Η Αθήνα στα 80ς μέσα από φωτογραφίες

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
147
Εδώ κι αρκετό καιρό σκεφτόμουν ότι θα ήταν ωραίο να συλλέγαμε φωτογραφικό υλικό της Αθήνας της δεκαετίας του 80 (και 90 γιατί όχι).

Δυστυχώς δεν διαθέτω κάτι για να ξεκινήσω εγώ, έτσι ζητώ από τα υπόλοιπα μέλη αν θέλουν να βάλουν εδώ το υλικό που έχει ο καθένας.

Κάθε είδους φωτογραφία, ακόμα και εισόδου από ντισκοτέκ σε προάστιο μέχρι και συνοικιακού ψιλικατζίδικου, μπορεί να φανεί χρήσιμη πιστεύω.

Let the nostalgia begin...
 
Μερικές φωτογραφίες που έφτασαν στα χέρια μου (δυστυχώς δεν θυμάμαι πηγή). Τα σχόλια εντός των φωτογραφιών δικά μου.

patision1.jpg




agia dynami.jpg




lykavittos.jpg




panormou.jpg





mihalako.jpg
 
Ουτε εγω εχω δυστυχως καποιο υλικο αλλα βρηκα αυτες!!

1960%2Bathenes.jpg


cebccebfcebdceb1cf83cf84ceb7cf81ceaccebaceb9-70-300-x-157.jpg


122463-ATHINAS+%26+EVRIPIDOU.jpg
 
Θα προτεινα να ανεβαζαμε δικες μας φωτο με δικη μας περιγραφη.

Αν καποιος δεν θελει να φαινονται προσωπα (πχ στις οικογενειακες του φωτογραφιες) μπορει να κανει ρετους ή να ζητησει τη βοηθεια μας να κανουμε εμεις τις καλυψεις.

Προσωπικα το βρισκω εξαιρετικη ιδεα!
 
παιδια,πολυ καλες οι φωτο ειδικα της αρεταρας!

αλλα δεν ειναι 80ς..στις 2 πρωτες βλεπουμε τα μπλε λεωφορεια και μαλιστα τα "αρχαια"με τις καμπυλες.

απο αρχες 80ς ,ειχαν αντικατασταθει με τα.."θαλασσι"

στην τριτη βλεπουμε αμ.πρεσβεια,αλλα δεν υπαρχει "σηκωμενο"το μεγαρο,αρα προ 80..

τα προβατα στην πανορμου αδυνατω να τα χρονολογησω,καθως σχετικα προσφατα εβλεπες σε γαλατσι,χαλανδρι κ.α.

οσο για την τελευταια με τα αλογα,της "βασιλικης φουρας" ειναι σιγουρα μεχρι 74 ,το αργοτερο,καθως καπου τοτε σταματησε αυτο το θεαμα στη Μιχαλακοπουλου,οταν τα πηγαιναν για "μαντρωμα"στο Γουδι..!

αν το ανοιγαμε λιγο το θεμα(φωτο 60-80ς)θα μασταν σουπερ..
 
Πρόβατα είχα πετύχει στο κέντρο σε μικρή ηλικία, τέλη δεκαετίας 80. Το θυμάμαι έντονα γιατί μου είχε κάνει εντύπωση. Πρόσφατα (το 2006) είχα πετύχει πρόβατα στο Μαρούσι απέναντι από τον ΟΤΕ!

Πολύ καλές οι φωτογραφίες αλλά οι παρατηρήσεις του don dokken σωστότατες.

Πάντως είμαι σίγουρος πως θα βρεθεί πολύ υλικό στα ντουλάπια των συνφορουμιτών... ακόμα και αν πρόκειται για αρνητικά, μπορώ να βοηθήσω όταν κατέβω Ελλάδα (έχω ειδικό scanner).
 
don dokken είπε:
αλλα δεν ειναι 80ς..αν το ανοιγαμε λιγο το θεμα(φωτο 60-80ς)θα μασταν σουπερ..
Θα συμφωνήσω με τον φίλο don dokken, φυσικά και γνωρίζω ότι δεν είναι '80s και ότι χρειάζεται χρονική επέκταση το θέμα. Δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται η αναφορά σε ταινίες της περιόδου, εν πάσει περιπτώσει θα αναφέρω και 3 snapshots από τους "Απέναντι" (1981). Οι δύο της περιοχής Μοναστηρακίου συνοδεύονταν με μουσικό χαλί το γνωστό "Η μάνα η Τούρκα".

jolly1.jpg





monastiraki.jpg




monastiraki2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αθήνα στα καλύτερά της...
 
Μου κάνει φοβερή εντύπωση η 2η φωτογραφία. Δεν καταλαβαινω το σημειο της, και πως γινεται να υπαρχει ΤΟΣΟΣ πολυ κοσμος; :eek: κομπάρσοι είναι όλοι αυτοί, ή περαστικοί;
 
Και από ταινίες φυσικά, οποιοδήποτε υλικό είναι χρήσιμο (αρκεί να αναφέρεται η πηγή και να υπάρχει περιγραφή)... γνωρίζεις που περίπου ήταν αυτό το burgerάδικο;
 
Rakeesh είπε:
Μου κάνει φοβερή εντύπωση η 2η φωτογραφία. Δεν καταλαβαινω το σημειο της, και πως γινεται να υπαρχει ΤΟΣΟΣ πολυ κοσμος; :eek: κομπάρσοι είναι όλοι αυτοί, ή περαστικοί;
Δεν νομίζω να είναι κομπάρσοι άλλωστε το μέρος ως γνωστόν είναι πολυσύχναστο και σήμερα.
 
κομπαρσοι??τους απεναντι ειπαμε ρε,οχι το Μπεν Χουρ..τοτε κατεβαινε κοσμος στο μοναστηρακι..

το Jollys burger..?ωωωωωωχ...Γλυφαδα?Πατησια?εχω φαει σιγουρα...
 
don dokken είπε:
το Jollys burger..?ωωωωωωχ...Γλυφαδα?Πατησια?εχω φαει σιγουρα...
Η άχρηστη πληροφορία: η λέξη hamburger προέρχεται από το Αμβούργο (Hamburg) και όχι από την αγγλική λέξη ham (χοιρομέρι, ζαμπόν) + burger. Περισσότερα για την ετυμολογία της λέξης εδώ.
 
Το παλιό bowling στη Γλυφάδα είναι κατά 99.999%... είναι από τις πρώτες μου αναμνήσεις και ήμουν σε καροτσάκι.
 
ποιο bowling ρε παιδιά; το Blanos; γιατί βλέπω σα στοά δίπλα για να μπεις και έτσι είναι και σήμερα...

Το burger δεν το θυμάμαι....
 
Δεν λέμε γι'αυτό στο εμπορικό Colosseum... ήταν ένα άλλο, δεν θυμάμαι που ακριβώς.
 
ARETARA είπε:
Η άχρηστη πληροφορία: η λέξη hamburger προέρχεται από το Αμβούργο (Hamburg) και όχι από την αγγλική λέξη ham (χοιρομέρι, ζαμπόν) + burger. Περισσότερα για την ετυμολογία της λέξης εδώ.
τρελλαίνομαι για ετυμολογίες! hamburger λοιπόν όπως frankfurter (η παλιά ονομασία του hot dog) :)
 
οι φωτογραφίες απο τους ΑΠΕΝΑΝΤΙ (ο Αρης Ρέτσος Ψαχνει για προσθήκη στο Τηλεσκόπιό του) δεν είναι απο το μοναστηράκι αλλά απο το κυριακατικο παζαρι στον Πειραια. Εαν κατεβήτε κυριακή πρωϊ και βγήτε απο την πλαϊνή έξοδο του Σταθμού στρίψετε αριστερά, και περπατήσετε κατα μήκος των γραμμών, θα βρεθήτε σε παρόμοιο συνωστισμό. Ο Μαντρότοιχος δίπλα στις γραμμές είναι χαρακτηριστικός. Εξάλλου, για οποιον γνωρίζει αρκετά καλά την περιοχή του Μοναστηρακιου όπως ο υποφαινόμενος, τα παρακείμενα κτίρια στα πλάνα είναι εντελώς άσχετα με την τοποθεσία αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας μου επιτραπεί ένα "σχετικό" off topic αν και πιστεύω ότι είναι σημαντικό και θα σας αρέσει. Στο παρακάτω video από την ταινία "The burglars-Le casse" (1971), παρουσιάζεται μεγάλο μέρος του Πειραιά της εποχής εκείνης.

 
Πίσω
Μπλουζα