Ηθοποιοί που τραγουδούν

"Συμβόλαιο δε σου χω πως θα σαι μόνιμος
αφού ο έρωτας μας είναι ανώνυμος"

:whistle: :) :cry:o_Oo_O:bare:
Που το ξετρύπωσες αυτό;;; Τέλειοοοοο χαχαχαχαχα
 
Τολμώ να πω ότι το βίντεο αυτό αποδείχνει ότι η κ. Δελούτση δεν ανήκε στους ηθοποιούς που τραγουδούσαν. Βεβαίως ανοιγόκλεινε το στόμα της βγάζοντας ήχους με συνοδεία μουσικής, αλλά αυτό καμιά φορά το κάνω κι εγώ όταν δεν με ακούει κανένας (τι μου φταίει η λοιπή ανθρωπότης?) και κανείς δεν θα έλεγε ότι τραγουδάω.
 
Επαναφέρω αυτό το παλιό θέμα για να μοιραστώ μαζί σας μια πληροφορία που ψάρεψα.
Το 1962 οι εφημερίδες έγραφαν πως ο Κώστας Κακκαβάς επρόκειτο να βγάλει δίσκο. Με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα τίποτα άλλο οπότε δεν ξέρω αν το σχέδιο τελικά προχώρησε. Βρήκα όμως ένα τραγουδάκι που ερμηνεύει ο ηθοποιός στην ταινία του 1960 Μετά την Αμαρτία, που κανταδάρει τη Χριστίνα Σύλβα. Να έχει τραγουδήσει κι αλλού; Άγνωστο αυτό το ταλέντο του κούκλου Κώστα.
*Κι αν δείτε το βίντεο μέχρι τέλους θα διαπιστώσετε πως έφαγε και χυλόπιτα ο καημένος ο Κωστάκης :-(

 
Τελευταία επεξεργασία:
Κι αν δείτε το βίντεο μέχρι τέλους θα διαπιστώσετε πως έφαγε και χυλόπιτα ο καημένος ο Κωστάκης :-(
Εδω εφαγε τουλαχιστον τρεις χυλοπιτες ολοκληρος Μαρλον Μπραντο. Ας φαει μια και ο Κωστακης για να δει τι ψυχικα τραυματα περασε το ξενο παλικαρι.
 
Εδω εφαγε τουλαχιστον τρεις χυλοπιτες ολοκληρος Μαρλον Μπραντο. Ας φαει μια και ο Κωστακης για να δει τι ψυχικα τραυματα περασε το ξενο παλικαρι.
Ναι αλλά λέγεται πως από το κρεβάτι του Μάρλον έχουν περάσει 5000 γυναίκες. Τρεις είναι στα όρια του στατιστικού λάθους. Ενώ ο Κώστας μας ήταν τίμιο παλικάρι (λέω εγω τώρα, δεν έχω πληροφορίες εκ των έσω)
 
Ναι αλλά λέγεται πως από το κρεβάτι του Μάρλον έχουν περάσει 5000 γυναίκες. Τρεις είναι στα όρια του στατιστικού λάθους. Ενώ ο Κώστας μας ήταν τίμιο παλικάρι (λέω εγω τώρα, δεν έχω πληροφορίες εκ των έσω)
Eχουμε κι εμεις ενα ντοπιο παλικαρι που κανει σκονη τον Μαρλον.
Πριν απο χρονια ηταν στις 4.000. Ε, τωρα με τον πιο μετριο υπολογισμο δε θα εφτασε τις 6.000;
 
Πριν απο χρονια ηταν στις 4.000. Ε, τωρα με τον πιο μετριο υπολογισμο δε θα εφτασε τις 6.000;
Τουλάχιστον. Βουλευτής βγαίνει αν τ αποφασίσει. Άσε που πρέπει να ψαχνόμαστε μεταξύ μας αν ήταν καμιά μας ανάμεσα τους. Είναι συγκλονιστικό το νούμερο. Στατιστικά, δε θα υπάρχει και μέλος του φόρουμ που υπέκυψε;
 
Δημήτρης Χορν
Στο κινηματογράφο τραγούδησε ελάχιστα αλλά στο θέατρο του 'δώσε κι κατάλαβε! Ειδικά στην Οδό Ονείρων...
Είχε πει για τις "Θαλασσιές τις χάντρες": "Το τραγούδι προοριζόταν για την Τζένη Βάνου. Μου ζήτησαν να το πω για να δουν πώς ακούγεται. Ο ηχολήπτης όμως το έγραψε και τους άρεσε. Όταν ήρθε η Τζένη Βάνου να το τραγουδήσει, την έδιωξαν. Εγώ δεν το είπα για να γίνει δίσκος. Το είπα για να το ακούσουν αυτοί. Ξέρεις τι είναι να έχω παίξει στο θέατρο της Παναγιάς τα μάτια (Ριχάρδο, Αμλετ κ.α.) και να με σταματούν στο δρόμο για τις Χάντρες;"
Τραγούδι από το Κυριακάτικο ξύπνημα...


Δέσποινα Στυλιανοπούλου
Κι αν έχει τραγουδήσει στις ταινίες της...
Κατάλογος ολόκληρος με τραγούδια, αρκετά από αυτά ντουέτο με το Νίκο Ρίζο
 
Ανέτρεξα λίγο στα προηγούμενα ποστ του θέματος για να δω αν έχετε αναφέρει το Νίκο Κούρκουλο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε ποτέ να κάνει καριέρα τραγουδιστή όμως η φωνή του δεν ήταν κι εντελώς χάλια. Για να είμαι ειλικρινής τον έχω ακούσει σε μία και μοναδική ταινία να τραγουδά ( ίσως έχει τραγουδήσει και σε άλλες και μου διαφεύγουν) και παρ' όλο που δεν ξετρελάθηκα με τη χροιά ή μελωδικότητα της φωνής του, τα τραγούδια του Ξαρχάκου ήταν τόσο υπέροχα που όλα τα υπόλοιπα δεν με ένοιαξαν και πολύ. Από τα τέσσερα (νομίζω) τραγούδια που είπε ο Κούρκουλος στο "Γυμνοί στο δρόμο", το παρακάτω είναι αυτό που πάντα με συγκινεί περισσότερο.

