Η Γλώσσα μου

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
166
Καλησπέρα forumistas retromaniacs! Εδώ και πολυ καιρό έκανα μια προσπάθεια να βρώ τα βιβλία "Η γλώσσα μου" αυτά που είχα εγώ στο Δημοτικό. Δυστυχώς πριν προλάβω να μαζέψω αυτά που ήθελα, άλλαξαν τα βιβλία, και σαν να μην έφτανε αυτό, απ ότι ρώτησα τα παλιά δεν υπάρχουν ούτε σε βιβλιοπωλεία ουτε σε σχολεία, γιατί επιστρέφοντε. Ήθελα να σας παρακαλέσω, όποιος γνωρίζει κάτι για το που μπορώ να τα βρώ (έστω και PDF) ας μου δώσει κάποια πληροφορία. Στη συνέχεια θα παραθέσω μερικά απο τα εξώφυλλα που βρήκα στο δίκτυο. Δυστυχώς μόνο εξώφυλλα. Ευχαριστώ!

aglossa1.gif


bglossaa.gif


bglossab.gif


bglossad.gif


Προβολή συνημμένου 115680 Προβολή συνημμένου 115681 Προβολή συνημμένου 115682 Προβολή συνημμένου 115683
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη βιβλιοθήκη που δουλεύω έχουμε μια πλήρη σειρά με σχολικά βιβλία που ξεκινούν από τον 19ο αιώνα μέχρι τις μέρες μας. Έχουμε σχεδόν όλα τα σχολικά βιβλία της εποχής που μεγαλώσαμε εσύ κι εγώ. Μπορείς να επισκεφθείς τη βιλιοθήκη και να τα φωτογραφήσεις ή να βγάλεις ορισμένες φωτοτυπίες. Πληροφορίες εντός. :)
 
Φιλτατε mhmerotategiatipino θελω καποια στιγμη να επισκεφτω την βιβλιοθηκη για

a)να βρω τα αλφαβηταρια (τη "Γλωσσα μου" δεν την προλαβα,την ξεκινησε η αμεσως επομενη μiκροτερη ταξη)

β)να δω αν ισχυει ΑΚΟΜΑ η εγγραφη που ειχα κανει πριν 21 χρονια...:nervous:
 
Και εγώ και εγώ...
19.gif


Θέλω να ξαναδιαβάσω τα Αναγνωστικά που είχαμε Γ', Δ', Ε', και ΣΤ' Δημοτικού.
bb8.gif
Και όχι μόνο. Φυσική Πειραματική & Χημεία και Αριθμητική!!!

(ναι, κάποια κενά τα έχω ακόμη :D )
 
mhmerotategiatipino είπε:
Στη βιβλιοθήκη που δουλεύω έχουμε μια πλήρη σειρά με σχολικά βιβλία που ξεκινούν από τον 19ο αιώνα μέχρι τις μέρες μας. Έχουμε σχεδόν όλα τα σχολικά βιβλία της εποχής που μεγαλώσαμε εσύ κι εγώ. Μπορείς να επισκεφθείς τη βιλιοθήκη και να τα φωτογραφήσεις ή να βγάλεις ορισμένες φωτοτυπίες. Πληροφορίες εντός. :)
φιλε μου σ ευχαριστω. δωσε σε p.m πληροφοριες για την βιβλιοθηκη να σας επισκευθω
 
Τα βιβλια μπορει να τυχει να τα βρεις και σε καμια αποθηκη σχολειου. Αν εχεις γνωστο κανενα δασκαλο, μπορεις να τον ρωτησεις να κοιταξει. Πχ. το πρωτο τευχος της δευτερας δημοτικου που αναφερεις, ετυχε να το βρει ενας δασκαλος γνωστος μου στο σχολειο του, οταν του ζητησα τη γλωσσα Β δημοτικου.

Τα πιο παλια (κι εγω της εποχης του αλφαβηταριου ειμαι) δε νομιζω ομως να τα υπαρχουν ακομα μετα απο τοσα χρονια ουτε στα σχολεια...

.
 
