Ζωντανό Σταυρόλεξο

bernard.c εισαι απολυτα σωστος και απο μνημη ξυραφι,ναι ηταν το 1983,και αν θυμαμαι και εγω σωστα προβαλλοταν καθε τεταρτη γυρω στις 8 με 8 30,παιδια συγχαρητηρια για την φοβερη προσπαθεια,δεν εχω λογια να την χαρακτηρισω,γενικα ειναι ανεκτιμητης αξιας
 
vosporos είπε:
ναι ηταν το 1983,και αν θυμαμαι και εγω σωστα προβαλλοταν καθε τεταρτη γυρω στις 8 με 8 30,παιδια συγχαρητηρια για την φοβερη προσπαθεια,δεν εχω λογια να την χαρακτηρισω,γενικα ειναι ανεκτιμητης αξιας
Γεια σου και από δω vospore!

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Κι εμένα κάτι μου λέει η Τετάρτη γύρω στις 8. Όποιος έχει πρόγραμμα του 1983, θα μπορέσει να μας το επιβεβαιώσει (δυστυχώς αυτό που έχουμε στο forum για το 1983 που έχει ανεβάσει ο φίλος johnalepou είναι του καλοκαιριού και έτσι δεν έχει το "Ζωντανό Σταυρόλεξο") :( Ξέρουμε επίσης πότε τελείωσε? Το 1984? Πάντως οι προ-γιαγιάδες μου (!!) το έβλεπαν φανατικά (κι εγώ μαζί εξ ανάγκης στα 7 μου...)

Όσο για τα συγχαρητήριά σου, αυτά ανήκουν στον ChristosM που μας γύρισε νοσταλγικά πίσω με το πολύ ωραίο βιντεάκι του "Ζωντανού Σταυρολέξου".

Και αν σου αρέσουν οι πληροφορίες στο forum, μπες και στη RetroDB να δεις, ειδικά τώρα που αρχίζουν και συγκεντρώνονται ανά θέμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι η ΕΡΤ το εδειχνε καθε Τεταρτη 8.10 με 9.00, πριν το δελτιο ειδησεων. Ξεκινησε στις 26-10-83.

Το καλοκαιρι του 84 μεταφερθηκε μια ωρα νωριτερα, αλλα απο τον Σεπτεμβρη επεστρεψε στην γνωστη του ωρα.

Αξιζει να σημειωσω οτι στις 23 Ιανουαριου του 1985, ημερα Τεταρτη, και ενω το "Ζωντανο Σταυρολεξο συνεχιζε την επιτυχημενη πορεια του στις 8.00, μετα το δελτιο των 9.00 και συγκεκριμενα στις 9.40 ξεκινησε μια απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της δεκαετιας του 80: "Τα Λιονταρακια" του Γιαννη Δαλιανιδη.

Το "Ζωντανο Σταυρολεξο" τελειωσε στις 18-6-86.
 
ChristosM είπε:
Ναι η ΕΡΤ το εδειχνε καθε Τεταρτη 8.10 με 9.00, πριν το δελτιο ειδησεων. Ξεκινησε στις 26-10-83.Το καλοκαιρι του 84 μεταφερθηκε μια ωρα νωριτερα, αλλα απο τον Σεπτεμβρη επεστρεψε στην γνωστη του ωρα.

Αξιζει να σημειωσω οτι στις 23 Ιανουαριου του 1985, ημερα Τεταρτη, και ενω το "Ζωντανο Σταυρολεξο συνεχιζε την επιτυχημενη πορεια του στις 8.00, μετα το δελτιο των 9.00 και συγκεκριμενα στις 9.40 ξεκινησε μια απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της δεκαετιας του 80: "Τα Λιονταρακια" του Γιαννη Δαλιανιδη.

Το "Ζωντανο Σταυρολεξο" τελειωσε στις 18-6-86.
:bow:

Τι να πω πια?

