Ηλικίες καλλιτεχνών , με αποδεικτικά στοιχεία!

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.387
Αντιδράσεις
49.545
Καταρχήν να πω πως όλες οι αστυνομικές ταυτότητες που ακολουθούν δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό ΕΝΑ τεύχος 2 της 10/01/1990. Για να σας απαλλάξω από τον κόπο των μαθηματικών , βγάζω κομπιουτεράκι εγώ... :D

 


Η Ελένη Ανουσάκη έκλεισε τα 66...


 


126.jpg
Προβολή συνημμένου 113020

127.jpg
Προβολή συνημμένου 113021

Ο αγνώριστος Γιάννης Ζουγανέλης έκλεισε τα 59

 


129.jpg
Προβολή συνημμένου 113022

128.jpg
Προβολή συνημμένου 113023

Η Πέγκυ Σταθακοπούλου έκλεισε τα 54

 


131.jpg
Προβολή συνημμένου 113024

130.jpg
Προβολή συνημμένου 113025

Η Σοφία Βόσσου τον Δεκέμβριο θα κλείσει τα 53

 


133.jpg
Προβολή συνημμένου 113026

132.jpg
Προβολή συνημμένου 113027

Ο Νίκος Καρβέλας σε λίγες μέρες θα κλείσει τα 63

135.jpg
Προβολή συνημμένου 113028

134.jpg
Προβολή συνημμένου 113029

Και το καλύτερο για το τέλος! Σύμφωνα με την Κυπριακή ταυτότητα της Άννας Βίσση , τον Δεκέμβριο θα κλείσει τα 57!

 


136.jpg
Προβολή συνημμένου 113030

137.jpg
Προβολή συνημμένου 113031
 
Εγω και παλι αμφιβαλλω, tonytony.

Δεν μπορω επι παραδειγματι να πιστεψω πως η Ελενη Ανουσακη ηταν 14 - 15 χρονων οταν γυρισε τα Κοκκινα Φαναρια.
 
Βλέπω ότι η ανορθογραφία των αστυνομικών είναι διαχρονική αξία. "ΤερψΗχόρη"? Και το όνομα "Νέστωρ" κάνει "Νέστορος" στη γενική και εκδημοτικισμένα "Νέστορας" όχι "Νέστωρας" αν και εκεί έχω κάποιες επιφυλάξεις για το αν έχει επικρατήσει να γράφεται Νέστωρας στην Κύπρο.

Γιατί είναι το "καλύτερο" η ηλικία της Βίσση? Δεν είναι γνωστή? (Πάντα το ήξερα γιατί όταν ήμουν στην Στ' Γυμνασίου στο 10ο Γυμνάσιο της Αθήνας είχαν έρθει συμμαθήτριές της να μας πουλήσουν εισιτήρια για συναυλία που έδινε για να βγάλουν λεφτά για την εκδρομή τους. Ήταν ήδη αρκετά γνωστή τότε. Οπότε ξέρω ότι είμαστε συνομήλικοι :)

Αλλά χρήσιμες αυτές οι ταυτότητες και γι' άλλα. Ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι το "Μαλαίνα" (Ανουσάκη) προερχόταν από το "Μαγδαληνή" και ότι ο Καρβέλας είναι "δικηγόρος" (!!)

Για την Ανουσάκη έχω κι εγώ πολλές αμφιβολίες. Έχει παίξει και στον Ζορμπά που βγήκε στους κινηματογράφους το 1964, και ούτε ο ρόλος της ούτε η εμφάνισή της ήταν 15-16χρονης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι κάποιοι χαμογελάνε στις φωτογραφίες. Νόμιζα ότι αυτό δεν επιτρέπεται...
 
Ο Καρβέλας δικηγόρος?
 
bambinella 100 είπε:
Εγω και παλι αμφιβαλλω, tonytony. Δεν μπορω επι παραδειγματι να πιστεψω πως η Ελενη Ανουσακη ηταν 14 - 15 χρονων οταν γυρισε τα Κοκκινα Φαναρια.
18 ετων ηταν τοτε οχι 14, το 1944 γεννηθηκε το ypes αυτο αναγνωριζει παντως.
 
Ωραία ευρήματα!!!

RIO είπε:
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι κάποιοι χαμογελάνε στις φωτογραφίες. Νόμιζα ότι αυτό δεν επιτρέπεται...
δεν γνωρίζω ότι δεν επιτρέπεται να χαμογελάς σε φωτογραφία αστυνομικής ταυτότητας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Kαρβελας εχει οντως τελειωσει τη Νομικη. Το ειχα μαθει απο το '83 που παντρευτηκε τη Βισση και το ελεγε στις συνεντευξεις του.

