Η Λάμψη (1991 ANT1)

Να προσθέσω επίσης:

Άγγελος Προβελέγγιος (Ιάγος, απαγωγέας της Σελήνης και -νομίζω- της Σεμίνας).

Ο Στέλιος Γεράνης έπαιξε τον "Αποστόλη Μπαλατσούκα", αδελφό των Έφης, Πέρσας και Νάσιας. Θυμάμαι ότι ήτανε κακοποιός ή ναρκομανής και στο τέλος σκοτώθηκε...

Διπλό ρόλο έπαιξαν οι Πολίτης-Δανδουλάκη σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, όταν κάποιοι απήγαγαν Γιάγκο και Βίρνα και βάλανε στη θέση τους κάποιους σωσίες τους για να καταστρέψουνε την οικογένεια Δράκου.

Πίκουλα, Πετούση και Βογιατζής εμφανίστηκαν στη σειρά γύρω στο '94, αφού μέχρι τότε το υπηρετικό "τρίο" ήταν οι Πετρόχειλος, Γιαννοπούλου και Βακαλοπούλου. Α, φλασιά. Η Βακαλοπούλου ήταν η "Κατερίνα Μπαλατσούκα" κι έφερε τις δύο αδελφές της ως αντικαταστάτριες της "Άννας" και του "Αστέρη".

Επίσης, δεν είδα το όνομα του αείμνηστου Ανδρέα Ντούζου που είχε παίξει την εποχή του Βασταρδή-"Αρμαγεδώνα". Ήταν εκείνος που του έδινε οδηγίες για το τι θα κάνει...
 
Για να τα βάλουμε σε μία σειρά. Άρα η Σεμίνα και όχι η Τάνια ήταν ερωτευμένη με τον Γιώργο Χριστοδούλου (αν και μικρό το κακό, γιατί τέτοια πληροφορία δεν περνάω στην βάση) και όχι με τον David McVicar. Επίσης ο Γιώργος Χριστοδούλου είχε έναν δεύτερο ρόλο όπου έκανε τον αδερφό του αιδεσιμότατου και ήταν σοφέρ! Σωστά; Επιβεβαιώνεται κι ο Τίμος Περλέγκας στην φωτογραφία της Κατερίνας, που αναφέρει παραπάνω ο Nick. Σας ευχαριστώ και τους τρεις! Κατερίνα, πως γνωρίζεις ότι αυτή που υποδύονταν τη Λεϊλά είναι στην βάση εφόσον δεν γνωρίζεις το όνομα της ηθοποιού; Έχεις κάποια υποψία για κάποια; Πες μας την και ίσως θυμηθεί κάποιος άλλος φίλη ή φίλη αν είναι όντως αυτή! :)
 
ευχαριστω Νικο!

Mandrake ακομα δεν καταλαβα ποιος ειναι αυτος ο David McVicar,εμφανιστηκε στους τιτλους αυτο το ονομα;

Ο Γιωργος Χριστοδουλου υποδυοταν τον σωφερ Ζαχο (επιθετο δε θυμαμαι)

και καποια στιγμη επαιξε διπλο ρολο: τον αιδεσιμοτατο Έιντζελ (ηταν αδερφος του Ζαχου του σωφερ) και τον Ζαχο το σωφερ

zaxos.JPG στο ιδιο επεισοδιο ως "Ζαχος"

eintzel.JPGκαι ως αιδεσιμοτατος "Έιντζελ"

Για τη Λέιλα: τη βρηκα στη retrodb στο λινκ με τη "Λαμψη" αφου ηταν ηδη περασμενη

Η "Τανια" Τανια Καψαλη δε θυμαμαι να ηταν ερωτευμενη με τον αιδεσιμοτατο (Γιωργος Χριστοδουλου) αφου στα επεισοδια που εμφανιστηκε αυτος ηταν παντρεμενη με το "Ρενο"

Παλιοτερα (στις αρχες) μου φαινεται οτι ηταν ερωτευμενη με το Ζαχο το σωφερ (Γιωργος Χριστοδουλου)

