Η Επιστροφη της Amiga!!

Νομίζω η μόνη πραγματική Amiga είναι το NATAMI τα άλλα μοιάζουν φούμαρα! το Χ1000 θα είναι πανάκριβο PowerPC μακάρι βέβαια να κάνει κάτι...
 
Shinobi είπε:
Νομίζω η μόνη πραγματική Amiga είναι το NATAMI τα άλλα μοιάζουν φούμαρα! το Χ1000 θα είναι πανάκριβο PowerPC μακάρι βέβαια να κάνει κάτι...
Το natami βέβαια δεν καταλαβαίνω ακριβώς που θα το πάει. Σύμφωνοι, θα είναι η γρηγορότερη classic Amiga που θα κυκλοφορεί, αλλα next-gen computing με τις δυνατότητες του, δεν θα μπορείς να κάνεις. Οπότε, είναι μία (φυσική συνέχεια) των classic Amiga, (πλήρως) συμβατή και με κάποιες έξτρα δυνατότητες, τις οποίες είναι αμφίβολω εάν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ.

Απο την άλλη, η X1000 θα είναι πανάκριβη και συλλεκτική. Εκεί πιστεύω θα μείνει!!
 
divined είπε:
Το natami βέβαια δεν καταλαβαίνω ακριβώς που θα το πάει. Σύμφωνοι, θα είναι η γρηγορότερη classic Amiga που θα κυκλοφορεί, αλλα next-gen computing με τις δυνατότητες του, δεν θα μπορείς να κάνεις. Οπότε, είναι μία (φυσική συνέχεια) των classic Amiga, (πλήρως) συμβατή και με κάποιες έξτρα δυνατότητες, τις οποίες είναι αμφίβολω εάν θα χρησιμοποιηθούν ποτέ.
Απο τα λίγα που ξέρω το NATAMI θα έχει 68060/150 η 166 κάτι τέτοιο με πολύ γρηγορότερο chipset. Φέρνει τη κλασική Amiga στα επίπεδα (η και παραπάνω) ενός ας πούμε Dreamcast δηλ. τεχνολογία 1999-2000. Και πάλι πίσω 10 χρόνια αλλα αν σκεφτούμε οτι η Amiga έχει μείνει στο 1992 δεν είναι άσχημα. :p
 
Παιδια σε διαφορα φορουμ που ειχα δει λεγανε οτι το ολο project εχει εγκαταλφθει....

Μακαρι να μην ειναι αληθεια.
 
Λοιπόν, τελικά δείτε πώς θα είναι οι "νέες" Amigες 1000, 2000 και 3000

http://www.commodoreusa.net/CUSA_Amiga1000.aspx

http://www.commodoreusa.net/CUSA_Amiga2000.aspx

http://www.commodoreusa.net/CUSA_Amiga3000.aspx

Ναι, είναι κουτιά για HTPC, έτσι απλά...Σε αναμονή της Commodore USA για το περίφημο (που λέει ο λόγος) Commodore OS, το οποίο θα επιτρέπει μέσω emulation να τρέξει κάποιος Amiga και Commodore software.

http://www.commodoreusa.net/CUSA_OS.aspx

Τώρα η γνώμη μου. H "Amiga" σειρά είναι μιά άθλια προσπάθεια να καρπωθεί η Cusa μερικά φράγκα, μόνο και μόνο επειδή λέει την μαγική λέξη. Τα δικαιώματα του Workbench όπως είναι γνωστό τα έχει η Cloanto, άν και λίγη σημασία έχει καθώς δέν νομίζω να πάταγε κανείς πάνω στο Workbench για να φτιάξει κανούργιο OS. To Commodore OS είναι λογικά μια custom έκδοση Ubuntu, προφανώς με εικονίδια που θυμίζουν τα γνωστά στους αμιγκάδες και κομμοντοράδες πραγματάκια. Το να διατυμπανίζεις ότι μέσω emulation έχεις πρόσβαση στο κλασσικό software είναι γελοίο, μέχρι και στα κινητά τρέχει κάποιος Workbench ή παίζει bomb jack του C64, και μάλιστα εδώ και κάμποσα χρόνια. Τώρα για την σειρά που ήδη κυκλοφορεί η Cusa, δηλαδή τον Commodore 64, Vic Pro και Vic Slim, δέν έχω να πώ μόνο άσχημα λόγια. Εντάξει, προφανώς είναι αρπακτή και αυτά, όμως τουλάχιστον είναι όμορφα και πρακτικά σάν υλοποίηση. Ειδικά ο C64x είναι πολύ όμορφος, και θα γούσταρα τρελά να τον έφτιαχνα για emu-machine...Όμως το κόστος είναι εξωφρενικό, σκέτο σασί με τα πλήκτρα (προφανώς...) πάει 250 Ε, ενώ ο Basic ( Atom D525, NVIDIA ION2, 2Gb Ram, 160Gb Hard Drive ΧΩΡΙΣ DVD-slot) 595 E...Ειλικρινά, ποιός θα τα αγοράσει με αυτές τις τιμές...(ά, έχει και option για blu-ray....lol)

