Η ΕΡΤ ξαναπροβάλλει ταινίες της FINOS FILM

tonytony είπε:
Έχω να παρατηρήσω το εξής!!!Η ταινία "Ένα αστείο κορίτσι" που όλοι έχουμε από τον Τηλεθεατή είναι 93 λεπτά (μόλις τώρα το τσεκάρισα!). Το άλλο Σάββατο 23 Ιανουαρίου στις 19.00 η ΝΕΤ θα δείξει τη ταινία αυτή και δίνει διάρκεια (στο site της) 108 λεπτά...δηλαδή 15 λεπτά παραπάνω!!!Αν υποψιαστώ ότι ήρθε η στιγμή να τη δω επιτέλους ολόκληρη ΘΑ ΠΕΘΑΝΩΩΩ!!!
Παιδιά, οπωσδήποτε να μας ενημερώσετε μόλις δείτε την προβολή της ταινίας από τη ΝΕΤ κι εμάς που δεν ζούμε στην Ελλάδα...
 
Άσε και μέχρι να ρθει το άλλο Σάββατο θα φάω σίδερα από την αγωνία μου!!!Αυτό θα φανεί αμέσως γιατί το πρώτο ψαλίδι στη ταινία αυτή είναι στα 2 πρώτα λεπτά της ταινίας το τραγούδι Το Τσίρκο που ερμηνεύει η Αλίκη...
 
Παντως οσο αφορα τις ταινιες κ γω το ειχα προσεξει...τι να πεις ουτε στις εθνικες επετειους δε βαζουν κατι να θυμομαστε τις παλιες καλες ελληνικες ταινιες...ολα θυσιαζονται στο βωμο του κερδους...
 
Πολυ ενδιαφερον, μακαρι η ΕΡΤ να μας εκπληξει για ακομα μια φορα. Αν θελεις πες μας σε ποια σημεια λειπουν σκηνες, για να προσεξουμε καλυτερα. (Εχω και χρονια να δω την ταινια...)
 
Λείπει λοιπόν το τραγούδι "Το Τσίρκο" στα πρώτα 2 λεπτά της ταινίας , μετά λείπει το τραγούδι "Τα Επαγγέλματα" μόλις μεθάει η Αλίκη στο σπίτι του Γαλανού και άλλη μία ακόμα σε ένα γεφυράκι και στη θάλασσα η Αλίκη με τον Γαλανό πάλι αφού ερωτεύονται...
 
Τι είναι σινεμασκόπ και telecine?
 
konkar είπε:
Τι είναι σινεμασκόπ και telecine?
Πολύ απλοϊκά (όπως τα έχω καταλάβει κι εγώ άλλωστε, διότι δεν είμαι ειδικός), σινεμασκόπ (ιδιαίτερα δημοφιλές κατά τις δεκαετίες '50 και '60) είναι μέθοδος γυρίσματος της ταινίας, η οποία επιτρέπει κατά την προβολή του φιλμ, η ταινία να προβάλλεται σε "μεγαλύτερες διαστάσεις" από το "κανονικό" - αυτό που ονομάζουμε σήμερα "widescreen" ή "letterbox" ή διάσταση ("aspect ratio") 16:9, έναντι του "κανονικού" 4:3. Με το σινεμασκόπ, το φιλμ είναι "σε μέγεθος μεγαλύτερο" στα πλάγια από το 4:3 και επιτρέπει στον θεατή να δει μεγαλύτερα και "πλουσιότερα" πλάνα.

Η τεχνική αυτή του φιλμ ήταν περισσσότερο ακριβή σε σχέση με το "κανονικό" φιλμ και γινόταν μεγάλη διαφήμιση όποτε γυριζόταν μία ταινία σε σινεμασκόπ.

Από ξένες ταινίες, σε σινεμασκόπ γυρίστηκαν πολλές υπερπαραγωγές της δεκαετίας του '60 (όπως η "Cleopatra" του 1963 και πολλές άλλες ιστορικές/"επικές" ταινίες). Επίσης, το 1959 γυρίστηκε σε σινεμασκόπ η μεγάλου μήκους ταινία κινουμένων σχεδίων του Disney "Sleeping Beauty", ενώ από τον Ελληνικό κινηματογράφο, σε σινεμασκόπ γυρίστηκαν κάποιες υπερπαραγωγές της FINOS FILMS (ποια άλλη Ελληνική εταιρία θα έμπαινε σε τέτοια έξοδα; ) όπως τα περισσότερα μιούζικαλ του Γιάννη Δαλιανίδη ("Ραντεβού στον αέρα", "Κάτι να καίει", Κορίτσια για φίλημα" και "Οι θαλασσιές οι χάντρες"), "Η χαρτοπαίχτρα", "Οι κληρονόμοι" και "Ο ξυπόλητος πρίγκηψ", όλες παραγωγές μεταξύ των ετών 1962-67.