Οσο για τις ηλικιες των Ελληνιδων καλλιτεχνιδων, στην συντριπτικη τους πλειονοτητα ειναι ψευδεις και μην πιστευετε καμια Βικιπαιδεια. Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον ολες διατεινονται οτι πρωτοεμφανιστηκαν κινηματογραφικα στα 15 και στα 16 τους....

Νισαφι πια και παμε παρακατω.
 
bambinella 100 είπε:
O Kαρβελας εχει οντως τελειωσει τη Νομικη. Το ειχα μαθει απο το '83 που παντρευτηκε τη Βισση και το ελεγε στις συνεντευξεις του. Οσο για τις ηλικιες των Ελληνιδων καλλιτεχνιδων, στην συντριπτικη τους πλειονοτητα ειναι ψευδεις και μην πιστευετε καμια Βικιπαιδεια. Δεν ειναι τυχαιο που σχεδον ολες διατεινονται οτι πρωτοεμφανιστηκαν κινηματογραφικα στα 15 και στα 16 τους.... Νισαφι πια και παμε παρακατω.
Συμφωνω απολυτως οι περισσοτερες ημερομηνιες γεννησης ειναι ψευτικες ολες θελουν να το παιξουν μπεμπεκες οτι βγηκαν στο θεατρο μωρα ελεος ενω ξερουμε ολοι οτι ηταν πολυ μεγαλυτερες.Υπαρχει και αλλη μια ξανθια πρωταγωνιστρια του παλιου κινηματογραφου που λεει οτι ειναι 70 ενω ειναι 73 τσεκαρισμενο ελεος δηλαδη λες και αμα κρυψουν τρια χρονια θα σωθουνε και δεν θα φαινονται μεγαλες? Η μονες ηθοποιοι που λενε την πραγματικη τους ηλικια ειναι η Μαρω Κοντου,η Μαρθα Βουρτση και η Μαρθα Καραγιαννη αυτες λενε αληθεια.
 
Vanessa, επιτρεψε μου να αμφιβαλλω για το οτι η Μαρθα Καραγιαννη ηταν 15 ετων οταν εμφανιστηκε στην Αγνωστο.
 
bambinella 100 είπε:
Vanessa, επιτρεψε μου να αμφιβαλλω για το οτι η Μαρθα Καραγιαννη ηταν 15 ετων οταν εμφανιστηκε στην Αγνωστο.
Η ιδια λεει οτι ηταν 16 ετων πηγαινε σε σχολη χορου και την βρηκε ο Οεστης Λασκος.Βλεποντας την ταινια φαινεται τουλαχιστον 20 χρονων μεγαλωδειχνει οντως,μπορει να εχεις και δικιο.Το ιδιο ελεγε και η συχωρεμενη η Νικη Λιναρδου πως οταν επαιζε στη "λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο" ηταν 16 ετων αλλα βλεποντας την στην ταινια εσυ την κανεις 16? Εγω με τιποτα μεγαλυτερη πολυ φαινεται.
 
Εγω εχω διαβασει για την Καραγιαννη πως ηταν 15 στην Αγνωστο. Ουτε αυτη, ουτε η Νικη Λιναρδου μου φαινονται για τοσο μικρες, αλλα ειπαμε....εχουν δηλωσει τοσο πολλες το ιδιο πραγμα, που εγινε υποπτο.
 
Στην έκθεση-αφιερωμα που διοργάνωσε ο Δήμος Πειραιά για τα 10 χρονια απο τον θανατο Δημήτρη Παπαμιχαήλ τον περασμένο Μάρτιο στο Δημοτικο κτίριο του Δημου στην οδο Κανθάρου, ανάμεσα στα προσωπικα αντικειμενα του ηθοποιου ήταν και το απολυτήριο του απο το Β' Γυμνάσιο Αρρένων Πειραιά. Η χρονολογία γεννήσεως στο απολυτήριο γραφει 1932 και οχι 1934 οπως έχει γραφτεί σε βιογραφίες για τον εν λόγω ηθοποιο.

1782098_10152063979608191_738975418_n.jpg

πηγη φωτογραφίας
 
vanessa είπε:
18 ετων ηταν τοτε οχι 14, το 1944 γεννηθηκε το ypes αυτο αναγνωριζει παντως.
Συμφωνώ μαζί σου vanessa. Το έψαξα κι εγώ στο ypes και όντως είναι γεννημένη το 1944 η Ανουσάκη. Το ίδιο έτος γέννησης δίνει και ο Θόδωρος Έξαρχος στην εγκυκλοπαίδειά του, που την έχω όλη. Να πω κι ένα μπράβο στον tonytony που άνοιξε αυτή τη συζήτηση και περιμένουμε κι άλλες αναρτήσεις.

bambinella 100 είπε:
Εγω εχω διαβασει για την Καραγιαννη πως ηταν 15 στην Αγνωστο. Ουτε αυτη, ουτε η Νικη Λιναρδου μου φαινονται για τοσο μικρες, αλλα ειπαμε....εχουν δηλωσει τοσο πολλες το ιδιο πραγμα, που εγινε υποπτο.
Η Μάρθα Καραγιάννη είναι γεννημένη το 1939
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Καταρχήν να πω πως όλες οι αστυνομικές ταυτότητες που ακολουθούν δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό ΕΝΑ τεύχος 2 της 10/01/1990. Για να σας απαλλάξω από τον κόπο των μαθηματικών , βγάζω κομπιουτεράκι εγώ... :D  


Η Ελένη Ανουσάκη έκλεισε τα 66...


 


126.jpg
Προβολή συνημμένου 113020

127.jpg
Προβολή συνημμένου 113021
Αν παρατηρησετε καλυτερα το ετος 1948 το "8" μου μοιαζει με παραποιημενο "3"

Φαινεται πως καποιος εβαλε "χερι" και το 3 εγινε 8 ... Πιο πολυ μοιαζει γεννημεμη το 1943 παρα το 1948
 
bambinella 100 είπε:
Πως ειμαστε βεβαιοι γι' αυτο;
Ειμαστε βεβαιοι γιατι το ypes που μας εχει ολους φακελωμενους δινει τις πραγματικες ημερομηνιες γεννησης γιατι ειναι τα επισημα στοιχεια οσων ψηφιζουμε και ειναι απο πραγματικα επισημα εγγραφα.

Κόρκος & Μπίρλας είπε:
Αν παρατηρησετε καλυτερα το ετος 1948 το "8" μου μοιαζει με παραποιημενο "3" Φαινεται πως καποιος εβαλε "χερι" και το 3 εγινε 8 ... Πιο πολυ μοιαζει γεννημεμη το 1943 παρα το 1948
Εχεις δικιο φαινεται καθαρα οτι εχει περαστει απο πανω αλλο νουμερο το 8 για να αλλαξει.Φαινεται η διορθωση κανει μπαμ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vanessa είπε:
Ειμαστε βεβαιοι γιατι το ypes που μας εχει ολους φακελωμενους δινει τις πραγματικες ημερομηνιες γεννησης γιατι ειναι τα επισημα στοιχεια οσων ψηφιζουμε και ειναι απο πραγματικα επισημα εγγραφα.
Αρα με αυτη τη λογικη η Καραγιαννη ηταν 17 οταν επαιξε στην Αγνωστο το 1956.

Με την ιδια λογικη μπορουμε να μαθουμε τις ηλικιες ολων των καλλιτεχνων (και μη).

Συνεχιζω να διατηρω επιφυλαξεις. Η Καραγιαννη φαινεται αρκετα μεγαλυτερη στην ταινια και το οτι μεσω Υπ. Εσωτερικων εχουμε τη δυνατοτητα να ξερουμε ποτε γεννηθηκε ο οποιοσδηποτε αρκει να γνωριζουμε το ονοματεπωνυμο του, με βαζει σε διαφορων ειδων σκεψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Η Καραγιαννη φαινεται αρκετα μεγαλυτερη στην ταινια και το οτι μεσω Υπ. Εσωτερικων εχουμε τη δυνατοτητα να ξερουμε ποτε γεννηθηκε ο οποιοσδηποτε αρκει να γνωριζουμε το ονοματεπωνυμο του, με βαζει σε διαφορων ειδων σκεψεις.
Βασικά απαιτείται ονοματεπώνυμο,όχι ονόματα όμως μας φωνάζουν, π.χ. όχι Νίκος αλλά Νικόλαος με ότι αυτό συνεπάγεται, ημερομηνία γέννησης και όνομα πατρός. Έτσι ξέροντας το ονομ/νο και το όνομα πατρος, παίζεις με την ηλικία και...Bingo!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα