Η Λάμψη (1991 ANT1)

Mandrake είπε:
Ισχύει αυτό με την Έλενα Δράκου για τη Μάνια Τεχριτζόγλου; Στην βάση το έχουμε ως Χριστίνα Kenich. Μήπως ήταν Χριστίνα Δράκου και το Kenich είναι το πατρικό της; Τον Εξολοθρευτή ποιος τον υποδύονταν; Η Αγγελική Δημητρακοπούλου ήταν είχε τον βαθμό του ταξίαρχου αλλά ήταν όντως αρχηγός της αστυνομίας; Είχε άλλον βαθμό νωρίτερα; Όποιος θυμάται ας μας πει για να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις. :)
Ναι, η Μάνια Τεχριτζόγλου είχε παίξει την Έλενα Δράκου.





Η Ελένα Δράκου υποτίθεται ότι είχε σκοτωθεί σε αεροπορικό δυστύχημα όταν ακόμη ο Αλέξης, η Τάνια και ο Τίμος ήταν μικρά. Για αυτό άλλωστε και ο Γιάγκος παντρεύτηκε τη Βίρνα, που ουσιαστικά εκείνη τα μεγάλωσε ως μητριά τους. Ομως εν αγνοία της οικογένειας όλα αυτά τα χρόνια που την θεωρούσε νεκρή, η Έλενα είχε επιζήσει της πτώσης έχοντας σοβαρά κινητικά πρόβλημα και πρόσωπο απανθρακωμένο που από τις πλαστικές αποκατάστασης είχε αλλάξει εντελώς η μορφή της και δεν θύμιζε σε τίποτα την παλιά Έλενα.


Εμφανίζεται λοιπόν στη ζωή των Δράκων, όχι με το πραγματικό της όνομα, Έλενα Δράκου, άλλα με το ψεύτικο όνομα Χριστίνα Kenich. Δεν ήθελε να μάθει κανείς από το Δρακέϊκο οτι είχε επιζήσει της πτώσης. Ήθελε απλώς να έχει επαφή μαζί τους, να βλέπει τα παιδιά της, χωρίς να τα ταράξει ότι είναι η μητέρα τους. Και ο Γιάγκος και τα 3 παιδιά, της έδειχναν ιδιαίτερη συμπάθεια και αγάπη χωρίς να ξέρουν ποια ήταν στην πραγματικότητα. Ο άνθρωπος όμως που την προμήθευε μορφίνες για τους πόνους που είχε λόγω των κινητικών προβλημάτων, γνώριζε την πραγματική της ταυτότητα και την απειλούσε ότι θα πει όλα στους Δράκους, για να της τρώει λεφτά. Τον ρόλο υποδυόταν ο Ανέστης Βλάχος. Προκειμένου να του κλείσει το στόμα, τον σκότωσε. Στη δίκη για τη δολοφονία του, εισαγγελέας ήταν η Βίρνα (και δεν θυμάμαι πως) αποκαλύφθηκε ότι το "Χριστίνα Kenich" ήταν ψεύτικο όνομα γιατί στην πραγματικότητα ήταν η Έλενα Δράκου. Σοκ στο Δρακέϊκο! Κάγκελο όλοι! Εκείνη όμως (η Ελένα-Χρίστινα) για να μην γίνει αιτία να διαλυθεί η οικογένεια, σχεδιάζει την εικονική αυτοκτονία της. Πυρπολεί το σπίτι της και όλοι πίστεψαν πως ήταν μέσα και κάηκε, ενώ αυτή διέφυγε στο εξωτερικό. Από τότε δεν εμφανίστηκε ξανά στη Λάμψη και όλοι έμειναν με την εντύπωση πως αυτή τη φορά όντως είχε πεθάνει.




 


Και τον Ευλογητό και τον Εξολοθρευτή, τους υποδύθηκε ο Κώστας Τερζακης (αυτός δηλαδη ο ηθοποιος φορούσε τις μάσκες των ρόλων), ο οποιος μετά επαιξε τον Αλή-Ιωνα.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele, καλώς όρισες στην παρέα. Υποκλίνομαι στο μνημονικό σου.
 
Ευχαριστώ anatasio καλως σας βρηκα. Η αληθεια ειναι ότι η Λάμψη είχε στοιχειώσει τα παιδικα΄μου χρόνια :D γιατί και να μην ήθελα να το δω, απο τη στιγμή που καθε απογευμα στήνοταν μπροστά στην tv ολη η οικογενεια και κοιτουσαν αποσβολωμένοι, θέλοντας και μην έπεφτε το ματι μου στο τι γινόταν.....

Πάντως τα πρώτα χρόνια είχε παρα πολυ ωραίες ιστορίες...στο τελος πια ειχε κανει μεγάλη κοιλιά με ιστορίες που απλά επαναλαμβάνονταν με διαφορετικά πρόσωπα....
 
Αυτή η ιστορία με την Έλενα Δράκου είχε παρουσιαστεί στα μέσα του 1993 και ολοκληρώθηκε γύρω στο Νοέμβριο, αν θυμάμαι καλά. Ο Ανέστης Βλάχος λεγόταν "Μιλτιάδης Μπέρκας". Η "Έλενα" είχε και μια βοηθό που τη λέγανε "Βερόνικα" και την υποδυόταν η Μάρθα Πολίτου, ενώ αν δεν απατώμαι τότε έκανε και την πρώτη εμφάνισή της η Νόρα Κατσέλη ως "Ήρα", φίλη της "Έλενας"...

Όσο για την αποκάλυψη, θυμάμαι ότι την τελευταία μέρα της δίκης κι ενώ επρόκειτο να βγει η απόφαση, η Βίρνα εμφανίστηκε στην έδρα κρατώντας ένα κουρελιασμένο διαβατήριο που είχε σταλεί νομίζω από τον τόπο που έγινε το αεροπορικό δυστύχημα. Τρέμοντας διάβασε το όνομα "Έλενα σύζυγος Γιάγκου Δράκου"...

Αυτά θυμάμαι έτσι πρόχειρα, τώρα που διάβασα τη συζήτηση...

hannele είπε:
Ναι, η Μάνια Τεχριτζόγλου είχε παίξει την Έλενα Δράκου.



Η Ελένα Δράκου υποτίθεται ότι είχε σκοτωθεί σε αεροπορικό δυστύχημα όταν ακόμη ο Αλέξης, η Τάνια και ο Τίμος ήταν μικρά. Για αυτό άλλωστε και ο Γιάγκος παντρεύτηκε τη Βίρνα, που ουσιαστικά εκείνη τα μεγάλωσε ως μητριά τους. Ομως εν αγνοία της οικογένειας όλα αυτά τα χρόνια που την θεωρούσε νεκρή, η Έλενα είχε επιζήσει της πτώσης έχοντας σοβαρά κινητικά πρόβλημα και πρόσωπο απανθρακωμένο που από τις πλαστικές αποκατάστασης είχε αλλάξει εντελώς η μορφή της και δεν θύμιζε σε τίποτα την παλιά Έλενα.


Εμφανίζεται λοιπόν στη ζωή των Δράκων, όχι με το πραγματικό της όνομα, Έλενα Δράκου, άλλα με το ψεύτικο όνομα Χριστίνα Kenich. Δεν ήθελε να μάθει κανείς από το Δρακέϊκο οτι είχε επιζήσει της πτώσης. Ήθελε απλώς να έχει επαφή μαζί τους, να βλέπει τα παιδιά της, χωρίς να τα ταράξει ότι είναι η μητέρα τους. Και ο Γιάγκος και τα 3 παιδιά, της έδειχναν ιδιαίτερη συμπάθεια και αγάπη χωρίς να ξέρουν ποια ήταν στην πραγματικότητα. Ο άνθρωπος όμως που την προμήθευε μορφίνες για τους πόνους που είχε λόγω των κινητικών προβλημάτων, γνώριζε την πραγματική της ταυτότητα και την απειλούσε ότι θα πει όλα στους Δράκους, για να της τρώει λεφτά. Τον ρόλο υποδυόταν ο Ανέστης Βλάχος. Προκειμένου να του κλείσει το στόμα, τον σκότωσε. Στη δίκη για τη δολοφονία του, εισαγγελέας ήταν η Βίρνα (και δεν θυμάμαι πως) αποκαλύφθηκε ότι το "Χριστίνα Kenich" ήταν ψεύτικο όνομα γιατί στην πραγματικότητα ήταν η Έλενα Δράκου. Σοκ στο Δρακέϊκο! Κάγκελο όλοι! Εκείνη όμως (η Ελένα-Χρίστινα) για να μην γίνει αιτία να διαλυθεί η οικογένεια, σχεδιάζει την εικονική αυτοκτονία της. Πυρπολεί το σπίτι της και όλοι πίστεψαν πως ήταν μέσα και κάηκε, ενώ αυτή διέφυγε στο εξωτερικό. Από τότε δεν εμφανίστηκε ξανά στη Λάμψη και όλοι έμειναν με την εντύπωση πως αυτή τη φορά όντως είχε πεθάνει.




