Ηρακλής - Hercules: The Legendary Journeys (TV Series 1995-1999)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Τη σειρά αυτή την έβλεπα φανατικά, αν και πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά χάλασε πολύ. Αρχικά προσπαθούσε κάπως να συμβαδίσει με την ελληνική μυθολογία, και ήταν γενικά και πιο σοβαρή, μετά όμως ξέφυγε, και οι ιστορίες δεν είχαν καμία σχέση με τον Ηρακλή της μυθολογίας, ενώ το παράκαναν και με το χιούμορ, τόσο που κάποιες στιγμές ένιωθα ότι βλέπω κωμωδία. Παρ'όλα αυτά την έβλεπα σταθερά, και πάντα με τραβούσε πολύ περισσότερο από το spin-off της, τη Ζήνα, αν και η δεύτερη έκανε γενικά μεγαλύτερη επιτυχία. Πριν γίνει ή σειρά του '95, το '94 προβλήθηκαν πέντε τηλεταινίες με τον Kevin Sorbo στον γνωστό του ρόλο του Ηρακλή, οι οποίες ακολουθούσαν αρκετά τη μυθολογία και ήταν αρκετά καλές κατά τη γνώμη μου. Αυτές ήταν με τη σειρά οι "Hercules and the Amazon Women", "Hercules and the Lost Kingdom", "Hercules and the Circle of Fire", "Hercules in the Underworld", "Hercules in the Maze of the Minotaur". Στις τηλεταινίες αυτές βλέπουμε και τον Anthony Quinn στο ρόλο του Δία, ενώ στη σειρά αντικαταστάθηκε από άλλους, για μένα όμως ήταν ο καλύτερος σ'αυτό το ρόλο. Δεν θυμάμαι αν η ελληνική τηλεόραση είχε δείξει όλες τις τηλεταινίες τότε, αλλά σίγουρα είχε δείξει τις περισσότερες. Προβάλλονταν από το Star, όπως και η σειρά που ακολούθησε, αλλά όπως και η Ζήνα άλλωστε. Πρώτα βράδυ κατά τις εννιά, κι έπειτα επαναλήψεις σε διάφορες ώρες, κυρίως μεσημέρια. Τα γυρίσματα έγιναν στη Νέα Ζηλανδία και η σειρά είχε έξι κύκλους. Κανονικά θα συνέχιζε κι άλλο, αλλά ο έκτος κύκλος τερματίστηκε μετά από οχτώ επεισόδια, όταν ο Sorbo αρνήθηκε να ανανεώσει το συμβόλαιό του για άλλα τρία χρόνια. Ο συγκεκριμένος ήταν φυσικά πολύ κατάλληλος γι'αυτόν τον ρόλο, και η ερμηνεία του γενικά ήταν αρκετά καλή κατά τη γνώμη μου. Θυμάμαι τότε να αρέσει σε πολλές γυναίκες, εγώ βέβαια προτιμούσα χίλιες φορές τον "κακό" Θεό Άρη :p Ο Kevin Smith ήταν και πολύ γοητευτικός και πολύ ταλαντούχος στο ρόλο του Θεού του πολέμου, και εμφανιζόταν και στη Ζήνα και στον Ηρακλή. Ήταν πραγματικά πολύ κρίμα που χάθηκε πρόωρα, όταν το 2002 τραυματίστηκε θανάσιμα μετά τα γυρίσματα ταινίας. Η σειρά είχε και πολλά κωμικά στοιχεία, όπως ανέφερα και πριν, με βασικό τον Michael Hurst στο ρόλο του πολύτιμου σύντροφου του Ηρακλή Ιόλαου. Ο Hurst πραγματικά επιδείκνυε ένα φοβερό κωμικό ταλέντο, και ήταν από τους αγαπημένους μου. Μία χαρακτηριστική τακτική στις μάχες που έδιναν μαζί Ηρακλής και Ιόλαος, ήταν οι "Θερμοπύλες" όπως την είχαν ονομάσει, όπου ο Ηρακλής σήκωνε και στριφογύριζε τον Ιόλαο, του οποίου τα πόδια χτυπούσαν και τσάκιζαν τα πρόσωπα των αντιπάλων. :) Κωμικοί και αρκετά πετυχημένοι στους ρόλους τους ήταν και ο Bruce Campbell στο ρόλο του ληστή Αυτόλυκου, καθώς και ο Robert Trebor στο ρόλο του έμπορου Σαλμόνιους. Οι ίδιοι οι Campbell, Hurst, αλλά και ο Sorbo, σκηνοθέτησαν κάποια επεισόδια. Από τα αγαπημένα μου σημεία της σειράς ήταν όταν φαινόταν η παρουσία της Θεάς Ήρας, αιώνιου εχθρού του Ηρακλή, και ακουγόνταν το εφέ σαν κράξιμο παγωνιού, συνοδευόμενο από ένα ζευγάρι μάτια με φτερά παγωνιού τριγύρω, μιας και το παγώνι ήταν το σύμβολό της.

