Ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν

Εϊχε μείνει κανείς απ' έξω? :shocked:
Σίγουρα αν σκεφτώ θα βρω μερικούς ακόμη :) ...θα έβαζα και την Βανδή μέσα (πέρασε ως ηθοποιός απ' τους "Δύο Ξένους" έτσι κι αλλιώς) αλλά μόνο εκεί έκανε καριέρα στην υποκριτική
 
Απο τους κλασικούς δεν μου άρεσε ο Γκιωνάκης και απο τους πιο μετά ο Κοντογιαννίδης.
 
Λοιπόν μπορώ να θυμηθώ δύο ηθοποιούς του παλιού ελληνικού κινηματογράφου που δε μου άρεσαν και που κατά τύχη ήταν και ζευγάρι στο πανί.
1. Κώστας Βουτσάς. Αυτή η μανιέρα του, ο κάπως περίεργος τρόπος που μιλούσε...
2. Μάρθα Βούρτση. Δε μου φαινόταν ποτέ σέξι, ποτέ ιδιαίτερα όμορφη, είχε ψιλογουρλωτά μάτια (δείγμα ευέξαπτου ανθρώπου σύμφωνα με τους φυσιογνωμιστές), αντιπαθούσα το χρώμα της φωνής της, μου θύμιζε λίγο τη μάνα μου και σε αντίθεση με τον Κυριαζή αυτό δεν το έβρισκα ελκυστικό. Ενώ άλλες σε ρόλο "λαϊκού κοριτσιού" μου αρέσουν ο δικός της "αυθορμητισμός" με κούραζε. Φαντάσου να την έχεις αυτή να σου μιλάει ένα πεντάλεπτο συνεχόμενα.
Μάλλον την Μάρθα Καραγιάννη εννοείς
 
Oι δυο κοπέλες στην ταινία " Της Κακομοίρας". Δεν ξέρω τα ονόματα....
 
Oι δυο κοπέλες στην ταινία " Της Κακομοίρας". Δεν ξέρω τα ονόματα....
Ντίνα Τριάντη (Λίτσα) και Νέλλη Παπά (Φιφίκα). Εμένα πάντως η Νέλλη Παπά (που στην ταινία μου θυμίζει την Ώντρεϊ Χέπμπορν στο πιο μεσογειακό) πάντα μου άρεσε.

Στην (μεγαλούτσικη) λίστα που είχα δώσει πριν 7 χρόνια (!) αφαιρώ τον Νίκο Γαλανό και τον Γιώργο Πάντζα γιατί με τον καιρό έγινα συμπονετική αλλά όχι τόσο όσο να μην προσθέσω τη Ζέτα Αποστόλου, την Κία Μπόζου, την Άννα Μαντζουράνη και τον Ερρίκο Μπριόλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα πάντως η Νέλλη Παπά (που στην ταινία μου θυμίζει την Ώντρεϊ Χέπμπορν στο πιο μεσογειακό) πάντα μου άρεσε.
Κι εμενα την Ωντρεϊ μου θυμιζει η Νελλη Παπα! Σχεδον σε ολες τις ταινιες της.
 
Προσωπικά δεν συμπαθώ ιδιαιτέρως την Ελένη Ανουσάκη. Δεν ξέρω απλώς με ξενίζει ο τρόπος με τον οποίο υποδύεται τους ρόλους της, νομίζω χειρίζεται τις ερμηνείες της κάπως υπερβολικά. Ακόμη και στα Κόκκινα Φανάρια πάντοτε τη θεωρούσα τον πιο αδυναμο κρίκο απο όλες τις δυνατές ερμηνείες των άλλων ηθοποιών, κάτι ανάλογο και στο Ζορμπά. Για να μην μιλήσω για τα μελό τύπου (π.χ. Αγωνία που μου φαινόταν αστεία) ή για κωμωδίες (όπως το Μικροί και μεγάλοι εν δράσει που νομίζεις ότι βλέπεις μια μελαχρινή Βουγιουκλάκη σε ρεσιτάλ υπερβολής). Αυτά για τις περισσότερες ταινίες που την έχω δει αλλά για να μην την αδικήσω υπάρχουν τρεις συγκεκριμένες που νόμιζα ότι είναι κάποια άλλη. Για παράδειγμα στις Αμφιβολίες ήταν συγκλονιστική (έλεγα σοβαρά είναι η ίδια ηθοποιός?). Ακόμη και σε δύο πολύ μέτριες ταινίες όπως το Αιχμάλωτοι του μίσους ξεχώριζε κάπως παραπάνω ως αντίζηλος της Ζωής, ενώ και στο Μαριχουάνα Στοπ σε ρόλο Γαλλίδας ήταν συμπαθής.
 
