Ημέρα του Αγ.Βαλεντίνου

Μεγαλώσαμε και με αυτήν την κουλτούρα τι να γίνει, υπάρχουν επεισόδια από το μικρό σπίτι στο λιβάδι για Χάλοουϊν πχ. Μήπως και στα Χριστούγεννα δεν έχουμε πολλές δυτικές επιρροές;
 
Live! Πατήστε play και αφήστε το να παίζει παλιά τραγουδάκια! όλη μέρα live έχει! :)

 
Aκουγοτανε από όλους τους σταθμούς κάθε τέτοια μέρα . Το έχω συνδέσει όπως και τραγούδια του Παριου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η 4 Ιουλίου είναι εθνική εορτή, όχι θρησκευτική. Οι έλληνες γιορτάζουμε την ανεξαρτησία των ΗΠων

Άσχετο, αλλα εδώ λέγεται πια συνήθως "Valentine's Day" χωρίς το St. Κάτι δεν πάει καλά με τον άγιο, αφού μέχρι κι ο Πάπας είναι του ναι μεν αλλά. Τον υποβιβάσανε σε χαμηλότερη κατηγορία αγίων, αλλά δεν καταλαβαίνω αυτά τα γραφειοκρατικά της αγιοσύνης κι έτσι δεν ξέρω αν υπαινίσσεται ότι ήταν ψιλοανύπαρκτος. Η wikipedia λέει ΄τι "πολλές" ορθόδοξες εκκλησίες τον γιορτάζουν 6 Ιουλίου (όχι 4 :) ) αλλά σε ελληνικά συναξάρια δεν τον έχουν. Δεν καταλαβαίνω, οι άγιοι πριν το σχίσμα δεν είναι κοινοί για καθολικούς κι ορθόδοξους?
 
Δεν ξέρω πχ.τον Άγιο Νικόλαο οι δυτικοί τον έχουν για santa Claus, εμείς έχουμε τον Άγιο Βασίλειο. Ο άγιος Πατρίκιος πάλι δεν γιορτάζεται στην Αμερική μόνο στην Ιρλανδία.
 
Είναι πολύ πετυχημένο! Κάντε ένα κόπο να το δείτε μέχρι το τέλος..

 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω πχ.τον Άγιο Νικόλαο οι δυτικοί τον έχουν για santa Claus, εμείς έχουμε τον Άγιο Βασίλειο. Ο άγιος Πατρίκιος πάλι δεν γιορτάζεται στην Αμερική μόνο στην Ιρλανδία.
Πώς δεν γιορτάζεται στην Αμερική ο Πατρίκιος? To St. Patrick's Day γίνονται παρελάσεις και μετά πάνε σε μπαρ και γίνονται φέσι με πράσινη μπύρα. Όχι οικολογική, μπογιατισμένη πράσινη.
 
Πώς δεν γιορτάζεται στην Αμερική ο Πατρίκιος? To St. Patrick's Day γίνονται παρελάσεις και μετά πάνε σε μπαρ και γίνονται φέσι με πράσινη μπύρα. Όχι οικολογική, μπογιατισμένη πράσινη.
Είπαμε να βγεις να πιεις μια μπύρα για το καλό ,να φορεσεις και το πράσινο καπέλο όχι να γίνεις φεσι:beer:οι υπερβολές δεν είναι ποτέ ωραίες πχ.και στο καρναβάλι. Παν μέτρον άριστον. Όσο για τους Αγίους που λες πριν το σχίσμα είχαμε ακριβώς τους ίδιους αγίους, ανατολική και δυτική εκκλησία. Πχ.και οι δυτικοί έχουν τον άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο , τον άγιο Αθανάσιο κτλ.τωρα και τον Άγιο Αυγουστίνο καθολικός άγιος τον έχουμε και μεις νομίζω. Τον άγιο Πατρίκιο τον έχουμε και μεις οι ορθόδοξοι. Και κοντάκιον υπάρχει
 
Τελευταία επεξεργασία:
το τραγούδι που ακούγεται...
Άντζελα Ζήλεια - Εσύ κι εγώ(1959)
Στίχοι: Γιώργος Γιαννακόπουλος, Μουσική: Τάκης Μωράκης
Από την ταινία « Ο θησαυρός του μακαρίτη » του 1959, σε σκηνοθεσία του Νίκου Τσιφόρου .
Το παραπάνω έχει αναρτηθέι και στην ενότητα "Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες"
 
Στις 13 Φεβρουαρίου η Εκκλησία μας εορτάζει την ιερή μνήμη δύο σημαντικών αγίων της αποστολικής εποχής, του Ακύλα και της Πρίσκιλλας. Οι δύο αυτοί ιεροί σύζυγοι αποτελούν για την Ορθόδοξη Εκκλησία μας την αληθινή εκδοχή του ανύπαρκτου και εμπορικού «αγίου Βαλεντίνου». Ο μακαριστός αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος είχε προτείνει να αντικατασταθεί με αυτή η φερμένη από την κακόδοξη «χριστιανική» Δύση «εορτή των ερωτευμένων».
 