Δεν βρήκα intro της σειράς, αυτό είναι το intro των τηλεταινιών, το οποίο έχει αρκετά κοινά με αυτό της σειράς που ακολούθησε:

 
Πρεπει να ειχα δει καποιες απο τις ταινιες στο STAR αφου θυμαμαι τον Αντονυ Κουιν στο ρολο του Δια. Ηταν οντως πολυ καλος. Απο εκει κι επειτα δεν ασχοληθηκα αλλο αν και για την εποχη του ειχε πολυ καλα εφε. Μια φορα κανοντας ζαπινγκ επεσα σε ενα επεισοδιο οπου ο Σορμπο παριστανε τον ταυρομαχο με παραδοσιακη σπανιολικη φορεσια και ηθελα να σπασω το κεφαλι μου στον τοιχο. Δεν ηξερα οτι ο ηθοποιος οπου ενσαρκωσε τον Αρη ειχε τετοιο τραγικο τελος. Κριμα... Αν θυμαμαι καλα πρωταγωνιστικο ρολο στη σειρα ειχε και ο αδερφος του Sam Raimi (Evil Dead/Darkman/Spiderman)
 
Με όλο το σεβασμό, αλλά πώς είναι δυνατόν ταινία με τίτλο "Hercules in the Maze of the Minotaur" να ακολουθεί αρκετά τη μυθολογία? Ο Ηρακλής πήγε στην Κρήτη για να πιάσει τον μπαμπά του Μινώταυρου, δηλαδή τον ταύρο που είχε στείλει για να δοκιμάσει τον Μίνωα ο Ποσειδώνας (η μαμά του Μινώταυρου ήταν η Πασιφάη και η προξενήτρα που έκανε το συνοικέσιο τεχνικά εφικτό ήταν ο Δαίδαλος, θυμίζω σε όσους έμαθαν τη μυθολογία τους λογοκριμένη), αλλά Μινώταυρος και Λαβύρινθος δεν υπήρχαν ακόμη ή αν υπήρχαν δεν ασχολήθηκε μαζί τους ο Ηρακλής, τον ταύρο του είχε ζητήσει ο Ευρυσθέας.

Και ο Σόρμπο, μια χαρα παιδί κατα τ' άλλα και πετυχημένος μοντέλος, δεν ταίριαζε καθόλου για Ηρακλής. Φταίει βέβαια και η προπαγάνδα των Αθηναίων που θέλανε να προβάλουν τον δικό τους Θησέα (που σε σύγκριση με τον Δωριέα Ηρακλή ήταν παρακατιανός ήρωας αλλά είχε καλύτερες δημόσιες σχέσεις) αλλά η στάνταρ εικόνα του Ηρακλή ήταν ένας μπούφος με τεράστια μούσκουλα. Αυτή την εικόνα άλλωστε χρησμοποίησε και το Χόλλυγουντ στις παλιότερες ταινίες στις οποίες πάντα τον Ηρακλή τον έκανε ένας φουσκωτός.
 
