Ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν

Μπάρκουλης- Ανουσάκη -Γκιωνάκης απο τους παλιούς . Επίσης δεν μου άρεσε το και καλά χαριτωμένο ψεύδισμα της Λαμπέτη..Η Χρύσα Ρώπα και η Τζόυς Ευείδη απο την νεότερη φουρνιά ..Σαν παρουσίες δεν μου άρεσαν βασικά γιατί μπορεί να είναι-ήταν καλοί ηθοποιοί..Η Ρώπα νομίζω ότι έχει να δώσει κι άλλα πράγματα πέρα απο τις τσιρίδες και τις αγριογκαρίδες που βλέπουμε στις σειρές .
 
Εμένα μου έκανε εντύπωση που ανέφερες τα πιο μεγάλα ονόματα εκείνης της χρυσής εποχής του ελληνικού κινηματογράφου!
όχι όλα, λείπουν ακόμη ένα σωρό ονόματα πού μου άρεσαν...
 
Μπάρκουλης- Ανουσάκη -Γκιωνάκης απο τους παλιούς . Επίσης δεν μου άρεσε το και καλά χαριτωμένο ψεύδισμα της Λαμπέτη..Η Χρύσα Ρώπα και η Τζόυς Ευείδη απο την νεότερη φουρνιά ..Σαν παρουσίες δεν μου άρεσαν βασικά γιατί μπορεί να είναι-ήταν καλοί ηθοποιοί..Η Ρώπα νομίζω ότι έχει να δώσει κι άλλα πράγματα πέρα απο τις τσιρίδες και τις αγριογκαρίδες που βλέπουμε στις σειρές .
μπαρκουλης; μπαρκουλης; ειδα καλα μπαρκουλης; μα μπαρκουλης
μπαρκουλης;
καλα η ελενη ανουσακη ειναι πολυ γνωστη μου και δεν θα ειμαι αντικειμενικος
μα μπαρκουλης;
 
σωστο ειναι οι κωμικοι μας οι μεγαλοι βεγγος,ηλιοπουλος,φωτοπουλος,χατζηχρηστος,σταυριδηςκα
Βέβαια και ο Κωνσταντάρας και η Βλαχοπούλου(όχι σε όλα) και οι Νοταρά, Κρεββατά πολύ καλές...κι όσο κι αν ξενίζει συμπαθητικά έπαιζε για μένα κι η Στυλιανοπούλου(με περιορισμένο ρεπερτόριο διαφορετικών ρόλων βέβαια σε ανδροκρατούμενη εποχή του κινηματογράφου πού δύσκολα έδινε στις γυναίκες τις ίδιες ευκαιρίες, στο θέατρο ήταν αλλιώς αλλά ο κινηματογράφος είχε τότε το ψωμί)
 
γεγονός είναι πάντως ότι με πολύ περιορισμένα μέσα και πολλές φορές κακά σενάρια, έβγαιναν τότε διαμαντάκια κυρίως λόγω των ηθοποιών
 
  • Like
Reactions: PT8
αν μιλαμε για αταλαντους η κυρια βοζενμπεργκ ειναι μακραν ,θα μου πειτε δεν ηταν ηθοποιος ,ομως επιαξε πρωταγωνιστρια σε ταινια,απαραδεκτο πηρε θεση ηθοποιου που την αξιζε
προχειρα μου ερχεται στο μυαλο επισης η κυρια κουρκουλα,δεν μου αρεσε υποκριτικα
ο κυριος ιωαννης παπαζησης ειναι απαραδεκτος ,δεν θα σχολιασω περαιτερω
Η Κούρκουλα! Ειδικά εκεί που έκανε την "Σελήνη"! Πολύ πλάκα. Και σε ένα σίριαλ την θυμάμαι που τα είχε με τον Τζώρτζογλου ο οποίος νομίζω ήταν αθλητής του τένις και δεν την ήθελε η μάνα του. Και εμένα μου ήταν πάντα αντιπαθής.
 
υποκριτικα μονο; γιατι δεν μου αρεσει καθολου η κυρια παρουση νοτα ,κυριως σαν προσωπικοτητα και χαρακτηρα
 
υποκριτικα μονο; γιατι δεν μου αρεσει καθολου η κυρια παρουση νοτα ,κυριως σαν προσωπικοτητα και χαρακτηρα
Στα νιατα της ηταν κουκλαρα η Νοτα η Παρουση με μια ομορφια πολυ σπανια. Στον Κλεαρχο και στην Κυρια του κυριου που την ειδα με αφησε αφωνη. Και πολυ δικαιολογημενα βεβαια, αρχες δεκαετιας του 1960 συμμετειχε και στα καλλιστεια οπου παραδοξως δεν ελαβε τιτλο.
 