Wally είπε:
Φιλτατε mhmerotategiatipino θελω καποια στιγμη να επισκεφτω την βιβλιοθηκη για a)να βρω τα αλφαβηταρια (τη "Γλωσσα μου" δεν την προλαβα,την ξεκινησε η αμεσως επομενη μiκροτερη ταξη)

β)να δω αν ισχυει ΑΚΟΜΑ η εγγραφη που ειχα κανει πριν 21 χρονια...:nervous:
Οι εγγραφές ξεκίνησαν από την αρχή εδώ και 3 χρόνια οπότε θα σε ξανακάνουμε μέλος. Θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά και να βοηθήσω όσο μπορώ.
 
το εχω το βιβλιο αυτο και το δευτερο τευχος οπωσ και τα βιβλια γλωσσασ τησ β' και γ' δημοτικου θα προσπαθησω να τα ανεβασω οταν βρω χρονο
 
Παιδιά αν κανείς έχει κάποιο απο αυτά τα βιβλία, ας μας σκανάρει κάτι, είχαν μέσα πολύ όμορφες εικόνες και κείμενα!
 
αριαδνη είπε:
Παιδιά αν κανείς έχει κάποιο απο αυτά τα βιβλία, ας μας σκανάρει κάτι, είχαν μέσα πολύ όμορφες εικόνες και κείμενα!
Σωστά, πρέπει να σκαναριστούν όλα τα βιβλία του ΟΕΔΒ.. Public Domain. Eίναι Εθνική Ανάγκη.
 
Παιδιά καλησπέρα. Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω πως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η ψηφιοποίηση των τευχών της Γλώσσας μου! Είναι αδιανόητο να υπάρχουν παλαιότερες γλώσσες σε pdf και να μην έχουμε τα βιβλία με τα οποία βγάλαμε οι περισσότεροι το δημοτικό! Άλλωστε είναι νόμιμο, ο ίδιος ο ΟΕΔΒ διέθετε τα περισσότερα online για δωρεάν ανάγνωση, παλαιά και καινούρια. Συμφωνείτε με την ιδέα της ψηφιοποίησης?

Υπάρχει κάποιος που να έχει ήδη ψηφιοποιήσει κάποιο τεύχος?
 
gremlinakos είπε:
Παιδιά καλησπέρα. Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω πως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η ψηφιοποίηση των τευχών της Γλώσσας μου! Είναι αδιανόητο να υπάρχουν παλαιότερες γλώσσες σε pdf και να μην έχουμε τα βιβλία με τα οποία βγάλαμε οι περισσότεροι το δημοτικό! Άλλωστε είναι νόμιμο, ο ίδιος ο ΟΕΔΒ διέθετε τα περισσότερα online για δωρεάν ανάγνωση, παλαιά και καινούρια. Συμφωνείτε με την ιδέα της ψηφιοποίησης?Υπάρχει κάποιος που να έχει ήδη ψηφιοποιήσει κάποιο τεύχος?
Όπως ο ίδιος είπες: διέθετε ....

Δυστυχώς, είναι πολύ γκρίζο το τοπίο όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα των σχολικών βιβλίων, τώρα που έκλεισε ο ΟΕΔΒ. Μέχρι να ξεκαθαρίσει, δε μπορούμε να (υπο)στηρίξουμε μια τέτοια προσπάθεια, διότι μπορεί να γυρίσει εναντίον μας...

Λεφτά για δικηγόρους και μηνύσεις, δεν υπάρχουν! :(
 
Kι εγώ θα ήθελα πολύ να έβρισκα όλα τα βιβλία της Γλώσσας σε ψηφιοποιημένη μορφή...μη σας πω όλα τα παλιά σχολικά βιβλια...
 
Τότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιορίσω την αναζήτηση μου για προσωπική ικανοποίηση! Δηλαδή θα ήθελα αν είναι εύκολο από τους συμφορουμίτες κατόχους των βιβλίων της Γλώσσας Α-ΣΤ Δημοτικού, αν μπορούσαν να μου τις δανείσουν να τις ξεφυλλίσω και να τις διαβάσω! Ψάχνω συγκεκριμένα κείμενα που μου είχαν μείνει στο μυαλό και θα ήθελα πάρα πολύ να τα ξαναδώ!