Τωρα θυμηθηκα πως ο Σορμπο ειχε παιξει στην ταινια ''Kull'' η οποια πηγε απατη. Θα συμφωνησω με τον elephadas πολυς κοσμος ειχε ξενερωσει με τον ιστορικο-μυθολογικο αχταρμα που μας παρουσιασαν οι αμερικανοι. Αν και υπηρχαν αμετρητες καλτ παραγωγες με τους ηρωες μας, εδω οι πιο πολυ φιλοι η εχθροι της σειρας στα μεσα των 90ς περιμεναν μια πιο προσεγμενη παραγωγη.
 
elephadas είπε:
Με όλο το σεβασμό, αλλά πώς είναι δυνατόν ταινία με τίτλο "Hercules in the Maze of the Minotaur" να ακολουθεί αρκετά τη μυθολογία? Ο Ηρακλής πήγε στην Κρήτη για να πιάσει τον μπαμπά του Μινώταυρου, δηλαδή τον ταύρο που είχε στείλει για να δοκιμάσει τον Μίνωα ο Ποσειδώνας (η μαμά του Μινώταυρου ήταν η Πασιφάη και η προξενήτρα που έκανε το συνοικέσιο τεχνικά εφικτό ήταν ο Δαίδαλος, θυμίζω σε όσους έμαθαν τη μυθολογία τους λογοκριμένη), αλλά Μινώταυρος και Λαβύρινθος δεν υπήρχαν ακόμη ή αν υπήρχαν δεν ασχολήθηκε μαζί τους ο Ηρακλής, τον ταύρο του είχε ζητήσει ο Ευρυσθέας.
Και ο Σόρμπο, μια χαρα παιδί κατα τ' άλλα και πετυχημένος μοντέλος, δεν ταίριαζε καθόλου για Ηρακλής. Φταίει βέβαια και η προπαγάνδα των Αθηναίων που θέλανε να προβάλουν τον δικό τους Θησέα (που σε σύγκριση με τον Δωριέα Ηρακλή ήταν παρακατιανός ήρωας αλλά είχε καλύτερες δημόσιες σχέσεις) αλλά η στάνταρ εικόνα του Ηρακλή ήταν ένας μπούφος με τεράστια μούσκουλα. Αυτή την εικόνα άλλωστε χρησμοποίησε και το Χόλλυγουντ στις παλιότερες ταινίες στις οποίες πάντα τον Ηρακλή τον έκανε ένας φουσκωτός.
Ε, τι ψάχνεις κι εσύ τώρα; :p Εννοείται ότι το κλίμα ήταν καθαρά Χολυγουντιανό και δεν θύμιζε τον Έλληνα Ηρακλή, εδώ που τα λέμε αν δει κάποιος ειδικά τα μεταγενέστερα επεισόδια και δεν ακούσει το όνομα Ηρακλής δεν θα καταλάβει καν ότι αναφέρονται στην Αρχαία Ελλάδα. Και είπα ότι προσπαθούν να ακολουθήσουν τη μυθολογία αρχικά, εννοώντας σε σύγκριση με το χάος που ακολουθεί αργότερα, αν θέλουμε να είμαστε πιο αυστηροί εννοείται ότι τα σφάλματα δεν έχουν τελειωμό. Εμένα μου άρεσε αυτή η σειρά γι'αυτό που έβλεπα και περνούσα απλά καλά, δεν έμπαινα καν στον κόπο να συγκρίνω με τη μυθολογία και το ίδιο προτείνω και σε σένα Ελέφαντα, γιατί δεν θα βρεις άκρη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι και εδώ όπως και γενικά σε ένα βιβλίο/σειρά/ταινία πρώτα αποφασίζει κάποιος αν του αρέσει και μετά πάει να το δικαιολογήσει. Και εμένα δεν μου άρεσε αυτή η σειρά και προέβαλλα σαν δικαιολογία το ότι σφάζει την ελληνική μυθολογία αλλά όταν έχω δει (και μου άρεσαν) άπειρες ιταλικές χλαμύδες με Ιταλούς (και Αμερικανούς που έκαναν το αγροτικό τους στην Ιταλία) μποντιμπιλντεράδες να ερμηνεύουν τον Ηρακλή (ή τον Μασίστα ή τον Σαμψών, συχνά δε στην ίδια ταινία άλλαζε ο τίτλος και ο Σαμψών τσουπ γινόταν Ηρακλής) ή τους πιο πρόσφατους 300 το θέμα τις πιστότητας στα γεγονότα δεν μου φαίνεται αντικειμενικά επαρκές επιχείρημα (για την δικιά μου περίπτωση) απλά δεν μου άρεσε. Στα άλλα επικά (κινηματογραφικά) κατορθώματα του Σόρμπο πέρα από τον Καλ του (που αν και βασισμένος σε ήρωα του Ρ. Ε. Χάουαρντ, δημιουργού του Κόναν βγάζει μάτι με την προχειρότητα της παραγωγής κάνοντας ακόμα και τον πιο πρόσφατο Κόναν να μοιάζει με αριστούργημα) να προσθέσω το Σπαρτιάτες για κλάματα (Meet the Spartans) παρωδία των 300 με που δεν βλέπεται αν είσαι νηφάλιος με τίποτα (ο ίδιος ερμηνεύει το δεξί χέρι του Λεωνίδα) και το τουριστικό Kings of Miconos στον ρόλο του Ιταλοαμερικάνου που ζει στην Μύκονο (νομίζω. είχα την χαρά να μην έχω την χαρά να την δω ολόκληρη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Σόρμπο έκανε και τον νταή στην γνωστή διαφήμιση, όπου έχυνε το ουίσκι μπροστά στον μπάρμαν, λέγοντας του το περίφημο This ain't Jim Beam!
 