Κυρίες και κύριοι, ο ChristosM, γνωστός και ως "Εγκυκλοπαίδεια της Ελληνικής Τηλεόρασης". Εσένα έπρεπε να διαθέτει το TV ΕΘΝΟΣ με την εφημερίδα, όχι το DVD-ROM! ;)

Πέρα από τις πλάκες, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μας παραθέτεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οτι και να πω λιγο θα ναι..απλα απιστευτος ο christosM,σε ευχαριστουμε πολυ
 
Χρήστοοοοο είσαι κορυφηηηηηηηηη
 
Ναι. ήταν το Ζωντανό σταυρόλεξο, η αγαπημένη μου εκπομπή των έιτις. Η Ξένια Καλογεροπούλου ξεκίνησε την παρουσίαση το 1983, χρονιά που είχε και τα "Καθημερινά". Το σταυρόλεξο δημοσιευόταν και σε περιοδικά (άλυτο), για να μπορεί ο τηλεθεατής να παίζει και από το σπίτι. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μία κυρία Παπανδρέου (που είχε παίξει και σε άλλα παιχνίδια), η οποία ήταν πολύ καλή. Στο τέλος του παιχνιδιού η Καλογεροπούλου έλεγε πόσα χρήματα είχε ο κουμπαράς (σε δραχμές φυσικά) και βέβαια τις λύσεις. Το δημοφιλέστατο τηλεπαιχνίδι διήρκεσε ως το 1986 και διαρκούσε πάνω από μία ώρα, σχεδόν μιάμιση ώρα, όπως είδα σε κάτι παλαιά προγράμματα τηλεόρασης από εφημερίδες (Τετάρτη, 8 και 05 με 21 και 30).

Ένα άλλο πάλι που θυμάμαι από το παιχνίδι ήταν όταν το ζητούμενο ήταν η λέξη ΠΙΡΟΓΑ (ναι, με κεφαλαία τα έγραφαν στο σταυρόλεξο) και το ηχητικό απόσπασμα που είχε προβληθεί ήταν κάτι σαν όπερα που επαναλάμβανε ο τενόρος τη λέξη "Πιρόγα". Έτσι, και οι δύο παίκτες ξέσπασαν σε γέλια, καθώς η λύση ήταν προφανής.

Το θέμα συζητάται καλύτερα εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7590

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yKkhoFoP-UQ]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα σε ταινία τη μουσική που έπαιζε όταν είχαν οι παίκτες χρόνο για τελευταία συμπληρώματα και λάθη (τα 15 δευτερόλεπτα). Η μουσική περιέχεται στην ταινία "Ρεβάνς", κατά τη διάρκεια μιας τρυφερής σκηνής.
 
Μια ακόμα σημαντική λεπτομέρεια. Έγινε απόπειρα νεκρανάστασης του Ζωντανού Σταυρόλεξου, στην ΕΤ-2 το 1996. Παρουσιάστρια ήταν η επίσης ηθοποιός, Ναταλία Δραγούμη. Χωρίς επιτυχία.
 
ChristosM είπε:
Ναι η ΕΡΤ το εδειχνε καθε Τεταρτη 8.10 με 9.00, πριν το δελτιο ειδησεων. Ξεκινησε στις 26-10-83.Το καλοκαιρι του 84 μεταφερθηκε μια ωρα νωριτερα, αλλα απο τον Σεπτεμβρη επεστρεψε στην γνωστη του ωρα.

Αξιζει να σημειωσω οτι στις 23 Ιανουαριου του 1985, ημερα Τεταρτη, και ενω το "Ζωντανο Σταυρολεξο συνεχιζε την επιτυχημενη πορεια του στις 8.00, μετα το δελτιο των 9.00 και συγκεκριμενα στις 9.40 ξεκινησε μια απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες της δεκαετιας του 80: "Τα Λιονταρακια" του Γιαννη Δαλιανιδη.

Το "Ζωντανο Σταυρολεξο" τελειωσε στις 18-6-86.
Για να μην δημιουγηθεί σύγχυση, η πρώτη προβολή του έγινε στις 5/3/1983, ημέρα Σάββατο. Σύντομα μεταφέρθηκε στην Κυριακή. Ξανάρχισε στις 26/10/1983. Η βινιέτα του σταυρόλεξου δημοσιευόταν σε εφημερίδες και περιοδικά, έπειτα από απαίτηση αναγνωστών κι έτσι δινόταν η δυνατότητα να παίξουν οι τελευταίοι και από το σπίτι. Οι εφημερίδες μάλιστα έγραφαν ότι "για τυχόν λάθη στο σταυρόλεξο", ευθύνεται η ΕΡΤ.
 