Κατι αλλο που αναφερθηκε πιο πανω: οτι ο "Ρενος" αφησε εγκυο και την "Αννα" και την "Τανια" εγω θυμαμαι μονο για την "Αννα"

Η "Τανια" αποκαλυφθηκε αργοτερα οτι ειχε ενα εξωγαμο παιδι(πατερας του πρεπει να ηταν ο Ζαχαριας Ροχας) αλλά το μυστικο της το ειπε μονο στη "Βιρνα" και τοτε εκεινη πηρε την ευθυνη πανω της(για να μη χωρισουν η "Τανια" κι ο "Ρενος") και το παρουσιασε σε ολους ως δικο της εξωγαμο κινδυνευοντας να τη χωρισει ο "Γιαγκος" (ποιος; αυτος που δεν ηξερε στην τελικη ποσα παιδια ειχε..καθε τοσο "ξεφυτρωνε" κι απο ενα.. Χειροτερα κι απ την "τολμη και γοητεια" ειχε καταντησει..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tina είπε:
Να ρωτησω κατι , εναν κακο με κρανος,μπερτα και δερματινο παντελονι τον θυμαται κανεις? Πρεπει να ηταν στα πρωτα χρονια.....
Πέρασαν τόσοι εκδικητές με μάσκες και μπέρτες, από αυτή την σειρά. Ποιον να πρωτοθυμηθείς... :D
 
katerinak είπε:
ευχαριστω Νικο!ακομα δεν καταλαβα ποιος ειναι αυτος ο David McVicar,εμφανιστηκε στους τιτλους αυτο το ονομα;
Ο Daniel Mc Vicar (όχι David) ήταν ηθοποιος απο τη Αμερικάνικη σειρα "Τόλμη και Γοητεία" και για λιγα επεισόδια επαιξε στη Λάμψη!! Απίστευτο και όμως αληθινο, αλλα ναι, ηθοποιος απο το "Τόλμη και Γοητεία" επαιξε στη Λάμψη.

Μπορείς να δεις εδω: http://img489.imageshack.us/img489/9859/42270611jk8.png

Προβολή συνημμένου 90227

42270611jk8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Ο Daniel Mc Vicar (όχι David) ήταν ηθοποιος απο τη Αμερικάνικη σειρα "Τόλμη και Γοητεία" και για λιγα επεισόδια επαιξε στη Λάμψη!! Απίστευτο και όμως αληθινο, αλλα ναι, ηθοποιος απο το "Τόλμη και Γοητεία" επαιξε στη Λάμψη.
Μπορείς να δεις εδω: http://img489.imageshack.us/img489/9859/42270611jk8.png
ευχαριστω hannele,αυτος ειναι ο "Κλαρκ" της σειρας "τολμη και γοητεια",δε θυμομουν τη συμμετοχη του στη "Λαμψη"

42270611jk8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, συμμετείχαν και οι Μάκης Ρευματάς, Γιώργος Σίσκος, Αθηνά Μαυρομάτη, αλλά και η Πηγή Δεβετζή, η γνωστή Ολυμπιονίκης του τριπλούν.

Το επώνυμο της "Λίλυ" (Λίνα Μαρκάκη) ήταν "Αγραφιώτη" και της "Ελβίρας" (Μαρίνα Ψάλτη) "Κατακουζηνού" -ήταν ανιψιά του Αννίβα Κατακουζηνού που υποδυόταν ο Φαίδων Γεωργίτσης...

Ο Γιώργος Βασιλείου έπαιζε τον "Βάσο", τον αδερφό της Βίρνας που υπηρετούσε στο ναυτικό κι ένα διάστημα είχε σχέση με τη Σάντρα.

