Ζωή Λάσκαρη Κουίζ

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.453
Αντιδράσεις
49.743
1. Ποια είναι τα ονόματα των γονιών της;

 


2. Ποια χρονιά εκλέχτηκε "Σταρ Ελλάς";


 


3. Πριν παίξει στον "Κατήφορο" , για ποιες δύο ταινίες της έγιναν προτάσεις και εκείνη τις αρνήθηκε;


 


4. Κριτική της εφημερίδας "Αυγή" : "Η Ζωή Λάσκαρη έχει ομορφιά , χάρη , φινέτσα , μα είναι ολοφάνερα άπειρη...". Σε ποια ταινία αναφέρεται;


 


5. Από συνέντευξή της : "Πρέπει να πω ότι θα ήθελα πάρα πολύ ο ******** να μπορούσε να είχε μείνει το παιδί που γνώρισα...Σαν χαρακτήρας. Δυστυχώς από την πρώτη ταινία που κάναμε μαζί μέχρι την επόμενη συνεργασία μας ήταν ένας άλλος άνθρωπος. Επαγγελματίας , αυτά...αλλά δε με αφορά αυτού του είδους ο συνεργάτης...". Σε ποιον ηθοποιό αναφέρεται;


 


6. Τα κοστούμια που φορούσε στην τηλεοπτική σειρά "Μαρία Πάρνη" ποιανού μοντελίστ ήτανε;


 


7. Από ποιο θεατρικό της έργο είναι η παρακάτω φωτογραφία;


 


40.jpg


8.


Πότε έγινε ο πρώτος της γάμος με τον Πέτρο Κουτουμάνο;


 


9. Ποια ταινία της έκοψε τα λιγότερα εισιτήρια;


 


10. Παρακολουθείστε το βιντεάκι που ακολουθεί. Από ποια θεατρική της παράσταση είναι;


 




http://www.youtube.com/watch?v=Ucf5uVmZOZc&list=UUYctL4mZs3JfpBFO5x4a4qA& index=1&feature=plcp
 
8. Νομίζω το 1962
 
1. Κωνσταντινος και Αφροδιτη.

2.Το 1959 με το ψευδωνυμο Αμαρυλλις. Μακαρι να εκανε και το ντεμπουτο της με την ομωνυμη ταινια! ;)

4. Φανταζομαι στον Κατηφορο.

5. Μιλαει για το Νικο Κουρκουλο, τον πρωτο κινηματογραφικο συμπρωταγωνιστη της, που υστερα απο την ολοκληρωση των γυρισματων του Γυμνοι στο δρομο, της φανηκε πολυ διαφορετικος καθως ηταν αρτι αφιχθεις εξ' Αμερικης.

6. Του Μιχαλη Ασλανη.

7. Παντρευομαι τον αντρα μου.

8. Το 1967.

9. Η Αναμετρηση.
 
bambinella 100 είπε:
1. Κωνσταντινος και Αφροδιτη.2.Το 1959 με το ψευδωνυμο Αμαρυλλις. Μακαρι να εκανε και το ντεμπουτο της με την ομωνυμη ταινια! ;)

4. Φανταζομαι στον Κατηφορο.

5. Μιλαει για το Νικο Κουρκουλο, τον πρωτο κινηματογραφικο συμπρωταγωνιστη της, που υστερα απο την ολοκληρωση των γυρισματων του Γυμνοι στο δρομο, της φανηκε πολυ διαφορετικος καθως ηταν αρτι αφιχθεις εξ' Αμερικης.

6. Του Μιχαλη Ασλανη.

7. Παντρευομαι τον αντρα μου.

8. Το 1967.

9. Η Αναμετρηση.
Σωστές όλες οι απαντήσεις σου Bambinella (το περίμενα άλλωστε... :) ) , μας μένουν ακόμη οι 3 , 10.
 
3. Καπετανιος για κλαματα και Μικρες Αφροδιτες.
 
bambinella 100 είπε:
3. Καπετανιος για κλαματα και Μικρες Αφροδιτες.
Το βρήκες βρε "θηρίο" μπράβο! Ακριβώς σε αυτές! Μας έμεινε μόνο η θεατρική παράσταση του βίντεο...η 10 δηλαδή.
 
Αφου ξερεις καλα, tonytony πως η Ζωη ειναι η μεγαλη μου αδυναμια. ;)

Συγνωμη παιδια, αλλα τι γυναικα ηταν αυτη!!!
 
10. "Η Ντόρις και ο γυαλάκιας", με τον Κώστα Καρρά.
 
Πολύ σωστά atanasio ,μπράβο.