Το έβλεπα και εγώ με τους γονείς μου. Θυμάμαι μάλιστα κάποιες φορές τον πατέρα μου να προσπαθεί να το λύνει από τη βινιέτα της Ραδιοτηλεόρασης. Μάλιστα έχω την αίσθηση πως συμπαρουσιάστρια της Καλογεροπούλου, ήταν η αείμνηση Ρηνιώ Παπανικόλα (η ραδιοφωνική παραγωγός). Εάν κάνω λάθος διορθώστε με.
 
thanos75 είπε:
Το έβλεπα και εγώ με τους γονείς μου. Θυμάμαι μάλιστα κάποιες φορές τον πατέρα μου να προσπαθεί να το λύνει από τη βινιέτα της Ραδιοτηλεόρασης. Μάλιστα έχω την αίσθηση πως συμπαρουσιάστρια της Καλογεροπούλου, ήταν η αείμνηστη Ρηνιώ Παπανικόλα (η ραδιοφωνική παραγωγός). Εάν κάνω λάθος διορθώστε με.
Αγαπητέ thanos75, η Ρηνιώ Παπανικόλα υπέγραφε την πολύ όμορφη μουσική της εκπομπής. Την σκηνοθεσία έκανε ο Μεγακλής Βιντιάδης, σκηνογράφος ήταν ο Μ. Μαριδάκις και διευθυντής φωτογραφίας ο Θ. Μουζάκης. Την διεύθυνση παραγωγής είχε ο Δ. Νόστιμος. Την εκτέλεση παραγωγής και την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε ο Τάκης Εμμανουήλ. Η βοηθός της ονομαζόταν Μυρτώ Δημοπούλου. Από Τα Νέα της 4/3/1983, παραθέτω ένα δημοσίευμα για τους κανόνες του παιχνιδιού (αναλυτικά). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο παιχνίδι συμμετείχε και η Δέσπω Διαμαντίδου.

zvntano stavrolexo 2.jpg

zwntano stavrolexo 83 a.jpg
 
stakovios είπε:
Αγαπητέ thanos75, η Ρηνιώ Παπανικόλα υπέγραφε την πολύ όμορφη μουσική της εκπομπής. Την σκηνοθεσία έκανε ο Μεγακλής Βιντιάδης, σκηνογράφος ήταν ο Μ. Μαριδάκις και διευθυντής φωτογραφίας ο Θ. Μουζάκης. Την διεύθυνση παραγωγής είχε ο Δ. Νόστιμος. Την εκτέλεση παραγωγής και την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε ο Τάκης Εμμανουήλ. Η βοηθός της ονομαζόταν Μυρτώ Δημοπούλου. Από Τα Νέα της 4/3/1983, παραθέτω ένα δημοσίευμα για τους κανόνες του παιχνιδιού (αναλυτικά). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο παιχνίδι συμμετείχε και η Δέσπω Διαμαντίδου.Προβολή συνημμένου 28523Προβολή συνημμένου 28522
Φίλε μου σ'ευχαριστώ πραγματικά για όλες αυτές τις πληροφορίες και το δημοσίευμα...Θησαυρός πραγματικά. Σ' ευχαριστώ και για την ορθή επισήμανση σχετικά με τη Ρηνιώ Παπανικόλα! Πολύ ενδιαφέρουσες και οι αναφορές σου για τον πρόδρομό του στη δεκαετια του 70, το Τηλεσταυρόλεξο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Αγαπητέ thanos75, η Ρηνιώ Παπανικόλα υπέγραφε την πολύ όμορφη μουσική της εκπομπής. Την σκηνοθεσία έκανε ο Μεγακλής Βιντιάδης, σκηνογράφος ήταν ο Μ. Μαριδάκις και διευθυντής φωτογραφίας ο Θ. Μουζάκης. Την διεύθυνση παραγωγής είχε ο Δ. Νόστιμος. Την εκτέλεση παραγωγής και την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε ο Τάκης Εμμανουήλ. Η βοηθός της ονομαζόταν Μυρτώ Δημοπούλου. Από Τα Νέα της 4/3/1983, παραθέτω ένα δημοσίευμα για τους κανόνες του παιχνιδιού (αναλυτικά). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο παιχνίδι συμμετείχε και η Δέσπω Διαμαντίδου.
Να σε ευχαριστήσω κι εγώ από τη μεριά μου φίλε μου stakovios για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας.