 


Και τον Ευλογητό και τον Εξολοθρευτή, τους υποδύθηκε ο Κώστας Τερζακης (αυτός δηλαδη ο ηθοποιος φορούσε τις μάσκες των ρόλων), ο οποιος μετά επαιξε τον Αλή-Ιωνα.


Κι επειδή ένα-ένα μου 'ρχονται, θυμήθηκα ότι στη δίκη της "Κένιχ" συνήγορος υπεράσπισης ήταν ο ίδιος ο γιος της ο "Αλέξης" και τότε πρέπει να έκανε και την πρώτη εμφάνισή της η αδικοχαμένη Ελευθερία Βιδάκη ως "Έλλη Δέργου", βοηθός του. Το "Δέργου" το θυμάμαι καλά γιατί μου έφερνε στο νου το επώνυμο "Βέργος" που είχε ο Σωτήρης Τσόγκας στους "Ιερόσυλους"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Κι επειδή ένα-ένα μου 'ρχονται, θυμήθηκα ότι στη δίκη της "Κένιχ" συνήγορος υπεράσπισης ήταν ο ίδιος ο γιος της ο "Αλέξης"
Τρομερή λεπτομέρεια αυτο. Τώρα που διαβασα το post το θυμήθηκα. Οντως έτσι ήταν. Ο Αλέξης ήταν ο σύνηγορος υπεράσπισης της ίδιας του της μητέρας (δεν το ήξερε βεβαια τότε ποια ήταν). Και επιπλεον θυμάμαι, οτι η Βίρνα ζήλευε τρομερά που ο Γιάγκος και τα παιδιά, ειδικά ο Αλέξης, ενιωθαν μια ανεξήγητη έλξη για αυτην την μυστηριώδη Χριστίνα, την οποια επισκέπτονταν συχνά πυκνά. Είχε γίνει οργισμένη εχθρός της οτι δήθεν της ξεμυαλισε τον άντρα, οτι ήθελε να της κλεψει την οικογενεια και ενα σωρο. Μάταια η καημένη η Ελενα-Χριστίνα προσπαθουσε να την πείσει οτι δεν συνέβαινε κατι τετοιο, αλλα δεν μπορουσε και να της πει οτι "ειμαι η Ελενα" (η Ελενα έτρεφε εκτιμηση για την Βίρνα γιατί είχε σταθεί στα παιδιά της ως μάνα). Και οταν βεβαια αποκαλυφθηκε στη δική ποια ήταν τελικά, η Βίρνα έπαθε την πλάκα της ζωής της γιατί ουσιαστικά με την εμφανιση της Α συζύγου, ο γάμος της με τον Γιάγκο ήταν άκυρος.
 
Hannele, αφού σε καλωσορίσω ανεπίσημα (για επίσημο welcome και γλυκάκι, κάνε μια βόλτα από εδώ! ;) ), να θαυμάσω κι εγώ με τη σειρά μου το εξαιρετικό μνημονικό σου για τη συγκεκριμένη σειρά!

Να υποθέσω ότι την είχες δει όλη, ε? :)
 
Καλώς σας βρήκα D@redevil.




Τι είναι αυτό http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203 γιατί ως νέο μέλος δεν γνωρίζω ακόμα καλά τα του forum πως πρέπει να κινηθώ.

Όχι δεν την έχω δει όλη. Πολύ λίγες ιστορίες έχω δει, άλλα έστω αυτές τις λίγες τις θυμάμαι αρκετά καλά, όπως τώρα αυτή της Έλενας. Έβλεπαν τη σειρά στο σπίτι και αν παρατηρούσα κάτι που μου κινούσε το ενδιαφέρον, καθόμουν να δω την ιστορία. Όπως προείπα την μόνη ιστορία που έχω δει από το πρώτο επεισόδιο μέχρι και το τελευταίο ήταν η ιστορία του Τούρκου Αλή και της Τάνιας. Θεωρώ ότι ήταν από τις ωραιότερες ιστορίες αγάπης της Λάμψης και σχετικά "ευσυγκίνητο" θα έλεγα θέμα μια και είχε να κάνει με χαμένες πατρίδες, Μικρά Ασία κλπ, αλλά με ένα τέλος πραγματικά ξενέρωμα!
 
hannele είπε:
Καλώς σας βρήκα D@redevil. Τι είναι αυτό http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203 γιατί ως νέο μέλος δεν γνωρίζω ακόμα καλά τα του forum πως πρέπει να κινηθώ.
Κανένα πρόβλημα - ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! :)