Αμάν αυτές οι φλασιές μου νυχτιάτικα. Ο Σίσκος αντικατέστησε τον Βουλγαρίδη στο ρόλο του "Μάνου Σταραμόπουλου"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη Σεμίνα (Μουρούζη) της την είχαν στήσει και τη δολοφόνησαν, δεν ενθυμουμαι ιατι. Σαλος τοτε με τον ΜακΒικαρ! :)
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Αμάν αυτές οι φλασιές μου νυχτιάτικα. Ο Σίσκος αντικατέστησε τον Βουλγαρίδη στο ρόλο του "Μάνου Σταραμόπουλου"...
Εφαγα και εγω φλασιά :D .

Ο Δημήτρης Δρακόπουλος πριν γίνει "Αλέξης Δράκος", είχε παίξει ενα τύπο που είχε βιάσει την Τάνια (Καλλιοπη Ευαγγελιδου). Η Τάνια τότε ήταν παντρεμένη με τον 'Ιωνα-Αλή. Ο βιαστής, είχε προηγούμενα με το Γιάγκο (κάτι του είχε κάνει ο Δράκος, αλλά δεν θυμάμαι τι) και ήθελε να τον εκδικηθεί. Και έτσι βίασε την κόρη του, την οποία παρακολούθουσε από μέρες προκειμένου να την πετύχει κάπου μόνη της.

Η Τάνια στην πορεία ανακαλύπτει ότι είναι έγκυος, αλλά δεν ξερει ποιανού είναι το παιδί... του άντρα της? ή του βιαστή? :p

Αναγκάζεται αν και έγκυος, να κάνει εξέταση dna παίρνοντας αίμα από το έμβρυο. Το μωρό τελικά ήταν του βιαστή και ο Ίωνας, μαζί με όλη την οικογένεια, την πιέζουν να κάνουν έκτρωση. Η Τάνια να θέλει να το κρατήσει, το Δρακέϊκο απο την άλλη να επιμένει να το ρίξει. Στο τέλος ο Ίωνας συμβιβάζεται και της λεει "κράτησε το, θα γίνω πατέρας του, αφου το θελεις τοσο πολυ". Τελικά το έχασε το μωρό, ο βιαστής (Δημήτρης Δρακόπουλος) συνελήφθη...και μετα απο λιγο καιρο επανερχεται ο Δημήτρης Δρακόπουλος στη Λάμψη πλεον ως Αλέξης Δράκος.
 
Ας προσθέσουμε και τους τίτλους αρχής του 2005:

[video=youtube_share;wCkdUq1zeKo]

 
O Νίκος Απέργης σχεδόν 10 χρόνια στο ρόλο του Σέβου Δράκου "Guest Star" ήταν πάντα στους τίτλους. Τι guest ήταν αυτο, ποτέ δεν καταλαβα... :p

Ο Γιώργος Τζώρτζης (παππούς Οσμάν Μπαρκίζ) αργότερα έπαιξε τον αρχηγό της Αστυνομίας. Ειναι στους τίτλους αρχής του 2004.

Ο Σπύρος Μαβίδης (Φερχάτ Μπαρκίζ) έπαιξε και τον "Ρομπέρτο Καστίγιο" το 2001.

Το Δρακέϊκο πηγαίνουν στο μνημόσυνο της Ελενας Δράκου, νομίζοντας ότι όντως η Ελενα κάηκε στο σπίτι, ενώ αυτή είχε διαφύγει στο εξωτερικό για να μην χαλάσει το γάμο του Γιάγκου με την Βίρνα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
O Νίκος Απέργης σχεδόν 10 χρόνια στο ρόλο του Σέβου Δράκου "Guest Star" ήταν πάντα στους τίτλους. Τι guest ήταν αυτο, ποτέ δεν καταλαβα... :p
Και μενα μου έκανε αυτό εντύπωση. Μάλλον θα ήταν όπως οι συμβασιούχοι στο δημόσιο, που με τον καιρό, δημιουργούν καθεστώς μονιμοποίησης... :D
 
nick είπε:
Ας προσθέσουμε και τους τίτλους αρχής του 2005:[video=youtube_share;wCkdUq1zeKo]

Kαμμια σχεση με την μουσικη της παλιας εναρξης...ψηφιζω original...
 
