Ζωντανό Σταυρόλεξο

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
Ζωντάνο Σταυρόλεξο (1983-86), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Κυριακή 6/3/1983



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ζωντανό_σταυρόλεξο

Σήμερα τα τηλεπαιχνίδια είναι χρήμα και χρώμα και φως και λούσο και πανέμορφα θηλυκά που στέκονται δεξιά κι αριστερά και χαρισματικοί παρουσιαστές που μας μαγεύουν και μουσικές και σμπαμ και σμπουμ και μου έρχεται στο μυαλό το Σταυρόλεξο με παρουσιάστρια την Καλογεροπούλου. Το θυμάται κανείς;

Στατικά πλάνα.. Μαύρο Άσπρο.. ένας μαρκαδόρος αραδιάζει γραμματάκια σε κουτάκια που γεμίζουν την οθόνη.. Αχ.. Άλλες εποχές!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την ακρίβεια λεγόταν ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ.

Έχει αναφερθεί ξανά στο φόρουμ.

Θυμάμαι ότι αν και δεν ήταν για την ηλικία μου τότε, το παρακολουθούσα.
 
Σήμερα τα τηλεπαιχνίδια είναι χρήμα και χρώμα και φως και λούσο και πανέμορφα θηλυκά που στέκονται δεξιά κι αριστερά και χαρισματικοί παρουσιαστές που μας μαγεύουν και μουσικές και σμπαμ και σμπουμ

Και παίκτες που είναι "αστέρια", με τρελή διάθεση να χορέψουν, να τραγουδήσουν και να παραστήσουν τους κλόουν. Να μην πω και για ολόκληρο το συγγενολόι που σκάει μύτη στο στούντιο...

Αν θυμάμαι καλά, στο Τηλεοπτικό Σταυρόλεξο χρησιμοποιούσαν εκείνα τα μηχανήματα που είχαμε στο σχολείο για να μάς προβάλλουν οι καθηγητές διαφάνειες στον τοίχο.
 
Η εκπομπη ονομαζοταν "Ζωντανο Σταυρολεξο" και ειχε πολυ μεγαλη αποδοχη - καπου εκει μας τελειωσαν και τα τηλεπαιχνιδια πραγματικων γνωσεων και μεγαλης ακροαματικοτητας ταυτοχρονα. Σημερα εχουμε μονο τηλεπαιχνιδια γνωσεων "γενικης φυσης" με 45 βοηθειες ...που ειναι το "Aν εχεις γνωση διαβαινε" με τον Αλκη Στεα ή το πιο παλιο με τον Ικαρο και τα σχολεια που γινοταν ο χαμος ?
 
telamonas.stokos είπε:
Η εκπομπη ονομαζοταν "Ζωντανο Σταυρολεξο" και ειχε πολυ μεγαλη αποδοχη - καπου εκει μας τελειωσαν και τα τηλεπαιχνιδια πραγματικων γνωσεων και μεγαλης ακροαματικοτητας ταυτοχρονα. Σημερα εχουμε μονο τηλεπαιχνιδια γνωσεων "γενικης φυσης" με 45 βοηθειες ...που ειναι το "Aν εχεις γνωση διαβαινε" με τον Αλκη Στεα ή το πιο παλιο με τον Ικαρο και τα σχολεια που γινοταν ο χαμος ?
παρεμπιπτόντως, έχω πια βεβαιωθεί από διάφορα που παρατηρώ, τα σημερινά τηλεπαιχνίδια, ειδικά αυτά που μοιράζουν λεφτά, είναι όλα στημένα.. (ακόμη και το "είσαι πιο έξυπνος από έναν πιτσιρικά;").. πολύ σικέ η εποχή μας.. :nervous:
 
Αν σκεφτει κανεις οτι στο Ζωντανο Σταυρολεξο ο νικητης κερδιζε ενα λεξικο ή μια εγκυκλοπαιδεια, και σημερα στα τηλεπαιχνιδια ταζουν λαγους με πετραχηλια, μπορει να καταλαβει πού ηταν και που ειναι σημερα η τηλεοραση
 
Θυμάμαι έναν παίχτη αστέρι εκείνη την εποχή που είχε σαρώσει, έπαιζε συνέχεια και μέχρι και συνεντεύξεις είχε δώσει, δε θυμάμαι βέβαια καθόλου το όνομα του, νομίζω είχε πάρει μέρος και σε άλλα τηλεπαιχνίδια της εποχής.

Κι εγώ ως Ζωντανό Σταυρόλεξο το θυμάμαι.
 
Ζωντανό Σταυρόλεξο

Τηλεπαιχνιδι με την Ξενια Καλογεροπουλου ,σε σκηνοθεσια Μεγακλη Βιντιαδη.

Βιντεακι δικο μου.

[video=youtube;yKkhoFoP-UQ]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό upload!

Που το θυμήθηκες αυτό βρε θηρίο;

Είχε σβηστεί απ'την μνήμη μου εντελώς και βλέποντας το βιντεάκι μου γύρισαν πάλι οι αναμνήσεις.
 
Mπράβο μάν το θυμάμαι χαρακτηριστικά :)
 
Mε καινοτόμο τεχνολογία της εποχής....ότι έγραφαν στο σταυρόλεξο οι παίκτες, εμφανίζονταν πίσω τους σε προβολική μεγένθυση. Για την ακρίβεια συμπλήρωναν τις λέξεις στην επιφάνεια ενός projector (ναι υπήρχαν και τότε, μόνο που κόστιζαν μια μικρή περιουσία!) ο οποίος πρόβαλε πίσω τους real-time σε ένα κυκλικό ειδικό πανί την συμπλήρωση όλων των απαντήσεων!