Έχω όμως μια μικρή "ένσταση" στο εξής:

stakovios είπε:
Για να μην δημιουγηθεί σύγχυση, η πρώτη προβολή του έγινε στις 5/3/1983, ημέρα Σάββατο. Σύντομα μεταφέρθηκε στην Κυριακή. Ξανάρχισε στις 26/10/1983...
Γιατί αναφέρεις ως ημερομηνία έναρξης προβολής του παιχνιδιού το Σάββατο 5 Μαρτίου, αντί της Κυριακής 6 Μαρτίου 1983;

Σύμφωνα με το απόσπασμα από ΤΑ ΝΕΑ που παραθέτεις, με το πρόγραμμα των εφημερίδων ΤΟ ΒΗΜΑ και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ της εποχής και σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ που είχε παραθέσει ο φίλος FORD231 πριν από λίγους μήνες,

FORD231 είπε:
Το προγραμμα της ΕΡΤ και ΕΡΤ 2 απο το περιοδικο Ραδιοτηλεορασητην περιοδο 05 εως 11 Μαρτιου 1983

Ρεπορταζ σχολια και αλλα.......

picture.php


picture.php


picture.php
... όλες οι πληροφορίες λένε ότι το παιχνίδι έκανε την πρώτη του εμφάνιση στη μικρή μας οθόνη την Κυριακή 6 Μαρτίου 1983 και πολύ αργότερα μετακινήθηκε στο πρόγραμμα της Τετάρτης, όπου και "τελείωσε την καριέρα του" στις 18 Ιουνίου 1986...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Να σε ευχαριστήσω κι εγώ από τη μεριά μου φίλε μου stakovios για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας.Έχω όμως μια μικρή "ένσταση" στο εξής:

Γιατί αναφέρεις ως ημερομηνία έναρξης προβολής του παιχνιδιού το Σάββατο 5 Μαρτίου, αντί της Κυριακής 6 Μαρτίου 1983;

Σύμφωνα με το απόσπασμα από ΤΑ ΝΕΑ που παραθέτεις, με το πρόγραμμα των εφημερίδων ΤΟ ΒΗΜΑ και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ της εποχής και σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ που είχε παραθέσει ο φίλος FORD231 πριν από λίγους μήνες,

... όλες οι πληροφορίες λένε ότι το παιχνίδι έκανε την πρώτη του εμφάνιση στη μικρή μας οθόνη την Κυριακή 6 Μαρτίου 1983 και πολύ αργότερα μετακινήθηκε στο πρόγραμμα της Τετάρτης, όπου και "τελείωσε την καριέρα του" στις 18 Ιουνίου 1986...
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ξεκίνησε Κυριακή. Στις πρώτες μέρες προβολής του υπέστη και κάποια κριτική για ένα τεχνικό θέμα: συγκεκριμένα επισημάνθηκε το γεγονός ότι η κάμερα εστίαζε στην συμπαθέστατη Ξένι Καλογεροπούλου όταν προβαλλόταν το σταυρόλεξο , με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μαντέψει ο τηλεθεατής πόσα γράμματα είχε η λέξη (καθώς η εστίαση στην πρώτη εκπομπή δεν γινόταν τόσο πολύ στη βινιέτα του σταυρόλεξου). Με την ευκαιρία, παραθέτω έτσι για αναμνηστικό, την βινιέτα του τελευταίου Ζωντανού Σταυρόλεξου, το οποίο προβλήθηκε όπως είπαμε στις 18/6/1986.

tilestavrolexo 1986.jpg
 
Άλλο ένα τηλεπαιχνίδι φορτωμένο με πολύ - πολύ γλυκιές αναμνήσεις !!! Καταρχήν, αυτό το τηλεπαιχνίδι είναι ο ... ορισμός του κανόνα : "τα πιο ωραία πράγματα είναι πάντα τα πιο απλά" !!! Έτσι, τα απλά υλικά του δεν ήταν άλλα από .... δύο σταυρόλεξα, ένα για κάθε παίκτη, τα οποία τα βλέπαμε σε δύο μεγάλες οθόνες, μία πίσω από την πλάτη του κάθε παίκτη !!! Επίσης, οι παίκτες, αλλά και εμείς οι τηλεθεατές, βλέπανε βιντεάκια, βάσει των οποίων έπρεπε να βρούνε τη σωστή λέξη !!!

Από το εν λόγω τηλεπαιχνίδι θυμάμαι τα εξής :

- Η ευγένεια της Ξένιας Καλογεροπούλου !!! Την έβλεπα μικρός και ... πραγματικά γαλήνευε η ψυχή μου με την ηπιότητά της και την ηρεμία της !!! Άλλωστε, ό,τι έχει κάνει αυτή η ηθοποιός στην, πολύ σπουδαία, σταδιοδρομία της - θες κινηματογράφο, θες σήριαλ, θες παιδικό θέατρο [εκεί πια ... η προσφορά της είναι ανεκτίμητη !!!], θες ... τηλεπαιχνίδι κλπ κλπ - το έχει κάνει με τον πλέον ευγενικό, "εκλεπτυσμένο" και έντιμο τρόπο !!! Για παράδειγμα, ακόμη θυμάμαι με πόση ευγένεια μιλούσε στους παίκτες που έχαναν στο παιχνίδι !!! Θυμάμαι, ένας παίκτης είχε, με το ζόρι, βρει μόλις μία λέξη του σταυρόλεξου και, παρόλο που είχε σημειώσει τη χειρότερη επίδοση απ' όσους είχαν περάσει από το παιχνίδι, τού απηύθυνε την ατάκα : "γιατί, μήπως είχατε τρακ; παραλίγο να σημειώσετε το πιο αρνητικό ρεκόρ στο παιχνίδι" !!!

- Εκεί, πάντως, που, πραγματικά, τη συμπαθούσα την Ξένια μας, ήταν οι στιγμές της ... αμηχανίας της κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, όταν, δηλαδή, ξεχνούσε με ποιον παίκτη έπρεπε να συνεχιστεί το παιχνίδι [ο οποίος έδινε το "παράγγελμα" σχετικά με το "για ποιο νούμερο οριζοντίως" ή "καθέτως" θα παιχθεί βίντεο] !!! Τη θυμάμαι : "και συνεχίζουμε με ... με ...." !!! Οι παίκτες, όμως, την βοηθούσαν στο να θυμηθεί με ποιον από αυτούς πρέπει να συνεχιστεί το παιχνίδι ...

- Όσον αφορά στα βιντεάκια που παιζόντουσαν .... Θυμάμαι ότι κάποια από αυτά αφορούσαν μουσικά θέματα !!! Π.χ. άκουγες ένα τραγούδι, βλέποντας μια φωτογραφία του συνθέτη, και έπρεπε να βρεις το όνομα του συνθέτη !!! Έτσι, σε κάποιο βίντεο ακουγόταν το "Δε λες κουβέντα" και προβαλλόταν μια ασπρόμαυρη φωτογραφία του Δήμου Μούτση, αλλά σε πολύ - πολύ κοντινό πλάνο, με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να διακρίνεις "για ποίου το πρόσωπο πρόκειται" !!! Και, φυσικά, οι παίκτες έπρεπε να βρουν το όνομα του συνθέτη, δλδ να συμπληρώσουν στα κουτάκια "ΜΟΥΤΣΗΣ" !!! Εγώ πριν λίγες μέρες είχα δει στην ΕΡΤ ένα αφιέρωμα στον Μούτση και ... μού ήρθε στο μυαλό μου η εξής σκηνή : Ο Μούτσης μπαίνει στο αυτοκίνητό του με τον δημοσιογράφο, που επιμελούταν το αφιέρωμα, και βάζει στο κασετόφωνο του αυτοκινήτου μια κασέτα, από την οποία ακούγεται το "Δε λες Κουβέντα" !!! Αποτέλεσμα : Βλέποντας το Ζωντανό Σταυρόλεξο άρχισα να πανηγυρίζω που βρήκα τη λέξη : Ο Μούτσης είναι, το ξέρωωωωω !!!! Ναι, φίλοι μου, όποτε έβλεπα Ζωντανό Σταυρόλεξο και ... τύχαινε να γνωρίζω κάποια από τις λέξεις, που έπρεπε να βορυν οι πάικτες, πολύ το χαιρόμουν !!! Ένιωθα, τρόπον τινά ότι .... "ως 10 - 11 ετών παιδάκι ξέρω και ... πέντε πράγματα, από αυτά που ξέρουν οι μεγάλοι" !!!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