RIO είπε:
Και μενα μου έκανε αυτό εντύπωση. Μάλλον θα ήταν όπως οι συμβασιούχοι στο δημόσιο, που με τον καιρό, δημιουργούν καθεστώς μονιμοποίησης... :D
"Αρμένικη" επίσκεψη μάλλον :p :D


Gus είπε:
Πωπω τι μου θύμισες!!
Αυτή η φάτσα του Εξολοθρευτή είχε στοιχειώσει τα παιδικά μου χρόνια. Συγκεκριμένα, η σκηνή που μου έχει αποτυπωθεί στο μυαλό είναι όταν καταφτάνει μια κασέτα VHS στο τμήμα και στο βίντεο εμφανίζεται ο Εξολοθρευτής λέγοντας διάφορα ασυνάρτητα και γράφοντας με κόκκινη μπογιά... Είχα ..... πάνω μου όταν το είχα δει. Πρέπει να ήταν τέλη 90's αρχές 00's, ε;

Ευχαριστώ προσωπικά για το βίντεο! :)

EDIT: Μόλις βρήκα την επίμαχη σκηνή :p

[video=youtube_share;pbMGYtotHiE]


Ο "Εξολοθρευτής" ήταν γυναίκα.


Τη μάσκα τη φορούσε φυσικά ο Κώστας Τερζάκης και αυτός "έκανε τα εγκλήματα ως "Εξολοθρευτής", αλλά στο τελευταίο επεισόδιο του "Εξολοθρευτή" που τον συλλαμβάνουν και του βγάζουν τη μάσκα, κάτω από τη μάσκα υποτίθεται ότι ήταν γυναίκα Και μάλιστα αστυνομικός στην ομάδα που βοηθούσε κιόλας στην σύλληψη του
:p .

 


Η γυναίκα που υποτίθεται ότι ήταν ο "Εξολοθρευτής" ήταν η ηθοποιός που είχε υποδυθεί στην ιστορία Τάνιας-Αλή, τη θεία που έμενε μαζί με την οικογένεια Μπαρκίζ, δηλαδή τον Αλή, τον Φερχάτ, τον παππού Οσμάν και την γιαγιά Εμινέ. Σε προηγούμενο post την είχα αναφέρει, αλλά δεν γνωρίζω το όνομα της.


1080406_436017163183977_1005921653_n.jpg

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ηθοποιός που έπαιξε τον υποτιθέμενο ''Εξολοθρευτή'' και κατόπιν τη θεία του Αλή ονομάζεται Μαρία Διακουμάκου. Αλήθεια, θυμάστε κάποια σύντομα περάσματα λίγων επεισοδίων που είχαν κάνει στη ''Λάμψη'' η Τζένη Ρουσσέα και η Τόνια Καζιάνη; Τι ρόλους είχαν υποδυθεί;
 
Μαλλον η Βιρνα και η Τανια μπερδεψαν την κηδεια με τις ιπποδρομιες του Ασκοτ! :) Η μουσικη τα σπαει!!!!!
 
Εγω χθες τελειως τυχαια ανακαλυψα σ'ενα παλιο δισκοπωλείο ενα LP της Λάμψης του 1992 που τη μουσική υπογράφει ο Robert Williams και ο Γιώργος Μπουσουρής..

Το εβγαλα φωτογραφια να το δειτε:

R-2302848-1275525023.jpeg.jpg

Η τιμη που ειχαν στο μαγαζι ειναι στα 4 ευρω ενω σε ψαξιμο στο διαδύκτικο ειδα οτι το πουλάνε μεχρι και 155 ευρω!
 
tzias57 είπε:
Πάντως ο ηθοποιός που έχει παίξει τους περισσότερους ρόλους στην σειρά ήταν κατά την γνώμη μου ο Ζαχαρίας Ρόχας.
Kαι ο Τερζάκης νομίζω. Εκτός απο το ρόλο του Αλη-Ίωνα (που κρατησε πανω απο 4 χρόνια) ειχε παιξει όλους τους "μασκοφόρους" :p και στο τέλος μετά την αυτοκτονία του Ίωνα επανεμφανίστηκε στην Λάμψη στο τελος της πια, ως Μάρκος Αγγελίδης ετεροθαλής αδερφός του Γιάγκου. Από "γαμπρός" του, έγινε "αδερφός" του :D .

