Η Κάθοδος

35475.jpg

35474.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H σειρά υπάρχει στο youtube σε δυο μέρη , φυσικά από την βιντεοκασέτα που κυκλοφόρησε. [edit]youtube link με ολόκληρα επεισόδια[/edit] Είναι το β μέρος . Προσωπικά αν και αρκετά θεατρική, την θεωρώ πάρα πολύ καλή προσπάθεια, μέσα στο πνεύμα της εποχής και -ευτυχώς- πολύ διαφορετική από τα ροζ σίριαλ δια όλη την οικογένεια που κυριαρχούσαν και δυστυχώς κυριαρχούν στην Ελληνική τηλεόραση[edit]yt link με ολόκληρα επεισόδια[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει ακόμα αυτό το cult αριστούργημα;
 
Η "Κάθοδος" παραπέμπει στο "Έγκλημα κ τιμωρία" του Ντοστογιέφσκι. Αν παρατηρήσετε τους χαρακτήρες στο έργο, τη ζωή που έχει επιλέξει ο Άγγελος να ζει στο περιθώριο όπως ο Ρασκόλνικωφ ,η Σταθακοπούλου ως Σόνια κ όλοι οι χαρακτήρες είναι ξεκάθαρα "δανεισμένοι" από το μυθιστόρημα αυτό. Μόνο το τέλος αλλάζει γιατί στη σειρά επιλέγουν ως λύτρωση την αυτοκτονία, ενώ στο βιβλίο ο Ρασκόλνικωφ κ η Σόνια καταλήγουν μαζί στη Σιβηρία.
 
Την σειρα ελάχιστα την θυμάμαι οταν προβλήθηκε στην ΕΡΤ σαν τίτλο μόνο... αυτό που είμαι σίγουρος είναι πως βγήκε την ιδια σεζόν με την Κυρία Αρσενια και το Μινόρε της Αυγής....Σε ένα φύλλο Σαββάτου του 1988 σε ένα ένθετο που είχε τότε ο Ελεύθερος Τύπος με τηλεοπτικό πρόγραμμα της εβδομάδος αλλά και για βίντεο διαφήμιζε την κυκλοφορία της βιντεοκασέτας με την σειρά....Από εκείνο το δημοσίευμα μου εντυπωθηκε πιο πολύ στο μυαλό η Κάθοδος και μετά απ' το αφιέρωμα στην εκπομπή της Θεολογιδου..... Αλλά πολύ μέτρια και γυρισμένη στο πόδι σειρά...θολή εικόνα ,κάμερα που έτρεμε, αρκετά σκληρές σκηνές....
 
Αναγνωρίζω πως είναι βαριά κ δύσπεπτη αλλά έχω δει κ πολύ χειρότερα. Έστω κ μόνο για την αναστάτωση που προκάλεσε για την εποχή της αξίζει να τη δει κανείς
IMG_20200613_191514.png
 
Σίγουρα σκληρή και ακατάλληλη ως προς το περιεχόμενο σειρά που παίζεται στις 9:30! Την ίδια ώρα προβολής είχαν άλλες σειρές οικογενειακές. Παρόλα ταυτα αντικατοπτρίζει το τι συνέβαινε σε μερίδα (μερίδα μεν αλλά υπήρχε) της νεολαίας της εποχής. Το μεγαλύτερο χάσμα γενεών που υπήρξε, εγκατάλειψη σπουδών, πολιτικές εμμονές, ιδεολογικοί εγκλωβισμοί απομεινάρια της αποτίναξης του απολυταρχικού καθεστώτος της επταετίας. Φυσικά θίγεται και το μεγάλο και αναδυόμενο πρόβλημα των ναρκωτικών.

Η σειρά έχει σκληρές σκηνές σίγουρα, στη σημερινή εποχή βέβαια έχουμε δει πέντε φορές πιο σκληρές ταινίες και σειρές και στην τηλεόραση και στα διαδικτυακά κανάλια. Από τι θυμάμαι τη μεγάλη φασαρία την είχε ξεσηκώσει η Εκκλησία που ενημέρωσε τον κόσμο από τους ναούς και τους προδιέθεσε αρνητικά.

Από την άλλη πλευρά όμως όταν την χαρακτηρίζεις νεανική σειρά και την προβάλλεις 9:30 η ώρα δεν θα κάτσει ένας 12χρονος- 13χρονος να την παρακολουθήσει; (τόσο ήμουν όταν προβλήθηκε). Πόσο πιο λάθος να είσαι; Πως να μη βρεθεί μια κοινωνία στα κάγκελα όταν δείχνεις ωμές εικόνες και αλήθειες σε παιδιά που δεν το είχαν βάλει καν στο μυαλό τους ότι υπηρχαν αυτες οι καταστάσεις.
Θεωρώ μεγάλο φάουλ τον προγραμματισμό αλλά και την κάκιστη ηχοληψία της σειράς.
 
Πίσω
Μπλουζα