Όσοι πίστευαν, ή πιστεύουν σε ουσιαστική αναγέννηση της Amiga τότε ειδού...για την Χ1000 δέν γνωρίζω ακόμα τι παίζει, και πάλι όμως δέν νομίζω να απέχει απο τις τρομερές κατασκευές της C=usa.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ότι πρακτικά οι νέες Amiga είναι Designάτα κουτιά και εμένα μου φέρνει αναγούλα. Σήμερα πρακτικά είναι αδύνατον κάποια μικρή εταιρία να φέρει επανάσταση, πόσο μάλλον όταν βρισκόμαστε σε ύφεση, αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να κοροιδεύει τον κοσμάκη.

Απαράδεκτο.

Ακόμα πιο απαράδεκτο είναι η τιμή του C64. Μα είναι δυνατόν? Θα ήμουν ο πρώτος που θα προχωρούσε σε αγορά του (νοσταλγία?) αλλά σε αυτή τη τιμή είναι τουλάχιστον κλοπή.
 
Δεν θα τους τιμήσω...πάνε να κονομίσουνε πάνω στο πτώμα της κόμοντορ και πάνω στην δική μας πόρωση!Θα προτιμήσω να επενδύσω σε παλαιά μηχανήματα
 
Αρπαχτη του κερατα ειναι..
 
παιδια κακα τα ψεματα η amiga μεγαλουργησε και αγαπηθηκε σε μια εποχη που οι pc δεν ειχαν δυνατοτητες ανταξιες της να παιξουν παιχνιδια με καλα γραφικα....τωρα που υπαρχουν pc με δυνατοτητες απιστευτες ...δεν θα γινει τιποτα....Μονο αν βγει καποιο μηχανημα με αποκλειστικοτητες (παιχνιδια,επεξεργαστη κτλ.)

ΥΓ. αληθεια η motorola βγαζει επεξεργαστες?
 
Η motorola λέγεται πλέον freescale και ναι βγάζει επεξεργαστές αλλά για embedded systems.
 
Αμφιβάλλω πλέον ότι θα κυκλοφορήσει το natami. Είναι στο στάδιο των δοκιμών ποιος ξέρει πόσα χρόνια.
 
npil είπε:
παιδια κακα τα ψεματα η amiga μεγαλουργησε και αγαπηθηκε σε μια εποχη που οι pc δεν ειχαν δυνατοτητες ανταξιες της να παιξουν παιχνιδια με καλα γραφικα....τωρα που υπαρχουν pc με δυνατοτητες απιστευτες ...δεν θα γινει τιποτα....Μονο αν βγει καποιο μηχανημα με αποκλειστικοτητες (παιχνιδια,επεξεργαστη κτλ.)
Δύσκολο έως απίθανο να βγεί κάτι με "αποκλειστικότητες" πλέον. Εκτός και άν αυτοί που το σχεδιάζουν έχουν λεφτά για ρίσκο!

Αν πάρουμε την τρέχουσα C=, άστο! Απ την άλλη όμως, το εκπληκτικό είναι πως ζήτηση υπάρχει και για παλιά μηχανήματα/περιφερειακά, αλλά και για βελτιωμένους κλώνους! Αν δεν υπήρχε, δεν θα βλέπαμε ακόμα κάρτες PPC να πουλάνε σαν ζεστό ψωμί.

Το μόνο που με στενοχωρεί είναι πως οι κύριοι που εμπορεύονται τις "NG" Amigas έχουν προ πολλού ξεφύγει απο το νόημα του υπολογιστή για τις μάζες, και πέρασαν στην απέναντι όχθη που είναι υπολογιστές για τους λίγους...

Και δεν μιλάω για τα εκτρώματα που ετοιμάζει η Commodore τώρα, αλλά για τα άλλα εκτρώματα τα οποία δεν παύουν να είναι απλησίαστα.

Το κουφό είναι πως για παράδειγμα η SAM ξεκίνησε ως πλατφόρμα για embedded εφαρμογές, και στον δρόμο τους προέκυψε να την παντρέψουν με το 4.χ.

Δεν είχε ως αρχικό της στόχο το Αμιγκοκοινό.
 
Πίσω
Μπλουζα