Η ίδια η Ξένια Καλογεροπούλου, με την γλυκύτητα και την ωριμότητα που την διακρίνει, αποτελούσε ιδανικό οικοδεσπότη, δίνοντας φρεσκάδα ακόμα και σε ένα τόσο τετριμμένο και πασίγνωστο mind game όσο το σταυρόλεξο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπηρχαν μερικες εκμπομπες που τις βλεπαμε απο αναγκη,μια απο αυτες ηταν και αυτη και λεω απο αναγκη εξαιτιας των μοναδικων δυο καναλιων που ειχαμε και ελειψης επιλογων.

Π.Χ για την ηλικια μας την τοτε περιοδο θα ταιριαζε περισσοτερο το "Κανε οτι κανω" παρα το αργοσυρτο της ομιλιας της Ξενιας Καλογεροπουλου.


Και παααμε να δουμεεεε (σιγα σιγα) και τι εγραψεεεε ο φιλος μαςςςςς Θανασηςςςς στην δικηηηη του απαντησηηηη για το πεταγμα του γλαρουυυυυ. :D


 


Παρολαυτα το σιγουρο ειναι οτι ξυπναει γλυκες αναμνησεις.
:thumbup:
 
Mπα, προσωπικά το έβλεπα γιατί ούτως ή άλλως μου άρεσαν τα quiz. Xεχε όντως όμως ισχύει αυτό με το μακροοοοόσυρτο....
 
Well αν θελετε να συγκρινετε εποχες και τηλεοπτικες συνηθειες,στο μεν "Ζωντανο σταυρολεξο" ειχαμε αντιδρασεις του στυλ χχρρρρρρ. :sleep:

Βαλτε τωρα να δειτε τον Αυτια το πρωι,αντιδρασεις στυλ "OMG απο που μας τη πεφτουν,ηρεμια ρε παιδια τι εγινε;":eek:

Aλλαξαν εποχες αλλαξαν και οι image makers τροπους και εκφωνησεις. :xm:

Επαναλαμβανω οτι και εγω το εβλεπα ,ολιγον "νυσταγμενα" μεν αλλα το'βλεπα. :D
 
Aardvark είπε:
Υπηρχαν μερικες εκμπομπες που τις βλεπαμε απο αναγκη,μια απο αυτες ηταν και αυτη και λεω απο αναγκη εξαιτιας των μοναδικων δυο καναλιων που ειχαμε και ελειψης επιλογων.Π.Χ για την ηλικια μας την τοτε περιοδο θα ταιριαζε περισσοτερο το "Κανε οτι κανω" παρα το αργοσυρτο της ομιλιας της Ξενιας Καλογεροπουλου.

Παρολαυτα το σιγουρο ειναι οτι ξυπναει γλυκες αναμνησεις. :thumbup:
Και εγω το βαριομουν τοτε (η ηλικια βλεπεις), αλλα βλεποντας την καταντια των σημερινων τηλεπαιχνιδιων το θυμαμαι με νοσταλγια.
 
Ήταν τηλεπαιχνίδια ποιότητες αυτά, ακόμα και τα Τετράγωνα των Αστέρων είχαν μία αθωότητα.

Πολύ φοβάμαι ότι όλα αυτά θα πήγαιναν άπατα στις μέρες μας αν γίνονταν remake...
 
Ακομα και για μενα που είμαι λάτρης των σταυρολεξων, καθε επεισοδιο ηταν μια μικρη δοκιμασια λόγω του πολύ αργού ρυθμού.

Θυμήθηκα επι πλέον οτι η Ραδιοτηλεόραση δημοσίευε το σκαρί του σταυρόλεξου που θα προβαλλόταν την τρέχουσα, με το τεύχος, εβδομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα ακομα βιντεακι...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MSLrEBZVfd8]YouTube - ΞΞ©ΞΞ?ΞΞΞ Ξ£Ξ?ΞΞ?ΞʽΞΞΞΞΞ
 
ChristosM είπε:
Ενα ακομα βιντεακι...
(χωρίς λόγια: )

:bow: :bow: :bow:

ChristosM (ή όποιος άλλος), ξέρεις το έτος έναρξης του Ζωντανού Σταυρολέξου?

Ήταν το 1983?

Και κάτι ακόμα...

Ξέρετε τι μου έχει "μείνει" περισσότερο από κάθε τι από το τηλεπαιχνίδι?

Η μουσική που ακουγόταν κατά τη διάρκεια της συμπλήρωσης της λέξης στο Σταυρόλεξο από τους παίχτες!! Παιχνίδια της μνήμης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο τηλεπαιχνιδι! Δεν ξερω αν ηταν βαρετο ή οχι, εμενα μου αρεσαν τοτε τα σταυρολεξα και το εβλεπα ευχαριστως (τωρα δε βλεπω ουτως ή αλλως ποτέ τηλεπαιχνιδια). Ασε που μαθαινες και πεντε πραγματα... Ολο και κατι εμενε...

Αυτο που δε θυμαμαι ειναι το δωρο του μεγαλου τελικου. Μηπως θυμαται κανεις;;

Κατι μου φερνει σε τηλεοραση αλλά το θεωρω μαλλον απιθανο, ετσι δεν ειναι; Η μηπως επαιρνε τηλεοραση ο χαμενος του τελικου; Αχ, προωρα γεραματα...
 
Πίσω
Μπλουζα