Η Λάμψη (1991 ANT1)

Αλήθεια θυμάται κανείς το τέλος της Λάμψης ;

Καποια κομματια του τελους ηταν οτι ο Γ.Δρακος τρελαθηκε και πέθανε μόνος..
 
Αλήθεια?Πεθαίνει στο τέλος?
 
anna_ είπε:
για τον θανατο νομιζω..δεν το δειχνουν..απλα εννοειται.. :)
Παιδιά δεν πεθαίνει ο Γιάγκος Δράκος στο τέλος της Λάμψης, αλλά χάνει τα λογικά του και μιλά μόνος του και είναι η Έφη η υπηρέτρια και κοιτά με οδύνη τον τρελό Γιάγκο.

28/7/05 ήταν το τελευταίο επεισόδιο
 
Θρυλικό σηματάκι έναρξης του ΑΝΤ1 από 90ς!

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Εμένα πάντως μου έχει μείνει ο Αστέρης, η Σελήνη (που α-α-α-αγαπά..ει χο-χο) και η κουτσομπόλα υπηρέτρια. Το δε θρυλικό ζευγάρι Ελβίρα-Στράτος άλλο πράμα.

Λίγα επεισόδια έχω δει πάντως. Υπήρχαν άνθρωποι που μέχρι και τελευταία στιγμή υποστήριζαν το εγχείρημα και στεναχωρήθηκαν που κόπηκε η σειρά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
serano915 είπε:
Αααα, κοπελιά δεν ξέρω... εγώ ότι βλέπω λέω... :p
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

Τη Giant "έπαιζε" ο γνωστός Πύργος των Αθηνών...
Ενώ μετά το κτίριο ATRINA Babis Vovos επι της λεωφόρου Κηφισίας.

6200_1026652646706_1837017269_60814_6067765_n.jpg


Στην Λάμψη ο αστυνόμος Βλάσσης ήταν από τα πρώτα επεισόδια και η γραμματέας του Γιάγκου η Βαλέρια. Ποτέ δεν έφυγαν από το σίριαλ.

Επίσης θυμάμαι το story που πήγε ο Γιάγκος με την Αρετή και μετά παντρεύτηκε το γιο του.

Το 2002-2003 η Εύα Μαρία Λεονάρδου , μετά την συγκλονιστική ερμηνεία της "Μάγδας" στο Καλημέρα Ζωή, ως "Βέρα Κορυζή" που είναι τηλεπαρουσιάστρια και είχε αποδείξεις για τον Δράκο και μετά όμως τον ερωτεύεται αλλά στο τέλος μαθαίνει ότι είναι παιδί του Γιάγκου.

Αξέχαστος θα μείνει επίσης ο Ευλογητός. Παιδιά τελικά ποιος έκανε τον Ευλογητό και ποιος ήταν;.

Και επίσης κάθε φορά που γκαστρωνόταν κάποια από την οικογένεια 20 μέρες μετά το έχανε το παιδί. Η κατάρα των Δράκων αυτή ήταν θυμάμαι καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τώρα που είδα τη Βάντα ότι την έκανε η Βαλσαμά,την είχε παίξει το 92-93 η Αλεξάνδρα Παλαιολόγου (που είχε μείνει τυφλή για κάποιο διάστημα)

Κλασική σκηνή η Δανδουλάκη με τα περιστέρια στο Σύνταγμα...όταν τέλειωνε έδειχνε αυτή την εικόνα παγωμένη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Η ΛΑΜΨΗ: Η μακροβιότερη καθημερινή σειρά στην ιστορία όχι μόνο της ελληνικής τηλεόρασης, αλλά και παγκοσμίως! Το 1995, η "Λάμψη" του Νίκου Φώσκολου μπήκε στο βιβλίο Guinness. Ξεκίνησε στις 16/9/1991 και ολοκληρώθηκε στις 26/7/2005, έχοντας συμπληρώσει 3.457 επεισόδια.
Στις 9 Αυγούστου του 1995 προβλήθηκε το 1000στό επεισόδιο της σειράς στο οποίο είχε γίνει μια μικρή αναδρομή στα μέχρι τότε γεγονότα που συγκλόνισαν την έπαυλη Δράκου, καθώς και ο Νίκος Φώσκολος μίλησε για την σειρά.

Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα από εκείνο το επεισόδιο, με τους τίτλους αρχής.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Στις 9 Αυγούστου του 1995 προβλήθηκε το 1000στό επεισόδιο της σειράς στο οποίο είχε γίνει μια μικρή αναδρομή στα μέχρι τότε γεγονότα που συγκλόνισαν την έπαυλη Δράκου, καθώς και ο Νίκος Φώσκολος μίλησε για την σειρά.
Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα από εκείνο το επεισόδιο, με τους τίτλους αρχής.

http://www.youtube.com/watch?v=0F9jUvxxEV0
Άλκη τι να πω, μπράβο που το ανέβασες. Έπρεπε αύριο να το βάλει ο ΑΝΤ1 για την επέτειο αλλά την έχει γραμμένη την επέτειο.
 
thebest20 είπε:
Κλασική σκηνή η Δανδουλάκη με τα περιστέρια στο Σύνταγμα...όταν τέλειωνε έδειχνε αυτή την εικόνα παγωμένη!
Η οποια νομιζω, πως ηταν η σκηνη αμεσως μετα, που η Βιρνα επιασε τον Γιαγκο αγκαλιά με την Σαντρα

(μετα πηγε στο Συνταγμα να ταισει τα περιστερια)
 
Λορένα είπε:
Η οποια νομιζω, πως ηταν η σκηνη αμεσως μετα, που η Βιρνα επιασε τον Γιαγκο αγκαλιά με την Σαντρα(μετα πηγε στο Συνταγμα να ταισει τα περιστερια)
Κοίτα προχώ αντιμετώπιση της απιστίας.... Θα περίμενε κανείς το κλασικό. Τα σπάω, πίνω, μεθάω και μετά παίρνω το αμάξι, πέφτω στο γκρεμό και στο νοσοκομείο μεταξύ ζωής και θανάτου συγχωρώ τον άπιστο και αρχίζουμε από την αρχή.

Όχι, πραγματικά μπράβο για το εναλλακτικό, δεν το περίμενα! :eek: ( :p ).
 
sunset89 είπε:
Κοίτα προχώ αντιμετώπιση της απιστίας.... Θα περίμενε κανείς το κλασικό. Τα σπάω, πίνω, μεθάω και μετά παίρνω το αμάξι, πέφτω στο γκρεμό και στο νοσοκομείο μεταξύ ζωής και θανάτου συγχωρώ τον άπιστο και αρχίζουμε από την αρχή.Όχι, πραγματικά μπράβο για το εναλλακτικό, δεν το περίμενα! :eek: ( :p ).
Απ'το στόμα μου το πήρες! Καλά αυτή έπιασε τον άντρα της με άλλη και πήγε να ταϊσει τα περιστέρια; Μη χειρότερα! :p

Άλκη τα σπάει το βίντεο! Πολύ καλό! Αν και πολλά από αυτά δεν τα θυμάμαι, θυμάμαι το ειδύλιο Αλέξης-Βίρνα, τη Σελήνη και το λάθος που είχε γίνει με κάτι εξετάσεις της Ελβίρας και νόμιζε ότι είχε aids. Α, και φυσικά τον βιασμό της Βίρνας από έναν που μετά την ερωτεύτηκε!!! Πολλά θυμάμαι τελικά! :p

Να ρωτήσω, θυμάστε αν η σειρά μια εποχή έπαιζε και τα Σ/Κ σε επανάληψη τα επεισόδια της εβδομάδας; Νομίζω το είχαν καθιερώσει μια εποχή και ξεκινούσε κατά τις 3 και τελείωνε κατά τις 8... Overdose από Λάμψη... :eek: o_O
 
serano915 είπε:
Απ'το στόμα μου το πήρες! Καλά αυτή έπιασε τον άντρα της με άλλη και πήγε να ταϊσει τα περιστέρια; Μη χειρότερα! :p Άλκη τα σπάει το βίντεο! Πολύ καλό! Αν και πολλά από αυτά δεν τα θυμάμαι, θυμάμαι το ειδύλιο Αλέξης-Βίρνα, τη Σελήνη και το λάθος που είχε γίνει με κάτι εξετάσεις της Ελβίρας και νόμιζε ότι είχε aids. Α, και φυσικά τον βιασμό της Βίρνας από έναν που μετά την ερωτεύτηκε!!! Πολλά θυμάμαι τελικά! :p

Να ρωτήσω, θυμάστε αν η σειρά μια εποχή έπαιζε και τα Σ/Κ σε επανάληψη τα επεισόδια της εβδομάδας; Νομίζω το είχαν καθιερώσει μια εποχή και ξεκινούσε κατά τις 3 και τελείωνε κατά τις 8... Overdose από Λάμψη... :eek: o_O
Νομίζω ότι η Σελήνη που "αγαπάει χό-χο" άφησε εποχή. Σε ανάλογη ψηφοφορία με του Mega θα έβγαινε και "Φευγάτος ήρωας" και "Οικογένεια που λάτρεψες" και "Σέξυ πρωταγωνίστρια" μαζί. Μη σου πω και κατηγορία από μόνη της. Όπως και η Βίρνα θα έβγαινε ως "σέξυ τάρανδος" με τόση απιστία που είχε πέσει!

Πάντως αυτό που λες δε φαίνεται καθόλου απίθανο να είχε συμβεί, αν σκεφτεί κανείς ότι η Λάμψη από το 1992-1998 είχε τρελή τρελή επιτυχία, οπότε σιγά ο ΑΝΤ1 μην δεν το εκμεταλλευόταν στο έπακρο!

Εγώ αυτό που θυμάμαι σίγουρα και με το χέρι στη φωτιά, γιατί έβγαζαν ακόμα και τρέιλερ τότε, είναι οι συχνές αναδρομές. Πχ το 1996 είχε βγάλει ανακοίνωση και έλεγε "Λάμψη-Χίλια Επεισόδια πίσω" δεν ξέρω γιατί το έκαναν αυτό (διακοπές, έλλειψη έμπνευσης κτλ) πάντως πρέπει να είχε επαναληφθεί άλλη μια φορά.

Λογικά θα είχαμε ξεμπερδέψει νωρίτερα, χωρίς "πισωγυρίσματα". :p
 
Ενα αλλο που θυμαμαι ηταν οι συχνες εγκυμοσυνες της Σαντρας, και που ποτε δεν ηθελε το παιδι ο Γιαγκος.

Απο την αλλη.. ειχε και αμετρητα εξωγαμα.

Με την Σεληνη, εγω ποτε δεν καταλαβα τι εγινε, ουτε και τι απεγινε θυμαμαι
 
sunset89 είπε:
Νομίζω ότι η Σελήνη που "αγαπάει χό-χο" άφησε εποχή. Σε ανάλογη ψηφοφορία με του Mega θα έβγαινε και "Φευγάτος ήρωας" και "Οικογένεια που λάτρεψες" και "Σέξυ πρωταγωνίστρια" μαζί. Μη σου πω και κατηγορία από μόνη της. Όπως και η Βίρνα θα έβγαινε ως "σέξυ τάρανδος" με τόση απιστία που είχε πέσει!
χαχα! έγραψες!!! :rofl:

Λορένα, η Σελήνη ήταν κι αυτή παιδί του Γιάγκου, αν θυμάμαι καλά! (καλά, αυτός με τόσα εξώγαμα, επίδομα πολυτεκνου έπαιρνε;; ) και τελικά βρήκε τα λογικά της και έφυγε για το εξωτερικό (νομίζω)... Και φυσικά είχε πέσει ΚΑΙ ΑΥΤΗ θύμα απαγωγής και βιασμού! :p

Πάντως, από τη Λάμψη είχαν βγει και αρκετοί βουλευτές: Ελένη Κούρκουλα, Νόρα Κατσέλη, Γιώργος Βασιλείου και υποψήφιος βουλευτής ο Γιώργος Ματαράγκας. Δεν μετράω δημοτικούς συμβούλους είναι πολλοί.. :p
 
Μεγαλο κεφαλαιο ηταν και η εμφανιση της πρωτης κυριας Δρακου (και μητερας των νομιμων παιδιων του).