thebest20 είπε:
Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!
O Ρένος δεν ήταν ανηψιός του Δράκου, ήταν γαμπρός του, ήταν ο πρωτος συζυγος της Τάνιας. Αυτός αγαπούσε την Άννα απο πιο πριν, αλλά παντρευτηκε την Τάνια. Αυτό ήταν εις γνώση της Τάνιας, η οποια σκύλιαζε απο το κακό της, αφενός γιατί ο άντρας της αγαπούσε την Αννα, αφετέρου γιατί η Αννα γέννησε το παιδί του, ενω εκείνη που ήταν και αυτή εγκυος, το έχασε. Την Τανια τότε επαιζε η Τανια Καψαλη. Οταν πλεον είχε χωρισει με την Ρενο, μετα απο αρκετό καιρό, η Τανια εφυγε στο εξωτερικο και μετα όταν επεστρεψε, "Τάνια" ήταν η Καλλιοπη Ευαγγελίδου.
 
Κι εγώ ανήκω σε εκείνους που έχουν περάσει πολλά απογεύματα μπροστά στην τηλεόραση, βλέποντας οικογενειακώς τη, θρυλική πλέον, "Λάμψη". Πολλές σκηνές και περιστατικά μου έχουν μείνει ανεξίτηλα στη μνήμη, όπως και ρόλοι συγκεκριμένων ηθοποιών. Κατ' αρχάς, θυμάμαι και αγαπώ το κλασικό μουσικό θέμα από τους τίτλους αρχής (τους πρώτους, αμυδρά θυμάμαι ότι είχαν αλλάξει προς το τέλος της σειράς...), του Ρόμπερτ Ουίλλιαμς, μαζί με τη σκηνή της "Βίρνας" να ταΐζει τα περιστέρια στο Σύνταγμα. Θυμάμαι ότι στο πρώτο επεισόδιο είχε ένα φόνο ενός άντρα (μπορεί να κάνω λάθος...). Θυμάμαι επίσης, το βιασμό της "Βίρνας", μου είχε κάνει εντύπωση ο κυνισμός, ο ρεαλισμός και η ένταση της σκηνής εκείνης (παρεμπιπτόντως, ο Φώσκολος είχε κάνει άρτια σκηνοθεσία και παραγωγή σε ολόκληρη τη σειρά, παρόλο που στο σενάριο υπήρχε συχνά η ανακύκλωση μοτίβων). Οι ίντριγκες, τα πάθη, οι έρωτες, οι συνωμοσίες, οι έντονες ανθρώπινες σχέσεις, στοιχεία που αποτελούν τα απαραίτητα συστατικά μιας σαπουνόπερας που σέβεται τον εαυτό της, ήταν και στην "Λάμψη" παρόντα, και κρατούσαν αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το τέλος της κάθε ιστορίας. Και, επειδή οι ιστορίες είχαν άμεση σχέση η μία με την επόμενή της, το ενδιαφέρον κρατούσε σε μάκρος! Αυτό ήταν, πιστεύω, το σημείο-κλειδί, που οδήγησε τη σειρά να κρατήσει 14 ολόκληρα χρόνια. Έχω αναμνήσεις και από τα επεισόδια με τους Τούρκους, μου τα θύμισαν πιο έντονα οι προηγούμενοι φίλοι και φίλες, τον "Ευλογητό" και το μυστήριο που τον ακολουθούσε μέχρι την αποκάλυψή του, τον ρόλο που έκανε ο Στάθης Ψάλτης (ήταν ψυχοπαθής δολοφόνος; ), ενώ καλύτερα θυμάμαι μια από τις τελευταίες ιστορίες (ή μήπως ήταν Η τελευταία; ), όπου ο "Γιάγκος" είχε ερωτευτεί μια κοπέλα (ήταν η, όμορφη, Κατερίνα Γαβαλλά) που του είχε σώσει τη ζωή σε μια (ακόμα) δολοφονική επίθεσή εναντίον του, έξω από μια εκκλησία. Μετά την είχε παντρευτεί νομίζω... Πολλή έντονη δράση αυτά τα επεισόδια. Νομίζω τότε ήταν που ο "Αλέξης" συγχυζόταν συνέχεια με κάποιον, που τον αποκαλούσε "μπακάλη". Θυμάμαι έντονα πώς έλεγε τη λέξη ο "Αλέξης"/Δημήτρης Δρακόπουλος!!! Αν κάποιος θυμάται ακριβώς τις σκηνές και την πλοκή, ας γράψει κάτι...