Aμα κατσουμε να αναλυσουμε την μυθολογια ωστε να βρουμε αν αυτα που γινονται στης ταινιες και στης σειρες ειναι οπως τα πραγματικα γεγονοτα τοτε καλητερα να μην ασχοληθουμε μαυτα γιατι δεν θα δουμε απολυτως τιποτα.Εμενα μαρεσε ο ηρακλης κυριως την εποχη που δεν μπορουσαμε μεσω ιντερνετ να εχουμε ολα τα επεισοδια αποθηκευμενα σε καποιον σκληρο δισκο και περιμενα πως και πως να ρθει η ωρα για να δω καποιο επεισοδιο γιατι το εβλεπα ευχαριστα και περνουσα καλα.Δεν θα πω πως ειναι και η αγαπημενη μου σειρα αλλα ακομα και σημερα ψηνομαι να αρχισω απο την αρχη ολους τους κυκλους.
 
Δεν έχω κατ' αρχήν πρόβλημα με την κατακρεούργηση της μυθολογίας. Εδώ την ιστορία δεν σέβονται, που υποτίθεται αναφέρεται σε πραγματικά γεγονότα, τα παραμυθάκια της μυθολογίας θα σεβαστούν? Άλλωστε και οι αρχαίοι τραγικοί, για παράδειγμα, δεν ακολουθούσαν τη "στάνταρ" μυθολογία παρά μόνο όταν τους βόλευε. Όπως και οι μεταγενέστεροι συγγραφείς, από Σέξπιρ και Ρακίνα μέχρι Ζαν Ανούιγ και Κοκτώ.

Απλώς επειδή μου αρέσει πολύ η μυθολογία και έχω διαβάσει πολλά σχετικά έργα και θυμάμαι τους μύθους δεν μπορώ να αντέξω αυτές τις σειρές γιατί κάθε φορά που έχουν μια κοτσάνα (π.χ. χρησιμοποιώντας ονόματα από τη μυθολογία για άσχετα πρόσωπα) μου έρχεται να γκαρίξω.
 