Πριν απο αυτο.. εμφανιζοταν σαν φαντασμα (και νεοτατη) στην Βιρνα και της εδινε συμβουλες.

(νομιζω στα σκαλια, ηταν το σημειο που της αρεσε να εμφανιζεται)

Σαν Φαντασμα.. την υποδυοταν μια πρωην Σταρ Ελλας
 
Αχ, καλά λες! Και μάλιστα για κάποιο διάστημα είχε παρουσιαστεί στον Αλέξη χωρίς να του πει ότι είναι η μητέρα του και του είχε παρουσιαστεί με ψεύτικο όνομα (νομίζω ένα γερμανικό όνομα ή έτσι μου φαινόταν τότε)...

Ο Αλέξης ήταν ψυχολόγος; Αυτός είχε υπό την προστασία του τη Σελήνη, ε;
 
Το "φάντασμα" ήταν η Τζένη Μπαλατσινού κι έπαιζε κατά κάποιο τρόπο τη "συνείδηση" της Βίρνας. Το όνομα με το οποίο παρουσιάστηκε η πρώτη σύζυγος του Γιάγκου, η Έλενα Δράκου, ήτανε Χριστίνα Καίνιχ. Το ρόλο της, έπαιζε η Μάνια Τεχριτζόγλου.
 
Το φάντασμα δεν το θυμάμαι καθόλου. Εκείνο που θυμάμαι πάντως είναι τη Χριστίνα Κένιχ που ήταν ανάπηρη και κάποια στιγμή χωρίς να το καταλάβει και η ίδια, σηκώνεται και πετάει το μπαστούνι που κρατούσε για να τη βοηθάει.Απο τοτε αρχίζει να περπατάει. Ακόμα θυμάμαι οτι ήθελε να δει τα παιδιά της, ώσπου μια μέρα που παρακολουθούσε κρυφά το σπίτι των Δράκων κάποιος την αντιλήφθηκε και ειδοποίησε τον Γιάγκο. Η Χριστίνα Κένιχ όμως για να μη διαταράξει την ησυχία των παιδιών της έβαλε νομίζω μια σοσία της να κάνει την πεθαμένη(υποτίθεται οτι κάηκε σε κάποια φωτιά). Ο Γιάγκος πήγε στο νεκροτομείο για αναγνώριση του πτώματος (αναγνώρισε την αλυσίδα που είχε στο λαιμό της) ενω η πραγματική Κένιχ έφυγε για πάντα στο εξωτερικό. Όποιος θυμάται κάτι αν μπορεί ας το αναφέρει.
 
Απο την Λάμψη, έμαθα τις λέξεις πυρηνικές κεφαλές και ουράνιο :D !Σε κάθε επεισόδιο του πρώτου χρόνου θα τις ανέφερε καμμιά δεκαριά φορές.Ήταν τότε, που ο αξιωματικός του λιμενικού και αδερφός της Βίρνας(ο Βασιλείου πριν μετακομίσει και γίνει θεοχάρης), κυνηγούσε εναν μυστηριώδη επιχειρηματία, που έκανε λαθρεμπόριο ουρανίου σε τρίτες χώρες.Όλα έδειχναν οτι θα ήταν ο Γιάγκος Δράκος, αλλά τελικά ο Φώσκολος έκλεισε την υπόθεση, χωρίς να δώσει καμμιά απάντηση.Βαρέθηκε το θέμα η δεν ήξερε άραγε πως να το τελειώσει :( ...
 
Πίσω
Μπλουζα