Ζωή Λάσκαρη Κουίζ

Δηλαδη δεν ξερουμε καν εαν ειναι γυναικα ή αντρας!

Σε ευχαριστω, tonytony.
 
Πάμε και σε κάποιες ακόμα ερωτήσεις...

 


1.



Σε ποια δραματική σχολή σπούδασε και πότε πήρε το δίπλωμά της;


 


2.



Η Ζωή Λάσκαρη έπαιξε στο θέατρο την περίοδο 1970 - 71 το έργο "Το σεξ και πως να το αποκτήσετε". Το 1972 το ίδιο έργο μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο , εκεί όμως δεν έπαιζε η Ζωή! Για ποια ταινία πρόκειται;


 


3.



Από κριτική της εποχής : "Η Ζωή Λάσκαρη κυριολεκτικά αψεγάδιαστη. Δεν είναι πια η κοπέλα που ξέραμε σαν το μίσχο του κρίνου. Τώρα είναι αληθινή γυναίκα , με τρυφερότητα και δύναμη...". Κριτική της Ροζίτας Σώκου στην εφημερίδα "Ακρόπολις". Σε ποια ταινία αναφέρεται;


 


4.



Πότε έγινε ο γάμος της με τον Αλέξανδρο Λυκουρέζο;


 


5.



Σε ποια παράσταση απειλούν , βρίζουν με ανώνυμα τηλεφωνήματα και γράμματα τη Ζωή;


 


6.



Από ποιο θεατρικό έργο είναι η παρακάτω φωτογραφία;


 


73.jpg
 
1. Στη σχολη του Πελου Κατσελη. Πηρε το διπλωμα της, αν δεν απατωμαι, το 1969.

2. Ο μαγκας με το τρικυκλο.

4. Το 1976.

5. Φρυνη η εταιρα.

6. Εγω, εσυ και ο αλλος.
 
bambinella 100 είπε:
1. Στη σχολη του Πελου Κατσελη. Πηρε το διπλωμα της, αν δεν απατωμαι, το 1969.2. Ο μαγκας με το τρικυκλο.

4. Το 1976.

5. Φρυνη η εταιρα.

6. Εγω, εσυ και ο αλλος.
Όλα σωστά , μόνο το 3 μας έμεινε. Η ταινία είναι έγχρωμη , για να βοηθήσω...
 
2. "Ο μάγκας με το τρίκυκλο"

4. Το 1976.

6. "Εγώ, εσύ κι ο άλλος"

Όπα, με πρόλαβε η Bambinella! Καλημέρα, παιδιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. Αυτοι που μιλησαν με το θανατο.

(Γεια σου, atanasio!)
 
bambinella 100 είπε:
3. Αυτοι που μιλησαν με το θανατο.
(Γεια σου, atanasio!)
Για να μην πάρουμε με τη σειρά όλες τις έγχρωμές της , να πω πως είναι το "Γυμνοί στο δρόμο". Δε χωράει αμφιβολία όμως πόσο...Λασκαρόβια είσαι! :)
 
Aφου με ξερεις, tonytony.....Ποτε δεν παιρνω σβαρνα τους τιτλους. ;)

Και φυσικα, εχεις απολυτο δικιο. Ειμαι Λασκαροβια!
 
Με τα αρχικά Λ.Β.Κ. υπέγραφε κριτική κινηματογράφου ο Λέων Καραπαναγιώτης (το Β είναι από το πατρώνυμό του Βύρωνας).
 
Αν μου επιτρέπεται να θέσω και εγώ μια ερώτηση

1) σε ποιό δρόμο της Θεσσαλονίκης γενήθηκε και μεγάλωσε;
 
chris73 είπε:
Αν μου επιτρέπεται να θέσω και εγώ μια ερώτηση1) σε ποιό δρόμο της Θεσσαλονίκης μεγάλωσε;
Κάπου τελευταία το διάβασα και είδα και το σπίτι που έμενε αλλά που όμως; Δεν το συγκράτησα... :wait2:
 
Καρόλου Ντηλ .Για να μην κάνω τον έξυπνο μέχρι εδώ το ήξερα, αλλά τον αριθμό τον είδα μόλις τώρα.

http://www.tlife.gr/Article/news-laskari/0-72-37033.html

Ωραία ρετρό πλακάκια ε?

Απέναντι έχει ένα σχολείο που πήγαινε η μητέρα μου γυμνάσιο. Φαντάζομαι πως και αυτή εκεί θα πήγαινε σχολείο αλλά δεν ήταν συνομήλικες.
 
chris73 είπε:
Καρόλου Ντηλ .Για να μην κάνω τον έξυπνο μέχρι εδώ το ήξερα, αλλά τον αριθμό τον είδα μόλις τώρα.http://www.tlife.gr/Article/news-laskari/0-72-37033.html

Ωραία ρετρό πλακάκια ε?

Απέναντι έχει ένα σχολείο που πήγαινε η μητέρα μου γυμνάσιο. Φαντάζομαι πως και αυτή εκεί θα πήγαινε σχολείο αλλά δεν ήταν συνομήλικες.
Α μπράβο εδώ το είδα! Από όσο ξέρω η Ζωή Λάσκαρη είναι γεννημένη το 1942.
 
Πάντως το 1983 είχε γιορτάσει -στην Ράτκα αν δεν με απατάει η μνήμη μου- τα 40 της χρόνια. Άρα μήπως είναι του 43 ;
 
Την ειδα και δεν αντεξα να μην την παραθεσω εδω.

Η πανεμορφη κοπελια λεγεται Amber Heard, ειναι 27χρονη αμερικανιδα ηθοποιος και μου θυμισε πολυ εντονα τη Ζωιτσα στα νιατα της.

Βεβαια, κατα τη γνωμη μου, τη Ζωιτσα δεν μπορεσε να τη φτασει καμια, αλλα αυτη εδω πλησιασε πολυ!

 
Πίσω
Μπλουζα