Η Βιονική Γυναίκα (The Bionic Woman)

spyretto

RetroN00b
Joined
1 Νοέ 2006
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Η Βιονική Γυναίκα (The Bionic Woman, 1976-78 ), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: ?


bionicwomanve6.jpg


Η Βιονική Γυναίκα (παραγωγής 1976-1978 - ας είναι καλά η Wiki) ακολούθησε το σίριαλ, "The 6 million Dollar Man" (περίπου όπως έγινε με το 'Booker' και το '21 Jump Street'). Πρωταγωνιστούσε η Lindsay Wagner στο ρόλο της Jaime Sommers, μιας πρωταθλήτριας του τένις που, μετά από ένα σοβαρό ατύχημα από ελέυθερη πτώση με αλεξίπτωτο, ανέλαβαν να την "ζωντανέψουν" οι Oscar Goldman και Dr. Rudy Wells που είχαν δημιουργήσει και το βιονικό άνδρα! Μετά τις χειρουργικές επεμβάσεις που υπέστη, απέκτησε υπερφυσική δύναμη στα πόδια και στο δεξί χέρι και έθεσε εαυτόν στην υπηρεσία του καλού (μπλά, μπλά, μπλά...). Αυτό που μου έχει μείνει από τη σειρά -που την πρόβαλλε η ΥΕΝΕΔ, αν θυμάμαι καλά- είναι η σκηνή των τίτλων όπου σκάει ένα μπαλάκι του τένις σφίγγοντάς το με το δεξί της χέρι και ο ήχος που είχαν περάσει over κάθε φορά που χρησιμοποιούσε τα βιονικά transpants: ντουγκουντουγκουντουγκου...:eek: ΑΝ θυμάται κανείς περισσότερες λεπτομέρειες, είναι ευπρόσδεκτες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θυμάμαι ότι τη σταματήσανε γιατί αρχίσανε και πηδάγανε παιδάκια από μπαλκόνια. Το ίδιο και την Πίπη.

Ξέχασες και τον σκύλο. Αν είναι δυνατόν τι σκεφτήκανε.

Βιονικός άντρας

Βιονική γυναίκα

Βιονικός σκύλος (αρσενικό)

Έχουν θέμα για 2 συνέχεις τουλάχιστον. Τα γυρίσματα της πρώτης μπορούν κάλιστα να γίνουν στην Ελλάδα.....στη Μύκονο.
 
shock είπε:
Βιονικός άντρας

Βιονική γυναίκα

Βιονικός σκύλος (αρσενικό)

Έχουν θέμα για 2 συνέχεις τουλάχιστον. Τα γυρίσματα της πρώτης μπορούν κάλιστα να γίνουν στην Ελλάδα.....στη Μύκονο.
ΒΙΟΝΙΚΟΣ ΠΙΣΩΓΛΕΝΤΗΣ ;;; :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωωωρα κατάλαβα, γιατί ήταν άδειο το thread με τη Βιονική Γυναίκα...
 
Ειναι μια αποψις........:animrolleyes:
 
Για την εχετλαία άποψη μιλάς συνοδηπόρε τελαμόνα?
 
Οχι συντροφε Shockακιε - για το συμπερασμα του Spyrettoυ γελαω
 
και αυτα ηρθαν σημερα απο τον θειο
 
Σήμερα μου ήρθε στο μυαλό η βιονική γυναίκα κι έτσι είδα το thread.

Θυμάμαι ότι το βλέπαμε αυτό πάρα πολύ, με τον πατέρα μου. Δε θυμ΄μαι καθαρά πολλά πράγματα, αλλά μου είχε μείνει στο μυαλό μια φάση όπου ένα παιδάκι ήταν μέσα σε ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο (ίσως σκαραβαίο), σε κατηφόρα, και λύνεται το χειρόφρενο. Κι εκεί που έχει πάρει φόρα, το σταματάει η βιονική γυναίκα...
 
Θυμάμαι εκείνο το επεισόδιο όπου εμφανίζεται και δεύτερη βιονική γυναίκα

η οποία φιλοδοξούσε να πάρει το ρόλο της πρώτης. Η Βάγκνερ έπαιζε διπλό ρόλο. Η "αντίπαλός" της είχε την ίδια μυική δύναμη νομίζω όμως και στα 4 άκρα.