- Σε κάποιο άλλο βιντεάκι είχε τραγουδήσει η Τσανακλίδου, προκειμένου οι παίκτες να βρουν τον συνθέτη του τραγουδιού !!! Τη θυμάμαι να τραγουδά με το γνωστό μπρίο της : "Το Όριαν Εξπρές ήρθε απ' το χθες ... Κι εμείς φεύγουμε και πηγαίνουμε Πράγα, Βιέννη, Ρώμη Βερολίνο ... " ... Και μετά οι παίκτες συμπλήρωσαν το όνομα ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ [το βρήκανε και οι δύο αντίπαλοι !!! ] !!! Όσο για μένα .... ήταν η πρώτη φορά που άκουσα στη ζωή μου το όνομα του Γιάννη Ζουγανέλη .....

- Κάποια άλλα βιντεάκια, έδειχναν εικόνες από κάποια πόλη της Ελλάδας ή κάποια συνοικία της Αθήνας και, φυσικά, οι παίκτες έπρεπε να συμπληρώσουν το τοπωνύμιο !!! Εκεί αδυνατούσα να βρω λέξεις μιας και ακόμη ήμουν πολύ μικρός και, συνεπώς, ελάχιστα "περπατημένος" !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι ένα βιντεάκι έδειχνε εικόνες από την πλατεία κάποιας λαϊκής συνοικίας και, ως μουσική υπόκρουση, είχε το παλιό ρεμπέτικο του Τούντα, με την αυθεντική ηχογράφησή του με τη φωνή του Στράτου Παγιουμτζή, που λέει "τα τσόκαρά σου εφόρεσες και βγήκες στην πλατεία ... " .... Μερακλίδικο τηλεπαιχνίδι, δεν μπορείτε να πείτε ....

- Η πιο δύσκολη δοκιμασία ήταν το βιντεάκι με την παντομίμα !!! Εμφανιζόταν ένας καλλιτέχνης, ειδικευμένος στο είδος αυτό, και ... έκανε κινήσεις, βάσει των οποίων οι παίκτες έπρεπε να ανακαλύψουν "για ποια λέξη πρόκειται" και ... να τη συμπληρώσουν στα κουτάκια !!! Εκεί έπρεπε οι παίκτες να διαθέτουν όχι μόνο γνώσεις αλλά και φαντασία ....

- Κάποιες φορές, την ώρα που παιζόντουσαν τα βιντεάκια, ακουγόταν η φωνή της Ξένιας [χωρίς να τη βλέπουμε, καθόσον ήταν η στιγμή της προβολής της ταινιούλας], η οποία προσπαθούσε να ... επαναφέρει στην τάξη κάποιους "βιαστικούς" παίκτες [πάντα, φυσικά, με τον ευγενικό και ήπιο τόνο που τη διέκρινε] : "Όχι κύριε ..., δεν συμπληρώνουμε ακόμη τη λέξη στο σταυρόλεξο, θα σας δώσω το σύνθημα μετά το τέλος του βίντεο" ....

- Μετά το βιντεάκι, η Ξένια έδινε το σύνθημα για να συμπληρωθεί η λέξη [με την κάμερα να εστιάζει στις οθόνες με τα σταυρόλεξα πίσω από τις πλάτες των παικτών] !!! Την ώρα της συμπλήρωσης της λέξης, ακουγόταν το μουσικό θέμα από το OMMADAWN του MIKE OLDFIELD !!!