Ηρακλεας.....τι σειρα και αυτη!!! :D

Θυμαμαι με ειχε ξενισει η ολη εικονα του οταν την ειχα πρωτοδει... :xm:

Ηρακλης με μακρυ μαλλι,χωρις ιδιαιτερα μπρατσα,δερματινο παντελονι,αμανικο μπλουζακι με ανοιγμα να φαινεται το "δασος"..... :eek:

Ειχα παθει ενα κατιτις ο χριστιανος.... :precry:

Ευτυχως ομως η ολη εικονα ξεχαστηκε γρηγορα οταν σε καποια επεισοδια - στον 1ο κυκλο αν θυμαμαι καλα - εκανε τους γνωστους αθλους

και αντιμετωπιζε γνωριμους απο την μυθολογια/ιστορια χαρακτηρες. :)

Απο τον δευτερο κυκλο - νομιζω - καπου χαθηκε η μπαλα και ηταν αλλου για αλλου. :eek:

Ομως παρολα αυτα βλεποταν ευχαριστα η σειρα. :cool:

perlastar είπε:
Δεν βρήκα intro της σειράς, αυτό είναι το intro των τηλεταινιών, το οποίο έχει αρκετά κοινά με αυτό της σειράς που ακολούθησε:
Το βρηκα αλλα ειναι στα Ιταλικα..... #)

Ομως καμια σχεση το intro της σειρας με των τηλεταινιων!!!! :nono:

Hercules 1


+1:thumbup:
 
Καλά, από ενδυματολογική άποψη δεν θα με παραξένευε ότι και να φορούσαν στον Ηρακλή, διότι μέχρι τραβεστί τον έκανε η Ομφάλη, στο δερμάτινο θα κώλωνε? Κι όσο για το μαλλάκι, ο Όμηρος πάντα κολλάει το "καρηκομόωντες" δίπλα στο "Αχαιοί" άρα δεν αποκλείεται κι ο Ηρακλης να είχε μπουκλίτσες (ο Ρουβάς τον παίζει κουρεμένος?)
 
Χαχα!! Τραγικες σειρες αυτο και η Ζηνα, αποσπασματικα η σε ζαπινγκ και αν αντεχα να δω 30 δδευτερολεπτα!

Τιποτα σ αυτα δε νου αρεσαν ποτε, ουτε οι ηθοποιοι, ουτε οι τραβηγμενες απο τα μαλλια υποθεσεις, ουτε το κρυο χιουμορ, ουτε η ηθοποιια τους ο θεος να την εκανε, ουτε...... τεσπα, αστο, τι να λεμε τωρα!!!
 
Εμενα παλι' μ'αρεσαν, και ειδικα οι ταινιες του Ηρακλη, που νομιζω δεν τις εδειξαν ολες στην Ελλαδα.

Ειχα ενθουσιαστει. Θυμομουν και τον παλιο Ηρακλη (με τον Στιβ Ριβς) που και εκει παρακολουθουσα φανατικα.

Οι πρωτοι κυκλοι ηταν πολυ ωραιοι. Θα συμφωνησω οτι στην συνεχεια χαθηκε η μπαλα και αρχισα να αραιωνω και εγω
 
Ο Ηρακλης ξεκινησε με τις τηλεταινιες απο το Σταρ, με πρωτη τον "Κυκλο της Φωτιας". Απο αυτες που ανεφερε η Περλα πρεπει να εχουν παιχτει ολες αν και δεν ειμαι σιγουρος για το Underworld. Αν μη τι αλλο παθαινα κολημα με την επικη, θριαμβευτικη, φανφαρώδη μουσικη :hurrah: Οι πρωτες αντιδρασεις και σχολια μεταξυ συμμαθητων, ξαδελφιων κλπ ειναι φυσικα το ποσο ο Ηρακλης ηταν Ηρακλης, και ποσο ακυρα η οχι ηταν αυτα που βλεπαμε (παντα με βαση οσα ξεραμε απο μυθολογια). :D