  • Like
Reactions: PT8
Στα νιατα της ηταν κουκλαρα η Νοτα η Παρουση με μια ομορφια πολυ σπανια. Στον Κλεαρχο και στην Κυρια του κυριου που την ειδα με αφησε αφωνη. Και πολυ δικαιολογημενα βεβαια, αρχες δεκαετιας του 1960 συμμετειχε και στα καλλιστεια οπου παραδοξως δεν ελαβε τιτλο.
εγω μιλησα για χαρακτηρα κυριως και προσωωπικοτητα
 
Καταλαβαινω. Και για να το λες, εχεις τους λογους σου. Εγω που δεν τη γνωρισα ποτε, μιλαω μονο για αυτο που βλεπω.
ναι βεβαια αλιμονο,και στο προσωπο δεν μου αρεσε ποτε προσωπικα αλλα αυτα ειναι γουστα
 
Δεν αντέχω όποιον αντί αν μιλάει μονίμως φωνάζει και δεν έχει άλλο παίξιμο εκτός από υστερικές γκαρίδες. Τα πρώτα ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι η Χρύσα Ρώπα και η Τζέσυ Παπουτσή, σίγουρα και πολλοί άλλοι αλλά νομίζω καταλάβατε τι εννοώ. Μπορεί να τους ζητήθηκε ή να έτυχαν έτσι οι ρόλοι σε κάποιες ανάλαφρες σειρές και να αξίζουν... όσκαρ, δεν ξέρω, πάντως το αποτέλεσμα αυτό ήταν.
 
Aπο τους παλαιους Ελληνες ηθοποιους ΔΕΝ μου αρεσαν οι
Βουγιουκλακη, Ανουσακη, Βρανα, Βεγγος, Μουστακας, Ψαλτης, Γιαννοπουλος.
Δεν αναφερω τους συνχρονους, γιατι ελλαχιστοι μου αρεσουν.
 
Δεν αντέχω όποιον αντί αν μιλάει μονίμως φωνάζει και δεν έχει άλλο παίξιμο εκτός από υστερικές γκαρίδες. Τα πρώτα ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό είναι η Χρύσα Ρώπα και η Τζέσυ Παπουτσή, σίγουρα και πολλοί άλλοι αλλά νομίζω καταλάβατε τι εννοώ. Μπορεί να τους ζητήθηκε ή να έτυχαν έτσι οι ρόλοι σε κάποιες ανάλαφρες σειρές και να αξίζουν... όσκαρ, δεν ξέρω, πάντως το αποτέλεσμα αυτό ήταν.
Προφανώς και κάποιοι ρόλοι είναι γραμμένοι έτσι για κάποιους συγκεκριμένους ηθοποιούς γιατί μπορούν να τους υποστηρίξουν, χωρίς ωστόσο ο πραγματικός τους χαρακτήρας να συνδέεται με το ρόλο. Μιλάω συγκεκριμένα για την Τζέσυ Παπουτσή η οποία πάντα υποδυόταν γυναίκες αυστηρές, γκρινιάρες, φωνακλούδες και κακιασμένες ως ένα βαθμό ενώ στην πραγματικότητα πιστεύω πως δεν ήταν έτσι. Δεν την γνώριζα προσωπικά, όμως έτυχε δύο φορές να την έχω δίπλα μου σε θεατρική παράσταση και ενώ (την πρώτη φορά) κάπως ένοιωθα άβολα γιατί ήμουν επηρεασμένη από τους ρόλους της, εκείνη ήταν απίστευτα ανοικτόκαρδη και γελαστή με όλο τον κόσμο που της μιλούσε και τη χαιρετούσε. Το δε χαμόγελό της ήταν πηγαίο και αυθόρμητο σαν να έβλεπε γύρω της μόνο καλούς φίλους. Τουλάχιστον εγώ αυτό εισέπραττα. Αυτό όμως που πιο πολύ μου έκανε εντύπωση ήταν ότι κατά τη διάρκεια των παραστάσεων (δύσκολο μιουζικαλ η μία, μεταφορά από κλασικό παιδικό βιβλίο η άλλη) χαιρόταν και χειροκροτούσε σαν μικρό παιδί. Είχα μείνει σπήτσλες!
Οπότε εν μέρει συμφωνώ, η Τζέσυ ως ηθοποιός :(, η Τζέσυ ως άνθρωπος :D με χίλια!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχα μείνει σπήτσλες!
Οπότε εν μέρει συμφωνώ, η Τζέσυ ως ηθοποιός :(, η Τζέσυ ως άνθρωπος :D με χίλια!
υπαρχει αυτη η εκφραση; και τι σημαινει;
σαν ανθρωπος ηταν φοβερη,δεν την εχω γνωρισει αλλα το εχω ακουσει απο πολλους
σαν ηθοποιος ηταν οι ρολοι που εκανε ετσι '"υστερικο' παιξιμο
 
Περίπτωση ηθοποιού που δεν ανέφερα σε προηγούμενη τοποθέτηση μου, είναι ο αείμνηστος Γκιωνάκης. Στην ουσία, μέσω των ταινιών της δεκαετίας του 80 έχω έρθει σε επαφή μαζί του (πιθανόν σε παλαιότερες ταινίες ήταν διαφορετικό το στυλ του, μόνο την κλασική ατάκα με την πορτοκαλάδα έχω κατά νου) και πραγματικά δεν μου αρέσει η υποκριτική του, πολύ υπερβολικοί χρωματισμοί της φωνής, πολύ έντονες γκριμάτσες, πολύ πομπώδες το ύφος του γενικότερα και με απωθεί.
 
Πίσω
Μπλουζα