Η Αθήνα στα 80ς μέσα από φωτογραφίες

Πολυσύχναστος δρόμος στην Αθήνα του 1981. Νομίζω ότι πρέπει να είναι η Πανεπιστημίου. (Από την ταινία "Ο Λαμπρούκος μπαλαντέρ"). Σε σχέση με την παρατήρηση του geobal για τους Απέναντι, πιθανότατα θα είναι σωστή. Σε ποιο ύψος του Ηλεκτρικού γίνεται/γινόταν το Κυριακάτικο παζάρι του Πειραιά;

panepistimiou81.jpg
 
Αμφιβάλλω αν είναι η Πανεπιστημίου. Δεν νομίζω ότι είχε ποτέ η Πανεπιστημίου 2 λωρίδες ανόδου. Τα τελευταία χρόνια μόνο αντιδρομήθηκε και πάλι σε μια μόνο λωρίδα και μόνο για λεωφορεία. Πριν ήταν αποκλειστικά κάθοδος προς Ομόνοια.
 
ARETARA είπε:
Πολυσύχναστος δρόμος στην Αθήνα του 1981. Νομίζω ότι πρέπει να είναι η Πανεπιστημίου. (Από την ταινία "Ο Λαμπρούκος μπαλαντέρ"). Σε σχέση με την παρατήρηση του geobal για τους Απέναντι, πιθανότατα θα είναι σωστή. Σε ποιο ύψος του Ηλεκτρικού γίνεται/γινόταν το Κυριακάτικο παζάρι του Πειραιά;
Προβολή συνημμένου 37016
ειναι η βασιλισσης σοφιας(στην αρχη της) στο συνταγμα..δεξια διακρινεται το προαυλιο της βουλης και στο βαθος δεξια το θυρωρειο
 
Athens_Leyland Bus_80s.jpg

Eικόνες απο Αθήνα δεκ. 80 (η 2η ίσως και τέλη 70s)

Athens 80s.jpg

Vas. Sofias_Late 70s.jpg
 
Και η τρίτη μου φαίνεται ότι είναι δεκαετίας 70!Το λεωφορείο φαίνεται πάρα πολύ παλιό!
 
thebest20 είπε:
Και η τρίτη μου φαίνεται ότι είναι δεκαετίας 70!Το λεωφορείο φαίνεται πάρα πολύ παλιό!
Ναι, δεν αποκλείεται, αν και το info λέει αρχές 80. Πάντως αυτά τα Leyland λεωφορεία εγώ δε τα θυμάμαι. Αλλά κάποια παλιά λεωφορεία κυκλοφορούσαν μέχρι αρχές '80 (ακόμα και εκείνα τα "καμπυλωτά" πίσω).
 
Πολύ σωστά, η μαζική αντικατάσταση των παλιών λεωφορείων έγινε μετά τα πρώτα χρόνια των 80s που αγοράστηκαν τα Icarus κλπ

Μέχρι τότε κυκλοφορούσαν και τέτοια παλιά.

Η συγκεκριμένη φωτογραφία πάντως έχει "κρυμμένο" άλλο ένα ρετρο στοιχείο, αφού στο φόντο δεξιά βλέπουμε Ιωνική και Λαική Τράπεζα, που δεν υπάρχει πλέον καθώς και τα παλιού τύπου τρόλει. :)
 
H παρακάτω φωτό είναι ή τέλη 70s ή πολύ αρχές 80s

Vas. Sofias_late 70s_Taxis.jpg

Διακρίνουμε το Χίλτον, το πολεμικό μουσείο, κίνηση και....παρακαρισμένα αμάξια στο πεζοδρόμιο (παλιό το κακό)

Alexandras Ave_Areios Pagos_1981.jpg

Λ. Αλεξάνδρας 1981. Βλέπουμε τον Αρειο Πάγο λίγο πριν την αποπεράτωση και στο βάθος το κτίριο της ΓΑΔΑ σε φάση κατασκευής.
 
Καταπληκτικές φωτογραφίες!!!! Χάρηκα που ξαναείδα τα τρόλεϊ της εποχής!!!! Το '96 που ήρθα στην Αθήνα για σπουδές τα πρόλαβα για λίγο. Θυμάμαι πήγαινα την διαδρομή Άνω Πατήσια - Ακαδήμία. Κάθε φορά ήταν και μια περιπέτεια μέσα στο τρόλεϊ γιατί όλο και κάτι θα συνέβαινε π.χ. κάποιος τσακωμός, κάποιον θα άρπαζε η πόρτα. Τότε όλα αυτά μου είχαν κάνει εντύπωση καθώς ερχόμουν από ένα μικρό και κυρίως πολύ ήσυχο χωρίο :sleep: .
 
1.Πειραιάς 1981.