Η διαφορά τους ήταν το "αυτί". Έτσι όταν χρειάστηκε (δεν θυμάμαι πώς έλεγαν τον αστυνομικό που γνώριζε το μυστικό της) να επιλέξει ποιά είναι η αυθεντική, η Sommers τον παρότρυνε να της κάνει μιά ερώτηση από πολύ μεγάλη απόσταση. :shout:

Η ερώτηση ήταν "Ποιά είσαι", το βιονικό αυτί το "έπιασε" και απάντησε "H Jaimmie"

Θυμάμαι και ένα άλλο αμυδρά όπου κάποιος προκαλούσε παραισθήσεις σε οδηγούς και νόμιζαν ότι θα τους τρακάρουν νταλίκες. Ένα από τα θύματα ήταν και η Sommers.

Δεν θέλω να απογοητεύσω το forum αλλά και εμείς ως παιδάκια (η θρυλική παρέα που έκανε και την ομάδα Τζί) τις Παρασκευές νομίζαμε ότι είμαστε βιονικά και πηδούσαμε από διάφορα υψωματάκια (όχι πολύ ψηλά βέβαια... αλλιώς δε θα μπορούσα να γράφω εδώ...:rip: )
 
Juanita είπε:
Δεν θέλω να απογοητεύσω το forum αλλά και εμείς ως παιδάκια (η θρυλική παρέα που έκανε και την ομάδα Τζί) τις Παρασκευές νομίζαμε ότι είμαστε βιονικά και πηδούσαμε από διάφορα υψωματάκια (όχι πολύ ψηλά βέβαια... αλλιώς δε θα μπορούσα να γράφω εδώ...:rip: )
εγώ έχω προσέξει πως ακόμη και σήμερα, όταν πηδώ για παράδειγμα μέσα στο αστικό, ακούγεται ένα: τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι-τι...
 
Juanita είπε:
Θυμάμαι εκείνο το επεισόδιο όπου εμφανίζεται και δεύτερη βιονική γυναίκαη οποία φιλοδοξούσε να πάρει το ρόλο της πρώτης. Η Βάγκνερ έπαιζε διπλό ρόλο. Η "αντίπαλός" της είχε την ίδια μυική δύναμη νομίζω όμως και στα 4 άκρα.

Η διαφορά τους ήταν το "αυτί". Έτσι όταν χρειάστηκε (δεν θυμάμαι πώς έλεγαν τον αστυνομικό που γνώριζε το μυστικό της) να επιλέξει ποιά είναι η αυθεντική, η Sommers τον παρότρυνε να της κάνει μιά ερώτηση από πολύ μεγάλη απόσταση. :shout:

Η ερώτηση ήταν "Ποιά είσαι", το βιονικό αυτί το "έπιασε" και απάντησε "H Jaimmie"

:rip: )




Θυμασαι πολυ καλα. Το επεισοδιο ηταν διπλο και ειχε τιτλο Deadly Ringer. Η Lindsay Wagner πηρε βραβειο για την ερμηνεια της σε αυτο.
 
spyretto είπε:
bionicwomanve6.jpg
Η Βιονική Γυναίκα (παραγωγής 1976-1978 - ας είναι καλά η Wiki) ακολούθησε το σίριαλ, "The 6 million Dollar Man" (περίπου όπως έγινε με το 'Booker' και το '21 Jump Street').
The 6 million Dollar Man.

(Ελληνικός τίτλος: Ο άνθρωπος που στοίχισε πολλά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τον δευτερο κυκλο, τα δυο πιο αγαπημενα μου (μας?) επεισοδια. Το πρωτο με τις γυναικες ρομποτ (fembots) και τον τρελο επιστημονα. Στην ιδια ιστορια εμφανιζοταν και ο Steve, ο Βιονικος ανδρας.

Προβολή συνημμένου 3036

Προβολή συνημμένου 3037

Προβολή συνημμένου 3038

Το δευτερο πολυ αγαπημενο επεισοδιο οπου η σωσιας της Jaime παιρνει την θεση της και η ιδια ξυπναει στην φυλακη...

Προβολή συνημμένου 3039

Προβολή συνημμένου 3040

Προβολή συνημμένου 3041

Προβολή συνημμένου 3042

Προβολή συνημμένου 3043
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα