Ηθοποιοί που δεν μας αρέσουν

Δέσποινα Στυλιανοπούλου

Γιώργος Κάππης

Γιώργος Πάντζας

Μελίνα Μερκούρη

Ελένη Χαλκούση

Λυκούργος Καλλέργης

Πέτρος Λοχαΐτης

Μαλαίνα Ανουσάκη
 
Αχ και γώ δεν αντέχω τη Στυλιανοπούλου εκεί που είναι πρωταγωνίστρια κάτι με ενοχλεί στη φωνή της!

Επίσης και ο Αλέκος Τζανετάκος δεν μου ήταν ιδιαίτερα συμπαθής.
 
Olorin είπε:
Το ξέρω ότι θα ξεκινήσω flame, αλλά χωρίς πολλή σκέψη... Αλίκη! Μπορεί οι περισσότεροι να απαιτήσετε ban μου για παραδειγματισμό, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που συμφωνούν κι ας ντρέπονται να το παραδεχτούν... #)
Mαζί σου με χίλια !!

Και ναι, έχεις δίκιο για το ξεφώνισμα.

Μια φορά σε κάποιο thread που κάποιοι (και εγώ) καταφερθήκαμε ενάντια στην Βουγιουκλάκη έσβησαν τα σχόλια και το κλείδωσαν.

-
 
Nemo είπε:
ο Δ.Πιατας στο Τρελλός παλαβός και Βέγγος (1968 ) όπου οι γκριματσες του ειναι εκτος τοπου και χρονου μ αυτα που συμβαινουν ( στο Βοήθεια ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000 (1967) τα πηγε μαλλον καλυτερα ,μαλλον η πρωτη του κιν.εμφανιση)
Τον Δημήτρη Πιατά εννοείς; Ο Δημήτρης Πιατάς δεν έπαιξε σ' αυτές τις ταινίες. Η πρώτη του κινηματογραφική εμφάνιση ήταν στην ταινία του 1980 "Τώρα θέλω τώρα".

bambinella 100 είπε:
Να υποθεσω πως οταν πετυχαινεις στην τηλεοραση το Ραντεβου στην Κερκυρα, βγαζεις σπυρακια; :D
χαχαχαχα! όντως!

Επίσης να προσθέσω στη λίστα και την Άννα Συνοδινού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Μέμα Σταθοπούλου. [...] στο σινεμά πάντα έπαιζε την πλούσια κακομαθημένη ( με ένα σταθερό ύφος). Ήταν και εκείνη προφορά...
Λάθος κάνεις, δεν έπαιζε πάντα την πλούσια κακομαθημένη.

Έχει παίξει σε εξίσου πολλές ή περισσότερες στον ακριβώς αντίθετο ρόλο.

Π.χ. οι ταινίες

- "Επιστροφή" με τους Αλεξανδράκη, Κωνσταντάρα, Φωτίου όπου έχει δευτερεύοντα ρόλο (και πάντως όχι πλούσιας)

- "Δοκιμασία" με τον Γιώργο Καμπανέλλη όπου είναι γλυκύτατη και συμπαθέστατη ως κόρη φτωχή καθαρίστριας

Μπορώ να θυμηθώ κι' άλλες.

Σε μερικές είναι μεν πλούσια αλλά όχι κακομαθημενη, π.χ. "Αφήστε με να ζήσω" (όπου βασική πρωταγωνίστρια είναι η Μ. Κουράκου.)

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Το ξέρω ότι θα ξεκινήσω flame, αλλά χωρίς πολλή σκέψη... Αλίκη! Μπορεί οι περισσότεροι να απαιτήσετε ban μου για παραδειγματισμό, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που συμφωνούν κι ας ντρέπονται να το παραδεχτούν... #)
Τελευταία συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα και θα αρχίσω να ανησυχώ οπαδέ της τρισκατάρατης (Nintendo για τους μη συντονισμένους...) ;)

Το νιαούρισμα της Αλίκης μου τσάκιζε το νευρικό σύστημα ακόμα και τότε που ήμουνα παιδί. Πόσο μάλλον τώρα...

Και ο άλλος που δεν αντέχω με τίποτα να βλέπω είναι ο Ψάλτης. Απορώ πως πολλοί τον βρίσκουν αστείο κιόλας.
 
Απο πρωταγωνιστες οι τοπ στην λιστα μου θα ηταν

Νικος Ξανθοπουλος.

Μιλαμε για την επιτομη της μιζεριας. Τα επαιρνα στο κρανιο με το που τον εβλεπα. Αυτη η σταση που επαιρνε και η εκφορα του λογου με εκανε να θελω να τον δειρω.