Pireus_70s_2.jpg2. Πειραιάς τέλη 70s

Peiraius_1981.jpg
 
Χε χε στη δεύτερη φωτό βλέπω μία από τις "Ευκαιρίες" που συνδέανε τον Πειραιά με το Ναύσταθμο της Σαλαμίνας... δεν θα απορούσα αν ακριβώς τα ίδια πλοία κάνουν την ίδια δουλειά και σήμερα, αλλά ακόμη κι αν έχουν αντικατασταθεί, πάλι "Ευκαιρίες" θα λέγονται διότι δεν ήταν αυτό το όνομά τους. Ήταν δύο πλοία που εναλλάσσονταν, και είχαν το δικό τους όνομα το καθένα, αλλά κανείς δεν το χρησιμοποιούσε, όλοι απλώς αποκαλούσαν το πλοίο της ημέρας "Ευκαιρία". Και στην εποχή του πατέρα μου κάμποσες δεκαετίες πριν από τη δική μου "Ευκαιρία" λέγονταν τα τότε αντίστοιχα καραβάκια.
 
Οι εικόνες είναι από την ταινία "Τα βαποράκια" (1983) και ο Νικόλας Άσιμος στην περιοχή δράσης του. Το απόσπασμα ταινίας είναι εδώ.

exar3.jpg

exar2.jpg

exar1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H πρωτη φωτο ειναι Πανεπιστημιου, απεναντι απο το ΡΕΞ νομιζω.

Η τριτη πρεπει να ειναι η πλατεια Κοτζια
 
^^

Και οι τρεις είναι από πλατεία κοτζιά. Στην πρώτη και στην δεύτερη διακρίνεται το νεοκλασικό κεντρικό κτίριο της εθνικής, ενώ στην τρίτη διακρίνεται η οδός Κρατίνου παραπλεύρως του δημαρχείου.
 
ARETARA είπε:
Θα συμφωνήσω με τον φίλο don dokken, φυσικά και γνωρίζω ότι δεν είναι '80s και ότι χρειάζεται χρονική επέκταση το θέμα. Δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται η αναφορά σε ταινίες της περιόδου, εν πάσει περιπτώσει θα αναφέρω και 3 snapshots από τους "Απέναντι" (1981). Οι δύο της περιοχής Μοναστηρακίου συνοδεύονταν με μουσικό χαλί το γνωστό "Η μάνα η Τούρκα".










H foto με το burgeraδικο (Jollys) είναι απο Λεωφ. Αλεξάνδρας - ύψος Ασκληπείου. Μετά τα jollys έγιναν Goodys (1990 -91 νομίζω) τα όποια ύπαρχουν εως σήμερα.(Η απόδειξη μάλιστα γράφει ως επωνυμία JOLLYS AE)
 
ARETARA είπε:
Θα συμφωνήσω με τον φίλο don dokken, φυσικά και γνωρίζω ότι δεν είναι '80s και ότι χρειάζεται χρονική επέκταση το θέμα. Δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται η αναφορά σε ταινίες της περιόδου, εν πάσει περιπτώσει θα αναφέρω και 3 snapshots από τους "Απέναντι" (1981). Οι δύο της περιοχής Μοναστηρακίου συνοδεύονταν με μουσικό χαλί το γνωστό "Η μάνα η Τούρκα".










To μπεργκεράδικο Jolly στην 1η φοβερή φωτο (Λ. Αλεξάνδρας & Ασκληπιού) έγινε στις αρχές 90's Goodys και υπάρχει μέχρι σήμερα. Το 1996 εργαζόμουν εκεί επί 8 μήνες... Το τι μπέργκερ έχω φάει δεν λέγεται... :D
 
VAGBITH είπε:
To μπεργκεράδικο Jolly στην 1η φοβερή φωτο (Λ. Αλεξάνδρας & Ασκληπιού) έγινε στις αρχές 90's Goodys και υπάρχει μέχρι σήμερα. Το 1996 εργαζόμουν εκεί επί 8 μήνες... Το τι μπέργκερ έχω φάει δεν λέγεται... :D

Πλάκα κάνεις.......

Εκείνη την περίοδο δούλευα στα Taco Time - 100m πιο πέρα LOL
 
Pantel είπε:
Πλάκα κάνεις.......Εκείνη την περίοδο δούλευα στα Taco Time - 100m πιο πέρα LOL
Συνάδελφεεεε !!! :D

Πλάκα πλάκα με τέτοια κρίση λέω να ξανακάνω αίτηση μια που ξέρω τη δουλειά, αλλά σιγά τώρα μη πάρουν το πουρό!!!:biglaugh:
 
Η φωτο με τα προβατα ειναι στον Αγ.Θωμα στο Γουδη στην οδο Φαραντατων και Μικρας Ασιας.Ολη τη σειρα αυτων των φωτογραφιων την εχει βγαλει ενας ελληνοαμερικανος που εμενε στην Μικρας Ασιας 71 και αργοτερα στη Μιχαλακοπουλου

misc018.jpg

1)Αγ.Θωμας Γουδη2)Μικρας Ασιας στο Λαικο νοσοκομειο προς τη πυλη των τεθωρακισμενων3)Αγ.Θωμας ανασταση4)Αγ.θωμας Θεοφανεια ή πανηγυρι5)Μιχαλακοπουλου μολις εγινε δρομος απο ρεμα

ampelokipi_palia_mikras-asias_ag_thomas.jpg

athens022.jpg

easter1.jpg

mikras-asias028.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mikras-asias016.jpg

Πλατεια Αγ.Θωμα Γουδη δεκαετια 60 το πρωτο συντριβανι (τωρα βρισκομαστε στο 3ο αισιως..)
 
Πίσω
Μπλουζα