Μερκούρη και Βουγιουκλάκη.
Ιδίως ή Μερκούρη. Προσωπικά, μου είναι αντιπαθής και δεν καταλαβαίνω καθόλου το hype περί του προσώπου της.
 
Δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να κρίνω αλλά, η άποψη μου, βασίζεται κυρίως στην απορία μου, πως κάποιοι ηθοποιοί έχουν χτίσει όνομα και φήμη, προσωπικά μιλώντας, δεν μπορώ να καταλάβω τι και πώς. (Η Μαρία Ιωαννίδου που προαναφέρθηκε, δε νομίζω να λογίζεται ως ηθοποιός, χορεύτρια ναι αλλά ηθοποιός, δε νομίζω να χαρακτηρίστηκε επειδή πολύ απλά ξεφουρνισε ατάκες σε διάφορες ταινίες)

1. Αλίκη Βουγιουκλάκη: Ναι, καταλαβαίνω ότι έχει το κοινό της αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω να έχτισε το fanbase της με τις υποκριτικές της ικανότητες, ήταν άλλα στοιχεία που την καταξίωσαν στη συνείδηση του κοινού.

2. Κώστας Βουτσάς: Πραγματικά δεν μπορώ να εντοπίσω τις κωμικές του ικανότητες, πιθανόν να οφείλεται και σε σκηνοθέτες που ανέλαβαν να τον σκηνοθετήσουν (πχ Καραγιάννης). Η έντονη αυτή εισπνοή του λες και ρουφάει διαρκώς γουλιά ελληνικού, πολύ εκνευριστική και γενικότερα, αγχωτικό το στυλ του.

3. Γιώργος Κιμούλης: Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλος ο ντόρος προς το όνομα του. Μπορεί στο θέατρο να είναι πραγματικά καλός αλλά, σε ταινίες και σειρές του που έχω δει, μου φαίνεται πολύ πομπώδης και υπερβολικός ο τρόπος ερμηνείας του.

4. Αλέξανδρος Ρήγας: Ναι, καταλαβαίνω ότι έχει γράψει σειρές που έχουν πέραση αλλά, πραγματικά νομίζω ότι υποκριτικά δεεεεν και κυρίως, σαν σεναριογράφος/σκηνοθέτης, η επαναλαμβανόμενη υστερία των πρωταγωνιστών του, από ένα σημείο και έπειτα είναι ανυπόφορη.

5. Χρύσα Ρώπα: Άκρως εκνευριστική, ειδικά όταν βάζει τις φωνές, η χροιά της όταν φωνάζει, σπάει μηνίγγια. Θυμάμαι αναφερόταν κάπου σάν είδηση ότι είχε πάθει λαρυγγίτιδα και χρειαζόταν να κάνει αφωνία και πραγματικά δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση.

Αν θυμηθώ και άλλα, θα επανέλθω....
 
Δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για να κρίνω αλλά, η άποψη μου, βασίζεται κυρίως στην απορία μου, πως κάποιοι ηθοποιοί έχουν χτίσει όνομα και φήμη, προσωπικά μιλώντας, δεν μπορώ να καταλάβω τι και πώς. (Η Μαρία Ιωαννίδου που προαναφέρθηκε, δε νομίζω να λογίζεται ως ηθοποιός, χορεύτρια ναι αλλά ηθοποιός, δε νομίζω να χαρακτηρίστηκε επειδή πολύ απλά ξεφουρνισε ατάκες σε διάφορες ταινίες)

1. Αλίκη Βουγιουκλάκη: Ναι, καταλαβαίνω ότι έχει το κοινό της αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω να έχτισε το fanbase της με τις υποκριτικές της ικανότητες, ήταν άλλα στοιχεία που την καταξίωσαν στη συνείδηση του κοινού.

2. Κώστας Βουτσάς: Πραγματικά δεν μπορώ να εντοπίσω τις κωμικές του ικανότητες, πιθανόν να οφείλεται και σε σκηνοθέτες που ανέλαβαν να τον σκηνοθετήσουν (πχ Καραγιάννης). Η έντονη αυτή εισπνοή του λες και ρουφάει διαρκώς γουλιά ελληνικού, πολύ εκνευριστική και γενικότερα, αγχωτικό το στυλ του.

3. Γιώργος Κιμούλης: Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω προς τι όλος ο ντόρος προς το όνομα του. Μπορεί στο θέατρο να είναι πραγματικά καλός αλλά, σε ταινίες και σειρές του που έχω δει, μου φαίνεται πολύ πομπώδης και υπερβολικός ο τρόπος ερμηνείας του.

4. Αλέξανδρος Ρήγας: Ναι, καταλαβαίνω ότι έχει γράψει σειρές που έχουν πέραση αλλά, πραγματικά νομίζω ότι υποκριτικά δεεεεν και κυρίως, σαν σεναριογράφος/σκηνοθέτης, η επαναλαμβανόμενη υστερία των πρωταγωνιστών του, από ένα σημείο και έπειτα είναι ανυπόφορη.

5. Χρύσα Ρώπα: Άκρως εκνευριστική, ειδικά όταν βάζει τις φωνές, η χροιά της όταν φωνάζει, σπάει μηνίγγια. Θυμάμαι αναφερόταν κάπου σάν είδηση ότι είχε πάθει λαρυγγίτιδα και χρειαζόταν να κάνει αφωνία και πραγματικά δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση.

Αν θυμηθώ και άλλα, θα επανέλθω....
Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες για Βουγιουκλάκη, Κιμούλη και Ρώπα. Ειδικά ο Κιμούλης εμένα μου φαίνεται εώς και νευρασθενικός
 
αν μιλαμε για αταλαντους η κυρια βοζενμπεργκ ειναι μακραν ,θα μου πειτε δεν ηταν ηθοποιος ,ομως επιαξε πρωταγωνιστρια σε ταινια,απαραδεκτο πηρε θεση ηθοποιου που την αξιζε
προχειρα μου ερχεται στο μυαλο επισης η κυρια κουρκουλα,δεν μου αρεσε υποκριτικα
ο κυριος ιωαννης παπαζησης ειναι απαραδεκτος ,δεν θα σχολιασω περαιτερω
 
  • Wow
Reactions: PT8
Αλίκη Βουγιουκλάκη(εγωμανής, επιτηδευμένη κτλ.)

Καρέζη (μπεμπέκα, τουλάχιστον στις παλιές ταινίες)

Γιαννόπουλος (εκνευριστικός, στερεότυπος, ήταν κι οι ρόλοι καλούπια του Κίτσου βέβαια τέτοιοι)

επίσης κακές/κακοί : Βαλσάμη, Λάσκαρη, Ανουσάκη, Καραγιάννη, Καστούρα, Ναθαναήλ, Παπαζήσης, Μουστάκας, Αλεξανδράκης, Καζάκος, Λαμπέτη...

πολλοί άλλοι και πολλές άλλες μέτριοι/-ες αλλά υποφερτοί/-ές

Δεν ασχολήθηκα με πιο καινούριες ταινίες του 80, του 90 γιατί εκεί τα ονόματα θα ξεχείλωναν την σελίδα
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη(εγωμανής, επιτηδευμένη κτλ.)

Καρέζη (μπεμπέκα, τουλάχιστον στις παλιές ταινίες)

Γιαννόπουλος (εκνευριστικός, στερεότυπος, ήταν κι οι ρόλοι καλούπια του Κίτσου βέβαια τέτοιοι)

επίσης κακές/κακοί : Βαλσάμη, Λάσκαρη, Ανουσάκη, Καραγιάννη, Καστούρα, Ναθαναήλ, Παπαζήσης, Μουστάκας, Αλεξανδράκης, Καζάκος, Λαμπέτη...

πολλοί άλλοι και πολλές άλλες μέτριοι/-ες αλλά υποφερτοί/-ές

Δεν ασχολήθηκα με πιο καινούριες ταινίες του 80, του 90 γιατί εκεί τα ονόματα θα ξεχείλωναν την σελίδα

Καλέ, εσύ δεν άφησες και καμιά/κανέναν. Γιατί έτσι; :(
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αλίκη Βουγιουκλάκη(εγωμανής, επιτηδευμένη κτλ.)

Καρέζη (μπεμπέκα, τουλάχιστον στις παλιές ταινίες)

Γιαννόπουλος (εκνευριστικός, στερεότυπος, ήταν κι οι ρόλοι καλούπια του Κίτσου βέβαια τέτοιοι)

επίσης κακές/κακοί : Βαλσάμη, Λάσκαρη, Ανουσάκη, Καραγιάννη, Καστούρα, Ναθαναήλ, Παπαζήσης, Μουστάκας, Αλεξανδράκης, Καζάκος, Λαμπέτη...

πολλοί άλλοι και πολλές άλλες μέτριοι/-ες αλλά υποφερτοί/-ές

Δεν ασχολήθηκα με πιο καινούριες ταινίες του 80, του 90 γιατί εκεί τα ονόματα θα ξεχείλωναν την σελίδα
Μια κάποια αυστηρότητα διακρίνω.
 
όχι πραγματικά, βλέπω ταινίες όλων, de facto δεν απορρίπτω κανέναν/καμία...ακόμα και της Αλίκης τις είδα σχεδόν όλες

Εμένα μου έκανε εντύπωση που ανέφερες τα πιο μεγάλα ονόματα εκείνης της χρυσής εποχής του ελληνικού κινηματογράφου!
 
Πίσω
Μπλουζα