EDIT: Όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα θα πρότεινα μια γρήγορη και έξυπνη λύση! Αυτή την λύση θα μας την δώσει η εφημερίδα που κυκλοφόρησε με την επανέκδοση της Γλώσσας Α δημοτικού. Προφανώς αυτοί θα πήραν από κάπου τα δικαιώματα (αν όντως υπάρχουν) για την επανέκδοση. Δεν μένει απο το να τους ρωτήσουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gremlinakos είπε:
EDIT: Όσον αφορά τα πνευματικά δικαιώματα θα πρότεινα μια γρήγορη και έξυπνη λύση! Αυτή την λύση θα μας την δώσει η εφημερίδα που κυκλοφόρησε με την επανέκδοση της Γλώσσας Α δημοτικού. Προφανώς αυτοί θα πήραν από κάπου τα δικαιώματα (αν όντως υπάρχουν) για την επανέκδοση. Δεν μένει απο το να τους ρωτήσουμε!
Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα gremlinakos :) Go for it και δώσε μας πληροφορίες να επικοινωνήσουμε ως φόρουμ.

Πάντως (το είχα αναφέρει και παλιότερα) τα πνευματικά δικαιώματα των δικών μας βιβλίων και μερικών πιο παλιών έχουν δοθεί σε εκδοτικούς οίκους. Πολλά από αυτά (ίσως) τα έχετε δει να κυκλοφορούν στο εμπόριο και από όσο ξέρω (μπορεί να μην ισχύει πλέον η πληροφορία μου) θα κυκλοφορήσουν και άλλα.
 
Λοιπόν σας μεταφέρω ότι πληροφορίες γράφονται στο βιβλίο της Γλώσσας που επαναδημοσιεύτηκε με το Βήμα:

ΑΛΦΑΒΗΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΙΚΑ

Ειδική έκδοση για την εφημερίδα

ΤΟ ΒΗΜΑ

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΣΕΙΡΑΣ-ΕΠΙΜΕΤΡΟ

Ελένη Κεχαγιόγλου

ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Βασίλης Γεωργίου

Ευχαριστούμε θερμά το 6ο Δημοτικό


Σχολείο Δάφνης, το οποίο μας διέθεσε



από τη βιβλιοθήκη του το πρωτότυπο βιβλίο



που αναπαράχθηκε σε αυτή την έκδοση.


ISB: 978-960 503-479-5

© 2014


για αυτή την έκδοση,



Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη Α.Ε


Το βιβλίο αυτό είναι ειδική προσφορά από ΤΟ ΒΗΜΑ


Απαγορεύεται η καθ' οιονδήποτε άλλο τρόπο διάθεση



ή και η πώληση του βιβλίου. Η πνευματική ιδιοκτησία αποκτάται



χωρίς καμιά διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας,



απαγορευτικής των προσβολών της. Επισημαίνεται, πάντως



ότι κατά τον Ν. 2397/1920 (όπως έχει τροποποιηθεί



με τον Ν. 2121/1993 και ισχύει σήμερα) και κατά τη Διεθνή Σύμβαση



της Βέρνης (που έχει κυρωθεί με τον Ν. 100/1975) απαγορεύεται



η αναδημοσίευση, η αποθήκευση σε κάποιο σύστημα διάσωσης και γενικά



η αναπαραγωγή του παρόντος έργου, με οποιονδήποτε τρόπο ή μορφή,



τμηματικά ή περιληπτικά, στο πρωτότυπο ή σε μετάφραση ή άλλη



διασκευή,
χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.
 
Xm... Από τα παραπάνω βγαίνει συμπέρασμα πως πρέπει να μιλήσουμε με τον Οργανισμό Λαμπράκη Α.Ε.

Ok θα κάνω και γω μια ψακτική και θα δούμε :)

Thanks gremlinakos
 
Βουτιά στις αναμνήσεις

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά συγκλονιστικό! Ευχαριστούμε Betty Boob.
 
Ευχαριστούμε για τις υπέροχες αναμνήσεις!!!
 
Πίσω
Μπλουζα