Η wikipedia λέει ΄τι "πολλές" ορθόδοξες εκκλησίες τον γιορτάζουν 6 Ιουλίου (όχι 4 :) ) αλλά σε ελληνικά συναξάρια δεν τον έχουν. Δεν καταλαβαίνω, οι άγιοι πριν το σχίσμα δεν είναι κοινοί για καθολικούς κι ορθόδοξους?
Το μυστήριο λύθηκε! Είναι ο Άγιος Ουαλεντίνος, αλλά σύμφωνα με το saints.gr δεν γιορτάζει 6 Ιουλίου αλλά κανονικα 14 Φεβρουαρίου, και μάλιστα είναι δύο.

1. Ο Άγιος Ουαλεντίνος ήταν Πρεσβύτερος και μαρτύρησε στη Ρώμη επί αυτοκράτορα Κλαυδίου (41 - 54 μ.Χ.).
Δεν μας κάνει αυτός, είναι πολύ παλιός.

2. Ο Άγιος Ουαλεντίνος ήταν Επίσκοπος της πόλεως Τέρνι και μαρτύρησε στη Ρώμη.
Αυτός είναι ο ερωτιάρης. Αλλά διαβάζω ότι Valentinus was later arrested again for continuing to evangelize and was sent to the prefect of Rome, to the emperor Claudius Gothicus (Claudius II)
και Marcus Aurelius Claudius "Gothicus" (10 May 214 – January/April 270), also known as Claudius II, was Roman emperor from 268 to 270.

Οπότε μάλλον και ο νούμερο 1 ήταν ο ίδιος κι ο συναξαριστής έμπλεξε τους Κλαυδίους του, γιατί πόσο πια περίεργη σύμπτωση θα ήταν κάθε Κλαύδιος να εκτελεί κι από έναν Βαλεντίνο στις 14 Φεβρουαρίου? Άσε που ο Κλαύδιος ο Α', αν και είχε πολύ κακό γούστο στην επιλογή συζύγων, γενικά ήταν ήπιος και μετριοπαθής.
 
Το μυστήριο λύθηκε! Είναι ο Άγιος Ουαλεντίνος, αλλά σύμφωνα με το saints.gr δεν γιορτάζει 6 Ιουλίου αλλά κανονικα 14 Φεβρουαρίου, και μάλιστα είναι δύο.

1. Ο Άγιος Ουαλεντίνος ήταν Πρεσβύτερος και μαρτύρησε στη Ρώμη επί αυτοκράτορα Κλαυδίου (41 - 54 μ.Χ.).
Δεν μας κάνει αυτός, είναι πολύ παλιός.

2. Ο Άγιος Ουαλεντίνος ήταν Επίσκοπος της πόλεως Τέρνι και μαρτύρησε στη Ρώμη.
Αυτός είναι ο ερωτιάρης. Αλλά διαβάζω ότι Valentinus was later arrested again for continuing to evangelize and was sent to the prefect of Rome, to the emperor Claudius Gothicus (Claudius II)
και Marcus Aurelius Claudius "Gothicus" (10 May 214 – January/April 270), also known as Claudius II, was Roman emperor from 268 to 270.

Οπότε μάλλον και ο νούμερο 1 ήταν ο ίδιος κι ο συναξαριστής έμπλεξε τους Κλαυδίους του, γιατί πόσο πια περίεργη σύμπτωση θα ήταν κάθε Κλαύδιος να εκτελεί κι από έναν Βαλεντίνο στις 14 Φεβρουαρίου? Άσε που ο Κλαύδιος ο Α', αν και είχε πολύ κακό γούστο στην επιλογή συζύγων, γενικά ήταν ήπιος και μετριοπαθής.
Elephantas μην το ψάχνεις εορτάζαμε και μεις αγίους της Δυτικής εκκλησίας πριν το σχίσμα. Μπορεί να είναι ο ιδιος . Εγώ παιδάκι νόμιζα πως η Βαλεντίνα και ο Βαλεντίνος τις 14 Φλεβάρη γιόρταζαν.
 
Πίσω
Μπλουζα