Ο σύνδεσμος που σου παρέθεσα είναι από το μέρος του φόρουμ που γράφουν τα νέα μέλη! Αν και δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς ν' ανοίξεις ένα θέμα εκεί, να μας πεις μερικά πράγματα για σένα (π.χ. πώς μας βρήκες, τι σου αρέσει από τις παλιές, καλές, ρετρό εποχές, τι περιμένεις να βρεις στο φόρουμ) και να σε καλωσορίσουμε εδώ, παλιά και νέα μέλη!

hannele είπε:
Όχι δεν την έχω δει όλη. Πολύ λίγες ιστορίες έχω δει, άλλα έστω αυτές τις λίγες τις θυμάμαι αρκετά καλά, όπως τώρα αυτή της Έλενας. Έβλεπαν τη σειρά στο σπίτι και αν παρατηρούσα κάτι που μου κινούσε το ενδιαφέρον, καθόμουν να δω την ιστορία. Όπως προείπα την μόνη ιστορία που έχω δει από το πρώτο επεισόδιο μέχρι και το τελευταίο ήταν η ιστορία του Τούρκου Αλή και της Τάνιας. Θεωρώ ότι ήταν από τις ωραιότερες ιστορίες αγάπης της Λάμψης και σχετικά "ευσυγκίνητο" θα έλεγα θέμα μια και είχε να κάνει με χαμένες πατρίδες, Μικρά Ασία κλπ, αλλά με ένα τέλος πραγματικά ξενέρωμα!
Τις θυμάσαι πολύ ζωντανά, ομολογουμένως! Μπορώ να πω ότι δημιουργείς στον άλλον τη βεβαιότητα ότι έχεις κάνει εκτεταμένη έρευνα πάνω στη σειρά! :)

Γενικά από τη Λάμψη, έχω πολύ συγκεχυμένες αναμνήσεις.... Κυρίως κάτι "Σελήνη πάει άσυλο?", "Σελήνη αγαπάει Χοχο" κτλ... Από ένα σημείο και μετά, είχε τραβήξει το σενάριο υπερβολικά πολύ, είχαν γίνει ριζικές αλλαγές στο καστ και κοντολογίς, έχασα τη μπάλα!....

Όπως και να 'χει, ανήκω κι εγώ (γενικά, όλοι εμείς!) στη γενιά που πρόλαβε τη Λάμψη εν τη γεννέση της και για την εποχή της ήταν τρομερά πρωτοποριακή (εφάμιλλη των αντίστοιχων Bold & the Beautiful / Santa Barbara)...
 
Επομένως η Ελευθερία Βιδάκη είχε παίξει και αυτή στη "Λάμψη"! Νίκο, hannele και Τάσο Κριτσιώλη σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και τις πληροφορίες σας αυτές! Περάστηκαν όλα στο λήμμα της "Λάμψης". Εάν δεν βρεθούν όλοι οι ηθοποιοί (μέχρι τον τελευταίο κομπάρσο) της σειράς αυτής, θα σκάσω! :) Σε σχέση με το νούμερο ηθοποιών που ακούγεται πως έχουν περάσει, αυτοί που είναι στη βάση (αν και περισσότεροι απ' οπουδήποτε αλλού) είναι ελάχιστοι... Γνωρίζει κανείς ποιοι έπαιζαν τους γονείς του Αλή (Τερζάκη) στη σειρά και τα ονόματα των χαρακτήρων; Είχε αναφερθεί ποιο ήταν το επώνυμο του Αλή; Τους χαρακτήρες που υποδύθηκε ο Κώστας Τερζάκης, τους έχω με σωστή σειρά εμφάνισης στο λήμμα;

Η Βιργινία Θέου ήταν εισαγγελέας αν θυμάμαι καλά. Σωστά; Ο Μπέμπης δεν ήταν ο κηπουρός της έπαυλης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον παππού και τη γιαγιά του Αλή έπαιζαν ο Γιώργος Τζώρτζης και η Όλγα Τουρνάκη. Οι γονείς του δεν ζούσαν, σύμφωνα με το σενάριο.
 
Εβλεπα Λαμψη κατα καιρους. Την ιστορια με τον Ευλογητο παντως δεν την ειχα παρακολουθησει.

Τεσπα..

Μου εκαναν εντυπωση οι ερωτες του Γιαγκου. Απο τις ερωμενες (παλιες και μελλοντικες), τις πρωην, νυν και μελλουσες επισημες γυναικες του, μεχρι και σε οσες γινοταν απλη αναφορα στο ονομα τους, εχοντας αφησει φυσικα στον Γιαγκο ενα παιδι.

Σημ. και η Ναντια Μουρουζη ηταν ενα απο τα παιδια του (δεν θυμαμαι την καταληξη της)

Κατηγορια ολοκληρη κανουμε μονο μ'αυτες.

Εντυπωση μου ειχε κανει η προ-τελευταια παρολιγον γυναικα του, που αποδειχτηκε οτι ηταν κορη του, απο εναν μεγαλο ερωτα του Γιαγκου, που παραλιγο να χωρισει με την Ελενα Δρακου τοτε για χατηρι της. Η κοπελα αυτοκτονησε με την αποκαλυψη (το πηρε πολυ βαρια παντως..) την μερα του γαμου της, ενω επασχε και απο μια ανιατη ασθενεια που με την ιδια ειχε πεθανει και η μανα της.

Εν τω μεταξυ τωρα θυμηθηκα οτι ο Γιαγκος ξαναπαντρευτηκε επισης μικρουλα, και ενας του γιος ηταν ερωτευμενος με την νεα γυναικα του Γιαγκου.

Επισης τα παιδια του Γιαγκου, εχουν και αυτα τις λιστες τους απο αποτυχημενους ερωτες. Ο Αλεξης περα απο την αιωνια αγαπημενη Βιρνα, ειχε παντρευτει με μια κοπελα (που ειχε γινει πορνη για να βρει λεφτα για την ασθενεια της αδερφης της), και ο ερωτας με την υπηρετρια που του εκανε τον γιο του.

Ο Τιμος που καποια στιγμη τα εφτιαξε με την Σαντρα (αλλες δεν θυμαμαι).

και η Τανια που περα απο τον Αλη, με ενδιαφερον επισης παρακολουθησαμε τον γαμο της (κατι χρονια νωριτερα), με καποιον που ειχε ερωτευτει την καμαριερα της, και τις αφησε ταυτοχρονα και τις δυο εγκυες. ΟΛΟΙ ειχαμε παρει το μερος της υπηρετριας θυμαμαι..

Υ.Γ, μολις θυμηθηκα την Καλομοιρα που εκανε και αυτη την κορη του Γιαγκου. Πρεπει να ειχε πεσει πολυ σε τηλεθεαση τοτε η σειρα και την εφεραν, και στα περισσοτερα επεισοδια τραγουδουσε (εντελως στο ασχετο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να ολοκληρώσω την παρουσία της Μάρθας Πολίτου ως "γραμματέως" της Κένιχ, το πλήρες ονοματεπώνυμό της στη σειρά ήτανε "Βερόνικα Ορφανίδου".

Ο Βογιατζής λεγόταν "Μπέμπης Πράσινος" και θυμάμαι ότι είχα λυθεί στα γέλια όταν το πρωτοάκουσα.

Τώρα μου ήρθε στο μυαλό η παρουσία της Γεωργίας Ζώη στη σειρά. Λεγότανε "Σαντρίκ Χάσνα" (!!!!!), αλλά δε θυμάμαι την ιδιότητά της. Θυμάμαι πάντως ότι τη φλέρταρε έντονα -ποιος άλλος;- ο Γιάγκος...Δε θυμάμαι αν η Ζώη ξανάπαιξε στη "Λάμψη" και σε ποιο ρόλο...

Επίσης, μου έκανε εντύπωση ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης που λεγόταν "Μάνος Σταραμόπουλος", ονοματεπώνυμο συναδέλφου αθλητικού συντάκτη...!!!!

Τώρα μόλις έριξα μια ματιά στη retrodb της "Λάμψης" και είδα ότι οι παραπάνω "ρόλοι" δεν υπήρχαν. Οπότε, μαζί μ' αυτούς ας βοηθήσω λιγάκι θυμούμενος και κάποιους άλλους:

Νάντια Μουρούζη: Εμφανίστηκε αρχικά ως Σεμίνα, κόρη του Γιάγκου και τοξικομανής...

Η "Πέρσα", η "Έφη" και η "Νάσια" είχανε το επώνυμο "Μπαλατσούκα" (η "Νάσια" έγινε "Φωτεινού" όταν παντρεύτηκε τον "Στράτο").

Το πατρικό της Βίρνας ήτανε "Λιόση".

Το επώνυμο της Σελήνης ήτανε "Λάσκου".

Τον Λάκη Κομνηνό τον λέγανε "Θέμη", αλλά δε θυμάμαι επώνυμο...

Ο Διονύσης Ξανθός ήταν ο "πλοίαρχος Ορέστης Δέρβος"...

Ο Γιώργος Χριστοδούλου έπαιζε διπλό ρόλο, ο ένας εκ των οποίων ο "αιδεσιμότατος" που είχε ερωτευτεί η "Τάνια". Δε θυμάμαι το όνομα, ούτε τον δεύτερο ρόλο του...

O Dan McVicar είχε το ρόλο του "αιδεσιμότατου Angel" που επίσης ερωτεύτηκε η "Τάνια"...

Το σωστό όνομα της Βουράκη είναι Μαράϊα κι όχι Μαρία...

Ο "Ρένος" νομίζω ότι είχε το επώνυμο "Βελμίρας". Της "Σάντρας" πάντως ήτανε σίγουρα "Ρολάνδου"...

Η Μαρία Γιαννοπούλου ήταν η "Άννα Βεντήρη", υπηρέτρια στο σπίτι του Δράκου και "αντίζηλος" της "Τάνιας" για το "Ρένο"...

Ο Ζαχαρίας Ρόχας αρχικά έπαιξε το ρόλο του "Ορφέα Δημηνιού" που ήθελε ν' ανατινάξει τη Giant βάζοντας δυναμίτη στα υπόγειά της για να εκδικηθεί τον Δράκο που είχε απολύσει τον αδελφό του, Κλέαρχο (δε θυμάμαι ποιος τον ενσάρκωσε).

Η Μαρία Νίκα ήταν η "Ρενάτα Δημηνιού", αδελφή των ανωτέρω. Είχε κι ένα ξένο επώνυμο, αλλά δεν το θυμάμαι...

Ο Πάνος Κατέρης έπαιξε ένα πολύ μικρό ρόλο περίπου ενός λεπτού στο πρώτο επεισόδιο, ένα γιατρό ονόματι "Στέφανος"...

Η Ναταλία Παπαϊωάννου ήταν η "Νόρα", σύζυγος του Αλέξη στο τέλος της σειράς...Σημειωτέον ότι είναι η πρώτη γυναίκα στην Ελλάδα που γέννησε με τοκετό στο νερό...

Η Καίτη Παπανίκα ήταν η μητέρα της "Ελβίρας", αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά της. Πάντως, "παντρεύτηκε" τον Βουλγαρίδη που όμως άφησε έγκυο την "κόρη" της...

Το επώνυμο του Ανούση ως "Λίνου" ήτανε "Σερέτης"...

Ο Κώστας Τερζάκης στα τελευταία επεισόδια έπαιξε και το ρόλο του "Μάρκου Αγγελίδη", ετεροθαλή αδελφό του Δράκου.

Ο Ορφέας Ζαφειρόπουλος έπαιζε τον "Τάσο Αγγελίδη", γιο του Μάρκου και το πρόσωπο που αποτέλεσε την αρχή του τέλος για τον Δράκο...

Η Νόνη Ιωαννίδου ήταν η "Αμαλία Αγγελίδη", αδελφή του Μάρκου.

Δεν είδα επίσης τον Στέλιο Δαλέζιο που έπαιζε αστυνομικός ονόματι "Χριστόφορος"...

Στη "Λάμψη" έπαιξε ένα διάστημα και ο Θάνος Καληώρας, στο ρόλο ενός απατεώνα που πούλησε αισθήματα στην Έφη, της έφαγε τα λεφτά και την παράτησε...

Η Κατερίνα Γαβαλά έπαιξε για ένα διάστημα διπλό ρόλο, της "Κατερίνας" και της "Τζίνας", μιας πόρνης..."Χρυσολωρά" λεγόταν στο "Καλημέρα Ζωή", όχι στη "Λάμψη"...Παντρεύτηκε τον Γιάγκο και στο τέλος έγινε ζευγάρι με τον "Μάρκο Αγγελίδη"...

Η Έλενα Καστανά λεγότανε "Μάρθα".

Ως τελευταία "Τάνια" είδαμε την Ελευθερία Ρήγου...

Αυτά θυμήθηκα έτσι πρόχειρα -και χωρίς σκονάκι για τους καχύποπτους...!!!! Αν θυμηθώ κάτι άλλο, φυσικά και θα το προσθέσω.
 
Mandrake είπε:
Γνωρίζει κανείς ποιοι έπαιζαν τους γονείς του Αλή (Τερζάκη) στη σειρά και τα ονόματα των χαρακτήρων; Είχε αναφερθεί ποιο ήταν το επώνυμο του Αλή; Τους χαρακτήρες που υποδύθηκε ο Κώστας Τερζάκης, τους έχω με σωστή σειρά εμφάνισης στο λήμμα;
Όπως σωστά είπε και ο anatasio oι γονείς του Φερχάτ και του Αλή δεν ζούσαν, τους είχαν μεγαλώσει ο παππούς Οσμάν (Γιώργος Τζώρτζης) και η γιαγιά Εμινέ (Ολγα Τουρνάκη).

Επίσης θυμάμαι ότι ήταν και ένα άλλο πρόσωπο, μια θεία, άδερφή της γιαγιάς που έμενε μαζί τους, αλλά δεν θυμάμαι ποια ηθοποιός την υποδυόταν και πως την έλεγαν σαν ρόλο. Μια κυρία με κοντό ξανθό μαλλί, είχε παίξει στη Λάμψη διάφορους ρόλους κατά καιρούς...

Η οικογένεια είχε ελληνική ρίζα. Ο πατέρας του παππού Οσμάν ήταν Ελληνας με το επίθετο Ρωμανός. Είχε πει μια φορά την ιστορία σε ένα επεισόδιο ο παππούς Οσμάν πως ο πατέρας του από Ελληνας άλλαξε και έγινε Τούρκος...άλλα δεν το θυμάμαι καθόλου :( .

Το επίθετο Ρωμανός πήρε και ο Αλή στην Ελλάδα, οταν παντρεύτηκε με την Τάνια. Βαφτίστηκε και απο Αλή έγινε Ίωνας (Ίωνας για να θυμίζει λεει το όνομα την πατρίδα του την Ιωνία). Το Τούρκικο επίθετο της οικογενειας ήταν Μπαρκίζ. Λεγόταν δηλαδη Αλή Μπαρκίζ και μετά έγινε Ίωνας Ρωμανός.

Ο Αλή γνώριζε από μικρός την ελληνική τους καταγωγή (για αυτό ήταν και Ελληνολάτρης), σε αντίθεση με τον Φερχάτ που είχε πλήρη άγνοια, και δεν του το έλεγαν κιόλας, γιατί από μικρός ήταν φανατισμένο Τουρκαλάκι :p . Ο Φερχάτ ήταν ανώτερος αξιωματικος της Τουρκικής Αστυνομίας.

Επίσης θυμάμαι ότι ο Φερχάτ ήταν κρυφά ερωτευμένος με την Λεϊλά, αυτή όμως δεν είχε μάτια μόνο για τον Αλή.

Τα δυο αδέρφια της Λεϊλά (στρατιωτικοί και οι δυο) έπαιξαν ο Βύρων Κολάσης και ο Σπύρος Κουβαρδάς. Νιαζίτ και Σουχρί ήταν αν θυμάμαι καλά τα ονόματα τους. Το επίθετο τους ήταν Οζγκιούν. Απο τα αδέρφια της η Λεϊλά έκλεψε τα απόρρητα τουρκικά έγγραφα και τα έβαλε κρυφά στην βαλίτσα της Τάνιας, όπου στη συνέχεια κατηγορήθηκε για κατασκοπεία υπερ της Ελλάδας και την έκλεισαν στα μπουντρούμια.

Επίσης ούτε η Λεϊλά είχε γονείς. Την είχαν μεγαλώσει τα 2 αδέρφια της και την είχαν αρραβωνιάσει με τον Αλή από τότε που ήταν 8 ετών! Ουσιαστικά η Λεϊλά ειχε μεγάλωσει με το σκεπτικό οτι ανήκει στον Αλή, για αυτό της "γύρισε το μάτι ανάποδα" όταν ο Αλή ερωτεύτηκε την Τάνια ;)

Αυτά είναι τα μοναδικά αποσπάσματα που υπάρχουν στο youtube απο την ιστορία Τάνιας-Αλή

Στο πρωτο η Τάνια κλεισμένη στην Τουρκική φυλακή φαντάζεται πως είναι ελεύθερη και τρέχει στην αγκαλιά του Αλή (διακρινονται μεσα στο βιντεο και ο Σπύρος Μαβίδης (Φερχάτ) και ο Σπύρος Κουβαρδάς)

που ο Αλή και ο Χασάν την βοηθούν να δραπετεύσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβάζοντας τις ιστορίες της Λάμψης, απορώ πραγματικά πού τα έβρισκαν όλα αυτά τα κλισέ και τι έχει περάσει επιτέλους από αυτην την έρμη τη μικρή οθόνη.

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω κανέναν και χωρίς πρόθεση παρεξήγησης, απλά μου ρθαν λίγο μαζεμένες όλες αυτές οι πληροφορίες της πλοκής και με αποτέλειωσαν :p
 
sunset89 είπε:
Διαβάζοντας τις ιστορίες της Λάμψης, απορώ πραγματικά πού τα έβρισκαν όλα αυτά τα κλισέ και τι έχει περάσει επιτέλους από αυτην την έρμη τη μικρή οθόνη.
Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω κανέναν και χωρίς πρόθεση παρεξήγησης, απλά μου ρθαν λίγο μαζεμένες όλες αυτές οι πληροφορίες της πλοκής και με αποτέλειωσαν :p
Έλα ντε! :D

Παιδιά, εντάξει... Υποκλίνομαι στο απίστευτο μνημονικό σας! Παρακολούθησα έναν πολύ μεγάλο όγκο επεισοδίων, αλλά δεν μου έχει μείνει ούτε το 1/10 ως ανάμνηση!..... :D

Πείτε κι άλλα! :flower:
 
θυμαμαι τη Σεμινα(Ναντια Μουρουζη) ερωτευμενη με τον αιδεσιματατο Έιντζελ Ντορφ ("αδερφο" του Γιωργου Χριστοδουλου,διπλος ρολος για τον ιδιο)

το ονομα το ακουσα σε βιντεο που υπαρχει στο ΥΤ

αυτος ο ηθοποιος στο ρολο του γκαρσονιου ποιος ειναι;

lampsi.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια ονόματα που δεν βρήκε ο Τάσος, υπήρχαν ήδη μέσα, κάποια χαρακτήρες που ανέφερε επίσης. Αλλά ελάχιστα σε σχέση με αυτά που δώσατε!! Περάστηκαν όλα στο λήμμα της βάσης και σας ευχαριστώ! Αν δείτε ότιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε! Για παράδειγμα, την Λεϊλά ποια την υποδυόταν; Ποιος ήταν ο Χασάν; Η Τάνια Δράκου ήταν κόρη του Γιάγκου Δράκου; Η Σεμίνα ήταν Δράκου στο επώνυμο; Όσον αφορά το πραγματικό όνομα της Μαράια Βουράκη, περάστηκε η πληροφορία ότι είναι το πραγματικό στο δικό της λήμμα. Όπως έχουμε πει πολλές φορές τα λήμματα ανοίγουν ανάλογα με τις περισσότερες εμφανίσεις που έχει κάνει ένας ηθοποιός σε τίτλους διαφόρων παραγωγών. Εάν βρεθούν περισσότερες εμφανίσεις με το "Μαράια", τότε το λήμμα θα αλλάξει, όπως και το trivia.

Υ.Σ. Μόλις είδα ότι την Ειρήνη Κακαβούλη ως εισαγγελέα Βιργινία Θέου είχαμε περασμένη και στην σειρά "Καλημέρα Ζωή". Οπότε καλά θυμόμουν πως ήταν εισαγγελέας. Πρέπει να έπαιζε στη "Λάμψη" όμως, έτσι δεν είναι; Και αν ναι, είχε κανένα ρόλο στο "Καλημέρα Ζωή" η συγκεκριμένη ηθοποιός, άραγε, ή να την αφαιρέσω απ' το λήμμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake οταν ο Γιαγκος συστηνει την "κορη" του στον αιδεσιμοτατο την αναφερει ως Σεμινα Δρακου,δε θυμαμαι αν ειχε καποιο επιθετο πριν την αναγνωρισει

Ο Daniel Mc Vicar ποιος ειναι;οπως εγραψα και πιο πανω τον αιδεσιμοτατο Είντζελ Ντορφ τον ερμηνευσε ο Γιωργος Χριστοδουλου,το ονομα του ως σωφερ ηταν Ζαχος αλλά δε θυμαμαι επιθετο.

Η Μπαλατσινου υποδυεται τη "συνειδηση" της Βιρνας

Ο εικονιζομενος ειναι ο Νοτης Περγιαλης; παρουσιαζεται στην οικογενεια Δρακου ως κλοουν στο πρωτοχρονιατικο επεισοδιο αλλά στο τελος καταλαβαινουν οτι ηταν ο Αγιος Βασιλης

l.JPG

Θυμαμαι ποια ηθοποιος ειχε το ρολο της Λεϊλα(αρραβωνιαστικια του Αλη) αλλά δεν ξερω το ονομα της.Η ιδια απ οτι θυμαμαι ειχε υποδυθει αργοτερα κι αλλο ρολο στη "Λαμψη".Υπαρχει ηδη το ονομα της περασμενο στη retrodb
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Ο εικονιζομενος ειναι ο Νοτης Περγιαλης; παρουσιαζεται στην οικογενεια Δρακου ως κλοουν στο πρωτοχρονιατικο επεισοδιο αλλά στο τελος καταλαβαινουν οτι ηταν ο Αγιος Βασιλης

Προβολή συνημμένου 90222
Ο εικονιζόμενος Κατερίνα είναι ο Τίμος Περλέγκας.
 
Να ρωτησω κατι , εναν κακο με κρανος,μπερτα και δερματινο παντελονι τον θυμαται κανεις? Πρεπει να ηταν στα πρωτα χρονια.....
 
Πίσω
Μπλουζα