Σήμερα το σινεμασκόπ νομίζω ότι δεν χρησιμοποείται πλέον σαν μέθοδος γυρίσματος μιας ταινίας, είτε διότι έχει μετονομαστεί σε κάτι άλλο, είτε διότι έχει εξελιχθεί σε κάτι πιο προηγμένο, είτε λόγω υψηλού συγκριτικά κόστους...

Telecine είναι (πάρα πολύ απλά) η μετατροπή του κινηματογραφικού φιλμ σε ανάλογο φορμάτ, ώστε το φιλμ να μπορεί να μεταδοθεί από τηλεοπτικούς σταθμούς. Ειδικά στις Ελληνικές ταινίες, πάντα την ώρα που βγαίνει το κλασικό σήμα "ΤΕΛΟΣ", μπορείς να διαβάσεις ποια εταιρία ήταν υπεύθυνη για το telecine (προφανώς τα αρχικά των λέξεων television & cinema). Και καθότι είμαστε στο θέμα, οι ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος και οι πολύ καλές ταινίες της Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης που ανήκουν πλέον στην Καραγιάννης-Καρατζόπουλος, έχουν υποστεί τέτοιες επεμβάσεις κατά τη μετατροπή τους, που είναι πλέον αγνώριστες...
 
Οι Νετ προβάλει Φινο από καινούργιες κόπιες (έχω γράψει σε άλλο θέμα από που κ.τ.λ). Τα αλλα κανάλια έχουν από της παλιές.

Μπορεί να έχουν κόψει τα τραγούδια γιατί μπορεί να μην τα βρίσκουν με τα δικαιώματα (το έχω δει σε σειρές αυτό).
 
Δυστυχώς πάντως το Αστείο Κορίτσι αναβλήθηκε...
 
Αύριο η ΝΕΤ στις 19.00 θα έχει την ταινία "Χαρούμενο ξεκίνημα".

Στην κασετίνα του ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ αναφέρεται ως χρόνος (διάρκεια) τα 88 λεπτά.

Αύριο όμως η ταινία θα τελειώσει στις 21.00, που σημαίνει ότι η διάρκειά της θα είναι μεγαλύτερη από 88 λεπτά.

Μήπως θα είναι η επεξεργασμένη -εκ νέου- κόπια?
 
james1980 είπε:
Αύριο η ΝΕΤ στις 19.00 θα έχει την ταινία "Χαρούμενο ξεκίνημα".Στην κασετίνα του ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ αναφέρεται ως χρόνος (διάρκεια) τα 88 λεπτά.

Αύριο όμως η ταινία θα τελειώσει στις 21.00, που σημαίνει ότι η διάρκειά της θα είναι μεγαλύτερη από 88 λεπτά.

Μήπως θα είναι η επεξεργασμένη -εκ νέου- κόπια?
Λειπουν σκηνες και απο αυτη την ταινια? Δεν το χω ακουσει.
 
Ούτε εγώ έχω ακούσει να λείπουν σκηνές από το "Χαρούμενο ξεκίνημα". Απλώς η ζώνη προβολής της ελληνικής ταινίας στη ΝΕΤ είναι 7-9μμ. Το δίωρο θα γεμίσει με τρέιλερ και διαφημίσεις.
 
Η ΕΡΤ δείχνει FINOS FILMS

Γειά σας, η ΝΕΤ και όχι μόνο παίζει παραγωγές της Finos Films, τελευταία που έχουν επεξεργαστεί στην εταιρία Graal, σε αυτήν την επεξεργασία οφείλεται το πραγματικό aspect ratio 2:35 cinemascope (vistavision), που προβάλουν (όπως πρέπει) σήμερα.

 
Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την δουλειά που γίνεται!!! Ήταν τεραστίου μεγέθους έκπληξη η ύπαρξη της ελληνικής αυτής εταιρίας με τα νέα παιδιά, που με πολύ αγάπη διασώζουν από την λήθη ένα κομμάτι της πολιτιστικής κληροονομιάς του τόπου. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχες εταιρίες του εξωτερικού. Και πολύ συγκινητική η παρουσία του Κώστα Βουτσά, που σα μικρό παιδί ξανανακαλύπτει τον χαμένο παράδεισο της νιότης του! Περιττό να σας πω ότι από αυτό το ολιγόλπετο βίντεο λύθηκαν και πλήθος αποριών μου, αλλά φαντάζομαι και πολλών άλλων συμφορουμιτών.
 
Πολύ καλή κίνηση της Graal. Mπράβο της.
 
Ασφαλώς και αξίζουν συγχαρητήρια τα παιδιά γι αυτή την προσπάθεια!! Οι ταινίες στης Φίνος άξιζαν και με το παραπάνω μια τέτοια ''περιποίηση''. Ελπίζω η Graal στο μέλλον να μπορέσει να ασχοληθεί και με ταινίες άλλων εταιριών που χαντακώθηκαν λόγο κακής παραγωγής που είναι αρκετές!!
 
Η ΕΡΤ τις ημέρες του Πάσχα θα προβάλλει 3 ταινίες της Φίνος Φιλμ και μάλιστα με ελληνικούς υπότιτλους για τους ΑΜΕΑ! Παρακάτω ακολουθεί το σχετικό δημοσίευμα...