- Και τέλος .... ένα περιστατικό που θυμάμαι : Κάποιος παίκτης συμπλήρωσε τη λέξη "ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ" και ... ετέθη ζήτημα αν τη συμπλήρωσε σωστά !!! Διότι, ως γνωστόν, ο αλησμόνητος συνθέτης μας επιθυμούσε να γράφεται το επίθετό του "ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ" !!! Θυμάμαι, όμως, ότι, τελικά, η λέξη, έτσι όπως συμπληρώθηκε, εκλήφθηκε ως "ορθή" !!! Όσο για μένα .... ήταν η πρώτη φορά που άκουσα για το πώς επιθυμούσε ο συνθέτης να γράφεται το επίθετό του !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Βρήκα σε ταινία τη μουσική που έπαιζε όταν είχαν οι παίκτες χρόνο για τελευταία συμπληρώματα και λάθη (τα 15 δευτερόλεπτα). Η μουσική περιέχεται στην ταινία "Ρεβάνς", κατά τη διάρκεια μιας τρυφερής σκηνής.
Η μουσική εδώ, μετά το 00:45. Σύνθεση του Δ. Παπαδημητρίου. Κάτι παρόμοιο (πολύ μικρή παραλλαγή της) ακουγόταν και στο "Ζωντανό Σταυρόλεξο". Μόνο προς το τέλος, μετά το "Έχετε 15 δευτερόλεπτα για συμπληρώματα και λάθη". (Θυμάμαι ότι μοιραζόμουν κι εγώ την αγωνία των παικτών μέχρι να τελειώσει ο χρόνος!)

Κι έτσι , μετά το ντριιιιιιιν του καμπανακίου του χρόνου, η Ξένια Καλογεροπούλου άρχιζε: 1 οριζόντια: Βελουχιώτης, 2 οριζόντια α: Επταπύργιο, 2 οριζόντια β: Γαΐτης.... κλπ. Οι λέξεις που ανέφερα είναι αληθινά παραδείγματα λέξεων που υπήρχαν στο σταυρόλεξο (τις θυμάμαι ακόμα και σήμερα- καθ' ότι 7 ετών εκείνη την εποχή, δεν ήξερα πολλές αλλά τις αποστήθιζα γιατί μου φαίνονταν βαρύγδουπες!): Χατζηκυριάκειο, Εκατονταπυλιανή, Καμπούρογλου, Ντοστογιέφσκι... (αυτές οι μεγάλες λέξεις ήταν συνήθως το 2 οριζόντια α΄....)
 
Μού ήρθε άλλη μία "φλασιά" απ' το "Ζωντανό Σταυρόλεξο" !!!

Οι παίκτες έπρεπε να συμπληρώσουν στα κουτάκια το όνομα ενός πουλιού !!! Και το βιντεάκι έδειχνε τις θαμπές φωτογραφίες του πτηνού με την κα Καλογεροπούλου να αφηγείται "ζει σε αυτές τιος χώρες, τρέφεται με ... με ... " κλπ !!! Φυσικά, δεν γνώριζα για ποιο πουλί επρόκειτο [για έναν 11χρονο που μεγαλώνει σέ συνοικία της Αθήνας ... μάλλον τέτοιου είδους γνώσεις είναι δύσκολο να έχει αποκτήσει !!! ] !!! Όμως, ξαφνικά λέει η κα Καλογεροπούλου : "αυτό το πουλί ο Σαββόπουλος σε ένα τραγούδι το έχει πει "τσουτσουλομύτη""!!!! Ε, εκεί άρχισα να πανηγυρίζω : "Ο κότσιφας είναι, το ξέρωωωωω !!!" !!! Βλέπετε, μόλις πριν λίγες ημέρες είχα "εντάξει" στον προσωπικό μου χώρο τη "Ρεζέρβα" του Σαββόπουλου, σε κασέτα που μού είχε γράψει το δισκάδικο της γειτονιάς .......
 
Μια ασπρόμαυρη αλλά πανέμορφη φωτό της Ξένιας Καλογεροπούλου από το "Ζωντανό Σταυρόλεξο". Προέρχεται από τα προγράμματα τηλεόρασης που δημοσιεύτηκαν από τον Ford231 στο παρόν φόρουμ.

zontano stavrolexo fwto.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα