεως ;

Τι λες ;

Eμένα το άρθρο μου για το 2ο τεύχος είναι σχεδόν έτοιμο,μένει ένας αναλυτικός έλεγχος,αλλά ευχαρίστως το "δεσμεύω" για το 3ο τεύχος,ώστε να γίνει και το δικό σου ξεκίνημα στη στήλη...

(Και να σου πω και κάτι:Θα ταιριάζει και πολύ με το άρθρο που θα γράψεις εσύ για το δεύτερο τεύχος ! )
 
Πίσω
Μπλουζα