 


[h=3]EΡΤ: Πάσχα με Ελληνικές ταινίες και υπότιτλους για τα ΑμεΑ![/h] Ανάρτηση από - Tαξίδης Γιάννης στις 10:45









Mε σχετικό δελτίο τύπου η EΡΤ αναφέρει: Μια ακόμα καινοτόμο υπηρεσία για ΑμεΑ, προσφέρει τις ημέρες του Πάσχα η ΕΡΤ. Για πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση, αγαπημένες ταινίες της Φίνος Φιλμς θα προβληθούν στην ψηφιακή μετάδοση της ΕΤ1 με υποτίτλους, για άτομα με προβλήματα ακοής, από το Μ. Σαββάτο μέχρι και τη Δευτέρα του Πάσχα στις 19.00. Συγκεκριμένα, το Μ. Σάββατο στις 19:00 θα προβληθεί η ελληνική ταινία «ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ», σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου, με τους Αλίκη Βουγιουκλάκη, Δημήτρη Παπαμιχαήλ, Παντελή Ζερβό, Δέσπω Διαμαντίδου, Σμάρω Στεφανίδου, Καίτη Λαμπροπούλου, Λαυρέντη Διανέλλο κ.α. Ο καπετάν – Κοσμάς Χαρίδημος μαζί με την κόρη του Μανταλένα, κάνουν μεταφορές από το Ασπρονήσι στο απέναντι νησί, έχουν όμως να συναγωνιστούν το καΐκι του Γεωργάρα και του γιου του Λάμπη. Μετά τον θάνατο του πατέρα της, η Μανταλένα βρίσκεται σε δύσκολη θέση καθώς έχει να θρέψει τα έξι αδέλφια της. Αποφασίζει να δουλέψει μόνη της το καΐκι, αλλά κανένας δεν εμπιστεύεται μια καπετάνισσα. Ο παπά – Φώτης αποφασίζει να την βοηθήσει. Την Κυριακή του Πάσχα θα προβληθεί η κωμωδία του

Ντίνου Δημόπουλου «ΜΙΑ ΙΤΑΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ», με τους Αλέκο Αλεξανδράκη, Μάρω Κοντού, Κατερίνα Γιουλάκη, Γιάννη Βογιατζή, Γιώργο Γαβριηλίδη κ.α. Ο Αντώνης έρχεται από την Ιταλία και παρουσιάζει στην πλούσια και αυταρχική αδερφή του Τούλα, τη μνηστή του ως Ιταλίδα, επειδή λόγω της ξενομανίας της δεν δέχεται Ελληνίδα για νύφη. Το ζευγάρι όμως, σε συνεργασία με τον ταλαιπωρημένο σύζυγο της αυστηρής αδερφής, θα καταφέρει να της αλλάξει γνώμη.

Η μουσική κωμωδία «ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ» του Γιάννη Δαλιανίδη, με τους Μαίρη Χρονοπούλου, Νόρα Βαλσάμη, Μάρθα Καραγιάννη, Φαίδωνα Γεωργίτση, Γιάννη Βογιατζή, Βαγγέλη Σειληνό κ.α. Ένας μανιώδης ραλίστας και γιος εργολάβου οικοδομών, ο Πέτρος, ο οποίος αδιαφορεί για τη δουλειά του πατέρα του, μαθαίνει ότι σε κάποιο νησί πρόκειται να γίνουν μεγάλα τουριστικά έργα, κι αποφασίζει να δραστηριοποιηθεί. Προτείνει στον πατέρα του να αγοράσουν εκεί οικόπεδα, αλλά το μυστικό μαθαίνει και η Φλώρα που είναι ιδιοκτήτρια διαφόρων κλαμπ. Καταφτάνει, λοιπόν, στο νησί πριν απʼ τον Πέτρο. Ο ανταγωνισμός τους προξενεί αναστάτωση στη ζωή των κατοίκων του νησιού.




Διαβάστε περισσότερα http://tvnea.blogspot.com/2012/04/e.html#ixzz1rFLkl9er

Under Creative Commons License: Attribution
 
Μπράβο πολύ καλή κίνηση!!! Επειδή μια μέρα δούλευα με κωφάλαλους σκεφτόμουν ότι αν ήμουν και εγώ θα είχα χάσει τις αγαπημένες μου ελληνικές ταινίες... μπράβο και πάλι στην Ερτ
 
mariadegrecia είπε:
Επειδή μια μέρα δούλευα με κωφάλαλους σκεφτόμουν ότι αν ήμουν και εγώ θα είχα χάσει τις αγαπημένες μου ελληνικές ταινίες...
Ευτυχώς που το έγραψες αυτό, τις ίδιες σκέψεις κάνω και εγώ και σκεφτόμουν πως αφού έχω φτάσει εκεί πρέπει να αποτοξινωθώ από τις Ελληνικές ταινίες!!!Αλλά αφού δεν είμαι ο μόνος...
 
Πίσω
Μπλουζα