Διαβάζω ότι είχαν περάσει από τα πλατώ περίπου 1500 ηθοποιοί, απίστευτος αριθμός για μια ελληνική παραγωγή!!! Πόση φαντασία και τι ταλέντο "'εριξε", αλήθεια, ο μεγάλος δάσκαλος του κινηματογράφου, Νίκος Φώσκολος, στην παραγωγή αυτή; Αλησμόνητες μέρες... Η "Λάμψη" ήταν σίγουρα ένα από τα πράγματα που έχουν σημαδέψει τη γενιά μου, 1980-1990, ένα φαινόμενο που αναφερόταν και αναφέρεται εδώ κι εκεί, με θετικό για πάρα πολλούς ή αρνητικό για πολλούς άλλους αντίκτυπο, αλλά οπωσδήποτε σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητας εκείνης της εποχής και των τηλεοπτικών δρώμενων!
 
Δεν είναι τυχαίο οτι η σειρά κράτησε 14 χρόνια. Βεβαια μέσα σε αυτά τα χρόνια, παρα πολλές φορες επαναλήφθηκαν οι ιδιες και οι ιδιες ιστορίες απλά με διαφορετικούς ηρωες (π.χ. απαγωγή και αντικατάσταση με σωσία, εγω θυμαμαι τουλαχιστον 4: Γιάγκου, Βίρνας, Αλή, Τανιας) ( ή π.χ. "μασκοφόροι" ψυχοπαθείς εκδικητές που ήθελαν να σωσουν την κοινωνία δολοφονόντας τους κακούς).

Θυμαμαι το Νίκο Φώσκολο οταν τον ειχαν ρωτήσει πως περίπου ειχε στο μυαλο του το τελος της Λάμψης ειχε πει πως σκεφτόταν στο τελος ο Γιάγκος να αποκτήσει και ενα νομιμο εγγονι, το οποιο ομως θα ήταν ανάξιο (σωματικά? νοητικά? ψυχικά? ποτε δεν το καταλαβα τι εννοουσε με αυτό). Ετσι θα επιβεβαιώνοταν η "κατάρα των Δράκων" οτι το εξώγαμο εγγόνι του, δηλαδη ο γιος της υπηρετριας Πέρσας, θα ήταν ο μοναδικός συνεχιστής της δυναστείας Δράκου. Τελικά δεν εδωσε αυτό το τελος στη Λάμψη, αφου ολη η οικογενεια ξεκληρίστηκε και ο Γιάγκος έμεινε ολομόναχος με τα λεφτά του.

Επίσης θυμάμαι οτι στη Λάμψη είχε παιξει και η κόρη του Φαίδωνα Γεωργίτση (το ονομα της δεν το θυμαμαι). Επαιζε μια πριγκιπισσα που ήταν ερωτευμένη με τον Ζαχαρία Ρόχα, ο οποιος τότε επαιζε ένα πρίγκιπα. Επαιζε και ο Μάκης Ρευματάς σε αυτην την ιστορία με τους πριγκιπες, αλλα δεν θυμαμαι το ρόλο του. Νομίζω Βασιλιάς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα