Ηλεκτρονικά UNIECO

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
321
Καποτε θυμαμαι ασχολουμασταν με κατι κιτ ηλεκτρονικων.

Ειχα ενα φιλο ηλεκτρονικο που τα εψαχνε.

Μολις ανακαλυψα ενα κιτ που εμεινε απο τοτε.

Ακριβη χρονολογια δεν ξερω, αλλα υποθετω τελη '80.

Στις φωτο βλεπετε το κιτ και τις οδηγιες.

Λογικα θα δουλευει ακομα....

Μολις εκανα και μια αλλη ανακαλυψη, οποτε θα ανεβασω κι αλλες πληροφοριες για την UNIECO.

Θελει πολυ σκαναρισμα...
 
Aπο οσο θυμαμαι δεν ηταν ακριβως κιτ,αλλα μαθηματα εκμαθησης ηλεκτρονικων μεσω αλληλογραφιας...αυτο φαινεται και απο τις τελευταιες γραμμες στην 2η σελιδα που εχεις βαλει.
 
Ηταν απ' όλα νομιζω. Μαθηματα αλλα και καποια ετοιμα ηλεκτρονικα για διαφορες εφαρμογες.

Περισσοτερα οταν αρχισω να ασχολουμαι με την νεα ανακαλυψη που ανεφερα.
 
Τυχαιως βρηκα αυτη τη διαφημιση σε εορταστικο ΜΠΛΕΚ

Τευχος 419 - 30 Δεκεμβριου 1987

ΜΠΛΕΚ 419 30 ΔΕΚ 1987.jpg
 
Περιμενουμε πραμα!!
 
Θα παρει λιγο καιρο...αλλα εχω μια υποψια οτι δεν θα παει καλα η ανασκαφη...θα δουμε..
 
Αυτό είναι το εξώφυλλο του διαφημιστικού φυλλαδίου της UNIECO. Έχω επίσης τα 10 βιβλία του ερασιτεχνικού κύκλου ηλεκτρονικών.

HWScan00711.jpg
 
manos311 είπε:
Μερικές ακόμα σελίδες από το φυλλάδιο της UNIECO.
Προβολή συνημμένου 95737 Προβολή συνημμένου 95734
Μανο εσωσες το θεμα γιατι δεν βρηκα κατι αλλο...

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν ειχε αλλο ονομα παλιοτερα, γιατι σε τευχη της Τεχνικης εκλογης(1974-78) βρηκα ενα "ηλεκτρονικο εργαστηριο" που βλεπουμε στη φωτο απο αλλη εταιρια...

Ειχε ο πατερας μου ενα αλλα δυστυχως το πεταξαμε πριν μερικα χρονια.

Επισης εχω δυο πομπους σαν αυτους που βλεπουμε στην ασπρομαυρη φωτογραφια..θα ανεβασω φωτογραφια

Ανεβασε και μερικες απο τα βιβλια..
 
pardalotzatziki είπε:
Μανο εσωσες το θεμα γιατι δεν βρηκα κατι αλλο...
Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν ειχε αλλο ονομα παλιοτερα, γιατι σε τευχη της Τεχνικης εκλογης(1974-78) βρηκα ενα "ηλεκτρονικο εργαστηριο" που βλεπουμε στη φωτο απο αλλη εταιρια...

Ειχε ο πατερας μου ενα αλλα δυστυχως το πεταξαμε πριν μερικα χρονια.

Επισης εχω δυο πομπους σαν αυτους που βλεπουμε στην ασπρομαυρη φωτογραφια..θα ανεβασω φωτογραφια

Ανεβασε και μερικες απο τα βιβλια..
Ο Πολυκυκλωματιστής δεν ήταν της UNIECO, απλά μάλλον η UNIECO έδινε το μοντέλο 1002 για την πρακτική εξάσκηση των σπουδαστών. Επίσης υπήρχε το 501Α που ήταν πιο κατάλληλο για παιδιά, αφού τα κυκλώματα παρήγαγαν ήχους ζώων, οχημάτων κλπ, και το 501Β που είχε πιο σοβαρά κυκλώματα για λίγο μεγαλύτερα παιδιά, όπως πομπούς και ραδιόφωνα. Το "Ηλεκτρονικό Παιδικό Εργαστήριο" 501Α το είχαμε λάβει σαν δώρο περίπου το 1977, αργότερα είχα αγοράσει και το 501Β, και μετά φυσικά πήρα και το 1002 από την UNIECO.
 
Θα βρω τη διαφημιση και θα την σκαναρω...
 
Τι μου θυμίσατε....

Για ένα χρόνο την έβγαλα στην πείνα στο σχολείο γιατί χρειαζόμουν το χαρτζιλίκι για τα δίδακτρα του ερασιτεχνικού κύκλου σπουδών τον οποίο είχα βγάλει με άριστα.Μπορεί στις εποχές μας αυτό να φαντάζει πολύ καχύποπτο αλλά οι τύποι της UNIECO έκαναν πολύ καλή δουλειά.Είχα φτάσει στο σημείο να κατανοώ την λειτουργία της ασπρόμαυρης tv ,καθώς και τι ακριβώς ρόλο παίζει και το παραμικρό εξάρτημά της ,ενώ ακόμα θυμάται με εντύπωση η κυρία Αγγελική έναν πιτσιρικά του γυμνασίου να της παραγγέλνει μπουκάλια τριχλωριούχο σίδηρο πλακέτες βακελίτη "άσκαφτες" και διάφορα εξαρτήματα όπως αντιστάσεις ,πυκνωτές φακής κ.α.

ΥΓ.Ακόμα έχω όλο το υλικό από αυτές τις "σπουδές" μου ,μα δυστυχώς όχι εκείνο το πανέξυπνο σύστημα με το κουτί εξαρτημάτων με την συνδεσμολογία με τα ελατήρια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filalithis είπε:
Τι μου θυμίσατε....Για ένα χρόνο την έβγαλα στην πείνα στο σχολείο γιατί χρειαζόμουν το χαρτζιλίκι για τα δίδακτρα του ερασιτεχνικού κύκλου σπουδών τον οποίο είχα βγάλει με άριστα.Μπορεί στις εποχές μας αυτό να φαντάζει πολύ καχύποπτο αλλά οι τύποι της UNIECO έκαναν πολύ καλή δουλειά.Είχα φτάσει στο σημείο να κατανοώ την λειτουργία της ασπρόμαυρης tv ,καθώς και τι ακριβώς ρόλο παίζει και το παραμικρό εξάρτημά της ,ενώ ακόμα θυμάται με εντύπωση η κυρία Αγγελική έναν πιτσιρικά του γυμνασίου να της παραγγέλνει μπουκάλια τριχλωριούχο σίδηρο πλακέτες βακελίτη "άσκαφτες" και διάφορα εξαρτήματα όπως αντιστάσεις ,πυκνωτές φακής κ.α.

ΥΓ.Ακόμα έχω όλο το υλικό από αυτές τις "σπουδές" μου ,μα δυστυχώς όχι εκείνο το πανέξυπνο σύστημα με το κουτί εξαρτημάτων με την συνδεσμολογία με τα ελατήρια....
Ωραιος!Καλως ηλθες!Τελικα εγινες ηλεκτρονικος??
 
Αν βρεις το χρονο, θα ηταν ωραιο να δουμε μερικες φωτογραφιες απο τις "σπουδες" σου :D :wave:
 
Πολύ ωραία πράγματα παιδιά!
 
ΜΠΟΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΑΙ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΗΚΟ ΚΥΚΛΟΜΑ ΤΟΥ 1002
 
είχα κι εγώ ένα παρόμοιο σύστημα που μου έφερε η νονά μου από τη Γερμανία, είχε και ολόκληρα συνοδευτικά βιβλία τα οποία δυστυχώς με τα τότε γερμανικά μου δεν τα πολυκαταλάβαινα, και είχε ενότητες δηλ. έπαιρνες το βασικό κουτί και μετά είχε τεχνολογία ενισχυτών πχ ή τεχνολογία synthesizer. είχε και computer-technik με τον 4004 (!) 4 bit επεξεργαστή της intel όπου έκανες διάφορα κυκλώματα και προγραμμάτιζες στοιχειωδώς τον προσέσορα σε γλώσσα μηχανής! ήταν σούπερ προχωρημένο για την εποχή του αλλά δυστυχώς δεν το έχω πια. κρίμα γιατί θα το έδινα στα ανιψάκια μου.
 
Πίσω
Μπλουζα