Οταν ειδαμε ολες τις τηλεταινιες, το Σταρ αρχισε να προβαλλει τη σειρα, οποτε τοτε μονο καταλαβαμε οτι ηταν μερος μιας μεγαλυτερης συνωμοσιας. ;) Ηταν σαφες οτι η σειρα δεν ηταν μυθολογικη, αλλα καθαρα fantasy, μονο που αντι για καποια φαντασιακη εκδοχη της Β. Ευρωπης με δρακους, μαγους, νανους και τρολλ, ηταν μια φαντασιακη εκδοχη της Ελλαδας με θεους, ημιθεους, τιτανες, γοργονες, κενταυρους κλπ. Οι χαρακτηρες αντι να εχουν γερμανοκελτιζοντα ονοματα οπως Κοναν ή Σλέιν, ειχαν Ελληνικα ή έστω ελληνόμορφα ονοματα οπως Αυτολυκος ή Σαλμόνιος. Ολα καλα για μενα ως εδω :) Ενα καλο της σειρας ηταν οτι ειχε πολυ θεαματικες ποζεριες, οπως πχ ο Ηρακλης να πιανει σπαθια ή βελη στον αερα, αλλα και αρκετα ωραια για την εποχη (και για τηλεοραση) CGI.

Συντομα ομως κουρασε, αφου η σειρα πλεον εδινε την εντυπωση αρπαχτης, χωρις καποιο σεβασμο στη μυθολογια ή εστω σε μυθοπλασια, με ακυρα ιστορικα και μυθολογικα στοιχεια να ξεπεταγονται εδω κι εκει, με "στοκ" στολες και σκηνικα που δεν παρεπεμπαν ουτε σε Ελλαδα, ουτε σε μεσαιωνα, ουτε σε fantasy, και με τελειως κλισε χαρακτηρες και σεναρια. :sleep: Νομιζω την ιδια αντιμετωπιση ειχε και απο το σταθμο, αφου ενω ξεκινησε σε prime time ωρες, τελικα τοποθετηθηκε σε μεσημεριανες ωρες, και τη βλεπαμε οταν δεν ειχαμε κατι καλυτερο να κανουμε. Οι τηλεταινιες βεβαια επαιζαν σε ακυρες φασεις, προφανως οταν ο σταθμος δεν ειχε κατι αλλο να δειξει. Δε νομιζω να προβλημθηκαν ολες οι σεζον στην Ελλαδα.

Επισης μη ξεχναμε και το franchise της σειρας, με μια σειρα κομικς που κυκλοφορησαν απο τη Modern Times (τη θυγατρικη του Σταρ), αυτοκολητα και αν δεν κανω λαθος, και κουκλακια.

90ς καλτίλα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το ποστ σου Rakeesh, και συμφωνώ με όλα όσα λες. Για τις τηλεταινίες, κι εγώ τείνω να πιστέψω ότι τελικά πρέπει να τις είχε δείξει όλες. Πάντως το Underworld που ανέφερες, είμαι σίγουρη ότι το είχε δείξει, με θυμάμαι να το βλέπω και ήταν από αυτές που μου άρεσε περισσότερο, ως πιο σκοτεινή.
 
Δεν παρακολούθησα ποτέ την συγκεκριμένη σειρά. Γενικά εκείνη την εποχή δεν έβλεπα τόσο πολύ τηλεόραση.
 
θυμαμαι τη σειρα αυτη, δεν την παρακολουθουσα φανατικα, απλα μου αρεσε σαν αντρας ο Ηρακλης! :flower:
 
Γνωρίζει κανείς ποια χρονιά ξεκίνησε να προβάλλεται στο Star η συγκεκριμένη σειρά; 
 
Αν οχι το 96, πιθανον αργα 95
 
Πίσω
Μπλουζα