 


1.



Πότε ήταν η πρώτη της θεατρική εμφάνιση και που;


 


2.



Κριτική της εφημερίδας "Το Βήμα" : "Η Ζωή Λάσκαρη αδικείται από το βάψιμό της ενώ αντίθετα όταν μένει άβαφη , πέφτει η συμβατική μάσκα της , παύει να μοιάζει με τόσες συναδέλφους της και προβάλλει το δικό της εξαιρετικά ενδιαφέρον πρόσωπό της...". Σε ποια ταινία αναφέρεται;


 


3.



Πότε γεννήθηκε η κόρη της Μάρθα;


 


4.



Ποια ταινία της είχε αρχικά τον τίτλο "Συνοικία ο έρως";


 


5.



Πότε χώρισε με τον Πέτρο Κουτουμάνο;


 


6.



Από ποια θεατρική παράσταση είναι η φωτογραφία;


 


61.jpg


7.


Από ποια θεατρική παράσταση είναι το παρακάτω βίντεο;


 




http://www.youtube.com/watch?v=k0KHwUqkTWg&list=UUYctL4mZs3JfpBFO5x4a4qA& index=1&feature=plcp
 
1. Το 1966 στην Κυπρο.

2. Δεν ξερω ποιος εγραψε αυτη την κριτικη, ουτε σε ποια ταινια της Ζωης αναφερεται. Οποιος και να το εγραψε ομως, εκανε μεγαλη βλακεια.

Εχω δει τη Ζωη και βαμμενη και αβαφη. Αβαφη ηταν απλως νοστιμη. Βαμμενη και χτενισμενη ηταν θεα!

Καθε γυναικα ομορφαινει με λιγο μακιγιαζ και καποια περιποιηση. Οσοι λενε οτι αβαφες ειμαστε καλυτερες, ειναι μακρια νυχτωμενοι.

3. Το 1968.

4. Γυμνοι στο δρομο.

5. Το 1972.

6. Ερασται του ονειρου.
 
Σωστές οι απαντήσεις Bambinella μου εκτός της 2 που δεν απάντησες , της 7 με το βίντεο και νομίζω και της 5. Άλλη ημερομηνία "έχω" για τον χωρισμό της με τον Κουτουμάνο... :xm:
 
Δε γνωριζω ουτε τη 2, ουτε την 7, tonytony.

Τωρα για το χωρισμο της Ζωης απο τον Πετρο Κουτουμανο, ειχα διαβασει οτι εγινε το 1972 λογω της συνεργασιας και γνωριμιας που ειχε η Ζωη με τον Τολη στους θεατρικους Εραστες του ονειρου. Δεν επιμενω ομως. Μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα.
 
bambinella 100 είπε:
Δε γνωριζω ουτε τη 2, ουτε την 7, tonytony.Τωρα για το χωρισμο της Ζωης απο τον Πετρο Κουτουμανο, ειχα διαβασει οτι εγινε το 1972 λογω της συνεργασιας και γνωριμιας που ειχε η Ζωη με τον Τολη στους θεατρικους Εραστες του ονειρου. Δεν επιμενω ομως. Μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα.
Μια χρονιά διαφορά είναι δε πειράζει , ο χωρισμός τους έγινε την άνοιξη του 1971. Οπότε μας έμειναν μόνο οι 2 και 7.
 
7. Μοιαζει με τη Μις Πεπσι της Αλικης και αφου, ως γνωστον, το ιδιο θεατρικο ανεβασε και η Ζωη, αυτο ειναι.
 
bambinella 100 είπε:
7. Μοιαζει με τη Μις Πεπσι της Αλικης, και αφου ως γνωστον, το ιδιο θεατρικο ανεβασε και η Ζωη, αυτο ειναι.
Πολύ σωστά , είναι το "Πέπσι , το κορίτσι του καμπαρέ". Σε ποια ταινία μπορεί να αναφέρεται η κριτική στο 2; Άντε να βοηθήσω είναι ασπρόμαυρη. ;)
 
2. Πρωτη φορα διαβασα αυτη την κριτικη. Παντως αβαφη βλεπουμε τη Ζωη στον Εγωισμο.
 
bambinella 100 είπε:
2. Πρωτη φορα διαβασα αυτη την κριτικη. Παντως αβαφη βλεπουμε τη Ζωη στον Εγωισμο.
Μπράβο πολύ σωστά , από αυτή τη ταινία είναι και η κριτική! :)
 
Ποιος την εγραψε; Μη μου πεις καμια Ροζιτα Σωκου!
 
Πίσω
Μπλουζα