Αλικη

Το μονο που εκανε ηταν να ποζαρει στην καμερα και να κανει τα ματακια της να γυαλιζουν σε τεραστια γκρο πλαν. Την αντιπαθουσα γιατι ηταν η μονη ηθοποιος που ηθελημενα κατεστρεφε την ψευδαισθηση της ταινιας με την ξυλινη ερμηνεια και την πεποιθηση οτι ολα πρεπει να γυριζουν γυρω απο αυτην. Ποτε δεν καταλαβα πως εκανε τοση μεγαλη καρριερα. Σαν ηθοποιος δεν μου λεει τιποτα, σαν ατομο ομως την σεβομαι απεριοριστα γιατι ηταν γατονι. Υπηρξαν πολλες ομορφες ηθοποιοι, με τονους περισσοτερου ταλεντου, αλλα η Αλικη τις ταισε την σκονη της. Αυτο το παραδεχομαι, οπως και οτι εκανε μακραν το πιο επιτυχημενο lifting στην ελληνικη showbiz. Ολες γινανε σαν τον Τζοκερ. Η Αλικη καταφερε να παραμεινει μια πολυ ομορφη γυναικα μεχρι το τελος.
 
Τώρα πια δεν μου είναι κανείς ηθοποιός αντιπαθής.

Μικρός όμως δεν μπορούσα να βλέπω και δεν έβλεπα το Θανάση Βέγγο,

τη Μπέτυ Λιβανού (μου τύχαινε συνέχεια ως κάρτα στις τσιχλόφουσκες ΙΟΝ και την είχα 50 φορές),

την Τζένη Καρέζη( γιατί λάτρευα την Αλίκη και επειδή ήταν πολύ βαριά στο παίξιμο της. Τις ταινίες της τις είδα ενήλικας.)

τη Σοφία Αλιμπέρτη

τη Σμαρούλα Γιούλη

τη Μαίρη Χρονοπούλου (με εκνεύριζε ως χαρακτήρας και τη μπέρδευα ως παιδί με τη Μπέτυ Αρβανίτη)

τη Μπέτυ Αρβανίτη ( για το υπεροπτικό στυλ της)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapide είπε:
Τον Δημήτρη Πιατά εννοείς; Ο Δημήτρης Πιατάς δεν έπαιξε σ' αυτές τις ταινίες. Η πρώτη του κινηματογραφική εμφάνιση ήταν στην ταινία του 1980 "Τώρα θέλω τώρα".
Παμε ενα στοιχηματακι ???? :D

ο χαμενος/η να αναγκαστει να κατσει να γραψει ενα αρθρο στο blog , ή ενα κουιζ ή τελως παντων κατι τετοιο ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτούς

page55_1.jpg

50553_55624751776_2251822_n.jpg

__1_%u0025257E2.JPG

f488dd8b-d070-4f69-8ffa-84d9f80e9b0a.jpg

markoulakis.jpg

και οι Πάντζας, Αλιμπέρτη, Παρτσαλάκης, Σάκης ο υδραυλικός , Φιλιππίδης

για αρχή
 
Από τους παλιούς, τον Νίκο Ξανθόπουλο, δεν αντέχονται οι ταινίες του, την Δέσποινα Στυλιανοπούλου σε πρωταγωνιστικούς ρόλους, (αν και μου είναι πολύ συμπαθής σαν άνθρωπος και γλυκύτατη), από μεταγενέστερους την Σοφία Αλιμπέρτη, την Παναγιώτα Βλαντή, την Μπέσυ Μάλφα, είναι και άλλοι αλλά αυτοί μου ήρθαν στο μυαλό τώρα.
 
Γενικως δεν μπορω να παρακολουθησω ανετα καποια ελληνικη ταινια. Μου φαινονται ολες 'καπως', και απο σεναριο, και απο σκηνοθεσια και απο ερμηνειες. Για αυτο το λογο δεν μπορω να μιλησω για καποιο ηθοποιο συγκεκριμενα.

Για παραδειγμα, και εμενα μου τη 'σπαει' η Βουγιουκλακη με τα αφυσικα ναζια, το υπερβολικο παιξιμο και τα κοντινά πλάνα, καθως και το οτι οι ταινιες της περιφερονται γυρω απο αυτην, αλλα καταλαβαινω οτι ειναι προιον της εποχης της, της νοοτροπιας και της αισθητικης του τοτε θεαματος. Εκεινη την εποχη ο κοσμος πηγαινε να δει αυτο ακριβως. Δεν μπορω να της καταλογισω το αν ήταν ατάλαντη ή κακή ηθοποιός

Το ιδιο ισχυει για ολους σχεδον τους ηθοποιους της εποχης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα' θελα να' βλεπα την αντιδραση του john, αν κανεις αναφερει εδω το ονομα της Νορας!...... :D :sealed:
 
Χεχεχε ευτυχως μεχρι στιγμης δεν ειχαμε τετοια...ατυχη post :)
 
Ακομα μερικα προσωπα που συμπληρωνω στη Μαυρη Λιστα:

Νορα Κατσελη

Ελενη Κουρκουλα

Νονικα Γαληνεα

Χρηστος Νεγκας

με εμφαση στα δυο πρωτα ονοματα.
 
Πίσω
Μπλουζα