Νίκος Κούρκουλος - Σταύρος Ξαρχάκος - Τα ρολόγια (από την ταινία Γυμνοί στο Δρόμο, 1968)

 
Για να είμαι ειλικρινής τον έχω ακούσει σε μία και μοναδική ταινία να τραγουδά ( ίσως έχει τραγουδήσει και σε άλλες και μου διαφεύγουν)
Τραγουδησε πολυ ωραια και το Ποιος δρομος ειναι ανοιχτος, μαζι με Καζαντζιδη και Μαρινελλα στην ταινια Οι αδιστακτοι.
 
Υποθέτω το "Από το παράθυρό σου" δεν μετράει αφού είναι από θεατρικό έργο. Αλλά το θέμα δεν μας περιορίζει σε κινηματογραφικούς ερμηνείες. Οπότε

και εδώ τραγουδάει αγγλικά (άλα του και διχτυωτό ση θρου μπλουζάκι, ούτε η Λάσκαρη στις Κάννες)


Επανερχόμενοι στη "Γειτονιά των Αγγέλων" έχουμε 2 ηθοποιούς να τραγουδούν στο ίδιο τραγούδι - 3, αν είναι κι η Καρέζη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Ρία Δελούτση είχε βγάλει κάποτε δίσκο. Ορίστε ένα κομμάτι :

Ρία Δελούτση – Όταν Χάνεται Μιά Αγάπη
Δίσκος Vinyl, LP, Album, Stereo , MPSDP Records – MPSDP 4 , 1984
 
Τραγουδησε πολυ ωραια και το Ποιος δρομος ειναι ανοιχτος, μαζι με Καζαντζιδη και Μαρινελλα στην ταινια Οι αδιστακτοι.
Ναι, βρε συ το είχα ξεχάσει! Εν τω μεταξύ είναι κι από τις ταινίες που αγαπώ πολύ. Απ' ότι φαίνεται η μνήμη μου τα έχει παίξει πια...
 
Απ' ότι φαίνεται η μνήμη μου τα έχει παίξει πια...
Αμ η δική μου; 54 ποσταρίσματα θέμα, είναι δυνατόν να μη σας έχω βάλει το Νίκο τον Καζή; Ο Καζής ξεκίνησε ως τραγουδιστής, και χρόνια μετά ανοιξε μπουατ από την οποία πέρασαν καλλιτέχνες που αργότερα γνώρισαν μεγάλη δόξα, όπως ο Γιάννης Πουλόπουλος, ο Γιώργος Μαρίνος κι η Αρλέτα. Αγαπούσε και ο ίδιος τη μουσική και ευκαιρίας δοθείσης το λεγε το τραγουδάκι του

 
Αμ η δική μου; 54 ποσταρίσματα θέμα, είναι δυνατόν να μη σας έχω βάλει το Νίκο τον Καζή; Ο Καζής ξεκίνησε ως τραγουδιστής, και χρόνια μετά ανοιξε μπουατ από την οποία πέρασαν καλλιτέχνες που αργότερα γνώρισαν μεγάλη δόξα, όπως ο Γιάννης Πουλόπουλος, ο Γιώργος Μαρίνος κι η Αρλέτα. Αγαπούσε και ο ίδιος τη μουσική και ευκαιρίας δοθείσης το λεγε το τραγουδάκι του
Και στην ταινια Χαμενοι αγγελοι τα λεει τα τραγουδακια του.
 
Ανέτρεξα λίγο στα προηγούμενα ποστ του θέματος για να δω αν έχετε αναφέρει το Νίκο Κούρκουλο αλλά δεν βρήκα τίποτα. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε ποτέ να κάνει καριέρα τραγουδιστή όμως η φωνή του δεν ήταν κι εντελώς χάλια. Για να είμαι ειλικρινής τον έχω ακούσει σε μία και μοναδική ταινία να τραγουδά ( ίσως έχει τραγουδήσει και σε άλλες και μου διαφεύγουν) και παρ' όλο που δεν ξετρελάθηκα με τη χροιά ή μελωδικότητα της φωνής του, τα τραγούδια του Ξαρχάκου ήταν τόσο υπέροχα που όλα τα υπόλοιπα δεν με ένοιαξαν και πολύ. Από τα τέσσερα (νομίζω) τραγούδια που είπε ο Κούρκουλος στο "Γυμνοί στο δρόμο", το παρακάτω είναι αυτό που πάντα με συγκινεί περισσότερο.

Νίκος Κούρκουλος - Σταύρος Ξαρχάκος - Τα ρολόγια (από την ταινία Γυμνοί στο Δρόμο, 1968)

Έχει τραγουδήσει το Μην πιεις νερό! Υπέροχο τραγούδι!
 
Στην ταινία Η Αρτίστα η Μαριάννα Κουράκου είπε το τραγουδάκι "Το ξέρω, το ξέρω" του Γιώργου Κατσαρού. Δε θυμάμαι άλλη απόπειρα της Μαριάννας να τραγουδήσει..

 
Πίσω
Μπλουζα