Ηθοποιοί που μπερδεύαμε μεταξύ τους ή που πάντα ξεχνάμε!

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.731
Δεν ξερω για σας αλλα εγω απο παντα θεωρουσα 2 ασχετα μεταξυ τους προσωπα ως "διδυμακια" και με μπερδευαν, συνηθως αδικαιολογητα. Κατι που εμοιαζαν λιγο, κατι που τα εμαθα την ιδια περιπου εποχη, κατι που δεν εδινα πολλη σημασια, με αποτελεσμα να νομιζω οτι ειναι το ιδιο προσωπο, ή οτι ο ενας ήταν ο αλλος.

(Αυτο επισης καθε φορα που βρισκομουν σε καινουργιο περιβαλλον (πχ. νεα ταξη) οπου παντα υπηρχαν 2 ή περισσοτερα παιδια που τα μπερδευα για πολυ καιρο, μεχρι να συνηθισω ή να τα δω μαζι διπλα διπλα :D )

Πιο πολυ για να τακτοποιησω το δικο μου φτωχό μυαλο, ξεκινω με μια λιστα με ηθοποιους που με μπερδευαν.

*Ρεα Καραγιαννίδου vs. Δώρα Χρυσικού

*Μαρία Ναυπλιώτου vs. Φιλαρέτη Κομνηνού

*Γιάννης Σαρακατσάνης vs. Δημήτρης Μακαλιάς

*Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος vs. Πέτρος Λαγούτης vs. Γιωργής Τσαμπουράκης vs. Νίκος Κουρής

Το αν οντως μοιαζουν και αν δικαιολογειται το μπερδεμα, το αφηνω σε σας :p
 
Τζένη Ζαχαροπούλου - Κατερίνα Γιουλάκη. Τη δεύτερη την ήξερα φυσικά, αλλά η πρώτη, που δεν έκανε και πολλές-πολλές εμφανίσεις, πίστευα ότι ήταν...επίσης η Γιουλάκη !

Επίσης, μπέρδευα φάτσες και ονόματα των δύο "λόρδων", Γιώργου Γαβριηλίδη και Άρη Μαλλιαγρού.
 
Χλοη Λιασκου- Νικη Λινάρδου,ολες οι δευτερες ξανθιες του ελληνικου κινηματογραφου ομοιαζαν επικινδυνως και ηταν και μια τριτη κοπελα που δεν θυμαμαι.
 
Μπέρδευα πότε πότε τον Φαίδων Γεωργίτση με τον Αλμπέρτο Εσκενάζυ. Μοιάζουν λίγο στα μάτια.
 
Αλλά έχουν διαφορά ηλικίας.

Αν και εγώ μπέρδευα τη Μαρίκα Κρεββατά και τη Νανά Σκιαδά ας είχαν 9 χρόνια διαφορά. Παίζαν άλλωστε παρόμοιους ρόλους. Για καιρό ο τρόπος που είχα να τις ξεχωρίζω ήταν ο Γαβριηλίδης. Αυτή που ταλαιπωρούσε το δύστυχο καλοκάγαθο ανθρωπάκι ήταν η Κρεββατά (και τον Γαβριηλίδη τον μπέρδευα με τον Χριστοφορίδη). Αν δεν είχε υπάρξει το "Λούνα Παρκ" που με είχε κάνει να την ξεχωρίζω τόσο καλά, με την Κρεββατά θα μπέρδευα και την Άννα Παϊτατζή.

Αλλά το μεγαλύτερο μπέρδεμα (μόνο στα ονόματα) ήταν μεταξύ Νίκου Φέρμα και Γιάννη Φέρμη. Ακόμη και τώρα πρέπει να σκεφτώ κάθε φορά που βλέπω έναν από τους δυο τους ποιος είναι.
 
Την εποχή που δεν ήταν πολύ γνωστοί, αλλά έπαιζαν αρκετά μαζί, μπέρδευα και το Χαλκιά με τον Παρτσαλάκη.
 
παντως η κλασσικοτερη περιπτωση ομοιοτητας και μπερδεματος μεταξυ ηθοποιων του παλιου ελληνικου σινεμα ειναι η μακαριτισσα η Νικη Τριανταφυλλιδη με την... ΠΟΙΑ? καταλαβαινετε ποια εννοω?
 
Μαιρη Χρονοπουλου και Μπεττυ Αρβανιτη. Πολυ μικρος νομιζα οτι επροκειτο για το ιδιο προσωπο..
 
Κόρκος & Μπίρλας είπε:
παντως η κλασσικοτερη περιπτωση ομοιοτητας και μπερδεματος μεταξυ ηθοποιων του παλιου ελληνικου σινεμα ειναι η μακαριτισσα η Νικη Τριανταφυλλιδη με την... ΠΟΙΑ? καταλαβαινετε ποια εννοω?
Μήπως με την Μίρκα Παπακωνσταντίνου? Αν και έχουν τεράστια διαφορά ηλικίας, πάντα πίστευα ότι μοιάζουν τρομερά!
 
Μα η Μ.Π. δεν είναι ηθοποιός του παλιού Ελληνικού σινεμά. Η μόνη που μπορώ να σκεφτώ που ήταν έτσι ζουμπουρλού είναι η Θάλεια Παπάζογλου, αλλά είχαν πολύ διαφορετικό χρώμα μαλλιού, δεν νομίζω ότι έμοιαζαν. Δεν πάει το μυαλό μου σε καμιά άλλη.
 
Κοίτα να δεις που σκεφτόμουν κι εγώ να ανοίξω τέτοιο θέμα, και συνεχώς το ανέβαλα :)

maroussi mz είπε:
Μαιρη Χρονοπουλου και Μπεττυ Αρβανιτη. Πολυ μικρος νομιζα οτι επροκειτο για το ιδιο προσωπο..
Α γειά σου! Ακριβώς το ίδιο, από μία ηλικία και μετά κατάλαβα ότι ήταν δύο διαφορετικές γυναίκες.
 
εγω μπερδευα την νικη τριανταφυλλιδη με την καιτη παπανικα που φανταζομαι αυτη θα εννοουσε και ο συνφορουμιτης

οταν ημουν μικρος και μονο το θοδωρο μοριδη με την αντρεα φιλιππιδη(ναι δεν μοιαζουν αλλα μικρος τους μπερδευα)

επισης μικρος τη εφη οικονομου με την ποπη λαζου

και αφου η θεματογραφος ανεφερε και εκτος ρετρο εποχης

και εγω την ρεα καραγιαννιδου με την δωρα χρυσικου

καθως και τον γιωργο μακρη με τον λεωνιδα σουλη
 
ΦΖΠ1 είπε:
Την εποχή που δεν ήταν πολύ γνωστοί, αλλά έπαιζαν αρκετά μαζί, μπέρδευα και το Χαλκιά με τον Παρτσαλάκη.
Χμμ.. αν και δεν θα ελεγα οτι τους μπερδευα, για καποιο λογο κι εγω τους ειχα συσχετισει. Επαιζαν και καπου μαζι νομιζω;
 
Rakeesh είπε:
Χμμ.. αν και δεν θα ελεγα οτι τους μπερδευα, για καποιο λογο κι εγω τους ειχα συσχετισει. Επαιζαν και καπου μαζι νομιζω;
"θα σε δω στο πλοιο" αλλα ειναι και αδερφικοι φιλοι
 
Μολις καταλαβα οτι εκεινος ο συμπαθητικος ηθοποιος με τα χαρακτηριστικα φρυδια που βλεπω ως γκεστ σε πολλες σειρες, τελικα ειναι δυο :p
 
Πίσω
Μπλουζα